Za pár centov:
Ako odstrániť zápach z odtoku kuchynského drezu

Veronika Lucáková, 26. septembra 2023     3 minúty čítania

Nepríjemný pach šíriaci sa z drezu dokáže pokaziť radosť z jedla aj z varenia. Vieme, čo treba spraviť, aby ste sa ho zbavili. A nebude vás to stáť majland.Foto: Shutterstock

Pri umývaní aj cedení potravín sa do odtoku kuchynského drezu dostáva nielen množstvo tekutín, ale aj rôznych nečistôt, ktoré môžu spôsobovať nepríjemný zápach. Možností na jeho odstránenie máte hneď niekoľko.

V drogérii síce nájdeme množstvo chemických prostriedkov, ktoré sľubujú čistý odtok a stav bez zápachu, ale pravdou je, že sú pomerne drahé a môžu tiež pôsobiť veľmi agresívne.

Preto sme sa dnes zamerali na spôsoby odstránenia zápachu z drezu pomocou šetrnejších domácich prostriedkov, ktoré máte bežne v kuchyni.

Kombinácia kypriaceho prášku a octu

Nasypte do odtoku balíček kypriaceho prášku do pečiva a zalejte ho polovicou hrnčeka octu. Počkajte, kým všetko vyšumí a nechajte ešte pôsobiť aspoň 20 minút. Potom môžete odtok vypláchnuť teplou, nie však vriacou, vodou.

Prečo má vriaca voda stopku?

Do odtoku sa neodporúča liať vriacu vodu, lebo môže poškodiť drez aj odpadovú rúru a spôsobiť tak oveľa väčšie problémy, než je nepríjemný zápach.


Všestranná jedlá sóda

Jedlú sódu pravdepodobne máte doma tiež poruke, aj ona môže byť v tomto prípade užitočným pomocníkom. Nasypte z nej do odtoku za dve lyžice a nechajte pol hodiny pôsobiť. Potom odtok vypláchnite studenou vodou.Foto: Shutterstock

Osoľte mu to

Na neutralizovanie pachov výborne poslúži aj bežná kuchynská soľ. Podobne ako pri sóde, treba dve lyžice soli nasypať do odtoku a nechať aspoň pol hodinu pôsobiť. Potom zalejte studenou vodou.

Keď nič nepomáha

Ak je usadenín v odtoku priveľa, nemusia vždy kuchynské prostriedky zabrať, preto je potrebné odtok vyčistiť. Pomôže len odšraubovať odtokovú rúru pod drezom alebo skúsiť zvrchu odšraubovať odtok. Potom v rukaviciach podľa možností odstráňte čo najviac usadenín a odtok poriadne vyumývať. Následne všetko dôkladne zašraubujte naspäť a potom odtok vypláchnite teplou vodou.Foto: Shutterstock

Lepšie je pachu predchádzať

Ak sitko nie je súčasťou drezu, dôležité je používať samostatne predajné, najlepšie nerezové, sitká, ktoré dokážu pozachytávať väčšiu časť zvyškov jedál ale trebárs aj vlasov.

Sitko treba pravidelne čistiť a všetky zvyšky potravín dať do bežného alebo ešte lepšie do bioodpadu alebo kompostu.ANKETA: Čistíte doma odtok chemickými prípravkami?

60,7%39,3%
Diskusia k článkuTOPlist