Koložvárska kapusta
František Šarközy
šéfkuchár hotela Tatra v Bratislave, 11. októbra 2011
šéfkuchár hotela Tatra v Bratislave, 11. októbra 2011
Foto: Pravda - Ivan Majerský
4
porcie
porcie
30-35 minút
príprava
príprava
15-20 minút
tepelná úprava
tepelná úprava
Postup
-
1
Na rozpálenom tuku orestujeme nakrájanú cibuľu, pridáme scedenú kyslú kapustu, mleté mäso, soľ, mleté čierne korenie, na kocky pokrájanú klobásu, mletú červenú papriku a prelisovaný cesnak.
- 2
Do takto pripravenej zmesi vmiešame uvarenú ryžu a všetko preložíme do vymasteného pekáča.
- 3
Zalejeme kyslou smotanou a pečieme v rúre rozohriatej na 180 stupňov 15 až 20 minút.
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
Ani plnená kapusta nie od toho je plnená, že všetky ingrediencie nahádžeme do hrnca a spolu uvaríme!
Už rozlišujme recepty, nehovorím, že takáto zmes sa nedá uvariť, upiecť alebo akokoľvek pripraviť, ale nenazvime to Koložvárskou kapustou!
Je možné, že sa originál recept robí inak, každú zložku samostatne orestovať... ale odmietam večer stáť pri dreze a umývať 3 panvice namiesto jednej. Tento recept je jednoduchý, čistotný a hlavne, chutí.
Koložvárska kapusta ala Jozef z Nitry klokočiny, alebo Koložvárska kapusta babky drkotačky, alebo Moja najlepšia koložvárska ... atď. Mne to na týchto stránkach dýcha "ochotníctvom". Ľudia sa chcú podeliť o svoje názory, dobré pocity, zdieľať radosť z dobre vykonaného diela v kuchyni a do tohoto všetkého mi tá výtka nepasuje.
Ja sám beriem koložvársku kapustu skôr ako zmes v recete uvedených surovín. Robím ju vo woku - základ - na orestovanej cibuľke a na kúsky pokrájanom cesnaku osmahnem ochutené mleté mäso (zmes bravčovo hovädzieho - osolím, pridám čierne alebo zmes čerstvo-namletého farebného korenia, červenú papriku, ak mám chuť pridám čokoľvek na ďaľšie dochutenie - niekedy majoránku, niekedy bazalku niekedy nepridám nič.) Keď je mäso osmažené (cca 15 - 20 minút - závisí od množstva) - pridám opláchnutú dlhozrnú ryžu, zalejem to horúcou vodou alebo vývarom (mäsový, zaleninový - ak dávam vývar solím na začiatku menej) a v tejto zmesi nechám ryžu uvariť. Nakoniec pridám kyslú kapustu - len ju v mäsovoryžovej zmesi prehrejem (nemám rád rozvarenú kapustu - najradšej mám kapustu ešte chrumkavú - preto ju tepelne upravujem len minimálne). Keď to celé "dochádza", koštujem a podľa potreby dochutím. Tento základ sa už dá zjesť bez ďaľšej úpravy - a u nás sa tak veľmi často aj je. Ak máme doma náladu a čas, prehodím to celé do pekáča, posypem syrom a nechám zapiecť v rúre pri cca 180°C. Až kým syr "nechytí" tú správnu farbu (tú si každý určí sám podľa chuti)
No a ..... "zje sa to už samé". K tomu pohár dobrého horkého pivka a je "dokonáno".
Dobrú chuť.
PS: Neviem tomu dať názov.
Je to Kvázikoložvarska kapusta pomojom, alebo
Rizoto s mletým mäsom, kapustou a syrom, alebo ...
... ale chutí to čertovsky dobre.
ďakujeme za vysvetlivku.
Šéf kuchár robí šikovne a hlavne aby nezaberal varením veľa času, kto chce variť kološvársku 2 hodiny? :)
Takže hádať sa tu čo je originál a čo nie, neviem či má význam :)
V maďarsku som to jedla pár krát, hoci to bolo vo vývarovniach, a podobalo sa to skôr tomuto receptu, než vyššie opisovaným zvlášť vrstvám. (len tam bola kyslá smotana až po dopečení, naliata)
urobila som ju teraz podľa tohto receptu, a chuťovo mi sadla, bolo to také ako v maďarsku som jedla :)