Pod receptom od @pusty na krkovičku so zeleninou a bielym kláštorným cuvéé sa rozprúdila debata na tému použitia vhodného vína v recepte, pri varení ako takom a pri podávaní jedál. Budem rada, ak sa so svojimi skúsenosťami a pripomnienkami z varenia s vínom podelíte.
Víno je totiž súčasťou mnohých receptov aj tu na vareche, môžeme si navzájom poradiť, vymeniť skúsenosti a dozvedieť sa aj, ktoré víno sa hodí ku ktorému pokrmu, aké vína preferujete a aké sú súčasné trendy.
K poznámke od @marcel83 som našla článok o tom, že zakrúcací uzáver na fľaši vína nie je známkou nižšej kvality, ale najnovším trendom, ktorý preniká aj k nám zo sveta. www.vino-nitra.sk/o-vine/vino-a-skrutkovacie-uzavery-38/....
Hľadala som na Vareche články na podobnú tému, našla som rozhovor so someliérom p. Vyšváderom, veľa toho nie je, možno ma niekto nasmeruje, keď tu bola podobná téma. Ďakujem.
Víno dodá jedlu výbornú chuť, nedám dopustiť na pravé talianske risotto, alebo na skvelé omáčky,napr. cibuľovú od @yogiceka , taniere sme po nej vylízali:-) pomalé, viachodinové dusenie mäsa s použitím vína(niekedy až 1l) vytvára tiež chuť pre labužníkov...
Samozrejme, je aj vecou peňazí, kto si čo môže dovoliť, výber je obrovský, len treba dbať na to, aby víno vhodne doplnilo jedlo, lepšie je pridať ho hneď na začiatku varenia, alkohol z neho vyprchá priamo úmerne času, za ktorý sa jedlo pripraví. Na konci varenia sa víno neodporúča pridávať, veľmi ovplyvní výslednú chuť, hlavne obsahom cukru a kyselín.
Žijem v oblasti, kde sa pestovaniu vína veľmi darí, sú tu na juhu výborné podmienky, na svahoch okolo mesta sa urodia vynikajúce odrody. My sami vinohrad z nedostatku času na jeho obrábanie nemáme, ale kupujeme víno od tunajších naslovovzatých odborníkov - vinárov s mnohými oceneniami. A čo je nám na nich sympatické, pri ochutnávke v ich malebných pivniciach vedia rozprávať o víne veľmi presvedčivo, fundovane a s láskou:-) Mojím favoritom je Chardonnay a Rizling rýnsky, z červených Pinot noir a Dornfelder.
@marcel83 , ďakujem za pridanie linkov, cením si;-)
štúdie hovoria toto:
Keď pridáte do vriacej omáčky alkohol, premiešate a odstavíte z tepla, tak v pokrme zostáva 85% alkoholu z pôvodného množstva. Čím dlhšie varíte tým sa alkohol odparuje. Pri varení alebo pečení 15min. zostáva 40%, pri hodine to je už len 25% a pri 2 a pol hodine to už je len symbolických 5%. A pokiaľ varíme s vínom, ktoré má obvykle okolo 12-14 percent, tak zostatková hodnota alkoholu už nie je problém pre väčšinu ľudí.
blahoželám ti!
spomínam si, ked som za mlada robila splav dole Hronom až k Dunaju, tak sme v povodí Hrona navštívili veľa malých súkromných pivničiek, tesaných ručne priamo do skaly, atmosféra u týchto vinárov a ich znalosti o víne boli neopakovateľné a neskutočné, podobné skúsenosti mám aj s vinármi zo súkromných pivníc na južnom Slovensku :-)
@marcel83 , ak chodíš na Varechu už nejaký čas, iste ti neušlo, že tvoj menovník(Marcel-@megdesign ) z Merašíc, 31 rokov), prenasledoval @pustu dlhší čas, kým nedostal ban...asi je presvedčená o tom, že si to ty v ďalšom "prezlečení"...to len na vysvetlenie. Prosím vás, ukľudnite sa, netreba nikomu nič dokazovať, aj tak sa to tu nedá, len si dajte pokoj. Ďakujem za porozumenie.
správna teplota červeného vína má byť pri podávaní +16 stupňov C.
biele vína od +8 do +12 stupňov C, niektoré aj menej. podávajú sa vychladené na túto teplotu.
šumivé vína sa podávajú vychladené na +6 až +8 stupňov a pri mrazených dezertoch majú byť vychladené až na +4 stupne C.
na ich teplote sa podieľa ešte celý rad dalších faktorov.
"Uvedené teploty pri podávaní rôznych druhov vín sú všeobecné a určité kolísanie teploty závisí od ročníka vína, odrody a chemického zloženia. Napríklad mladšie červené vína sa podávajú pri teplote 17 až 18 °C. Pre staré, vyzreté vína je vhodná vyššia teplota ako 20 °C, často až 22 °C."
Tak či onak, ja som nikde nepísal, že zmes vín nepijem. Sám pán premiér Róbert Fico bol otvárať jeden podnik a daroval investorom ako dar aj víno v drevenej kazete. Žiaľ, nepamätám si názov. Viem len, že malo chutiť po černiciach, na vignete malo rok 1970 a malo voskovú pečať. Viem však, že chutilo otrasne a bola to zmes vín - Cuvée.
Po degustácii Grand Callia ročník 2010 môžem zodpovedne prehlásiť, že som miešancom krivdil. Je lepšie ako premiérovo.
pripájam prehľadnú tabuľku s číslami :
Šumivé vína 4 – 6 °C
Mladé biele víno 7 – 9 °C
Likérové víno 6 – 8 °C
Biele víno 8 – 10 °C
Ružové víno 9 – 11 °C
Vyzretejšie (Veľké) červené víno 16 – 18 °C
Červené víno 13 – 15 °C
tabuľka je od someliérov a sú tam malé odchýlky, ktoré sú určované okolnosťami pri podávaní rôzneho vína.
u nás doma sú v obľube Rizling vlašský, staršie ročníky Szürkebarát /šedivý mních/, francúzske a moravské vína.
v slovenčine je správne s "i"
český názov je Ryzlink vlašský :-)
cs.wikipedia.org/wiki/Rulandsk%C3%A9_%C5%A1ed%C3%A9...
píše sa tu aj o Szürkebarát, odkedy a kde sa pestuje v okolí Balatonu, neide o nič "ugrofínske" DDDDD
pestuje sa už veľmi dávno aj v iných krajinách, pôvod je pravdepodobne v Burgundsku.
Szürkebarát je z odrody príbuznej pinot blanc /menej/ a pinot noir/viac/, pestované v Maďarsku, známe už v 13. storočí z Burgundska, kam sa táto odroda dostala do Švajčiarska a Madarska, do Nemecka až v 16. storočí. Dnes sa už pestuje aj v Kanade, na Novom Zélande, v južnej Afrike, v Austrálii a v USA.
Napr. Badacsonyi Szürkebarát
kvalitné suché víno, biele zo severnej časti Balatonu. Badacsony je jednou z najstarších a najznámejších historických vinárskych oblastí Maďarska. Rozprestiera sa na južných slnečných svahoch vulkanických kopcov, lemujúcich severozápadný breh Balatonu. Pozostáva z častí Badacsony, Hora Sv. Juraja (Szent György hegy), Hora Szigliget, Hora Ábrahám, Gulács, Csobánc a Tóthegyes. Vďaka jedinečnému zloženiu pôdy a vynikajúcej mikroklíme sa stali svetoznáme miestne biele odrody vynikajúcej kvality.
ak chcete niekoho pérovať, najprv si to poriadne naštudujte :-)
dakujem.
Ale je pravda, že dosť často biele víno, hlavne Rizling, nám prinesie rodina s otcovej strany - Český Těšín.
Veď píšem, že je to ugrofínsky = Maďarský názov.
ide o správnu interpretáciu pojmov!
čo sa ti na tom vidí nevhodné?
no a pokiaľ ide o tú fotku, mne sa teda nevidí vôbec k danej téme.
nezdá sa mi vhodná ani poznámka o zmeske na svadbu.
v tradičnej slovenskej a klasickej slovenskej kuchyni tiež nepoznám žiaden recept s vínom :-)
dakujem.
@pusta , ďakujem za tvoje príspevky k rozšíreniu vedomostí v tejto téme. Ostatné tu rozvádzať nebudem.