Kváskový chlieb
spolumajiteľ značky Greenfood Restaurant v Senci, 27. februára 2019
Postup
-
1
Kvások: Prvý deň do misy nalejeme 100 ml vody a postupne v nej metličkou rozmiešame 100 g ražnej múky. Nasledujúci deň (po asi 24 hodinách) prilejeme 50 ml vody a pridáme 50 g ražnej múky, ktorú dôsledne zapracujeme do cesta. Tento postup opakujeme minimálne týždeň. Po týždni spozorujeme, ako kvások začína bublinkovať (kvasiť). Takto pripravený kvások skladujeme v sklenom pohári alebo v plastovom kýbliku. Kvások dokrmujeme vždy 1:1 (múka : voda), vždy však maximálne do váhy rozkvasu.
- 2
Chlieb: Do väčšej misky prichystáme kvások, vodu a rascu. Dobre rozmiešame metličkou a postupne pridávame múku, ktorú veľmi dobre zapracujeme. Na konci cesto osolíme. Vznikne tuhšie cesto, ktoré necháme hodinu kysnúť. Potom cesto preložíme z každej strany a zatlačíme do stredu. Preložené cesto necháme kysnúť ešte hodinu.
- 3
Po hodine cesto vyberieme z misky a navážime na nami požadované množstvo (veľkosť bochníkov). Každé cesto pred vložením do ošítky veľmi dobre zmotáme tak, že ho preložíme sprava na stred a zľava na stred. Potom cesto zvinieme a vložíme do múkou vysypanej ošítky. Necháme kysnúť pri izbovej teplote asi 4 hodiny. Rúru predhrejeme na 250 °C a naspodok vložíme plech s vodou. Chlieb vyklopíme z ošítky na plech a narežeme ho. Vložíme do predhriatej rúry a pečieme asi 10 minút pri 250 °C. Následne teplotu znížime na 200 °C a dopekáme 20 – 25 minút. Správne upečený chlieb je po dopečení odspodu „dutý".
Tiež kváskový chlieb:
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
"Správne upečený chlieb je po dopečení odspodu „dutý". "
1.4. teprve bude.
Asi malo byť má dutý zvuk.:-)
Haha Musíš uznat, že toto jsem nemohla jenom tak obejít. Svědily mě tlapky! Už dlouho jsem nekomentovala recepty Mistrů, no nemohla jsem si pomoct...
Je mi to jasné, :-), ale pečú výborné chlebíky, viem to, pretože od nich berieme do našej reštaurácie.