Bystrý zákusok s makom

tvvarecha - fotkaTV Varecha, 14. januára 2019     Dĺžka videa: 2 minúty 5 sekúnd.

Foto a video: TV Varecha

Veľmi jednoduchý makový zákusok

Pochutnajte si na jednoduchom makovom zákusku. Videorecept inšpirovaný skvelým zákuskom od Varecháčky Ancicky. Zoznam surovín a postup nájdete rozpísaný v textovej podobe tu: www.varecha.sk/66338

Suroviny

10 ks
250 g
200 g
200 g mletý
250 g (alebo maslo) roztopené
1 l

Postup

  1. 1

    Najprv rozpustiť maslo a nechať vychladiť. Vyšľahať žĺtky s cukrom do peny aspoň 5 min, aby sa cukor rozpustil počas šľahania.

  2. 2

    Pridať roztopené maslo zašľahať.Diskusia k pôvodnému textovému receptu

Komentáre k receptu
Vymazať
Nerozumiem - nechýba v tom postupe niečo? Pripadá mi to úplne ako štandardný makový pišktót, ktorý robievam ale nikdy sa takto nerozdelí. To skutočne sa samo takto rozvrství? Ak áno, tak klobúk dolu - naozaj chytrý zákusok. V takom prípade budem musieť rozhodne vyskúšať, hlavne zo zvedavosti, ale aj preto, že môj muž mak miluje. Ukladám.
Vymazať
@Ancicka (11.1.2017 15:44)

ďakujem za odpoveď, ak som vyvolala dojem, že nedôverujem postupu, tak sa ospravedlňujem, myslela som to skôr tak, že či nejakou technickou chybou alebo zlomyseľnosťou PC techniky niečo nevypadlo alebo pod. Naopak, viem, že si mimoriadne skúsená pekárka a cukrárka, viaceré Tvoje recepty mám uložené aj som vyskúšala, takže Tvojim receptom úplne dôverujem a ďakujem za ne. Veľmi som na tento koláčik zvedavá, zatiaľ ešte stále dojedáme vianočné prebytky, tak potom vyskúšam.
Vymazať
Ja zasa premýšľam ako je možné , že spodná časť je bledá , prostriedok je makový , a vrch je upečený doružova - to je normálka ten vrch . Ked v bode č.7 vidím že všetko sa dá len na plech upiecť , to je len jedno cesto a aby z neho vzniklo takéto niečo , to mi tam nejak nesedí . asi to treba vyskúšať .
Vymazať
tak toto je obdoba Gateau magique - mám odskúšaný čokoládový a bol fantastický, nikdy by ma nenapadlo spraviť makový, určite vyskúšam, mám z Vianoc ešte nejaký mak a ja som neskutočný makomil :-)
@Luwinka naozaj tam nič nechýba, keď pozrieš na vareche Gateau magique, nájdeš vanilkový aj čokoládový, ja som robila čoko a naozaj sa to takto spravilo, gravitácia asi :-)
Vymazať
Je zvláštne, že autorka receptu stroho odpovedá na otázky a nevie vysvetliť postup. Dobrá cukrárka predsa vie, že rozpustené maslo a mlieko sa na plechu vyzráža dole a vytvorí dojem krému...žiaľ chuťove ako už niektoré tu písali ie moc dobrý ale gumový, bezchuťový. No a 10 vajec na plech rozmerov 30x20...to tiež nie je nič moc, veď to je pekáčik. Netreba sa urážať ale príjemne obhajovať prípadne priznať, že som recept prevzala !!!
Vymazať
@Tinca (13.1.2017 12:37)

pokusim sa vysvetliť,no ja tiež niesom vševed.
Tento vanilkový som piekla už pred časom, varecha.pravda.sk/recepty/chytry-zakusok-fotorecept/64010...
a to je pravda,že som si ho nevymyslele.Koniec-koncom ,ved skoro včetky recepty tu sú prevzaté a každý si ich odskúša sám.
@Grejsy ,nemôžem za to,že nevídiš,že je to 1 kocka s koláča.
@Beatacsontosova ,isto vyskúčam aj čokoládovú verziu tohto zákusku.
@Stanus ,rozmer je uvedený.Ja pri mojích receptoch uvádzam rozmer plechu,ked je menší,ak je klasicky,tak nie.
@Luwinka ,dík za foto,dúfam,že chutil.
@Maximamaximova ,možno že si si všimla,že ja sa nikdy nezvyknem rozpisovať,či to sú moje recepty,alebo druhých,nemám to vo zvyku.ja nikdy nedám na komenty iných,mne ked sa niečo páči,tak vyskúšam,lebo jednému chutí to,inému ono a to je tak aj správne.

A k tomu vysvetleniu,asi ako sa to vytvorí pri pečení.
Je tam múka,roztopené maslo,mlieko,žltka s cukrom a sneh.Pri šľahaní sa zo zltkov vytvorí piškota,do toho príde maslo zašľahá sa ,potom múka s makom a tuhý sneh.
Pri pomalom pečení sa múka s mliekom a s maslom zrázi,klesne na dno a tým vznikne akoby cesto.Stred sa javi ako plnka a to chutové ako do venčekov.Tozasa asi urobí mlieko a maslo.Tým ,že sa nakoniec pridá tuhý sneh ,tak ten s makom vystúpi na povrch.Aspoň ja si ti tak predstavujem.
Dakujem Vám za komentáre.

Vymazať
Spravila som chybu, keď som dala menej mlieka a použila heru? Zdal sa mi veľmi riedky. Môj koláčik nemal oddelenú vrstvu. Inak sa dal zjesť, bol šťavnatý a chutil nám aj tak. Idem upiecť ešte jeden z polovičnej dávky a použijem všetko prasne a som zvedavá či to bude ono.
Vymazať
Recept som vynormovala na 6 vajec. Dala som zmes na plech 36x 24 cm.Po upečení bol koláč dosť vysoký, pekný, trojfarebný. Koláčik som vyskúšala s malou zmenou, hladkú múku som zamenila za bezlepkovú múku - piškótovú zmes Cake mix a pridala som štipku prášku do pečiva. / Mám v rodine bezlepkového člena, preto sa snažím urobiť chutný koláč pre neho, ale aj ostatných v rodine/. Konečne sa mi podaril chutný bezlepkový koláč. Ďakujem za recept.