Kurací paprikáš
Kurací paprikáš

Kurací paprikáš s cuketkou a zelerovými stonkami fotorecept

sracz - fotkasracz, 24. augusta 2019
Kurací paprikáš s cuketkou a zelerovými stonkami (fotorecept)
Foto: sracz

Som náležite hrdý na pestrosť slovenskej kuchyne, ale i šikovnosť rúk jej nežnejšej, s prepáčedním, polovičky. Ak by som mal charakterizovať typickú vôňu mojich Zobraziť celý popisSom náležite hrdý na pestrosť slovenskej kuchyne, ale i šikovnosť rúk jej nežnejšej, s prepáčedním, polovičky. Ak by som mal charakterizovať typickú vôňu mojich rodných Košíc tak by to bola, samozrejme, okrem vône ich obyvateliek a vône kvetov, vôňa paprikášov, perkeltov a gulášov. Aj pod majestátnym Bankovom platí: „co chižka, to inakša vareška“. Všetky chutia úžasne. Odráža sa v nich fantázia výberu ingrediencií gazdiniek i „gazdiniakov“. Ten svoj dnešný som obohatil cuketou a stonkami zeleru.

4-6
porcie

Suroviny

3-4 ks (rozdelené)
podľa potreby
podľa potreby
5-6 PL (alebo kukuričný)
2-3 ks
1-2 ks pikantná
1 ks mladá
1-2 ks
Korenie:
podľa chuti
podľa chuti
podľa chuti
2-3 KL
2-3 KL
Dokončenie:
 ml (alebo voda vlažná)
240-250 ml
240-250 g

Online leták

Postup

 1. 1

  Kuracie stehná som rozkrojil, z horných častí vybral aj kosti, prstami osolil a posypal čerstvo mletým korením štyroch farieb (čMK4F); následne ich opiekol na 3÷4 PL oleja (tak zo 3÷4´ na každej strane, pekne na červeno_hnedo) a vybral na pomocný tanier.

  Kurací paprikáš s cuketkou a zelerovými stonkami (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Klasiku, v podobe čerstvých paradajok a paprík, som vymenil za už spomínanú cuketku a stonky zeleru, nuž a „hranu“ som vyriešil pokrájanou čerstvou jalapeño papričkou. Pozn.: prišiel som na chuť mladých cuketiek s ich nezameniteľnou „hodvábnou“ konzistenciou. Cez týždeň, 2÷3 razy, si ju „naplátkujem“ a rozložím na „burkovčiak“ alias krajec chleba s maslom, pridám „mesiačiky“ avokáda, jemne posypem soľou, čerstvo mletým čiernym korením a turmeric-om; s hrnčekom mlieka sú to výborné ľahkostráviteľné raňajky,

  Kurací paprikáš s cuketkou a zelerovými stonkami (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Do výpeku som prilial ešte trošku oleja a postrúhal doň stredne veľkú žltú cibuľu; po 3÷4´ orestovania na strednom ohreve, som do nej pridal

  Kurací paprikáš s cuketkou a zelerovými stonkami (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  postrúhanú cuketku („bajočko” 240 mm), pokrájané stonky zeleru a čerstvú papričku jalapeño.

  Kurací paprikáš s cuketkou a zelerovými stonkami (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Počas restovania som si spomenul, že v chladničke mi zavadzia zväzok halúzok petržlenovej vňate bez lístočkov, tak som ho „blexovo” pokrájal na „broky”, pridal do základu a pomiešal.

  Kurací paprikáš s cuketkou a zelerovými stonkami (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Po 2÷3´ restovania, som ho „korunoval” korením (soľ, čMK4F, rasca drvená, paprika mletá sladká a korenie „Nahrin” na kuracie mäso), vzápätí opäť mäkko premiešal,

  Kurací paprikáš s cuketkou a zelerovými stonkami (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  zalial „škatuľkou” kuracieho vývaru a pod pokrievkou nechal asi 44´ dusiť; keď sa už mäso ľahko oddeľovalo od kosti (skontroloval som si to vidličkou).

  Kurací paprikáš s cuketkou a zelerovými stonkami (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Zvýšil som ohrev a do bublajúcej šťavy, s priebežným miešaním, pomaly vlial mixtúru kyslej a sladkej smotany; paprikášik som už nezahusťoval!

  Kurací paprikáš s cuketkou a zelerovými stonkami (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Toto svoje „dielo” som podával s parenou knedľou „kúpenskou”; (keby som ju bol pripravoval ja, tak to by vyzerala inak a nezabudol by som sa ňou pochváliť) a chutilo všetkým!

  Kurací paprikáš s cuketkou a zelerovými stonkami (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  Pokiaľ som svoj predchádzajúci recept ukončil ružou pre moju Mamku Aňuci, tak tú dnešnú, opäť z našej záhrady, venujem s láskou a s milou tichou spomienkou na moju fantastickú „švekričku“ Nuštu Anicu!

  Kurací paprikáš s cuketkou a zelerovými stonkami (fotorecept) - obrázok 10

Diskusia k receptu

haji
Pěkná kombinace zeleniny a maska, moc pěkný receptík i fota. Příjemný receptík, krásná růže!
sracz
Ďakujem Vám Dievčence štebotavé za milé slová a želám krásny weekend!