Sirup z medovky lekárskej (Melissa officinalis)

eldina - fotkaeldina, 16. mája 2018 14:27
Ďalšie recepty »
Sirup z medovky lekárskej (Melissa officinalis)Foto: eldina

Ak máte radi ochutené minerálne vody, tak chuť tohto sirupu pripomína (ako povedal môj mladší potomok) Rajeckú s medovkou. A je to vskutku tak.

Suroviny

Varecha.sk na Instagrame: Followuj @varechask

Postup prípravy

 1. 1

  Množstvo uvádzam podľa potreby, lebo čím viac byliniek a cukru-tým lepšie... Sirup sa tak rýchlo neminie :). Čím sladší sirup, tým menej treba do pohára či karafy sirupu na zarobenie malinovky. Tak robím roky aj bazový sirup a je skvelý, nerátam žiadne kvety a podobné veci... Veľa, veľa veľa! Miery aj tak neviem, keďže robím roky aj 40 litrov. Zatiaľ sa nič neskazilo, všetko je chuťovo vynikajúce.

 2. 2

  Vodu prevariť, nechať vychladnúť... Bylinky nasekať, prípadne pár aj nejakým choperom vymixovať - lepšie sa uvoľnia éterické oleje... Dať do vychladnutej vody na 24 hodín lúhovať (pridať ako kto ľúbi ďumbier a aj mätu)...

 3. 3

  Bylinky vybrať, vodu scediť (aj cez utierku), pridať cukor a citrodeko... Každý podľa chuti... Citrodeko okrem chuti aj totiž konzervuje... Nechať zovrieť a naliať do čistých fliaš, potom už len suchý dunst... Sirup je dobrý aj do čaju, ako sladidlo (ak niekto sladí).

 4. 4

  Medovka liečivé účinky (zdroj internet): V medicíne aj v ľudovom liečiteľstve sa využíva účinok silice a ostatných liečivých látok na upokojenie nervovej sústavy, pri vyčerpanosti, nespavosti, bolestiach hlavy, závratoch, bolestivej menštruácii, na úpravu činnosti srdca (pri arytmii) a znižovanie krvného tlaku, pri poruchách trávenia a funkcie žlčníka, zvonka na odreniny, opuchliny, vredy a na kloktanie pri zápale mandlí.

 5. 5

  A teraz je na rade sirup z bazy v kombinácii s medovkou (rastie mi ako divočina, už neviem čo s ňou) :)

Recept je zaradený do tagov:
TOPlist