Chémia a žrádlo, alebo ostaneme pri tom, že je to jedlo.
Na FB som dostál odkaz na tento blog:
vetvicka.blog.sme.sk/c/355940/EU-Cesi-budu-papat-domaci-uzen...
Veľmi ma to vytočilo z rovnováhy. Kam sme to došli?? Že vraj ..Slováci môžu žrať chemicke blato ?? Toto už zastavuje aj myslenie posledného primitíva. Slovko "žrať" mi udrelo do očí, preto som ho použil aj ja v nadpise. Toto je už prihorúca káva, ktorá sa ani upiť nedá, nie to ešte stráviť. Nedokážem pochopiť, ako sa môže niečo také dosiahnuť.
Údenie mäsa, rýb, salám, klobás a syrov bolo najstarším a najzdravším spôsobom konzervácie na celom svete. Čím pomalejšie údenie a údenie studeným dymom je najkvalitnejšia konzervácia. Aromatické uhľovodíky, ako obsah mäsa po údení sú najmenej nebezpečné pre organizmus. Oveľa viac nebezpečné sú práve tie chemické nahrážky, ktoré majú malý obsah aromatických CH, ale obsahom ich nosičov sú chemikálie a farbivá, ktoré majú vytvoriť vyhovujúcu farbu a chuť, zvýšiť jeho objem a pod. sú viac nebezpečné pre organizmus. ako prirodzený konzervant.
Okolo umelých konzervačných látok je silná polemika, ale to rozoberiem nabudúce. Dnes je tu v páce "žrádlo" očakávam názory na túto tému, ako to chceme a bude ďalej v tomto našom svete.
Co nam brani , aby sme si vyudili to co chceme a ako chceme? Nakoniec , ved @kimlo sa vyjadril akuratne:-)
Česi sú tí poslední, čo nám majú niečo hovoriť o " žraní." Majú sieť obchodov, kde predávajú lacné potraviny po záruke. Nemyslite si, že tie obchody sú prázdne, alebo že tam nakupujú len sociálne slabší občania ČR. Takže oni dobrovoľne "žerú" dvojročnú čokoládu, sáčkové polievky z roku 2007, alebo bôčikovú nátierku od Bohouša z minulého storočia.
pre udene mase a vyrobky z udeneho masa hranica 2.0 ug/kg benzo(a)pyrenu a 12.0 ug/kg pre sucet PAHov. Teraz su este hranice 5 a 30.
Zdroj :
Regulation (EC) No 1881/2006 as regards maximum levels for polycyclic aromatic
hydrocarbons in foodstuffs
www.fsai.ie/uploadedFi......
Kedze tieto cisla asi nic nikomu nepovedia - tak isto ako mne, skusal som najst skutocne hodnoty v nasich potravinach a nasiel toto. Je to len obsah benzo(a)pyrenu :
udene horucim dymom:
Slovenska klobasa 0.95 ug/kg
Jemna salama 4,18 ug/kg
Jemna klobasa 1,13 ug/kg
Ryby I 0,97 ug/kg
Ryby II 9,54 ug/kg
Oravská slanina 7,12 ug/kg
Inovecka saláma 0,41 ug/kg
Ostravská klobása 0,77 ug/kg
Košicka saláma 0,49 ug/kg
Liptovska saláma 0,34 ug/kg
Udene studenym dymom :
lovecka salama 0.44 ug/kg
vrcharska klobasa 0,48 ug/kg
bratislavska klobasa 0,19 ug/kg
malokarpatska salama 0,14 ug/kg
zdroj :
www.chemicke-listy.cz/d......
citacia [44] - Simko, Gombita, Karovicova : Die Nahrung 35,103 (1991)
Čítajte viac: tv.sme.sk/diskusie/2294735/1/Robia-poctive-potrav...
ja-vdaka môjmu dátumu narodenia-som mohla ochtnať aj poctivé..chutné potraviny..to moji potomkovia-bohužiaľ-nemôžu..žijú totiž daleko od nás..v mestách..sú odkázaní na nákup..my stále poznáme mnohú poctivú chuť-plodov našej záhradky..no všetko nedopestujeme..nechováme nič..môj názor je nemenný: potraviny pred nežnou boli chutnejšie..poctivejšie..menej chemizované..
oko chémiu nevidí..chuť sčasti cíti..a telo - menej odolné nezvládne..
je mi ľúto našich potomkov..
Aha potom nie su peniaze na riadne potraviny, len na smejd.
Bad luck.
A co tak rozkopat anglicky travnik a vytrhat tuje a znova nasadit a pestovat ?... najednoduchsie je to zvalit na EU. Chodte sa pozriet do Talianska stale to robia a maju prave potraviny su dlhsie v EU.
Čo sa týka údenia...robili sme to skoro celý život a určite z toho v rodine nikto nemal rakovinu.
Pochopil som, že patríš ku niektorej dovoznej firme, ktorá dováža na náš trh tie hnusné chemické zmesi. Kedysi sme nepoznali žiadne náhražky v konzervárenskom priemysle typu: glukózový sirup, fruktóza, stabilizátory, kukur ičný modifikovaný škrob, karagenan, xantánová guma, aróma, regulátory kyslosti: citran sodný,citran vápenatý, kyselina cit(extrakt z čiernej mrkvy), zahusťovadlá, arabská guma, karobová guma,bambusová vláknina, želatína jedlá. atď, atď...
Dnes sú súčasťou takmer každého potravinového výrobku. Máš v jednom pravdu, že už niektoré potravinové výrobky, ktoré dovážaš , neobsahujú glukozovo-fruktozový sirup, ale obsahujú viac nebezpečnejšiu látku, ktorej zloženie nik nepozná, ale sú označované ako Ečká. Takže novo označené tovary sú nadžgané samými Ečkami, ktorých zloženie nik nepozná okrem samotného výrobcu. Niečo sa dostane na povrch a odhalia sa ich účinky, napr. konzervant E250 je na listine zaradená ako látka s výrazne škodlivými účinkami. Pritom ju nájdete skoro vo všetkých potravinových výrobkoch. Niekde ju už zatajujú a uvádzajú na etiketách iba ako chemicky konzervovaný výrobok. Takže mohol by som pokračovať do nekonečna.....
Doporučujem sledovať Veľký seriál o nekvalitných potravinách na ČAS.sk
( prebrate z Oxford journal dlzka zivota v europe)
xantánová guma: www.emulgatory.cz/seznam-ecek/E415,...
citronany sodné: www.emulgatory.cz/seznam-ecek/E331...at...
ď. nájdite si emulgátory a porovnávajte škodlivosť, najškodlivejšie sú azofarbivá, dusitany, siričitany, kyselina benzoová (používaná aj v domácnosti do zaváranín) a umelé sladidlá (detto zaváraniny so sacharínom, zavináče z obchodu)- éčka na stupnici škodlivosti 6-4. Tieto sa treba naučiť ako básničku, čítať zloženie potravín a ak sa tam tieto prísady objavia, nekupovať. Ale nerobte z éčok zbytočnú hystériu a neidealizujte prosím.
Řetězce taktéž v poslední době hromadně předělávají své provozovny tak, aby se ovoce a zelenina vážila až u pokladny. Pokud si totiž své ovoce vážíte sami, potom vám z váhy vyjíždí etiketa, která dle zákona musí obsahovat informace o složení. Tam se snadno dočtete o složení banánu, mandarinky nebo ananasu (viz obrázek níže). Pokud vám ovšem ovoce zváží až u pokladny, žádnou etiketu ani nemáte šanci vidět! Potom si nakupujete takto „vylepšené“ ovoce v dobré víře a ve sladké nevědomosti.
Kromě okrádání zákazníka je ovšem největší riziko zdravotní. U níže uvedeného obrázku citron obsahuje kromě „neškodných“ éček i emulgátor E384 - Citronan isopropylnatý neboli isopropyl citrát, jenž má za úkol ztužovat vodu a zabránit procesu žluknutí, jež v citronu po nějaké době způsobuje stopové množství nenasycených mastných kyselin.
Problém je v tom, že používání tohoto emulgátoru je v ČR zakázáno!
Realita je ovšem smutná. Kromě zakázaného éčka obsaženého v citronu se řetězce nedopouští ničeho nekalého. Pokud na etiketě při vážení označí citron jako „Ovocná potravina – citron“ a vypíší jeho kompletní složení s procentuálním podílem jednotlivých složek citronu, není tento fakt nijak právně napadnutelný. Sporné je vážení ovoce na pokladně, kdy žádnou etiketou pokladní ovoce neopatří.
Jediná dobrá rada pro českého zákazníka je tedy stále stejná:
Čtěte etikety.
Nekupujte takto upravené ovoce.
Stěžujte si u svého obchodníka, že podobné ptákoviny nehodláte kupovat natož konzumovat.
Zde zakoupená ovocná potravina citron. Logo a název výrobce byl záměrně rozostřen.
Čítajte viac: dolezite.sk/old/Pozor_na_etikety_i_u_ovoce_a_zeleni...
www.rajce.net/f601847223/700px...
Ale nie sú iba niektorí vtipálci či ešte horšie, pseudo-odborníci po nete, ktorí napíšu akože-zmysluplné články, ale napr aj:
dispersus.blog.sme.sk/c/260580/Generator-vedeckych-clankov.ht...
www.theguardian.com/technology/shortcuts/2014/feb/26/how-co...
:P
www.slobodnyvysielac.sk/redata/other/play.php?file=informacna%2...
@julica súhlas