Csirkepaprikás - maďarské národné jedlo
Csirkepaprikás - maďarské národné jedlo

Csirkepaprikás - národné jedlo Maďarska videorecept

slobodaasolidarita - fotkaSloboda a Solidarita, 2. mája 2019. Komerčný recept.

Papriku začali v 16. storočí pestovať najmä v Turecku. Maďari však rýchlo zistili, že ich pôda je na to vhodnejšia, preto si ju hneď privlastnili. Naučili sa ju sušiť a mlieť, a to už je len krôčik k paprikášu. Ten vynašli pastieri na juhu Maďarska, kde sú dve mestá s najlepšou paprikou na svete – Kalocsa a Szeged. Ako mäso používali sliepky s tvrdším mäsom, ktoré bolo treba dlho variť. O tom, či do paprikášu dávať aj paradajky, sa vedú aj dlhodobé rodinné spory.

Videopostup

Suroviny

1 kg vykostené
1 ks
1 PL
2 PL
2 PL
250 ml
Na halušky:
200 g
100 g
2 ks
podľa potreby

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Na masti rovnomerne opražíme mäso, osolíme a okoreníme. Pridáme cibuľu nasekanú nadrobno a opekáme, kým nie je zlatohnedá.

 2. 2

  Prisypeme papriku, chvíľu opražíme, podlejeme vývarom a dusíme domäkka. Na zvyšku bravčovej masti opražíme lyžicu múky do svetlohneda.

 3. 3

  Vychladnutú zápražku zamiešame do jedla a chvíľu povaríme. Na záver primiešame kyslú smotanu.

 4. 4

  Maslové halušky: Múku, vajíčka a vodu podľa potreby zmiešame do hustej hmoty, pretlačíme do vriacej vody cez haluškovač a varíme, kým nevyplávajú na povrch.

 5. 5

  Precedené zmiešame s rozpusteným maslom.

 6. 6

  Tip majstra Ihnačáka: Lyžicu smotany dajte na tanier až nakoniec a halušky posypte petržlenovou vňaťou. Biela, červená a zelená sú totiž farby maďarskej vlajky.

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Ja varím toto jedlo podľa mojej maminy takto: Celé kura rozkrájame na horné a dolné stehná, chrbát, 2 x prsia. Kožu ponecháme. Cibuľu na drobno popražíme, pridáme mäso, zatiahneme ho, popaprikujeme a osolíme. Necháme papriku rozvoňať a podlejeme horúcou vodou.Dusíme do mäkúčka. Hotové sa to volá perkelt. No a teraz urobíme z toho paprikáš takto: Vyberieme mäsko do misy, do šťavy pridáme kyslú smotanu a za lyžičku masla. Premiešame, uvedieme do mierneho varu, chvíľu povaríme a vrátime mäsko. Viac už nevaríme. Necháme postáť asi 10 minút a ham. Žiadna múka! Cibuľa, koža a masielko so smotanou všetko primerane zahustia. No a k tomu pravdaže haluštičky. Tie robím podobne, ako je v opise.