Plnené rohlíčky
Plnené rohlíčky

Plnené pruhované rohlíčky Krútňava fotorecept

jerica - fotkajerica, 4. januára 2018
Plnené pruhované rohlíčky Krútňava (fotorecept)
Foto: jerica

Inšpirovala som sa receptom na syrové rožteky od @Maxinka, trochu (dosť) som si prispôsobila zloženie cesta a tvar vysledného pečiva podľa svojej chuti a chuti rodiny, spravila som na sladko, ale aj na slano podľa môjho osvedčeného receptu, teraz vám ponúkam sladkú verziu. @Maxinka, ďakujem za inšpiráciu.

24
porcií
90 minút
príprava
20 (max 25) minút
na 170/160 °C

Suroviny

Na cesto:
460 g (na kysnuté cesto Babička)
250 ml
50 ml vlažná
1,5 PL
100 g (môže byť aj polovica)
25 g
1 ks
1 KL
100 ml
1 PL (alebo kačacia)
Na potretie a posypanie:
1 ks (vyšľahané)
 (nemusí byť)
Plnky:

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  "Nekašlem sa": do múky nalejem mlieko, vodu, olej, cukor, žĺtok, droždie, zamiesim nahrubo, pridám soľ !! a polievkovú lyžicu masti, vymiesim, vypracované cesto nechám na teplom mieste cca pol hodinu. Poznámka: kto nemá masť, môže miesto masti dať maslo .

  Plnené pruhované rohlíčky Krútňava (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Po pol hodine cesto vyklopím, rukami roztiahnem do obdĺžnika , poskladám na obálku, nechám v mise znovu max. desať minút oddýchnuť.

  Plnené pruhované rohlíčky Krútňava (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Po desiatich minútach cesto vyklopím na pomúčenú dosku, vyvaľkam, nie celkom natenko, zoberiem pohár s väčším priemerom a vykrajujem. Povykrajujem si celé cesto a potom už len s valkom robím obdĺžničky, ktoré naplním a vyformujem do výsledneho tvaru.

  Plnené pruhované rohlíčky Krútňava (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Vyvaľkané cesto do obdĺžnika naplním plnkou, akou si zvolíte, ja som mala spravenú orechovú plnku z Vianoc, radielkom na pizzu cesto vykrajujeme na pruhy. Stranou, kde je plnka, rolujem tak, aby som mala pásiky pod.

  Plnené pruhované rohlíčky Krútňava (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  S makovou plnkou, nabudúce spravím aj s tvarohovou.

  Plnené pruhované rohlíčky Krútňava (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Poukladané na plechu na papieri na pečenie, potriem pásiky vajíčkom, posypem celým makom, medzeru medzi pásikmi popichám ihlicou na štrikovanie.

  Plnené pruhované rohlíčky Krútňava (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Po vybratí z rúry horúce rohlíky mašľujem: 1,5 PL kryštálového cukru, 1,5 PL vriacej vody, potieram ešte horúce.

  Plnené pruhované rohlíčky Krútňava (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  HOTOVO, pečieme vo vopred vyhriatej rúre, piekla som na spodnom ohreve desať minút na 170 °C , ďaľších desať minút na 160 °C obojsranný ohrev (teplovzduch! ). Samozrejme, tak pečie moja rúra, kým som na to prišla, išlo ma poraziť, spodok neprepečený alebo opačne, ale hókus-pókus pár nepodarkov a teraz si konečne viem s tou potvorou poradiť.

  Plnené pruhované rohlíčky Krútňava (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Polovička (manžel) bol pokusný králik, ešteže si pochaľoval, "vraj lepšie ako pajgle" skoro ako croissant. Samozrejme, to prekladanie cesta spraví svoje.

  Plnené pruhované rohlíčky Krútňava (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  Tieto sú slané, plnené strúhaným syrom Vršatec, podklad pod syr masť.

  Plnené pruhované rohlíčky Krútňava (fotorecept) - obrázok 10
 11. 11

  Môj RECEPT na MAKOVÚ plnku nájdete tu: https://varecha.pravda.sk/recepty/makova-plnka-excelentna-fotorecept-/13952-recept.html --- a na ORECHOVÚ plnku tu: https://varecha.pravda.sk/recepty/orechova-plnka-excelentna-fotorecept/13954-recept.html --- Môj recept na SLANÉ rožteky Krútňava plnené SYROM nájdete tu: https://varecha.pravda.sk/recepty/plnene-pruhovane-slane-rohlicky-krutnava-2/69907-recept.html

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Takto sa to robí, Jarka!!:-) teba inšpirovala Maxinka a ty inšpiruješ ďalšie gazdinky...máš môj neskonalý obdiv a vieru, že aj vo vyššom veku je vždy čosi, čo nadchne a je výzvou. Kvalita na každej fotke a popis v bode 8 ťa úplne dokonale vystihujú;-))
@Danda3 (13.1.2018 23:12) Darinka ďakujem , potešilo . Decká si ich znovu objednali, jeden na lyžovačku a druhý na desiatu do školy, no neurob to pre vnukov :-) peknú pohodovú nedeľu, bez príznakov zvýšeného tlaku, ktorím sa to občas stáva, keď ich povzbudzujúci názor vytočí až do rozhodnutia odchodu zo stránky, ešte raz peknú nedeľu a úspešný nový týždeň, všetkým ktorí nakuknú na Varechu :-)