Oškvarkové pagáče
Oškvarkové pagáče

Oškvarkové pagáče

babkamt - fotkababkamt, 18. novembra 2019
Oškvarkové pagáče
Foto: babkamt

Postup som nefotila, mám obrázky len z hotových pagáčov.

20 minút
na 200 °C

Suroviny

300 g
300 g
250 ml
2 PL
2 PL domáca
300 g mleté
100 ml
2 ks
42 g
80 ml teplé
1 ČL
Na potretie:
1 ks

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Začneme prípravou kvásku. Do teplého mlieka rozdrobíme kocku čerstvého droždia, pridáme jednu čajovú lyžičku cukru. Zamiešame, necháme vykysnúť kvások.

 2. 2

  Odvážime si 300 gramov polohrubej a 300 gramov hladkej múky, pridáme do nej 2 PL zarovno soli, premiešame. Kyslú smotanu a masť si vyberieme v predstihu z chladničky, aby mali pri príprave cesta izbovú teplotu. Zmiešame spolu kyslú smotanu s dvomi žĺtkami a 100 ml mlieka. Vylejeme túto zmes k múke. Pridáme 2 PL domácej bravčovej masti a vykysnutý kvások.

  Oškvarkové pagáče - obrázok 2
 3. 3

  Vymiesime si cesto. Necháme ho vykysnúť na teplom mieste, kým nezdvojnásobí svoj objem. Vykysnuté cesto na pomúčenej doske rozvaľkáme, natrieme pomleté oškvarky. Zložíme do obálky. Necháme 20 minút kysnúť. Opakujeme 3 x. Po treťom raze cesto rozvaľkáme asi na hrúbku 2 cm, vykrojíme pagáčiky, spravíme na vrchu zárezy, potrieme vajcom. Vrch môžeme posypať celou rascou. Necháme ešte 20 minút kysnúť. Medzitým kým pagáče kysnú si zohrejeme rúru na 200 °C. Pagáče pečieme cca 20 minút.

  Oškvarkové pagáče - obrázok 3

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
@klukodvody (19.11.2019 15:41)

Och ty lichotník :-) Máš roky praxe v kuchyni. Pripomínaš mi môjho otca. Tiež bol kuchár, no občas nám aj niečo napiekol. Už len s nostalgiou spomínam na jeho ťahané štrúdle. Preč sú aj časy keď všetkým svojim štyrom deťom nachystal na vianoce drobné linecké pečivo s rôznymi plnkami. Keby to bolo možné, tak by som ťa ponúkla. Posielam srdečné pozdravy Tebe aj manželke.
Parádne pagáčiky si upiekla. Už som podľa Teba piekla a vždy bolo super.
1x haji