Kváskové pečivo
Kváskové pečivo

Kváskové bosniaky fotorecept

kimlo - fotkakimlo, 2. júna 2022
Kváskové bosniaky (fotorecept)
Foto: kimlo

Pôvodne to mali byť žemle na cigánsku, ale keďže som použil chlebovú múku, sú také chlebovejšie, čiže bosniaky...

8
porcií

Suroviny

Rozkvas:
150 g
150 g vlažná
1-2 PL
Cesto:
200 g
150 g
170 ml
1 KL (nemusí byť)
40 g
15 g
1 ks
Na potretie:
Na posypanie:
Postup

 1. 1

  Pripravíme rozkvas a necháme kysnúť asi 9 -12 hodín, najlepšie cez noc, pri izbovej teplote. Ja ho dávam do rúry, tam je stabilná teplota.

  Kváskové bosniaky (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Takto vyzerá vykysnutý rozkvas.

  Kváskové bosniaky (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Všetky suroviny na cesto aj s rozkvasom dáme do misy, a ručne alebo pomocou kuchynského robota začneme spracovávať cesto. Ja používam aj sladenku, podporuje to kvasenie.

  Kváskové bosniaky (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Miesime niekoľko minút, až vznikne pružné, takmer nelepivé cesto.

  Kváskové bosniaky (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Cesto dáme od misky, pomúčime, prikryjeme a necháme kysnúť aspoň 3 až 3,5 hodiny. Ja som pri tejto dávke použil chladničku, kde som ho nechal cez noc do druhého dňa asi 15 hodín. Potom som ho vybral, preložil zo studenej misky do inej, a nechal odpočívať pri kuchynskej teplote asi hodinu.

  Kváskové bosniaky (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Cesto rozdelíme podľa váhy na 8 rovnakých častí a z každej vyformujeme guľatý bochník. Položíme na plech vystlaný papierom na pečenie.

  Kváskové bosniaky (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Prikryjeme ďalším hlbším plechom alebo utierkou a necháme kysnúť ďalšie 3 hodiny. Bochníky naberú na objeme.

  Kváskové bosniaky (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Rúru si predhrejeme na 230 °C. Bochníčky potrieme rozšľahaným vajcom a posypeme semienkami, prípadne vrch narežeme.

  Kváskové bosniaky (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Pečieme v rúre asi 20 minút až sa povrch sfarbí do zlatohneda. Dobré je v polovici pečenia do rúry postrekovačom streknúť pár dávok vody.

  Kváskové bosniaky (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  Upečené dáme vychladnúť na mriežku. Potom konzumujeme s čímkoľvek, u mňa ideálne ku kyslým rybičkám...

  Kváskové bosniaky (fotorecept) - obrázok 10

Diskusia k receptu

haji
Povedený receptík, krásná práce!! Kváskové bosniaky, přímo výstavní! Mám otázku, tvarování koulí na plech děláš pomocí mouky či máš jinou vychytávku - těsto se lepí? Bod 10 bosniaky s kyslou rybou - provokace.... mám naslintáno v technice hmm
dvorka
Môj kvások "umrel", takže som minulý týždeň piekla bosniaky z droždia. A pritom ma napadlo, že už aj kváskové recepty na Vareche akosi prestali. som veľmi rada tomuto receptu, asi ešte dnes si založím nový kvások. to aby som porovnala rozdiel.
kimlo
@haji (2.6.2022 10:46)
Ďakujem za nahliadnutie. 😉 Vychytávku na toto cesto nemám žiadnu, pretože nelepí. Dá sa pekne sformovať do guličiek klasicky medzi dlaňami. Cesto neobsahuje okrem kvásku žiadnu ražnú múku, takže sa nelepí a je tam ja masť, takže je trochu mastné.
kimlo
@dvorka (2.6.2022 14:38)
Hotový kvások sa dá zohnať aj pomocou kváskovej mapy, nájdeš si tam niekoho v Tvojom okolí kto pestuje doma kvások a dohodnete sa. Zvyčajne je to zadarmo, ja sám som už dosť ľuďom takto pomohol.
haji
@dvorka (2.6.2022 14:38)
Také se s kváskem - mazlíkem domlouvám jak se dá. Oživuji - přikrmuji. Poslední zkušenost: veškerý rozkvasený kvásek jsem dala do těsta na chleba. Ještě nikdy se mi to nestalo. Naštěstí mě osvítilo a odložila jsem si kousek těsta před smotáváním. Uf Naštěstí se rozchodil oživováním. Též mi už 1x odešel do věčných lovišť.
Kamarádka ze Zlína mi říkala, že u nich jde koupit živý kvásek ve zdravé výživě. Aj kvásková mapa je řešení - jak píše @kimlo. Já byla ve zdravé výživě v našem městě, živý nevedou, ale mám slíbeno od prodavačky, že paní vedoucí kváskuje a případně se ráda podělí.
Pořád se něco děje. Ať to dobře dopadne!!
sracz
Nádherné, chutné, obdivuhodné, kamarát @Kimlo s navyše hodné nasledovania od A÷Ž resp. od ad 1.) ÷ ad 10.); maj krásny "vajkend" a po ňom všetky dni!
1x kimlo
siisa
Krásna práca, klobúk dole ! Máš ich neskutočné .
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia