Zemiakový prívarok
Zemiakový prívarok

Hodolanská omáčka

rubyrom - fotkarubyrom, 11. novembra 2019
Hodolanská omáčka
Foto: rubyrom

Při mé nedávné návštěvě Olomouce kde jsem vyrostla, se mi vybavily vzpomínky na dětství a také na jídlo, které nám vařila maminka s babičkou. Toto jídlo jsme jako děti milovaly a já jsem vytáhla recept po babičce a dnes jsem tu baštu uvařila. Kam se hrabe steak! Tehdy se ta omáčka vařila z mléka, bylo to takové chudší jídlo a nedávala se tam klobása, ale točeňák. Mléko je dnes jen obarvená voda tak jsem použila smetanu a na vylepšení klobásu.

30 minút
príprava
40 minút
tepelná úprava

Suroviny

700 g
2 ks
3 ks
1 ks väčšia
2 ks
3 PL
4 ks (uvarené natvrdo)
250 ml

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

  1. 1

    Brambory, klobásu a mrkev nakrájíme a dáme vařit do osolené vody, přidáme nové koření a bobkový list. Když je vše uvařené, přilijeme smetanu s rozkvedlanou moukou, dochutíme solí, octem a cukrem. Omáčka má být hustá a jemně sladkokyselá. Ne příliš ostrá. Přidáme ještě nakrájená a natvrdo uvařená vejce.

  2. 2

    Tato omáčka se podává jako hlavní chod s chlebem. Podle chuti ji můžeme vylepšit koprem nebo kyselou okurkou.

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Ďakujem veľmi pekne za recept. Je to jedlo môjho ranného detstva, ktoré som už viac nejedla. Omáčku so zemiakmi, mrkvou a vajíčkom nám robievala moja babička v Hradci Králové. K tomu čerstvý chlebík alebo houska. Zemiakový prívarok mám rada, ale vždy som si vravela že to nie je to, čo som si pamätala. Moja mamka je mäsová, v jej zošite s receptami z domu takéto delikatesy nie sú, ostali len kdesi v mojej pamäti.
Poznám to ako kyslé zemiaky, aj to často varíme, ale bez mrkvy, po celý rok je obľube. V lete osvieži v zime zohreje, je to dobrota. Niekedy miesto klobásy dáme k nim fašírku, alebo zemiakové placky.
Uvarila som toto jedlo - / u nás kyslé zemiaky na husto / - presne podľa Tvojho receptu. A je to oproti naším - určite vyšší level. K tomuto jedlu už nie je ani potrebné nič, len chlebík, rohlík alebo žemľu. A je to delikatesa. K našim jednoduchým je potrebné pridať - fašírku, špekačku, klobásu alebo volské oko. Samotné sú dosť "chudobné ", ale tiež chutné jedlo. Dosť skoro sa po ňom vyhladne. Tvoje je chutnejšie a aj dosť sýte. Budem to preto striedať - podľa situácie a potreby. V každom prípade odporúčam ho uvariť a ďakujem Ti za super recept. Poslala som aj sestre. Švagor vychválil a už iné nechce.