Foto: bonvivanka
Keďže nám udrela zima, ponúkam inšpiráciu na toto veľmi chutné a kalorické jedlo avšak vhodné aj pre vegetariánov. Je veľmi obľúbené hlavne v domácej Zobraziť celý popisKeďže nám udrela zima, ponúkam inšpiráciu na toto veľmi chutné a kalorické jedlo avšak vhodné aj pre vegetariánov. Je veľmi obľúbené hlavne v domácej talianskej kuchyni, lebo jeho príprava je náročnejšia na čas, preto ho často v reštauráciách neuvidíte. Taliani sa naň vždy tešia ako malé deti na odmenu, lebo vedia, že je to prplačka :). Pôvod tohto jedla je nejasný, ale jednoznačne pochádza z juhu, predpokladá sa, že zo Sicílie. Môžete ho servírovať ako predjedlo alebo hlavný chod.
porcií
príprava
na 180 °C
Postup
-
1
Umytý baklažán nakrájame na 1 cm plátky, osolíme a necháme odstáť aspoň hodinu. Baklažán pustí prebytočnú vodu a zbaví sa horkosti. Potom osušíme a obalíme v hladkej múke. Plátky jemne osmažíme na strednom ohni na panvici s dostatočným množstvom slnečnicového oleja.
-
2
Pripravíme si rajčinovovú omáčku. Najemno nasekanú cibuľku udusíme a dva celé strúčiky cesnaku opečieme na olivovom oleji, pridáme rajčiny v konzerve nadrobno sekané alebo pasírované, osolíme, okoreníme, podlejeme trochou vody a podusíme až kým nám nevznikne hustá omáčka. Nakoniec pridáme čerstvú bazalku. Baklažány necháme na papieri odkvapkať, aby neboli príliš mastné a poukladáme do zapekacej nádoby alebo plechu prvú vrstvu.
-
3
Všetko si rozdelíme na 3 časti: baklažán, omáčku, parmezán aj mozzarellu. Na prvú vrstvu baklažánov nalejeme rajčinovú omáčku, tak, aby boli prikryté. Bohato posypeme parmezánom a na vrch poukladáme mozzarellu. Takýmto spôsobom urobíme tri vrstvy.
-
4
Dbajte na to, aby na poslednej vrstve bol navrchu parmezán. Vsiakne do seba omáčku a tým zamedzí tomu, aby mozzarella zhorela. Misu vložíme do vyhriatej rúry na 180° a pečieme cca 35 minút. Uvidíte sami, či treba ešte dopiecť, aby bolo na vrchu pekne zapečené alebo naopak môžete prikryť alobalom, ak to bude veľmi pripekať. Podávame s čerstvým bielym chlebom a pohárom dobrého červeného vína :)
Pak se objevila v Neapoli, kde pridali mazzarellu a konecne v Parme, kde zamenili ovci syr za parmezan.
Nazev asi nepochazi tedy z parmezanu, ale ze slova "petrociana", coz je zkomolenina perskeho jmena lilku.
Puvodne se nepouzivala rajcatova salsa (ta prisla az po objeveni Ameriky), ale jen syr a osmazeny lilek. Jeste dnes se nekde lilek (hlavne na Sicilii) obaluje v testicku nebo trojobalu.
Osobne delam tak, ze kazdy platek lilku potru lehce olivovym olejem a dam ugrilovat na panev.
Je vynikajici i studena (pokojove teploty), druhy den primo uzasna zalezitost. Jednotlive vrstvy je dobre prokladat cersvymi bazalkovymi listy.
Takze povodne nic s parmezanom ale s parmaciana ( to je ako je baklazan naaranzovany na platky) po sicilsky petrociane.
Vyborny recept 5*
tecnichef.it/parmigiana-melanzane-come-prepararla-in...
Ved Vas komentar netreba mazat. Je fajn mat informacie z roznych stran.