Vanilkové rožky

tvvarecha - fotkaTV Varecha, 14. decembra 2018     Dĺžka videa: 1 minúta 25 sekúnd

Foto a video: TV Varecha

Jedna z najobľúbnejších cukroviniek, ktorá sa objavuje pri slovenských vianočných stromčekoch

Vanilkové rožky sú maličké a dajú sa zlupnúť na jeden-dva hryzy. Je to milá maškrta, ktorá chutí najmä pri pozeraní vianočných rozprávok v televízii. Tento recept je inšpirovaný receptom na Vanilkové rožky od Tatranky, ktorý nájdete na www.varecha.sk/69553.

Suroviny

Cesto:
140 g
1 balíček
40 g
170 g
1 ks
Na obalenie rožtekov:
80 g
1 balíček

Postup

  1. 1

    Postup receptu som nefotila. Všetky ingrediencie na cesto spracujeme. Mali by byť izbovej teploty, hlavne vajíčko. Všetko spolu zmiesime a vytvoríme si jednu guľu. Tú rozdelíme na 5 kusov, z ktorých ušúľame valček, ako pri makových šúľancoch, len o niečo hrubší. Ten porežeme na 6 cm kúsky. Mali by byť pekné, rovnaké. Tieto potom ešte raz prešúľame na lopári a uložíme na papier, alebo fóliu na pečenie. Až na plechu vyformujeme rožtek. Kraje ohneme.

  2. 2

    Takto uložené rožteky na plechu vkladáme do vyhriatej trúby na 170 °C, asi na 8 - 10 minút. Rožtek skontrolujte nadvihnutím, príborovým nožíkom. Ak je spodok pekný ružový, treba rožteky s plechom vybrať.

Diskusia k pôvodnému textovému receptu

18 komentárov k receptu
Vymazať
Vanilkové rožky môžem hocikedy.... aj v lete ich milujem..... Ale Tatranka, krásnu tácku máš. Kde si takú kupila?

@zareaguj

Vymazať
@3sandra3 (8.12.2017 22:11)

Usmiala som sa,keď som si prečítala tvoj komentárik.Tácka je z umelej hmoty a kúpila so si ju v kuchynských potrebách.No teším sa,že aj tácočka ťa zaujala.

@zareaguj

Vymazať
Vanilkové rohlíčky mám moc ráda a ještě raději je testuji. Obdivuji ručně vypracované - tu neskonalou trpělivost je s láskou tvarovat. Díky za receptík, milá @Tatranka ! Krásné foto!

@zareaguj

Vymazať
krásne a rovnaké.Aj ja som tento rok rovno na plechu cez sitko cukrovala s pravým van. cukrom, lebo pri prenášaní do cukru v tanieri sa lámali. Presne ako Ty, milá Tatranka. Je to krehké cesto. Ukladám do KK.

@zareaguj

Vymazať
Práve včera som ich piekla, podľa receptu, ktorý používam roky. Robievam mandľové, tak ako sa robia v Rakúsku. Neviem, čo sa včera dialo, či boli mandle zomleté na hrubšie, alebo kde bola chyba (maslo? múka?), nedali sa mi tvarovať. Už pri šúľaní tých valčekov mi cesto nedržalo pokope, rozdeľovalo sa a keď som z tenkých šúľkov tvarovala rožteky, lámali sa mi v strede. Každý som robila hádam na tri razy, zlomený prešúľať, nanovo vytvarovať a zlomiť a tak dookola. Spravila som ich pätnásť, potom som to vzdala, vzala som formičku v tvare rožteka ( z tých na medvedie labky), vkladala som do nej fóliu, rožtek som na nej vytvarovala a vyklopila plech. Tak takéto my budeme mať tento rok a o rok hádam skúsim podľa iného receptu.

@zareaguj

Vymazať
@Sovka62 (9.12.2017 13:23)

Tiež som len ráz robila recept rožtekov s madľami a presne sa mi robilo to,o čom píšeš.Cesto sa mi mrvilo rozoadalo.Teraz už robím len z vlašských mletých orechov tento recept.No ak si to vyriešila,napočkanie zvládneš ešte tento priložený recept a budú aj chutné vanilkové rožky.

@zareaguj

Vymazať
jaj milá @tatranka a prečo až teraz si ma naučila takto pohodlne dostávať cukor na horúce vanilkové rožky? O koľko menej polámaných som ich mohla za svoj život zjesť :-) Ďakujem, výborný nápad, že som na to neprišla sama...

@zareaguj

Vymazať
@Tiginko (20.12.2017 21:10)

Vidíš,ako sa človek vlastne celý život učí?
Áno je múdre posypať horúce rožteky vanilkovou cukrovou zmesou.Vlhkosť ktorá vzniká,prisaje cukor.Ešte teplé na plechu, zvyšok preosiateho cukru použijem posunutím rožtekov hore dole po cukre a sú vlastne ohromne cukrové.
Ani jeden rožtek sa ti nepoláme.Necháš ich vychladiť na plechu a až tak ukladáš.
Zvyškový cukor pozhŕňam preosejem a používam ďalej pri pečení.
Teší ma,že som ťa niečo nové naučila.Veď aj o tom je táto ohromná stránka.
Želám Ti pekné vianočné sviatky.

@zareaguj

Vymazať
veru veľa som sa naučila na tejto stránke, je naozaj skvelá... Želám aj Tebe @Tatranka krásne prežitie Vianočných sviatkov, hlavne v pohode a láske :-)

@zareaguj

Vymazať
Vyzeraju uzasne... len nie su malo sladke...? Lebo moj manzel ma rad sladsie kolaciky... myslite ze ked pridam viac cukru mozem to pokazit...?

@zareaguj

Vymazať
@Jariam (12.12.2018 14:46)

Nie, nie sú sladké, úplne stačí dať do cesta len jeden vanilkový cukor. Ja som ich robila dnes a mrákoty ma obchádzali či som nezabudla dať cukor. Ale na horúce sa ti pekne prilepí cukor s vanilkovým cukrom a úplne to stačí.

@zareaguj

Vymazať
Z bohatej ponuky čo je na internete, ale aj tu na varecha.sk som si vybrala tieto vanilkové rohlíčky práve od Tatranky z dvoch dôvodov: a/ zaujal ma Tatrankin šikovný postup, pretože ak sa dodrží, rohlíčky sú rovnaké, úhľadné, akoby ich jedna mater mala.
A za b/ poznám Tatranku ako pedantnú gazdinku, takže viem že recept je odskúšaný, suroviny použité tak aby chuť bola vyvážená, rohlíčky voňavé a na pohľad krásne.

A nemýlila som sa a týmto ďakujem Tatranke že nám spríjemnila Vianoce. Želám krásne Vianočné sviatky Tatranke, všetkým varecháčkam a celej redakcii Varechy.

@zareaguj