Domáce zemiakové hranolčeky
Foto: palma
Hranolčeky pozná každý, ale ruku na srdce, pripravovali ste si ich už niekedy takto?
Postup
-
1
Zemiaky umyte a aj so šupkou ich nakrájajte na rovnako hrubé hranolky. Namočte ich aspoň na ½ hodinu do vody, potom sceďte a utrite do sucha.
- 2
V hlbšom hrnci zohrejte dostatočné množstvo oleja a vyprážajte hranolky po častiach. Prvý krát vyprážajte hranolky pri približne 120 °C 3 minúty (použite teplomer), nechajte odkvapkať prebytočný olej, dajte vychladnúť a na 30 minút do chladničky.
- 3
Takto predpripravené hranolky pre podávaním ešte raz smažte pri teplote 180 °C ďalšie 3 minúty do zlata.
Tiež hranolčeky:
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
PS:
Dvoj etapove prerusovane prazenie na rozdielnej teplote je technologicky princip chrumkavych hranolkov.
Nechápem, načo si na slovenskej stránke? Aby si mohol kritizovať slovenské stále? Toto pridala tunajšia firma a predtým takáto príprava tiež nebola neznáma, robia takto hranolky viacerí v slovenských kuchyniach.
tá príprava sa mi zdá krátka a počiatočná teplota tiež ale dajme tomu, že je v poriadku ten recept, hlavne, že sa vyplaví škrob do vody a smaží sa v dvoch fázach...vadí mi, že si neodpustíš poznámku o tom, že slovenské sú všetky utopené v oleji, to si mimochodom písal už aj v r. 2010 a tvrdíš to dodnes, neviem, z akého dôvodu, keď si dobre ďaleko väčšinu roka.
suhlasim, presne v tomto duchu som chcela nieco napisat. Postup je to velmi efektivny, hranolky su ovela chutnejsie ako ked sa surove zemiaky len tak svacnu do fritaku.
Myslím, že Ty sám si tu volakedy dávnejšie dal už recept na chrumkavé hranolky. Páčia sa mi Tvoje recepty, ale musím súhlasit s @Kukulienka71. Lezie mi na nervy Tvoje neustále kritizovanie všetkého slovenského. Prečo si myslíš, že
všetky ,,slovenské hranolky sú pomágané a olejom napité,,? Vadí mi Tvoja povýšenost a dookolasaopakujúca kritika všetkého slovenského.
Myslím, že @2010 je Slovák a keď kritizuje slovenské nedostatočnosti alebo hlúposti, neznamená to, že nemá Slovensko rád. Skôr ho má rád a rád by bol, keby sa nedostatočnosti zmenili na výbornosti alebo aspoň chválitebnosti. Keďže je scestovaný, všímavý a v gastronómii rozhľadený väčšmi ako niekto, kto zo Slovenska vypadne málokedy alebo len nakrátko, má právo porovnávať, pochváliť, čo je inde lepšie a čo by sa mohlo u nás zmeniť k lepšiemu... i v tej gastronómii pravdaže. Neberme kritiku zakaždým ako dáke dehonestovanie, kritika môže byť aj na prospech. Len musíme chcieť veci zlepšiť a zapracovať na tom. Okrem toho, komentáre od 2010, ktoré som čítala, mi nikdy nezneli nijako extra povýšenecky, ani posmievačsky. Zneli mi tak celkom zdravo sebavedomo, a na tom nie je nič zlé. Tiež nevidím nič zlé na tom, keď v svojich komentoch vysvetľuje alebo popisuje nejaké fakty či skúsenosti vypozorované alebo nadobudnuté v rôznych krajinách, v ktorých žil. A ešte k tomuto hranolkovému receptu: Asi ste zle pochopili koment od 2010. Vlastne kritizoval tých štyroch ľudí, ktorí hodnotili tento recept jednou hviezdičkou!!! Čiže mienil tým, že tento recept je ok, chvályhodný. Musím len súhlasiť. Lebo tí štyria nemajú asi "tucha", že toto je tá správna metóda prípravy chrumkavých "pomfritov", keďže receptu dali len 1 hviezdičku. A celkom tak všeobecne, áno, mali by sme si priznať, že slovenská kuchyňa nie je teda extra zdravá, i keď nám chutí, sme na ňu zvyknutí. Je tu veľa vyprážaných jedál, mnohí vyprážajú dotmava, prepaľujú tuk, nevedia dokopy nič o zložení tukov. A bolo by fajn nezačať oponovať argumentmi, že ani staré mamy to nevedeli a pritom boli vtedy ľudia zdraví. Lebo si treba uvedomiť, že aj trocha inak žili ako sa žije teraz (manuálna práca, viac pohybu, viac čerstvého vzduchu, menej hektiky, menej sladkosí, žiadne stabilizátory, umelé vône a farbivá, žiadne umelé srajdy v pôde, vzduchu, vode. Nevravím, že sme na tom najhoršie, lebo veď aj tieto pommes frites vymysleli v Belgicku a sú rozšírené po celom svete. Je to jedno z najnezdravších jedál.Nerobte ich, nejedzte ich často. Pri vyprážaní, či pečení alebo grilovaní potravín obsahujúcich škrob, sa vytvárajú v potravine akrylamidy, neurotoxické a nechutné karcinogény (mrkni cs.wikipedia.org/wiki/Akrylamid)...
Bohužiaľ, tvoria sa nielen pri vysokých teplotách ale už aj nad 120°C. (týka sa aj chlebovej kôrky, grilovaného, pečeného mäsa, pečených zemiakov, praženej kávy, piva, raňajkových cereálií, chipsov... no skrátka všetkého, čo nám chutí).
Ak by ten tvoj kulinársky idol @2010 tak veľmi miloval Slovensko, tak zostane na rodnej hrude a netrčí 4 roky v západnej Afrike a ktoviekoľko v Ázii a Tramtárii.
Pokiaľ ide o kritiku, súhlasím, môže byť niekedy aj na prospech, no niektorí tunajší "masterchefovia" si myslia, že zožrali všetku múdrosť sveta a namiesto vecných rád sa tým, ktorí nevaria podľa ich gusta - často mladým, začínajúcim kuchárom, vysmievajú. A takýmito "znalcami", ktorým prší do nosa, ja opovrhujem.
Práve naopak, to, ako veľmi miluješ Slovensko zistíš až potom, keď sa zdvihneš z prípecku a odídeš do cudziny, pracuješ, žiješ tam, nielen na návštevu.
Ďakujem za pripomenutie. Ten pánko @2010 , to je ten africký expert na západnú Afriku a jej kuchyňu? Mudrovať tak ako on dokázala jedine tá najlepšia kuchárka na tejto stránke.My čo sme neboli 4 roky v západnej Afrike nevieme potom ako majú vyzerať správne urobené hranolky, my ich robíme len tak po slovensky. Pán by nám mohol natočiť inštruktážne video ako sa majú správne pripravovať hranolky.
O Slovákoch je známa jedna vec, že nemajú svoju národnú hrdosť. Dva dni v Praze a je z neho Čech. Potom sa nečuduj, keď takýto svetom ošľahaný cestovateľ opovrhuje všetkým slovenským. My Slováci máme jedno pekné príslovie: zabudol vôl, že teľaťom bol.
Čo sa týka hviezdičkovania, už som si dávnejšie všimla, že je tu niekto, komu sa páči len jedna hviezdička, podľa mňa by bolo lepšie, ak by sa hviezdičkovanie úplne zrušilo, už som to spomínala nie jeden raz, k čomu to je vôbec dobré?
PS: Minuly tyzden som prisiel zo slovenska a dva krat som tam mal hranolky v restauracii a po anglicky sa take volaju ze su soggy ( limp, warm, greasy), co je v preklade tak priblizne pomagane napite olejom viac krat zohrievane a vyzerali ako zo supermarketoveho polotovaru.
Budem naspat v aprili rad vyskusam v Bratislave aj lepsie do Mc Donaldu nechodim.
ale prosím ťa, tú vojnu si si vyhlásil ty svojimi zovšeobecňujúcimi kritikami slovenskej kuchyne. Treba si vybrať dobrý podnik, alebo v reštaurácii nejesť hranolky, toho sa držím aj ja.
Tak tak... :-)
ty si to presne a výstižne zaklincovala, palec hore :-)
Som znechutená vašimi hlúpymi komentármi. Ano je typicky slovenské vyjadrovať sa ku všetkému , aj keď sa v problematike nevyznáte a nechať si ujsť podstatu veci, o ktorej je reč. Či sa jedná o politiku, či o recepty.
Suhlasim s tymto komentom lepsie by som ho nenapisala