Vanilkové rožky

tvvarecha - fotkaTV Varecha, 14. decembra 2018     Dĺžka videa: 1 minúta 25 sekúnd.

Foto a video: TV Varecha

Jedna z najobľúbnejších cukroviniek, ktorá sa objavuje pri slovenských vianočných stromčekoch

Vanilkové rožky sú maličké a dajú sa zlupnúť na jeden-dva hryzy. Je to milá maškrta, ktorá chutí najmä pri pozeraní vianočných rozprávok v televízii. Tento recept je inšpirovaný receptom na Vanilkové rožky od Tatranky, ktorý nájdete na www.varecha.sk/69553.

Suroviny

Cesto:
140 g
1 balíček
40 g
170 g
1 ks
Na obalenie rožtekov:
80 g
1 balíček

Postup

  1. 1

    Postup receptu som nefotila. Všetky ingrediencie na cesto spracujeme. Mali by byť izbovej teploty, hlavne vajíčko. Všetko spolu zmiesime a vytvoríme si jednu guľu. Tú rozdelíme na 5 kusov, z ktorých ušúľame valček, ako pri makových šúľancoch, len o niečo hrubší. Ten porežeme na 6 cm kúsky. Mali by byť pekné, rovnaké. Tieto potom ešte raz prešúľame na lopári a uložíme na papier, alebo fóliu na pečenie. Až na plechu vyformujeme rožtek. Kraje ohneme.

  2. 2

    Takto uložené rožteky na plechu vkladáme do vyhriatej trúby na 170 °C, asi na 8 - 10 minút. Rožtek skontrolujte nadvihnutím, príborovým nožíkom. Ak je spodok pekný ružový, treba rožteky s plechom vybrať.Diskusia k pôvodnému textovému receptu

Komentáre k receptu
Vymazať
Práve včera som ich piekla, podľa receptu, ktorý používam roky. Robievam mandľové, tak ako sa robia v Rakúsku. Neviem, čo sa včera dialo, či boli mandle zomleté na hrubšie, alebo kde bola chyba (maslo? múka?), nedali sa mi tvarovať. Už pri šúľaní tých valčekov mi cesto nedržalo pokope, rozdeľovalo sa a keď som z tenkých šúľkov tvarovala rožteky, lámali sa mi v strede. Každý som robila hádam na tri razy, zlomený prešúľať, nanovo vytvarovať a zlomiť a tak dookola. Spravila som ich pätnásť, potom som to vzdala, vzala som formičku v tvare rožteka ( z tých na medvedie labky), vkladala som do nej fóliu, rožtek som na nej vytvarovala a vyklopila plech. Tak takéto my budeme mať tento rok a o rok hádam skúsim podľa iného receptu.
Vymazať
jaj milá @tatranka a prečo až teraz si ma naučila takto pohodlne dostávať cukor na horúce vanilkové rožky? O koľko menej polámaných som ich mohla za svoj život zjesť :-) Ďakujem, výborný nápad, že som na to neprišla sama...
Vymazať
Vanilkové rohlíčky mám moc ráda a ještě raději je testuji. Obdivuji ručně vypracované - tu neskonalou trpělivost je s láskou tvarovat. Díky za receptík, milá @Tatranka ! Krásné foto!