Piť či nepiť? Mlieko.

sairaam - fotkasairaam, 28. septembra 2011
Dnes od rána hovoria v rádiu, že je "Deň mlieka". A poslucháči telefonujú a hovoria svoje názory na túto tému.
Aj odborníci sa vyjadrili. Názory sa rozchádzajú, ako vo všetkom. A ja som sa rozhodla, že túto tému "nadhodím"
vo vareškárskej rodine. Pravdaže s mojou skúsenosťou:-)))

V mojej rodine je mlieko veľmi obľúbené odkedy sa pamätám. Vyrástla som na dedine, moji rodičia aj starí
rodičia, aj všetci naokolo chovali kravy. A mlieko sa
spotrebovalo v rodine. Čo sa nevypilo ako čerstvé,
zostalo a skyslo. Čo sa nevypilo ako kyslé, zostalo a pozberala sa z neho smotana. Zo smotany sa zmútilo maslo
a zo zvyšku kyslého mlieka sa zvaril tvaroh. Nič nevyšlo
nazmar. Pili sme teda mlieko "do sýtosti", ako sa hovorí.
Keď som chodila s mojimi dvoma sestrami ešte na základnú školu, tak nám mama skoro každé ráno varila BB puding. Nalievala nám ho do hlbokých tanierov ako polievku a bola to pre nás pochúťka. Puding sme zjedli teplý a mama sa tešila, že nejdeme do školy hladné. Lebo raňajkovať chlieb sme odmietali. A boli sme tenké ako prútiky a živé niekedy až moc.



Vydala som sa v tej istej dedine, čo som sa aj narodila
a s mliekom to bolo v novej rodine také isté. Každý si
doprial koľko chcel, lebo kravička mliečko dávala
v dostatočnom množstve. Nikdy som v tej dobe nepočula,
že by mlieko niekto nepil, lebo mu robí zle.
A keď sa mi narodili deti - dvaja synovia a podrástli, mlieko im zachutilo tiež. Pili ho hneď ako prešli na "normálnu" stravu a ja som sa tešila, že ho dobre znášajú.
Veľakrát im postačilo na raňajky, veď bolo sýte, neodstredené. Keď už chodili do škôlky, ráno sa o nich staral manžel, lebo ja som do roboty odchádzala už o pol šiestej. Budil ich o hodinu po mojom odchode.
Och, tí mali vojnu! Otec z nich pozhadzoval paplóny, zakričal - budííííííček a odišiel do maštale, postarať sa o naše malé hospodárstvo. Keď sa vrátil, museli byť umytí, oblečení a muselo byť vypité aj teplé mlieko, čo mali nachystané na stole v pollitrových hrnčekoch!
Mladší syn niekedy nad hrnčekom aj mrnčal, bolo mu to veľa, ale vypil. Lebo vedel, že otec nedovolí odísť z domu, kým nebudú hrnčeky prázdne. V škôlke mali o ôsmej raňajky, ale mlieko ako základ mali každý deň už doma.

My sme kravu nechovali. Kupovali sme mlieko od tety,
bývala pár domov od nás. Každý deň do dvojlitrovej kanvičky. A priniesť večer mlieko od tety bola povinnosť chlapcov. Vedeli, že ho musia priniesť do siedmej večer, lebo potom teta už zamkne dom a díva sa na televíziu a nechce byť pri tom vyrušovaná.
Mlieko im položila v kandličke ku vchodovým dverám v chodbe. Oni ho zobrali a na to miesto položili prázdnu kandličku. Bolo to tak - na výmenu. Chlapci poznali hodiny, vedeli že je to ICH povinnosť
a ja som to už ani nekontrolovala. Mlieko bolo ráno vždy v chladničke. Niekedy síce iba liter, lebo druhý vypili po ceste rovno z kandličky :-)))
Takto to chodilo v lete, aj v zime. Jedného večera ale s chlapcami prišla aj teta. Celá nahnevaná, kričala na mňa,
že prečo som ich poslala pre mlieko iba v spodnom prádle,
veď vonku sneží a mrzne. Ja som nechápala, veď starší syn už mal šesť rokov a mladší štyri a vedeli sa dobre obliecť aj obuť. Až potom pri "výsluchu" som sa dozvedela,
že im bolo doma veľmi horúco, tak sa vo svojej izbe povyzliekali a hrali sa. Zrazu zistili že už je po siedmej
a tak utekali pre mlieko tak ako boli. V spodnom prádle,
iba zimné čižmy si poobúvali. Veď že je to blízko a vraj im vôbec nie je zima. Chorí našťastie neboli. Ani vtedy, ani inokedy, keď si s kamarátmi púšťali z mosta v potoku drevenú lodičku uviazanú na špagátiku pomedzi ľadové kryhy. Lodička sa im zachytila a bolo ju treba ratovať. Tak si pozobúvali čižmy a v pančucháčoch išli do tej ľadovej vody vyslobodiť lodičku. Potom si čižmy obuli a išli sa domov sušiť. A do školy celú zimu chodili bez čapíc a bez šálov. Mali čapíc a aj šálov na výber, ale nechceli ich nosiť.
Veľa takýchto príhod som sa dozvedela od susedky, ktorá už bola doma na dôchodku a trávila voľné chvíle pozeraním z okna. Vedela ako išli chlapci oblečení do školy,
zo školy a aj čo robili s kamarátmi na ulici a pri potoku, ktorý nám tečie pred domami. Keď som išla z práce domov, už ma čakala pri bránke a žalovala. Ja som bola rada, že ich pozoruje. Keby robili niečo naozaj zlé, tak by zasiahla. Nikdy to nebolo potrebné, našťastie. A k nejakým chlapčenským vylomeninám sa mi priznali až nedávno, keď sme si urobili doma pekný večer a spomínali.
Rozprávali mi ako cez prázdniny s kamarátmi vyliezli na KAŽDǓ vŕbu pri potoku, ako občas vleteli s bicyklom
z brehu do vody, ako im kamaráti pomáhali splniť povinnosti keď zistili, že o hodinu prídu rodičia z roboty.
Lebo oni vždy mali nejaké povinnosti a kamaráti nie.
A veľa zážitkov, na ktorých sme sa teraz dobre bavili a smiali. Ale keby som bola o nich vedela vtedy, boli by mi vlasy "dupkom stáli".Dúfam len, že im to staroba nespočíta.

Tak neviem, či to bolo tým mliekom ktoré vypili, ale synovia mali chrípku prvý raz na strednej škole. A angínu tiež až keď boli dospelí a nepili už mlieko rovno z chladničky, tak ako v detstve. Lebo teplé mlieko pili iba ráno, potom už iba studené, tak im to chutilo.
Teraz nepijú mlieko skoro vôbec. Odvykli si na vojne, tam ho nemali.
Mám už vnúčatká, tie pili najskôr mliečko sunárové, teraz pijú z obchodu polotučné. Ale zďaleka nie také množstvo,
ako pil ocko.
Tak - ako to je? Piť či nepiť?
@zareaguj


Diskusia k článku

sbohemrozume
U nás se mléko převařovalo, jak se přineslo, tak z bandasky hned do "mlíčnýho hrnce" a na plotnu. A ráno bylo "bílý kafe". Maminka vždycky říkávala: "čaj to nejni žádný jídlo, tajdle si vem kafe a jez". Zrovna tak máslo, oddělil se kousek pro tatínka - ten měl privilegium na chleba s máslem - a jinak šlo do kastrůlku přetopit . A jestli mléko pít nebo ne. To nechávám na vůli každého. Kdo to může, je to dobrý.
dorisa
U nás mlieko pije hlavne moj priateľ, ja iba k pareným buchtám, mlieko zahlieňuje a tak vyzerá aj jeho imunita. Máme nablízku aj mliečny automat a z tade nechce to mlieko, nie je pasterizované a malo by sa prevariť, a on prevarené už nepije.
marcy
pijem hlavne acidko,cmar...kupujem biele jogurty,milujem tvaroh,či syry,bielu kávu pijem raz týždenne ( instatná čakanka + mlieko ) hygienické vreckovky potrebujem keď obedujem :-( stále mi z nosa tečie ,keď jem varené jedlo....veľký záujem,dopyt je v mojom okolí o kozie mlieko...prevyšuje ponuku
megginr
Ja si davam mlieko vzdy, ked som hladna, alebo mam chut na sladke. Kupujeme len plnotucne a trvanlive, to z automatu nam nejak nesmakuje. Ked som bola mala, mavala som u starkej kazde rano pohar praveho kravskeho mlieka ;) ale nikdy mi nechutilo a pila som ho nasilu... Najlepsia bola na nom aj tak ta smotana, co sa potom vyzrazala :)))
hubata
Určite by sme mali všetci piť mlieko, ako aj jesť všetky mliečne výrobky a to predovšetkým malé deti, ľudia ktorí berú veľa liekov, po operáciách, ale aj starí. Avšak to mlieko ktoré sa predáva odstredené, pasterizované, bez tuku v supermarketoch - to bohužiaľ už nie je mlieko.
Ja pochádzam z horárne, chovala sa aj krava aj kozy, tiež bola každý deň u nás biela káva, kakao alebo len čisté mlieko, veľa tvarohu, syrov, bryndze. Neviem po celý život čo je to nádcha, chrípka, alergia..... Každý by si mal nájsť svojho "farmára" a kupovať od neho mlieko, mliečne výrobky, ale aj mäso, vajíčka, ovocie, zeleninu. Asi ma tu už všetci poznáte že neznášam potraviny z OC, je to odpad a týka sa to všetkých druhov potravín: mäsa, mlieka, ovocia a zeleniny. Sme to čo jeme !!!!!
Vôbec nesúhlasím s tým výrazom že mlieko "zahlieňuje" - to je akože čo? Ako sa "zahlieňovanie" prejavuje?
tornadolue
@hubata ja vôbec nesúhlasím s tým, že by sme všetci mali piť mlieko. 30 rokov som do seba tlacila mliecne vyrobky, syry, jogurty, smotanu, tvaroh...pred rokom som prestala. Nezjem nic, v com sa nachádza mlieko. Prvy raz som zimu prezila bez choroby, bez antibiotik, citim sa zdravsia, uz nemam problemy s ekzemom...ani ja neviem, co sa presne mysli zahlienovanim, ale moja skusenost je taka, ze na mojom zdravi sa pozitivne prejavilo to, ze mlieko nepijem. Uz neuverim nikomu, kto mi bude tvrdit, ze mlieko je zdrave a nikde inde napriklad nenajdem tolko vapnika...najdem. A najzdravsie je pre teliatka :-)
alena45
ja tiež mlieko nepijem, raz som počula, že toto mlieko, čo sa teraz predáva odbúrava vápnik z tela namiesto toho, aby ho dodávalo. Možno je to hlúposť, ale mne vôbec nechutí a nechýba mi. Dvakrát do roka si spravím kakao, ale ani to už neni čo bolo.
aszabka
Z čias, keď som bola "škôlkarka", si pamätám, ako ma nútili piť mlieko a ja ani za nič. Sedávala som v jedálni dosť dlho na to, aby učiteľky pochopili, že do mňa nedostanú ani kvapku. A keďže moja mamka bola učiteľka, skúšala to na mňa s motiváciou typu: "Narastú ti veľké prsia" a pod. A ja stále nič. Nespomínam si, ako sa to vyvíjalo ďalej, no pravdepodobne mi to ostalo, pretože do mňa ani teraz nik, ani ja sama, nevleje mlieko, aj keby bolo zadara ((: Podľa mňa však je zdravé..teoreticky myslím pozitívne a zdravo, to mi stačí..Kompenzujem jeho nedostatok syrmi, jogurtami a kyslým mliekom. A na margo tých pŕs toľko, že mala pravdu..A hasla fajka (((:
majsterka
Myslím si ,že je to v človeku či bude alebo nebude piť mlieko.Ja som vyrástla na dedine kde v každom dvore mali kravu.Večer,keď moja mama išla podojiť kravu,tak som čakala s hrnčekom a ešte také teplé som ho pila,čo je zahlienenie tiež veru neviem.Dnes mám rokov viac a na mlieko nadám dopustiť.Momentálne ho nekupujem v potravinách ale v automate ,je chutnejšie a neprešlo pasterizáciou ako to čo sa predáva v potravinách.Je dobré sladké,kyslé,dá sa z naho pripraviť tvaroh aj syr
bobarka
Všetci, ktorí neviete čo je zahlieňovanie z mlieka a mliečnych výrobkov ste šťastní. Je to ranné úporné vykašliavanie hlienov,aj keď som nikdy nefajčila.
hubata
@bobarka - to ti kto povedal že kašleš z mlieka hlieny- lekár? Tak tá krava musela mať TBC.
45678
citujem @hubat á Asi ma tu už všetci poznáte že neznášam potraviny z OC, je to odpad a týka sa to všetkých druhov potravín: mäsa, mlieka, ovocia a zeleniny. Sme to čo jeme !!!!! "
...určite Ti neberiem Tvoj názor, ale myslím si, že to, čo píšeš si trošku prehnala, dnes je takmer 90% ľudí odkázaných kupovať potraviny vrátane zeleniny -podľa Teba odpad, v obchodoch a teda to aj jedia a prirovnať týchto ľudí , že sú to, čo jedia, teda odpad ,mi pripadá, prepáč , odvážne, ba aj trošku nevhodné.
gabi58
Aj ja kupujem mlieko v mliečnom automate, ale nepreváram ho, lebo prevarené má nejakú inú chuť /nechutí nám/. Zatiaľ sa nám nič z neprevareného mlieka nestalo. Je lacnejšie a chutnejšie ako 3,5% mlieko z obchodu.
julica
Celé detstvo som pila domáce mlieko - od babky, susedov, no po istom čase už prišli obmedzenia - surové sladké mlieko na raňajky spôsobilo kŕče až do obeda. A mám aj alergiu a astmu, a to som sa ani koziemu nevyhla :) Rovnako moja mama. Smotanové omáčky? au, au, au. Jej sa to vyvinulo až v dospelosti. Čo myslíte, prečo banníci po skončení šichty vypili liter mlieka? Nuž, aby vykašlali (v hlienoch) ten nadýchaný odpad.
Mlieka sa nedokážem úplne vzdať, ale uprednostňujem kyslomliečne výrobky z neho.
sairaam
Ďakujem Vám všetkým že sa zapájate do tejto diskusie. A ak sa aj trošku poškriepime, to nevadí, veď sa poznáme. Ani odborníci sa nezhodujú v názore na pitie mlieka, ale väčšina hovorí, že klady prevyšujú zápory a že hlavne v detskom veku je nenahraditeľné preto, lebo má ideálny pomer vápnika a tuku. A ako vieme, vápnik sa bez tuku v organizne nevyužije.
Takto to vysvetľovali včera v rádiu. Ale vždy sa nájdu ľudia, ktorých organizmus ho odmietne. Takže je to na nás, ako sa rozhodneme. Piť či nepiť? Diskutujme ďalej...:-)))
samanka
Ja som vyrastala na kravskom mlieku, nikdy som nemala žiadne problémy a keď nastala éra mliekomatov, iné som už nechcela. @megginr ani sa Ti nečudujem, že Ti mlieko z automatu nechutí, to, ktoré predáva PD Vráble je naozaj nejaké čudné. Prvý deň sa ešte piť dá, no potom má nejakú pachuť. Ja som doteraz kupovala len pri SPU, ale neviem, či je ten auomat ešte v prevádzke. A neverím, že by mlieko oslabovalo imunitu, na to máme iné "potraviny" a škodliviny. Samozrejme, aj tá dojnica môže skonzumovať niečo, čo obsahuje alergény, ale určite ich viac zjeme v zelenine a ovocí, kupovaných v obchode. Môj syn mlieko z automatu vypije bez problémov, krabicové len v káve, alebo jedle. Pritom mlieko vôbec nepreváram a nie je lepšie jedlo pre mňa, ako ohriate mlieko s bielym rožkom. @45678 máš pravdu, ľudia sú na odkázaní na kupované "potraviny", ale čo myslíš, prečo je toľko chorôb a alergíí? Tie potraviny sú len plus k životnému prostrediu.
strasidlo31
asi somnou nebudete suhlasit ale:pre pre telce kravske mlieko pre kozlence kozie a pre ludi? matesrke!
45678
@samanka , vedela by som povedať niečo o chorých ľuďoch :-)
vôbec som nespochybnila názory diskutujúcich a súhlasím, že potraviny vypestované kedysi, nie dnes doma, mali iné zloženie a výživové hodnoty, lenže dnes aj v domácom prostredí ľudia pre dosiahnutie úrody používajú chémiu. Napokon, sama konštatuješ, že ani mlieko z automatu nie je to, čo by si očakávala.
Dovolím si vyjadriť môj osobný názor, ja spochybňujem aj pravosť potravín, ponúkaných ako BIO, nedokážem si totiž predstaviť, kde by také potraviny v rámci zemegule pestovali, keď vesmír vplýva na nás všetkých a dnes aj dažďová voda nie je to, čo bývalo kedysi, nehovorím o hnojivách vyprodukovaných zvieratami, ktoré sú chované, tým, čím sú...
V konečnom vyjadrení, som mala na mysli iba "ponižovanie ľudí" odkázaných na kupovanie v obchodnej sieti komentárom diskutujúcej :-(
Osobne nepreferujem žiadne mliečne výrobky, ale používam v domácnosti pri varení, ak neviem nahradiť iným, a bielkoviny získavam zo strukovín, ktoré žiaľ, v ostatnej dobe nie sú preferované na našich stoloch.Ďalšou významnou potravinou s vysokým obsahom vápnika je mak.
Iba na porovnanie mlieko polotučné má v 100 gr 120 mg vápnika a v rovnakom množstve petržlenu je vápnika 145 mg a v cesnaku dokonca 165 mg.Sardinky v oleji 330 mg. :-))
viera1
@45678 ,vypiť 100gr mlieka a zjesť 100gr cesnaku je veľký rozdiel...
Osobne si myslím,že treba počúvať svoje telo,ak mi niečo nechutí,netreba sa znásilňovať,všetko sa dá nahradiť (vhodnejšie sú syry) a s tým väčšina ľudí problém nemá.
nitranka
Milujem mlieko a moje deti tiež. Život bez mlieka si nedokážem ani predstaviť a vôbec sa nestotožňujem s tým, že pre ľudí je len "materské mlieko". Ľudia oddávna boli živí na zemiakoch, kapuste, slaninke a kravskom MLIEKU!A boli zdraví. Tiež by som celkom rada, keby mi niekto vysvetlí "prekyslenie a zahlienenie" od mlieka... Ak ma páli záha, dám si 1-2 hlty mlieka a pomôže!Ak mám suchý, dráždivý a neutíchajúci kašeľ, niet nič lepšie, ako pohár teplého mlieka s medom a maslom!Nikdy v živote som nezaznamenala nadmerné zahlienenie! Ale myslím si, že problémy, ktoré niektorým ľuďom mlieko spôsobuje nie sú z mlieka, ale z toho, čo sa ako "mlieko" predáva!Totiž to, čo je v krabiciach s názvom "trvanlivé mlieko" je síce úžasný vynález, ale pri tak neskutočnej dobe trvanlivosti ma nikto nepresvedčí,že je to dosiahnuté len pasterizáciou....a zaujímalo by ma % obsiahnutého skutočného mlieka...Dôkazom toho je aj môj svokor, vyše 70 ročný človek. CHlap, ktorý celý život pil mlieko, nikdy nemal s tým problémy a na staré kolená (asi 1/2 roka dozadu) začal mať problémy s trávením...zistili mu alergiu na mlieko....Blbosť! Tú alergiu a problémy s natrávením mliečnej bielkoviny mu spôsobilo niečo, čo je do "mlieka" pridávané, nie samotné mlieko, to som si istá! Neviem posúdiť, ako je to "klasickým" mliekom (vo fľašiach), ale obávam sa, že ani z toho by nikto tvaroh neodvaril....Normálne mlieko, keď skysne, tak sadne a vonia kyslo, ale nezhorkne...Ja osobne mám to šťastie, že bývam na dedine a chodím každý druhý deň na čerstvé nadojené mlieko. Preváram ho-k vôli tomu, aby malo dlhšiu trvanlivosť, ale toto je naozaj mlieko, ktoré je zdravé!Takže pokiaľ budem mať túto možnosť, určite ju budem využívať!
julica
@nitranka , tak daj to svoje zdravé mlieko piť svokrovi, že či si to náhodou tí lekári nevymysleli :)) (neznášanlivosť či na mlieko, či na lepok sa často vyvinie vo vyššom veku, keď už sliznica čreva nevládze)
budim
@nitranka , @julica , akurát som čítala dnes večer článok o liekoch proti bolesti (ibuprofen, aspirin, paracetamol,...) a ich účinku na náš žalúdok a črevnú mikroflóru a tam bolo vysvetlené, že viac a viac ľudí má problémy s trávením, predovšetkým mlieka, ak nadmerne alebo dlhodobo užívajú tieto protizápalové lieky proti bolesti, takže by som najprv navštívila lekára špecializovaného na trávenie, lebo tieto lieky vlastne spôsobujú alergiu na niektoré jedlá, dokonca môžu vyvolať tvorenie žalúdočných vredov a iba svojvoľným vysadením liekov sa črevná mikroflóra neobnoví...

v tomto prípade by som sa pozrela na zúbky, či to nepreháňame s liekmi

ja poznám pravé kravské mlieko, dokonca, keď mi starká ochorela, i som podojila, fúj makačka je to riadna, ale teplé mlieko mi nikdy nechutilo, do rána vychladlo a niečo sa z neho ukuchtilo a ostatné dobrôtky sa z neho porobili
budim
kamarátka, Angličanka, má alergiu na kravské mlieko a výrobky z kravského mlieka, tak sa tu vo Francúzsku našťastie dá zohnať i kozie, či ovčie mlieko a syry, napríklad pravá feta je 100 % ovčí syr, takže po odležaní bez vody z nej robím svoju bryndzu, ktorá chutí ako tá naša a omáčky musím trošku viac dochutiť, aby prehlušili chuť kozieho mlieka, ale dá sa, napríklad i pravý grécky jogurt je 100% ovčie mlieko

mlieko už vôbec nepijem, lebo v týchto plastových či tetrapakových obaloch má zvláštnu pachuť, ktorá mi prekáža, dokonca som si nechala mlieko skysnúť, že si spravím tvaroh a po okoštovaní ma naplo, i včera z skysnutej smotany mi bolo neuveriteľne zle, tak sa nečudujem, že ľuďom sa z kupenského mlieka tvoria alergie a ekzémy

inak sa mi pritrafilo robiť pár týždňov vo fabrike na mrazené jedlá a poviem vám, dosiaľ som mrazené polotovary nekupovala a ani naďalej nemienim, takže v mliekarňach to musí byť nápodobne
2010
Preco potom vo vela krajinach azie kde sa mlieko a mliecne vyrobky tradicne skoro VOBEC nepouzivaju ziju dlhsie a su chudsi ?
PS: A sorry , nenapchavaju sa este aj kolacmi , sladke tam tiez nefici
budim
@bobarka ja som každé ráno ako tuhý fajčiar, hoci nefajčím, zahlienená a hlavne pri zmene teplôt, takže kým sa nevykašlem "až z piet", tak sa deň pre mňa nezačne a to mlieko už dávno nepijem, od 2004 kedy mi starká umrela, mliečne výrobky jem striedmo, lebo tieto priemyselné vynálezy mi nechutia a viacmenej je to mliečna voda s práškovým vitamínovým extraktom + práškové extrahované acidofilné baktérie a škrobová múčka s nejakým dochucovadlom, alebo "kúskami ovocia", čiže chcem povedať to nebude tým mliekom

keď mám obdobie zahlienenia, zaviniem hlavu do tankého ľanové šálu pred spaním, spím takto a problém sa vyrieši, nie je to liek na všetko, ale mne pomáha a i prievanu sa vyhýbam
budim
@2010 tak to nemáš pravdu, mlieko tam pijú a robia i syry (v škole mám skoro všetkých kolegov z Ázie, Čína, Tajsko, Kambodža, Vietnam a tak často sa zhovárame o jedle) len oni uprednostňujú pravé čerstvé mlieko, tak je to celkom i sviatok, ak sa pije
budim
@2010 východné krajiny milujú sladké, len tam cukor je drahý, abo nedostupný, tak tam tak sladké nerobia, ako u nás pred vojnou, sladké jedlo bola hostina, to len po vojne sa sladké nejak rozbehlo a už ho nik nezastaví

minule som si kúpila knihu kuchársku, sladké potešenia ramadánu, čuduj sa svete, tí Turci, čo nás tu za hodný čas okupovali, nám sladké jedlá priniesli, tých treba vyniť za náš mlsný jazýček;-)
julica
@budim , no môj prípad to teda určite nie je, ibuprofen ani doma nemám :)
budim
@julica civilizačná choroba:-(

ani pri pečení mlieko nepoužívaš???
2010
@budim , anglicke slovo je "Whatever" mas uplnu pravdu , prave som prisiel zo zahrady a na strome zakvitli prve orchideje .... ja tu zijem , dlhe roky .
julica
Ako som písala vyššie, mlieku sa úplne nevyhýbam, no sladkému - a najmä na raňajky - áno. auajs. nerobí mi veľmi dobre
2010
@budim , bola by si taka dobra a poslala mi daaky azijsky ( nie arabsky) recept kde sa pouziva mlieko rad sa poucim .
sneica
....raz som citala taky clanok ze tak ako matka koji dieta materskym mliekom tak aj kravicka ma to svoje mlieko pre svoje teliatko..materske mlieko pre ludi a to od kravicky pre teliatka...ja neviem,a ani odbornici nevedia....nikdy som ani nerozmyslala upustit od mlieka mam mlieko velmy rada,ved z neho varim peciem aj studene pijem a to nehovorim o kave,lebo tu si bez mlieka ani neviem predstavit...stale mam nejaky karton doma.nasi predkovia vyrastali na mlieku a na vyrobkoch ktore vedely vyrobit z mliecka...svojim detom mlieko nenutim a ony si poprosia krupicu puding ci sladke kakao....s radostou.....a naopak moj partner sa mlieka ani nedotkne zato si pochutna na dobrom jogurte ci nejakom syre...
jatanika
že mlieko kravské vzniklo pre teliatko je jednoznačne pravda, ale argumentácia, že ho preto nemáme piť mi príde smiešna ... čo na svete vzniklo primárne ako potrava pre človeka? len a len materské mlieko ... kto takto argumentuje nemal by jesť napr. ani mrkvu ... nech si neodporuje :-)) ... piť či nepiť? na to príde každý, vo vzťahu k svojmu organizmu, sám ... niekto áno a niekto nie ....
tornadolue
nepochopila som to s tou mrkvou...to aj teľa si odporuje, keď vyrastie na kravu, prestane piť mlieko a začne žrať trávu?
tornadolue
ale musím priznať jedno "negatívum", ktoré sa u mňa objavilo po vysadení mliečnych výrobkov, v priebehu 3 týždňov som schudla 3 kilá...v mojom prípade, to bolo negatívum, lebo mám skôr problém pribrať, našťastie ich mám už späť, ale chcelo to poriadne si zostaviť jedálniček a veľa cvičiť :-)
jatanika
@tornadolue , teľa netvrdí, že nebude niečo jesť, lebo vzniklo len tak samo pre seba a nie primárne preň ... a teraz mi napadlo, s tými kravami ... rozprával synovec, ktorí strávil pár týždňov v Indii, že kravy tam jedli skutočne neskutočné veci ... čo našli ...kráv veľa, potravy málo ... na brehu mora videl kravy jesť ryby ... verili by ste? neuverím, ak by to nemal zdokumentované :-))
sairaam
Ďakujem ľudkovia ešte raz, že sa zapájate do diskusie. Je veľmi zaujímavá, aj to škriepenie sa mi páči. Je v norme :-)))
A čo sa mliečka týka - je veľmi potrebné, to nikto nevyvráti, lebo
veľa našich detičiek nie je dojčených, alebo sú dojčené veľmi krátko. A z čoho sa vyrábajú náhrady materského mlieka? Takže? Diskutujme ďalej :-)))
nitranka
Julica, ani na chvíľu som nespochybnila diagnózu lekárov-čo sa týka svokra, bol na kompletných vyšetreniach (vrátane kolonoskopie). A nepochybujem ani o tom, že že alergia na mlieko, resp.neschopnosť spracovať mliečnu bielkovinu existstuje, len nie som zástanca tých vyhranených názorov, že keď mne niečo nerobí dobre, tak je to nesprávne to jesť. Ja som spochybnila to, čo sa pod názvom "mlieko" predáva. Určite by som svokrovi neponúkala -už teraz - domáce mlieko, lebo problém, ktorý s trávením mlieka má, tam už je. Ale je isté, že celý život bol zdravý, v živote nebral žiadne lieky, ani od bolesti. A v posledných rokoch, v rámci pohodlia, kupovali takmer výhradne len trvanlivé mlieko...V každom prípade si myslím, že každý máme iné trávenie, iné zvyky a človek je všežravec, takže by mal jesť všetko, ale s mierou.
A Sairaam, krásny článoček, veľmi pekne napísané, dík :-)!
sairaam
Ešte raz ďakujem všetkým, čo sa zapojili do tejto diskusie.
Ďakujem nitranka@ , Ty si ma aj pochválila :-) A s Tebou 2010@ celkom súhlasím. Je to asi tak, ako aj s ovocím. Že by sme mali konzumovať hlavne to, čo sa u nás odjakživa urodí a na čo sme po celé generácie zvyknutí. Lebo sme iní ako aziati, veď ani orgány si navzájom nemôžeme darovať. Vraj.
betka11
@2010 nesúhlasim s uvedeným číslom,
lebo v poslednom čase sa velmi zvýšila intolerancia mliečnej bielkoviny len v BA a čo celé SK, lenže to sa nemôže zverejniť lebo by sa potvrdila teoria škodlivosti trvanlivych mliečnych výrobkov a nielen mliečnych a to by narušilo chod národneho hospodárstva a vôbec načom by zarábali farmaceutické firmy keď by sme boli zdraví?
To že v staršom veku vzniká intolerancia BKM za to môže pankreas a pridávané Ečka ktoré nedokáže spracovať,mám s takýmito neduhmi skúsenosti,tiež nemôžeme mliečne u staršej dcéry sme mali až anafilaktický šok, takže mám skúsenosti až-až čo dokáže zdravé mlieko narobiť.
Som však zástancom ozajstného mlieka s ktorého sú urobené mliečne výrobky.
S liekami je to podobne predpisujú,nútia užívať ale nezaručí nik aký bude výsledok,veď keď nepomôžu tieto vyskúšame iné no nie?
Ale to už je o inom,len som chcela povedať svoj názor na"zdravé" mliečko.
lia66
U nás sa mlieko pilo-ja som dokonca na hnojárke, keď som si nadojila, tak hneď od krávky vypila-ale iba už keď bolo studené!...poviem pravdu-teraz to mlieko nestojí za veľa-pokiaĺ nemá niekto doma kravu!...ale to, čo sa v obchodoch predáva-des a hrúza!...teraz nemyslím z automatu-nemám vyskúšané, nemôžem posúdiť!...ale musím pridať svoj postreh-môjho syna som vyliečila(s jeho pomocou!)z "astmy" a zahlienenia...a to tým, že sme mlieko vysadili!
Samozrejme, nie všetkým mlieko robí zle...nikomu z našej rodiny-len jemu!...od 4-och týždňov mal hnačky neskutočné!...všetci dr, že robím diétnu chybu-samé odbery, vzorky a nikde nič...až v dvoch rokoch mu objavili intoleranciu laktózy-aj nastrúhaný syr na chlebe mu robil problémy...prešli sme na bezlaktózové mlieko...ale zápaly priedušiek(týždeň, dva chorý...dva, tri dni zdravý a tak to išlo cca rok!)ostávali!...intolerancia sa "stratila", ale priedušky ostali...chodili sme na alergológiu a samé spraye a sirupy na astmu...po čase som si všimla, že to vtedy sa tak zle cíti, keď mlieko pije...aj som to oznámila dr, ale nič s tým nerobila...toto leto sme boli pri mori-hódne pomohlo, ale musím povedať, že som s mojou intuíciou mala asi pravdu-Tomi už pol roka sám od seba odstavil mlieko a je v pohode!...ani sirupy, ani spraye...nič a zdraví!...keď spapá jogurt(vačšinou probio, alebo len vanilkový a čokoládový-ale nie smotanový!), syry a pod, tak je všetko ok...akonáhle(lebo raz za týždeň, dva príde chuť na guličky s mliekom)spapá mlieko, alebo zmrzlinu, tak už večer počujem, ako "chrochtá"-neviem, to inak vyjadriť...astmatici poznajú
Takže neviem, či to bola astma, ale jedno viem isto-mlieko môjmu synovi nerobí dobre a on sám na to prišiel!...organizmus si vačšinou vypýta, čo mu chýba, čo mu robí dobre
lorak40
S mliekom som si to užil tak ako autorka príspevku a nie len s mliekom ale aj so studeným potokom a podobne.Chrípku a nachladnutie poznám len s počutia.Mlieko je zdravé a chutné.Pre mňa je to aj liek na druhý deň./nejaká oslava sa vždy pritrafí/.
libusa81
at 2010, je pravda ze aziati nepiju kravske mlieko..ale mlieko piju..buffalo milk..:))) to mi vravel jeden kolega - ind..;) a vraj je ovela zdravsie ako kravske
budim
@2010 tak som sa v škole opýtala a odpoveď je, že v minulosti sa mlieko nepoužívalo a keď boli malé deti, tak začali pomaličky mlieko píjavať a telo sa nejak prispôsobilo, ale v najnovších receptoch sa objavuje mlieko čoraz častejšie

lenže Mongoli a Tibetania vždy píjavali mlieko, taktiež Indovia a Arabské kultúry, nie sú to indoeurópske kravy v Mongolsku a Tibete, ale sú to kravy... dokonca robia syry a sušia ich a nápodobne
dads69
Kravské mlieko je ideálnou potravou — pre teľatá!



Ľudia naučený že kravské mlieko je “dokonala potravina” budú asi šokovaný tým, že dnes veľa prominentných lekárov linkuje spotrebu kravského mlieka už k takmer dvom desiatkam rôznych ochorení deti a dospelých.

Najnovšie výskumy potvrdzujú, že konzumácia kravského mlieka vedie k nedostatku železa a chudokrvnosti, spôsobuje rôzne druhy alergii, hnačku, ochorenia srdca, koliku, kŕče, gastrointestinálne krvácanie, zápaly dutín, kožné vyrážky, akné, zvýšenú frekvenciu prechladnutí, artritídu, cukrovku, usne infekcie, osteoporózu, astmu, auto imunitne ochorenia a ďalšie. Niektoré výskumy dokonca linkujú spotrebu mlieka k rakovine pľúc, roztrúsenej skleróza a malígneho lymfómu ne-Hodgkinovho typu.

V Americkej spoločnosti, je mlieko z najposvätnejších zo všetkých potravín. Kravské mlieko je dokonca stavane vyššie než obľúbený ‘American Pie’ – Americky jablkový koláč. Čo bude asi tým, že jablkový koláč nemá v Americkom kongrese lobistov a multi-milionový rozpočet na reklamu. Väčšina rodičov tak dnes vychováva svoje deti bez toho aby vedeli o nevýhodách konzumácie kravského mlieka, a v domnienke, že robia pre svoje deti to najlepšie a pomáhajú ich zdravému rastu. V nasej spoločnosti sa hodvábna, biela štruktúra mlieka stala doslova stelesnením poňatia zdravia a čistoty.
“Nutričná výchova” v školách (financovaná z časti mliekarenským priemyslom) nás učí, že mliečne výrobky sú jedným zo štyroch základných skupín potravín ktoré všetci z nás potrebujú pre správnu výživu.

V Amerike, vo Washingtone dnes viac ako 60 najsilnejších parlamentných lídrov dostáva príspevky na volebne kampane z Národnej Mliečnej Rady, čo mliekarenskému priemyslu zaisťuje to, že mliečne výrobky sú a naďalej budú dôležitou ingredienciou školských obedov.

Kravské mlieko je propagovane ako “dokonala” potravina pre ľudí a hlavne pre naše deti. Sme bombardovaný reklamou so silným dorazom na zdravie našich deti, samotne slogany sú viac reklamy na informáciu než snaha predať výrobok. Reklamy nám hovoria, že “Mlieko je dar od prírody”, “Každý z nás potrebuje mlieko”, “Mlieko je perfektne jedlo,” atd. Tato reklama splnila svoj účel dobre, pretože priemerný Američan spotrebuje 375 kg mliečnych výrobkov ročne. Jeden z každých sedem dolárov vynaložených na potraviny v USA, ide na nákup mliečnych výrobkov.

Aby sme odhadli celkový dopad musíme vziať do úvahy psychologicky vplyv tejto masívnej reklamy. Propagácia mlieka a zákulisný vplyv na “nutričné vzdelanie” vytvorili široko zdielaný názor, že kravské mlieko je veľmi zdravý produkt. Tato niekoľko desaťročí trvajúca reklamná akcia bola tak efektívna, že je bežné, že dokonca ľudia, ktorí dennodenne jedávajú mäso, majú pocit, že by mali navyše ešte konzumovať aj mliečne výrobky, aby sa im dostalo dostatok bielkovín a vápnika. Ľudia kupujú kravské mlieko pre svoje rodiny za predpokladu, že tento výrobok poskytuje základnú výživu, pomáha budovať zdravé telo, a že tak skutočne pomôžu sebe a že ich drahocenné zdravie bude v ohrození, ak mlieko piť nebudú.

Napriek tomu však, že mliekarensky priemysel nás vedie k tejto domnienke, mnohý lekári a prominentný odborníci na výživu, dnes hovoria, že kravské mlieko nie len že nie je zdravé pre ľudskú spotrebu, ale naopak môže viest k mnohým závažným ochoreniam. Mliekarensky priemysel ich však označuje za šialencov v lekárskom svete.

Jedným z prominentných šialencov je napríklad Frank Oski, doktor vied a autor knihy ‘Nepite mlieko!’. Frank Oski je riaditeľom odboru Pediatrickej Univerzity Johna Hopkinsa (Školy Medicíny) a vedúcim Centra Johna Hopkinsa pre Deti. Je autorom, spoluautorom a editorom 19-tich lekárskych učebníc a napísal skoro 300 v lekárskej literatúre uverejnených článkov.

V prvej kapitole svojej knihy, Dr. Oski uvádza: “Skutočnosť je taká: že pitie kravského mlieka je dnes už priamo spojene s chudokrvnosťou a nedostatkom železa u dojciat a deti, a menovanou príčinou kŕčov a hnačiek u väčšiny svetovej populácie. Tiež je to príčinou rôznych foriem alergie a konzumácia mlieka hra ústrednú úlohu pri vzniku aterosklerózy a infarktu. ”

Dr. Oski poznamenáva: “Ak ste však proti kravského mlieka, tak sa stotožňujete s niečím čo je silne ne-Americké,” ale napriek tomu hovorí: “Medzi väčšinou lekárov panujú dnes už závažné obavy o rizikách kravského mlieka!”

Ďalší kritik kravského mlieka je Dr. William Ellis, bývalý Osteopatický lekár a chirurg z Arlingtonu, v Texase, ktorý skúmal účinky mliečnych výrobkov po dobu 42 rokov. Dr. Ellis je označovaný za jedného z najdôležitejších mužov Americkej vedy. Dr. Ellis hovorí, že mliečne výrobky sú “jednoducho nie dobre pre ľudí… a že existujú ohromujúce dôkazy o tom aké sú mliečne výrobky škodlivé pre ľudí, a to ako pre dospelých tak aj pre deti. Mlieko je podľa jeho výskumov a pozorovaní dôležitým faktorom pri zápche, chronickej únave, artritíde, bolestiach hlavy , svalových kŕčov, obezite, alergiách a srdcových problémoch.”

Vo Washingtone, zakladateľ miestnej pediatrickej nemocnice, Dr. Russell Buna bol požiadaný, vymenovať jedinú najdôležitejšiu zmenu v Americkom stravovaní, ktorá by podľa jeho názoru spravila najväčší prínos pre zdravie obyvateľstva, jeho odpoveď znela: “Odstránenie mliečnych výrobkov.”

Dr. Christiane Northrup, gynekológ z Yarmouthu, v Maine, hovorí: “Mlieko je najväčším výrobcom hlienu v tele, spôsobuje záťaž na dýchací, tráviaci a tiež imunitný systém.”.

Dr. Northrup hovorí, že ako náhle jeho pacienti “odstránili mliečne výrobkov na dlhšiu dobu zo svojej stravy, trpeli ďaleko menej infekciami ale tiež prechladnutiami.”

Dr. J. Dan Baggett, pediater z Alabamy, popisuje svoje skúsenosti po šiestich rokoch výskumu, kde všetci jeho detsky pacienti odstránili kravské mlieko zo stravy. Dr. Baggett uvádza:
“Pred zmenou som mal priemere štyri operácie slepého čreva za rok. Za posledných 5 a pol roka, som v tejto skupine mal len dvoch pacientov so zápalom slepého čreva, ten posledný bol pred tromi rokmi. Všetky deti pred zmenou pili mlieko. Dnes nemám ani jediného jedného pacienta s aktívnou astmou. V skutočnosti som skoro zabudol, ako astma vyzerá. Najvýznamnejšia vec, ktorú som sa však naučil, je, že skupina beta-hemolytických streptokokov ktorá za normálnych okolnosti vytvorí infekcie u deti, takto nereaguje, keď sú z diétneho režimu vylúčené mliečne bielkoviny. Začal som to sledovať posledného dva a pol roka a zatiaľ neexistuje jediná výnimka. Kedykoľvek môj pacient trpia streptokokovou faryngitidou alebo pyodermiou, vždy sme dokázali vytvoriť historicky rekord, kde pacient požil väčšie kvantity mliečnych výrobkov do 5 dni pred nástupom príznakov alebo známok ktoré pacienta priviedli do mojej ordinácie.”
Zdá sa teda, že priaznivci kravského mlieka vytvárajú reklamne vyhlásenia, ktoré apelujú podvedome na naše pozitívne pocity a skúsenosti o konzumácii materského mlieka. Všetky cicavce, vrátané človeka, sú v dojčenskom veku živené mliekom matky. Súčasťou samotnej definície cicavcov je žľazová produkcia mlieka a tak poskytovaná potrava pre ich mláďaťa. Každý druh cicavcov vytvára unikátny typ mlieka určený na posilnenie imunitného systému a poskytnutie potravy pre svoje mláďaťa, taká by keď budú od mlieka odstavene bola ich pôrodná váha približne strojnásobená.

Takže absolútne áno, “mlieko je prírodný dar” … ale to musí byt uvedené v správnom kontexte. Je úplné prirodzene, aby cicavce, vrátane človeka, boli živené výhradne mliekom od ich matky. Takže ak hovoríme o materskom mlieku, pre dojčatá človeka, tak áno, “mlieko je ideálne jedlo.”.

A áno, v dojčenskom veku, keď nemáme plne vyvinuté zuby na jedenie pevnej potravy, pre našu kalorickú potrebu a posilnenie imunitného systému, tak áno: “každý z nás potrebuje mlieko.”

Smutným výsledkom desaťročí reklám mliekarenského priemyslu je to, že väčšina ľudí si stále mysli, že tieto vznesene reklamne výroky o mlieku, platia v skutočnosti len na materské mlieko a len pre naše deti. Netušia že tieto reklamne tvrdenia sa aplikujú na ľudí všetkých vekových kategórii, že jednoducho nemusíme vôbec kupovať a piť kravské mlieko, že ho nepotrebujeme.

Dr. Oski vysvetľuje: “Mlieko každého živočíšneho druhu je navrhnute konkrétne na ochranu mláďat. Špeciálne však tak aby každý druh cicavca, dokázal čo najlepšie nabehnúť na normálne kŕmenie jeho druhu danej potravy. Ale ľudia nie len že nepijú čerstvo nadojene kravské mlieko, ale sterilizáciou, odtučňovaním a úpravami kravského mlieka, ho ešte aj ďalej zbavujú jeho prirodzenej ochrany.”
Pýtate sa aký je rozdiel medzi deťmi čo pili materské mlieko od svojej matky a tými čo pili výhradne kravské mlieko?

Dr. Oski cituje štúdiu v ktorej bolo zahrnutých viac ako 20.000 deti, štúdiu prevedenú v Chicagu: “Celková miera úmrtnosti pre deti chovane na materskom mlieku bola 1,5 úmrtia na 1000 deti, zatiaľ čo úmrtnosť pre bábätká chovane na kravskom mlieku 84,7 úmrtí na 1000 deti, počas prvých deviatich mesiacov života. Úmrtnosť na gastrointestinálne infekcie bola až štyridsať kráť vyššia u ne-dojčených detí, zatiaľ čo úmrtnosť na respiračné infekcie bola až 120 kráť vyššia. Štúdia pokračovala ďalej pri starších deťoch. Analýza vykonaná v 8mich Amerických mestách ukázala podobne výsledky. Deti kŕmené výhradne kravským mliekom mali až dvadsať kráť väčšiu šancu, že zomrú počas prvých šiestich mesiacov života. ”

Dr. Michael Taylor, doktor výživy a čleň Americkej akadémie Orthomolekularnej medicíny, súhlasí s tým, keď hovorí, “je to závažná diétna chyba prejsť z normálneho ľudského mlieka na mlieko iného živočíšneho druhu.” Poznamenáva, že by sme si mali uvedomiť aký je obrovsky rozdiel medzi ľudskými deťmi a teľatami. Tomu je aj zodpovedajúci rozdiel medzi mliekom, ktoré je určené na výživu našich deti a tým čo je určené pre teľatá. V rozhovore pre televíziu Dr. Taylor uvádza, že ľudským deťom trvá asi 180 dni zdvojnásobiť svoju pôrodnú Váhu, a že materské mlieko je z 5 až 7 percent bielkovina. Teľatá vyžadujú však len 45 dni na zdvojnásobenie svojej pôrodnej váhy a kravské mlieko je pre tento dôvod až z 15tich percent zlozene z bielkovín. Okrem rozdielu v množstve bielkovín v týchto dvoch rôznych druhov mlieka, existujú aj veľké rozdiely v zložení mliečneho proteínu v materskom a kravskom mlieku.”

Dr. Taylor uvádza, že keby sme mohli izolovať jedno jedine jedlo ako vznik a príčinu alergie, 60 percent z času, by sme úspešne nalinkovali ako príčinu: kravské mlieko.

Podľa Dr. Miloša Krajného, šéfa Imunológie v Ontáriu, v Kanade, prakticky každá štúdia alergie ukazuje mlieko a mliečne výrobky ako vedúci alergén medzi potravinami. Nielen že mlieko rozvíja alergie, ale je tiež zodpovedné za cukrovku, katarakty a osteoporózu!
Kanadská štúdia vedená Dr. Milošom Krajným, zistila priamy vzťah medzi spotrebou mliečnych výrobkov a alergickými príznakmi ako sú napríklad ušné infekcie, astma, migrény, nosné nádchy, a črevného choroby. Po zastavení konzumácie všetkých mliekarenských produktov, v 70tich percentách pacientov sa situácia dramaticky zlepšila, alebo boli dokonca úplne oslobodený od všetkých chorobných príznakov.

Dr. Ellis konštatuje, že príznakmi alergickej reakcie na kravské mlieko u deti je astma, upchatý nos, kožné vyrážky, infekcie hrudníka, podráždenosť a únava.
Dr. John R. Christopher, ND, MH, píše: “Primárny typ bielkoviny v kravskom mlieku je kazeín. Kravské mlieko ma až 20 kráť toľko kazeínu než materské mlieka. Bielkoviny z kravského mlieka sú veľmi dlhé reťazce, a je nemožné aby sa tomuto trávenie dieťaťa dokázalo prispôsobiť. Keď dieťa nedostáva správny proteín, oslabuje to jeho imunitný systém, spôsobujú alergie a mnoho ďalších problémov. Alergie spôsobené kravským mliekom sú veľmi časté.”.
Dr. Joyce Gryboski, riaditeľ kliniky pre detské trávenie na Yalskej Univerzite – Skole Medicíny, stanovuje, že “vidí aspoň jedno dieťa za týždeň, s chronickou hnačkou kde testovanie ukáže, že nemajú nič viac ako alergiu na kravské mlieko, kde vyňatie mlieka z diéty vyrieši problém.”

Ďalší dôvod, prečo mnoho ľudí trpí rôznymi príznakmi chorôb z konzumácie mlieka je to, že väčšina svetovej dospelej populácie nedokáže tráviť “laktózu,” čo znamená, že nedokážu stráviť cukor obsiahnutý v mlieku. Enzým známy ako laktáza je potrebný na trávenie laktózy, a Dr. Oski uvádza, že “vo veku jedného a pol až štyroch rokov, väčšina ľudí postupne stráca laktátovú činnosť vo svojom tenkom čreve a prestáva vyrábať enzým na trávenie mliečneho cukru. Je to jednoducho normálny proces, ktorý sprevádza naše dospievanie. Všetky zvieratá prestanú prirodzene vyžadovať mlieko v období, keď prestanú byt schopne mliečny cukor tráviť. S výnimkou ľudí. Toto však odráža skutočnosť, že príroda nikdy nemala v úmysle to aby sme konzumovali potraviny obsahujúce laktózu po cely nás život. Mlieko je pre nás určené len určíte veľmi krátke životné obdobie. ”

Väčšina ľudí ma zle reakcie na pitie kravského mlieka. Eventuálne Americká Federálna Obchodná Komisia bola donútená podniknúť právne kroky proti reklamným tvrdeniam výrobcov mlieka v Kalifornii.

Stíhala reklamy ako napr. “Každý potrebuje mlieko.” od výrobcov mlieka za to, že sú “nepravdivé, zavadzajúce a klamlivé”. Sťažnosť citovala vysoký výskyt intolerancie na laktózu, alergie spôsobené kravským mliekom a tiež zvýšené riziko ochorenia srdca. Americká Federálna Obchodná Komisia nakoniec vyhrala a producenti mlieka boli nútený prísť na trh s novým heslom pre ich reklamy, ta dnes znie: “Mlieko ma niečo pre každého”.

Zdravotný výskumník, Dr. Kevin McGrady na výsledok súdneho procesu poznamenal: “Mlieko ma pre každého niečo – Pre jedných vyššiu hladinu cholesterolu v krvi, pre iných zvýšené riziko srdcových ochorení a mŕtvice!”.

Tri hlavne dôvody uvádzané lekárskymi výskumníkmi, sú, že mliečne výrobky prispievajú k ochoreniu srdca hlavne ich vysokým obsahom cholesterolu a tuku, spolu s enzýmom v kravskom mlieku ktorý sa nazýva xantin oxidáza (XO). Tento enzým, ktorý spôsobuje problémy len v prípade mlieka sa homogenizuje, spôsobuje ochorenie srdca o poškodení tepien.

Dr. Kurt Oster, šéf kardiológie v Park City nemocnici v Bridgeport, v Connecticut hovorí:
“Študovali sme 75 pacientov s angínou pectoris (bolesť na hrudníku v dôsledku srdcového ochorenia) a artériosklerózou (kôrnatením tepien). Všetkých pacientov sme vysadili z konzumácie mlieka. Výsledky boli dramatické. Bolesti na hrudníku sa znížili, príznaky zmiernili, a každý z týchto pacientov sa dnes cíti skvele. ”

Dr. Esselbacher, predseda oddelenia z Harvard Medical School, plne súhlasil. Dr. Esselbacher píše: “Homogenizovane mlieko, vďaka jeho obsahu XO, je jednou z hlavných príčin ochorení srdca v USA”.
Dr. Oski varuje: “Spotreba kravského mlieka od útleho veku môže mat celoživotné následky. Patologicky team preskúmal srdcové cievy u asi 1500 deti a dospievajúcich, ktorý zomreli v dôsledku nehôd. Zistili že mnoho z nich vykazovalo známky chorých tepien v srdci. Dlhodobý výskum sa ukončil konštatovaním, že väčšina dospievajúcich s normálnymi krvnými cievami boli dojčený a nemali vo svojej diéte zakompovaných veľa mliečnych produktov, zatiaľ čo naopak väčšina nájdených dospievajúcich s chorými a upchatými tepnami boli zo skupiny čo neboli dojčený alebo mali vo svojej výžive vo veľkej miere zapracovane kravské mlieko.”. Logicky tak dospeli k záveru, že rozdiely medzi materským mliekom a kravským mliekom boli zodpovedne za zmeny v koronárnych tepnách. ”

Veľa ľudí sa však nedá, mlieko predsa musia piť aby získali vápnik. Naozaj? Nie, toto je ďalší omyl. Najlepší spôsob, ako pridať vápnika do svojho jedálnička, je jest viac čerstvej zelenej zeleniny. Kravské mlieko ma vysoký obsah vápnika, ale doktor Ellis vysvetľuje, že problém je v tom, že sa v mlieku nachádza vo forme, ktorú ľudia nedokážu dobre stráviť a spracovať. Dr. Ellis konštatuje, že pitie mlieka naopak obsah vápnika v krvi znižuje, “Tisíce a tisíce krvných testov ktoré sme na tuto tému vykonali, ukazujú, že ľudia, ktorí pijú 3 až 4 poháre mlieka denne majú nižšiu hladinu vápnika v krvi, než ľudia čo mlieko nepijú vôbec.”

Dr. Ellis dodáva: “Nízka hladina vápnika v krvi zodpovedá podráždenosť a bolesti hlavy. Navyše nízka hladina vápnika u mliečnych konzumentov tiež vysvetľuje, prečo ľudia čo obľubujú mlieko sú tiež veľmi náchylný na svalové kŕče. Vápnik je nevyhnutný pre relaxáciu svalov, nedostatok vápnika spôsobuje svalové kŕče, atd.”

Jedným z najzáväznejších problémov, spôsobených nedostatkom vápnika je osteoporóza, ochorenie charakterizovane stratou 50 až 75 percent pôvodnej kostnej hmoty. V USA, 25 percent zo všetkých 65-rocnych žien trpí osteoporózou. Ich kosti sú krehké a ľahko rozbitne. Mame dokonca prípady keď prasklo rebro z niečoho takého ako malé kýchnutie.

Naše všadeprítomná mliečna reklama viedla k jednému z ťažko vyvrátiteľných omylov o vplyve mlieka na kosti, a to že najlepší spôsob, ako si vybudovať silne kosti je zvýšiť spotrebu vápnika tým, že budeme piť veľa mlieka. Presný opak však tvrdia predný lekársky výskumníci, a to že najlepším spôsobom ako väčšina ľudí môže zvýšiť svoju hladinu vápnika a posilniť svoje kosti je znížiť ich prijem bielkovín, a nie len mlieka ale celkovo znížiť spotrebu živočíšnych produktov. Výskum presvedčivo ukazuje, čo môžeme urobiť viac pre zvýšenie hladiny vápnika v našich kostiach znížením príjmu bielkovín, než zvýšením príjmu vápnika. Dôvodom je, že živočíšne produkty a ďalšie zdroje vysokého obsahu bielkovín sú veľmi kyslé pre nás krvný obeh, a telo musí vyvážiť tuto situáciu tým že začne absorbovať kyslé alkalické minerály pomocou vápnika zo svojej vlastnej kostnej štruktúry. Veľa štúdii, vrátane tých, ktoré boli publikované v Medical Tribune a tiež Journal of Clinical Nutrition, zistili, že vegetariáni majú oveľa silnejšie kosti ako konzumenti masa. Článok v Journal of Clinical Nutrition píše, že vo veku 65 rokov, konzumenti masa mali päť až šesť krát viac nameraného úbytku kostnej hmoty ako vegetariáni.

Keď už hovoríme o mineráloch, ďalší vážny problém spôsobený konzumáciou kravského mlieka, je anémia z nedostatku železa. Dr. Oski uvádza, že 15 až 20 percent deti do veku do 2 rokov v USA trpí chudokrvnosťou z nedostatku železa.
Kravské mlieko prispieva k tomuto stavu dvoma spôsobmi. Po prvé, kravské mlieko je extrémne nízke na obsah železa, obsahujúce menej ako 1 mg železa na liter. 1 ročne dieťa by tak muselo vypiť 24 litrov kravského mlieka denne aby splnilo svoje požiadavky na železo, čo proste nie je možné. Štúdie sa zhodujú v tom, že veľa deti dojčených kravským mliekom pijú aj dva krát viac mlieka než by pili normálne, čo pravdepodobne zodpovedá názoru, že sa snažia podvedome dohnať nedostatok obsahu železa.

Druhým spôsobom, ako kravské mlieko vedie k anémii (chudokrvnosti) a nedostatku železa je, že u mnohých deti sa vyskytuje forma gastrointestinálneho krvácania, ďalej zle absorbovanie železa spôsobené zvýšenou tvorbou hlienu ale tiež hnačkami spojenými s konzumáciou mlieka a mliečnych produktov. “Odhaduje sa, že polovica nedostatku železa u deti v Spojených štátoch je primárne dôsledkom krvácania do gastrointestinálneho traktu, spôsobených konzumáciou kravského mlieka” hovorí Dr. Oski a ďalej píše “Hlien je veľmi častou reakciou na kravské mlieko, najmä u deti… tiež pozorovaná je stolice obsahujúca viditeľné jasne stopy po krvi . Hnačky celkovo zhoršujú schopnosť dojčiat udržať živiny získané z potravy. Okrem zmien v zažívacom trakte, sú tiež časté alergické reakcie, ktoré v niektorých prípadoch tiež vedu k prieniku krvi do čriev dieťaťa. To vedie ku strate plazmy a červených krviniek a celkovo vedie k zníženiu bielkovín v krvi a vzniku chudokrvnosti.”

Hlien vytvorený konzumáciou mliečnych výrobkov spôsobuje tiež iné problémy. Je dobre známe, že mliečne výrobky spôsobujú nadmerne tvorenie hlienu v pľúcach, dutinách a črevách. Dr. Ellis berie na vedomie, že tento prebytok hlienu v dýchacích cestách sa podieľa na mnohých dýchacích problémoch a že hlien eventuálne dôkaze vytvoriť tvrdnúci povlak na vnútorných stenách čriev, ktorý vedie k zlému vstrebávaniu živín, čo spôsobuje chronickú únavu. Tento hlien ďalej spôsobuje aj zápchu, čo môže viest k mnohým ďalším problémom.
Dva veľmi časte problémy s kojencami sú koliky a ušné infekcie, oba problémy sú linkovane ku spotrebe kravského mlieka. Lekárske štúdie zistili, kravské mlieko môže prispieť k týmto problémom buď priamo, kedy dojčenské nápoje obsahujú kravské mlieko, alebo nepriamo, keď sa dieťa kŕmi z prs matky, ktorá je konzumentom mliečnych výrobkov.

Kolika, ktorou trpí jedno z každých piatich deti v USA, sa vyznačuje ťažkými žalúdočnými kŕčmi. Vo výtlačku magazínu Zdravotne Správy sa píše: “Keď matka konzumuje mliečne výrobky, mliečne bielkoviny sa prenášajú do svojho materského mlieka a skončí v krvnom obehu dieťaťa. Niektoré štúdie zistili, že kravské mlieko a jeho bielkoviny (po vypití matkou) dokonca vyvolávajú symptómy koliky u deti kŕmených výlučné len materským mliekom. ”

Pokiaľ ide o ušné infekcie, Dr. Northrup konštatuje: “Tento bolestivý problém je takmer nepozorovaný medzi dojčatami a deti, ktoré nekonzumujú kravské mlieko.”
Natural Health článok tiež uvádza, že “Odstránenie mliečnych výrobkov z jedálnička preukázalo takmer okamžitú kontrakciu (zmenšenie) zväčšených krčných a nosných mandlí, čo naznačuje celkovú úľavu imunitného systému. Rovnako tak lekári experimentujúci so stravou bez mliečnych výrobkov poukazujú na výrazné znížený výskyt prechladnutí, sinusoitídy a ušných infekcii.”

Ďalším častým problémom pre deti sú bolesti brucha. Dr. Oski uvádza vo svojej knihe, že až 10 percent všetkých deti v USA trpí syndrómom, známym ako “opakujúce sa bolesti brucha u deti.”

Štúdie boli vykonane v Bostone a San Franciscu a dospeli k záveru, že asi jedna tretina deti mali príznaky spôsobené neznášanlivosťou laktózy. Jednoduchým riešením bolo odstrániť všetky mliečne potraviny zo stravy a príznaky sa okamžite zlepšili.

Natural Health článok tiež uvádza, že antigény v kravskom mlieku môžu prispieť k artritíde a osteoartróze. “Antigény z kravského mlieka vyvolávajú imunologickú odpoveď v kĺboch, spôsobujúcu bolesť, opuch, začervenanie a tuhosť. Bolesť mizne rýchlo po odstránení mliečnych výrobkov zo strava pacientov. V štúdii publikovanej v Škandinávskom časopise Reumatológia, bola skupina ľudí s reumatoidnou artritídou daná na 7 až 10 dňový post len na vode a ovocných a zeleninových šťavách a čaji. Už počas pôstu sa značne znížila bolesť kĺbov a celková stuhnutosť. Po návrate na diétu s obsahom mlieka a vajec (jediných dvoch živočíšnych potravín v diéte), sa príznaky začali opäť zhoršovať. ”
The New England Žurnál Medicíny tiež konštatuje, že kravské mlieko môže prispieť k cukrovke, k autoimunitným ochoreniam a zhoršeniu schopnosti pankreasu produkovať inzulín.

Natural Health článok tiež píše, že je preukázaná priama súvislosť medzi výskytom rakoviny a konzumáciou kravského mlieka a masla, špeciálne pre riziko vzniku non-Hodgkinovho lymfómu, rakoviny imunitného systému. V článku dodávajú: “Vysoké hladiny bielkoviny kravského mlieka beta-laktoglobulínu boli nájdené v krvi pacientov s karcinómom pľúc, čo naznačuje súvislosť aj s týmto druhom rakoviny.”

Dr. Oski tiež uvádza štúdiu prevedenú dvoma vedeckými pracovníkmi z Michiganskej univerzity, ktorí vykonali rozsiahly výskum o faktoroch súvisiacich z Roztrúsenou Mozgovomiechovou Sklerózou (Sklerózou Multiplex). Čo je neobvykle pri tejto chorobe, je geografické rozloženie obeti tejto choroby, a to nie len v USA ale na celom svete. Je to niečo čo ani proponenti kravského mlieka nedokážu nijako vysvetliť. Distribúcia obeti roztrúsenej sklerózy nemá totiž žiadny vzťah k bohatstvu, vzdelaniu ani kvalite lekárskej starostlivosti ako sa to pri ostatných chorobách ta vidieť. Michiganský vedci skúmali rozloženie choroby v USA a 21 ďalších krajinách a vo svojom konečnom vyhlásení konštatujú: “Jediný významný vzťah je priama úmera medzi výskytom roztrúsenej sklerózy a priemernou spotrebou mlieka v týchto oblastiach. Čím väčšia spotreba kravského mlieka, tým je väčší výskyt sklerózy multiplex.”

Niektoré štúdie dokonca uvádzajú aj možnú súvislosť medzi nadmernou konzumáciou kravského mlieka a kriminalitou mladistvých, na základe štúdie vykonanej v Tacoma, vo Washingtone. Dr. Oski píše: “Keď bola porovnaná diéty mladistvých zločincov, silne kontrastovala s normálnymi dospievajúcimi, dokonca s podobného prostredia. Zistilo sa, že mladistvý páchatelia v priemere spotrebovali takmer desať krát väčšie množstvo mlieka, než ostatný vrstevnici v kontrolnej skupine. Diéta mladistvých páchateľov, sa ďalej vyznačovala tým, že jedli ďaleko menej ovocia, orechov a zeleniny.”

Keď sa teda rozumný človek pozrie na všetky tieto dôkazy, bude sa asi ťažké naďalej sto percentne domnievať, že kravské mlieko je zdravé pre ľudskú spotrebu. Ale čo však budeme piť namiesto mlieka?

Dr. Oski čiastočne odpovedá na tuto otázku tým, že píše “Pre novorodenca, sú tam dve vcelku zrejme alternatívy. Pravý a ľavý prsník zdravej matky! A potom, čo sa dieťa odstaví, nie je dôvoď piť žiadne mlieko. Najlepšou voľbou okrem čistej vody, sú čerstvo extrahovane zeleninové, pripadne ovocne šťavy.”
mirci25
piť či nepiť to je otázka :-) túto dilemu mám aj ja. inak zase som sa ohromne zasmiala -akých malých huncútov ste mali. Aj môj muž s bratom boli vraj veľkí výmyseľníci. A k mlieku- môj muž kedysi pil aj 2 litre denne a veru len zriedka bol chorý. takže sama neviem či piť alebo nie



 



TOPlist