Závin - makový, tvarohový..... fotorecept

sisa - fotkasisa, 20. novembra 2012
Závin - makový, tvarohový..... (fotorecept)
Foto: sisa

Tento recept som našla v jednej kuchárskej knihe, ktorú som dostala ako svadobný dar a odvtedy tento závin pečiem pre svoju rodinu, známych, priateľov, alebo len tak keď vonku prší a nedá robiť nič iné ako ležať pri telke. Ja miesto sledovania televízie relaxujem pri šporáku :D. Svadobný darček sa vydaril :-)

10
porcií
60 minút
príprava
20 minút
na 200 °C

Suroviny

500 g
3 dcl
1 ks
1 - 1,5 dcl
1 lyžica
 štipka
Plnka:
150 g (mletý)
3 PL
1 PL
1/2 balíčka

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Z droždia, lyžičky kryštál. cukru a 2 dcl vlažného mlieka si urobíme kvások, ktorý vylejeme do preosiatej hladkej múky so štipkou soli.

  Závin - makový, tvarohový..... (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Zamiešame a pomaličky vmiešavame olej a zvyšné mlieko. Vypracujeme cesto, ktoré necháme vykysnúť na teplom mieste. Ja som nechala 1 hodinku. Koláče by sa potom nemali pri pečení prasknúť ak sú dobre vykysnuté.

  Závin - makový, tvarohový..... (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Po vykysnutí cesto ešte trošku poprehadzujeme a rozdelíme si ho na dve rovnaké cestá. Aby sme mali na dva záviny. Prvé cesto vyvaľkáme a naplníme prvou plnkou - makovou, ktorú si pripravíme, mak zomelieme, pridáme 4 lyžice kryštálového cukru, 1 lyžicu práškového cukru, pol balíčku škorico.cukru a asi 4 - 5 lyžíc vriacej vody. Mak vydličkou mágame, až kým mak nebude takej konzistecie, ktorá se nesype.

  Závin - makový, tvarohový..... (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Ten istý postup zopakujeme aj s druhým cestom, ale plnka je tvarohová - 1 tvaroh, 4 lyžice práškového cukru, citronová kôra a kto má rád môže dať aj vanilkový cukor a hrozienka. Sem už vodu nedávame, tvaroh je dosť mokrý :-)

  Závin - makový, tvarohový..... (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Plnky natrieme na rozvaľkané cestá, ohneme okraje aby nám plnky nevyliezali zo závinu, zvinieme a dáme na vymastený plech, potrieme roztopeným maslom, popicháme jemne vidličkou, necháme ešte podkysnúť na plechu a pečieme.

  Závin - makový, tvarohový..... (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  2. cesto - tvarohová plnka. Plnku robím aj kakaovú - 120 g kakaa zmiešam s 4 lyžicami kryštálového cukru a 1 lyžicami práškového, cesto potriem olejom, dám kakaovú plnku, znovu poprskám olejom a zaviniem. Orechová plnka - presne taká ako maková aj s vodou.

  Závin - makový, tvarohový..... (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Po upečení ešte teplé záviny potriem cukrovou vodou a prikrijem utierkou, aby pod ňou vychladli. Zabudla som koláčiky odfotiť už na tanieri, tak sa rýchlo zjedli že som nestihla :) Nezabudnite hotové posypať práškovým cukrom.

  Závin - makový, tvarohový..... (fotorecept) - obrázok 7

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
@ilusa , teším sa, že sa ti závin podaril, z tohoto cesta som veru ešte neskúšala iný koláč, ale možno skúsim, ked bude čerešnová sezona, taký čerešnový s mrveničkou, dám potom vedieť ako to dopadlo :-)
1x ilusa
sú veľmi pekné tie záviny a neprasknuté. vyskúšam aj ja upiecť kysnuté z hladkej múky, ja pečiem väčšinou z polohrubej výberovej, a občas mi bokom prasknú. tak vyskúšam tvoj receptík.
@sisa krásna práca:-) mašlovanie robím aj ja , ostanú krásne lesklé :-)