Foto: jo
Rada by som kvások zaradila medzi regionálne recepty. Takto sa pripravuje kapustová polievka v Novákoch, presnejšie v časti Horné Lelovce. Nikdy som sa nestretla Zobraziť celý popisRada by som kvások zaradila medzi regionálne recepty. Takto sa pripravuje kapustová polievka v Novákoch, presnejšie v časti Horné Lelovce. Nikdy som sa nestretla s tým, že by sa podobne varila v inom regióne Slovenska, dokonca ani v najbližšom okolí ju nepoznajú. Možné je aj to, že ma vyvediete z omylu. Suroviny potrebné na prípravu sú kapusta, zemiaky a kúsok mäsa, tak ako u väčšiny jedál z kuchyne našich starých mám.
Postup
-
1
Tento recept sa začína mojou obľúbenou frázou -zoberieme čistý hrniec-, prípadne vylepšená verzia je -zakúrime v peci a zoberieme čistý hrniec. Okrem neho si pripravíme hlávku kapusty, pätku chleba, nite a nôž.
-
2
Do väčšieho kapustného listu zabalíme chlebík a omotáme niťou. Balíček vložíme na dno hrnca.
-
3
Ostatnú kapustu nakrájame a šup s ňou do hrnca.
-
4
Na záver nalejeme vlažnú, osolenú vodu.
-
5
Prikryjeme a odložíme na miesto, kde nám nebude hrniec zavadzať. Necháme kvasiť približne dva, tri dni. Podľa počasia. V horúčavách, ktoré sú v poslednom období, stačilo na nakvasenie kapusty dvadsaťštyri hodín. Dôležité upozornenie : Počas kvasenia hrniec nepremiestňujeme, ani doň nenakúkame. Nie je to povera, skutočne kapusta očernie a skazí sa. Prvá fáza prípravy je za nami.
-
6
V druhej fáze si nakrájame mäso na kocky. Môže byť rôzne, komu aké chutí. V prípade, že použijete údeninu, treba menej soliť na začiatku. Zemiaky v pôvodnej receptúre nie sú, nič však nepokazia. Niekedy ich dávam, niekedy nie. Vždy ich uvarím osve a vložím do hotovej polievky.
-
7
Z hrnca vyberieme balíček s chlebom, pridáme mäso a dáme variť. Okoreníme bielym korením. Keď sú kapusta a mäso uvarené urobíme zátrepku z hladkej múky a vody, chvíľu povaríme a polievka je hotová. Ak by sa niekomu zdalo, že je málo mastná, kľudne môže pridať za lyžičku masti, alebo oleja.
- 8
Takto pripravená kapustnica má lahodnú, kyselkavú chuť. Neviem k čomu by som to prirovnala. Je úplne iná, ako z kvasenej sudovej kapusty. Vyskúšajte.
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 8
Do takejto "kvasenej kapustovej polievky" sme v čase, keď sme ešte chovali doma zajace, dávali variť celého, alebo polku zajaca (podľa množstva pripravovanej polievky) - samozrejme odratého a vypitvaného. To bola pochúťka. Varené zajačie mäsko je zdravé a v kombinácii s chuťou "kvasenej kapusty" je to naozaj neopakovateľná kombinácia. My sme ešte pridávali pred koncom varu na zlepšenie chuti 1 menšiu paradajku rozkrojenú na polovicu, tá sa po uvarení vybrala, aby sa nerozišla po polievke. Kto chce môže ju zjesť, alebo vyhodiť. Keď nemáte paradajku, použite zarovnanú lyžicu paradajkový pretlak - nie kečup!!!
Kvások
Je potrebné mať domáce zaúdené sadlo. Ak nie, možno použiť údenú slaninku, nie veľmi prerastenú, nie je to však ono.
Postup:
½ hlávky kapusty nakrájať na rezance, pridať asi1/2 hrste cukru, asi 3 lyžice? soli. Zaliať 3-4 litrami vlažnej vody, dať asi ¼ chleba (lepšie je keď je chlieb starší), dať to na teplé miesto, zakryť a nechať kvasiť asi 3 dni. (Keď sa robí prvý krát, je treba nechať kvasiť aj 4 dni). Po vykvasení sa chlieb vyberie väčším sitkom, voda sa cez sitko precedí, trochu si z nej odložiť najlepšie do umelej fľaše, aby bol základ na ďalší kvások – bude lepšie kvasiť, kvások bude chutnejší (môže sa dať aj do mrazničky a v prípade potreby použiť neskôr).
Táto scedená voda sa dá rozvariť - medzi tým si uvariť zemiaky, podľa toho, koľko spapáte, pripraviť si zátrepku 1 lit. polotuč. mlieka, 1 šľahačkovú smotanu, hladkú múku, podľa toho ako hustý kvások chcete. Nakrájať si na kocočky asi 10-12 dg sadla (príp.slaniny), dať ho roztopiť Keď už vrie, pomaly sa do toho vlieva zátrepka, premiešavať to, aby sa neprichytilo na dno, nechať aby zovrelo asi 2 minúty, odstaviť z plameňa a do takého horúceho vliať to horúce roztopené sadlo – pozor, opatrne, lebo to vyfŕkne.