Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti se stévií? Poněvadž dost často peču, chtěla bych zkusit upéct trochu zdravěji a napadla mne stévie. Také by mne zajímalo, jestli na pečení je lepší v sypkém stavu nebo v tekutém. Děkuji.
@zareaguj
Trpká príchuť sa stratí,ak stéviu skombinuješ s cukrami typu sacharóza, glukóza, fruktóza , maltóza , sorbitol alebo so štipkou soli,prípadne s kyselinou citrónovou.
V regáloch sa dá nájsť hromada plesnivých vecí. Napríklad taká niva či camembert alebo rokfort. Jedli ste už niekto ravioli plnené špenátom s rokfortovou omáčkou? Sypalo sa to strúhaným parmezánom. Ja som to raz robil, kedysi to dávali v telke, nejaký fúzatý ujo to varil, ale vôbec mi to nechutilo. A to som tam nedal ani stéviu, ani podhríb žlčový.
je to len nejaky primitiv co chce rozostvat diskusie, podobne pripevky ma i v inych diskusiach
Pravidelne odstrihavam byle dlhsie ako 5cm. Listy zvlast, stopky nastriham na cca 5mm kusky, aby rychlejsie preschli, a aby sa s nimi lahsie potom pracovalo v uschnutom stave.
Po ususeni listy podrvim v dlaniach a dam do mlynceka na kavu (ja mam na to 60 rocny mixer ETA s bielym bakelitovym nadstavcom na kavu) a pomeliem na prach. Preosejem, uplny prach dam do skleneneho uzatvaratelneho pohara, vacsie ciastocky do ineho. Prach pouzivam ako sladidlo do napojov, ostatne do varenia a pecenia. 1 davka prachovej stevie = 10 davok cukru.
Zamienat steviol za chemicke sladidla (napr. xilytol, sorbitol, sacharin) je sice ucelovo jednoduchsie, ale na neprebadanom uzemi chranenych chemickych patentov sa tazko orientuje a duplom sa tazko hladaju studie a testy, aby sme vedeli o com to je.
Na zaver - je rozdiel v domacom a priemyselnom pestovani (a priemyselnom spracovani) stevie, co sa odraza na chuti a pachuti. Na moju steviu nedam dopustit, avsak... vela zalezi aj na substrate a zalievke, na mieste, kde je kvetinac umiestneny, na type kvetinaca (plastovy, kovovy, keramicky), na mnozstve zalievky, hnojivo...