Foto: pusta
Našla som viac receptov na tento chlieb. Niekto vykysnuté cesto spracováva ešte na doske a prekladá ho, iný kombinuje viac druhov múky. Osobne Zobraziť celý popisNašla som viac receptov na tento chlieb. Niekto vykysnuté cesto spracováva ešte na doske a prekladá ho, iný kombinuje viac druhov múky. Osobne ho robím z jedneho druhu pšeničnej múky a veľmi jednoducho. Večer zamiesim a ráno upečiem. Chlieb má peknú hnedú chrumkavú kôrku a ľahučkú striedku s veľkými okami, je veľmi chutný.
porcia
príprava
na 230/30 a 220/20 °C
Postup
-
1
na pečenie: hrniec smaltovaný,o 21-23 cm priemere, nerezový, liatinový alebo jenská misa. Do vandlíka som preosiala múku, pridala som sušené droždie, soľ, celú rascu a premiešala som suché ingrediencie. Ja dávam len hladkú múku, ale sú recepty, v ktorých sa kombinuje hladká múka s polohrubou alebo ražnou.
-
2
Pridala som studenú vodu /dávam 2 hrnčeky á 250 ml/, ocot, všetko som spolu premiešala. Vznikne redšie cesto, ktorého vrch som posypala múkou, prikryla utierkou a nechala odpočívať pri izbovej teplote 12 - 18 hodín. Obyčajne večer pripravím a ráno pečiem. Ocot podporuje kysnutie.
-
3
Pred pečením ráno som vykysnuté cesto ešte prepacovala pomocou lyžice, posypala som vrch opäť múkou, prikryla utierkou a nechala 30 minút odpočívať.Cesto nedávam na pomúčenú dosku a neprekladám, ani na pomúčenú utierku. Tento postup je jednoduchší.
-
4
Kým cesto odpočívalo, trúbu som rozpálila na 230 stupňov, vložila som do nej čistú a suchú jenskú misu na 30 minút, aby sa zohriala na túto teplotu. Do zohriatej jenskej misy som naliala opäť vykysnuté cesto a prikryté pokrievkou som dala piecť.
-
5
Prikryté som piekla pri tejto teplote 30 minút. Možno použiť hrniec liatinový, nerezový, smaltovaný, dá sa použiť aj rímsky hrniec. Podstatné je, aby sa najprv rozpálil v trúbe, pečenie v ňom funguje na princípe pečenia v peci. Táto dávka cesta je na hrniec o priemere 21 -23 cm.
-
6
Po tejto dobe som chlieb vybrala, odstránila som pokrievku a znovu vložila piecť na 20 minút pri teplote zníženej na 220 stupňov.
-
7
Upečený chlieb som vyklopila hned po upečení, čo ide ľahko a nechala vychladnúť na mriežke. Kto chce svetlejšiu kôrku, primerane skráti dobu pečenia.
-
8
Takto pečený chlieb má peknú hnedú a chrumkavú kôrku, striedka je ľahučká, porovitá s veľkými okami a chlieb chutí podobne ako ten, čo je pečený v peci. Tento spôsob pečenia sa u nás doma rýchlo ujal, lebo chlieb je veľmi chutný a jeho príprava je takmer bez námahy.
Takisto odovzdávame poďakovanie za všetky komentáre k receptom od @pusta , ktoré vložila počas tohoto roku.
Je pekne sfarbený, aj nakysnutý, ale vlhký, lepí sa na nôž. Neviem v čom je chyba.
1. kvalita použitej múky. ked som kúpila múku v inom obchode, nestalo sa. nezodpovedá totiž vždy záruke uvedenej na obale.
2. teplota trúby nezodpovedá vždy nastaveniu - závisí od napájania z elektrickej siete. ked som to zistila a múka bola zaručene kvalitná - zvýšila som uvedenú teplotu pri zahrievaní nádoby na 250 stupňov, ale vložený chlieb som už piekla pri zadanej teplote trúby v recepte.
potom už bol chlebík ok. treba si to jednoducho odsledovať skús zistiť, ktoré tých dvoch príčin prichádza do úvahy. držím ti palce.
2. že predpísané množstvo vody je viac-menej oprientačný údaj a je potrebné ho zmeniť v zmysle +-, podľa vlhkosti použitej múky /týka sa aj iných tekutín v rôznych iných cestách, ako práve len chlebových/.
3. predovšetkým kvalita droždia a nie jeho množstvo je tak podstatné. používam daleko menej droždia v inom než chlebovom ceste a ak je droždie kvalitné, cesto krásne vykysne. pravda, doba kysnutia sa síce o niečo predlži, ale na kvalite a chuti cesta to vonkoncom neuberá, práve naopak - je lepšie. tak ako píše @mimitje o chuti v súvislosti s množstvom droždia. Teplotu pečenia si musíš "vychytať sama", môže sa meniť aj od doby počas dňa, kedy chlieb pečieš a pravda, od trúby samotnej a jej termostatu. teraz sa ti chlebík už iste vydarí podľa tvojho gusta. držím palce!Prajem ti veľa úspechov.