Pečeňové guľky
Pečeňové guľky

Opečené guľky aj do kosťovice fotorecept

sracz - fotkasracz, 21. októbra 2020
Opečené guľky aj do kosťovice (fotorecept)
Foto: sracz

Nápad opiecť guľky som dostal vzápätí s kúpou kačacej masti. Našu „kosťovicu, alias čontošku spod Šibenej hory“ som Vám už svojho času bol Zobraziť celý popisNápad opiecť guľky som dostal vzápätí s kúpou kačacej masti. Našu „kosťovicu, alias čontošku spod Šibenej hory“ som Vám už svojho času bol predstavil, tak dnes sa venujem špecialite v nej podávanej. Základ je z dávna 30. rokov od našej babičky, ktorá nás naučila nešetriť cibuľou. Ja som si dovolil technológiu trošku pozmeniť a vyvarené guľky som pred servírovaním opiekol na už spomínanej kačacej masti. Guliek bolo málo, preto som zvyšok polievky musel podávať s pečeňovo-zemiakovými haluškami.

6-8
porcií
12-15 minút
tepelná úprava

Suroviny

2-3 ks
2-3 PL
2-3 PL
500-600 g staršie (alebo rožky)
podľa potreby
240-250 g
3-4 PL zmäknuté
3-4 ks
2-3 KL
2-3 ČL
1 KL (jedlá)
240-250 ml (veľký zväzok)
240-250 g (na zahustenie)
2-3 KL
2-3 KL čerstvý
Postup

 1. 1

  Nadrobno som pokrájal cibuľu a pomaly ju usmažil na zmesi masti (s so škvarkovými "pilinami") a oleja až do voňava s tmavohnedou farbou, nesmie však „zhorieť“, odstavil som ho a nechal vychladnúť.

  Opečené guľky aj do kosťovice (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Suché žemle som vložil do pomocnej misy a zalial plnotučným mliekom. Odblanenú čistú kuraciu pečeň som na veľmi jemno rozmixoval v kuchynskom robote. Zmäknuté maslo rozmiešal v robote do peny s vaječnými žĺtkami a postupne - neprerušujúc miešanie - pridával soľ, čerstvo mleté čierne korenie, rozmixovanú pečeň a mokka lyžičku jedlej sódy bikarbóny, až som získal jednoliatu „emulziu“. Namočené žemle som vyžmýkal „dosucha“ a uložil do „weidlingu“, postupne pridával praženú vychladenú cibuľu, čerstvo pokrájanú petržlenovú vňať, strúhanku, pečeňovú „emulziu“. Varechou (ručne) všetko dôkladne premiešal. Z bielkov vyšľahal tuhý „sneh” a na záver ho vmiešal do konečnej zostavy, ktorú som ochutnal, pomocou strúhanky – ďalšieho vajíčka – doladil jej optimálnu hustotu soľou, čiernym korením a PL drveného majoránu. Pomocou lyžice som odoberal dávky a ručne tvaroval budúce pečeňové gule s priemerom 25-50 mm. Vyvaril ich vo vriacej osolenej vode asi 10-15 minút; prv však na skúšku vyvaril jednu guľku, overil si konzistenciu a chuť a podľa potreby „doladil“.

  Opečené guľky aj do kosťovice (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Hotové guľky som po scedení opiekol, postupným pootáčaním na kačacej masti, husaciu som žiaľ nemal a

  Opečené guľky aj do kosťovice (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  a podával s horúcou kosťovou polievkou.

  Opečené guľky aj do kosťovice (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Tentoraz ich bolo pomenej, tak ďalšie porcie som musel podávať s narýchlo uvarenými zemiakovo-pečeňovými haluškami. … ale aj tá chutila! Môžu sa servírovať aj ako chuťovka (či ako predjedlo), s majonézou alebo tatárskou omáčkou. A vhodné sú aj do hovädzích, alebo iných mäsových, či zeleninových polievok. Všetkým Vám, veľa úspechov pri varení a dobrú chuť!

  Opečené guľky aj do kosťovice (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Sľúbený druhý záber na hniezdo kolibríkov, v ktorom už „mamka“ starostlivo a trpezlivo ohrieva svojich budúcich „mini“ potomkov. Nabudúce Vám už predstavím „hoľatá“.

  Opečené guľky aj do kosťovice (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Pamätníci určite nikdy nezabudnú na pesničku „Růže z Texasu“, hlavne v podaní Waldemara Matušku, narodeného v Košiciach. Žlté ruže milovala aj naša Nanáčka Eržika, preto som ich ja s láskou opatroval v našej už bývalej Peoria AZ záhrade. Tak ako všetky ruže, stormy a trávnik, aj veľký krík so žltými „šipármi“ som polieval často, dokonca aj v noci, než som išiel spať. Ony ma ráno vítali, ešte s kvapkami rosy či vody na listoch i lupienkoch a hlavne očarujúcou vôňou. Chýbajú mi moje ruže a často myslím, či ich niekto polieva s láskou rád, tak ako ja!

Diskusia k receptu

haji
Pěkný recept, postup, fotečky i text. Paní Kolibríková je vděčný objekt, nemůžu se vynadívat. Děkuji za sdílení i potěchu.
farbuska
Robievam guľky do polievok trochu inak, ale veľmi rada vyskúšam aj tento recept - páči sa mi. Vďaka zaň.
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia