Gratinované hrebenatky malé fotorecept

sracz - fotkasracz, 27. júla 2013
Gratinované hrebenatky malé (fotorecept)
Foto: sracz

Niečo ľahké pre zdravú výživu! Mal by som si „šplhnúť“ zvlášť a nežnejšej časti populácie, dúfam, lebo je to jedlo pre štíhlu líniu! Jedna Zobraziť celý popisNiečo ľahké pre zdravú výživu! Mal by som si „šplhnúť“ zvlášť a nežnejšej časti populácie, dúfam, lebo je to jedlo pre štíhlu líniu! Jedna porcia obsahuje ⅓ dennej dávky bielkovín a naviac hrebeňovky patria k vegetáriánom mora. V reštaurácii „Olive Garden“ mi rcp za nič na svete nechceli prezradiť, ale na veľké „modlikanie“ mi jeho torzo pošepkala počerná čašníčka. Ostatné sme „splodili “ s mojou krajšou ½. Vynikajúcu arómu jedlu pridáva troška bylinky Tarragon (Estragon, česky Peliněk kozalec)!

4-6
porcie
12/21 minút
príprava
10-12 minút
na 205 °C

Suroviny

450-500 g (Bay or see scallops)
1 PL
3-5 strúčiky
120-150 ml
120-150 ml (zeleninový)
1-1,5 PL
1 ČL (estragon čerstvý/sušený)
podľa potreby
120-150 g
3-4 PL
2-3 ks pokrájaná na pásiky
podľa potreby




Postup

  1. 1

    toto všetko budeme potrebovať; ja (spadnuvší z baracky) som robil z dvojitej dávky, ale rozpis ingrediencií predstavuje ½ množstvo (pre múdrych ľudí)

    Gratinované hrebenatky malé (fotorecept) - obrázok 1
  2. 2

    začneme už „včera“, lebo do posýpky budeme potrebovať na do chrumkava opečenú studenú, na malé kúsky rozdrobenú, údenú slaninu; tri ~ 5 mm pokrájané plátky (~ 50 g); takže slaninu pokrájame, na červenohnedo opečieme, zlejeme vyškvarenú masť a necháme vychladnúť

    Gratinované hrebenatky malé (fotorecept) - obrázok 2
  3. 3

    v deň „luculských hodov“ predohrejeme elektrickú rúru na 205 °C/400 °F; podľa ∑ „jedákov“ pripravíme nádoby na gratinovanie, ale bez problémov je možné gratinovať aj všetko naraz v jednom väčšom pekáči (pre 2 porcie som prípravkom na pečenie vystriekal dve ohňovzdorné porcelánové nízkostenné pekáčiky); na dno väčšej rozohriatej panvice nalejeme ½ PL oleja a pretlačíme cesnak; ja som pretlačil 5 strúčikov; popražíme ich (2÷3´) do „voňava“

    Gratinované hrebenatky malé (fotorecept) - obrázok 3
  4. 4

    zalejeme vínom, podľa vlastného výberu, alebo podľa zásady „slastného egoistu labužníka“: pre mňa iba to najlepšie!!!

    Gratinované hrebenatky malé (fotorecept) - obrázok 4
  5. 5

    rovnakým objemom vývaru (ja som mal po ruke kurací, ale ortodoxní použijú zeleninový „low-sodium vegetable stock“ a „všepapkáči“ aj hovädzí, z kostí, …, inší)

    Gratinované hrebenatky malé (fotorecept) - obrázok 5
  6. 6

    pridáme čerstvú citrónovú šťavu, zostavu premiešame a privedieme do varu; v režime „vrenie“ necháme asi 21`odpariť dobrú ½ zálievky {táto časť "miništrovania" v kuchyni je časovo najdlhšia}; na drobno pokrájame čerstvý tarragon, alebo si pripravíme sušený (pozor, je véééľmi aromatický, pripomína vôňu lekorice; spomínate si na čierne sladké lepkavé „pelendreky“ z 50÷60 rokov?)

    Gratinované hrebenatky malé (fotorecept) - obrázok 6
  7. 7

    odkvapkané a podľa potreby kuchyňským papierovým obrúskom dosušené malé hrebenatky „perličky“ rozložíme do pripravených zapekacích misiek (množstvo na jednej miske na obr. 7 predstavuje dve porcie) a

    Gratinované hrebenatky malé (fotorecept) - obrázok 7
  8. 8

    v ďalšej pomocnej nádobe pripravíme gratin_zásypku (krustu); dôkladne zmiešame japonskú strúhanku „Panko“ (alebo domácu zo suchých rohlíkov, alebo bagetky postrúhaných na hrubšiu „frakciu“), pokrájané lístočky čerstvej petržlenovej vňate, slaninovú „mrvenicu“ a ½ oleja

    Gratinované hrebenatky malé (fotorecept) - obrázok 8
  9. 9

    do zredukovanej zálievky primiešame drobno pokrájaný tarragon, podľa chuti osolíme, oMČeKujeme a zalejeme ňou hrebenatky v zapekacích plochých miskách (tácňach),

    Gratinované hrebenatky malé (fotorecept) - obrázok 9
  10. 10

    prípravu zavŕšime rovnomerným pokrytím povrchu hrebenatiek pripravenou „krustou“ zásypkou; celú „parádu“ s dôverou vložíme na 10÷12´do už vyhriatej rúry, v ktorej získa zlatohnedú farbu

    Gratinované hrebenatky malé (fotorecept) - obrázok 10
  11. 11

    my sme ho jedli s miešaným ľadovým šalátom, ale pestrofarebná verzia à la @pusta http://varecha.pravda.sk/recepty/lahky-jemny-letny-salat-fotorecept/43359-recept.html by k tomu ľahkému exotickému jedlu „pasovala“ oveľa lepšie

    Gratinované hrebenatky malé (fotorecept) - obrázok 11
  12. 12

    … a ešte variant s cestovinou na ľadovom šaláte, ale to už je obohatená o, priekopníčkami štíhlej línie zaznávané, karbohydráty! Mne to, pri porcii № 2, „šmakovalo“ aj v tomto podaní, lebo som si špagety naviac popolieval prepraženým maslom! P.S.: Tarragon_Estragon má svoj pôvod v strednej a jz Ázii, je častou súčasťou jedál v kuchyni Arménov a Turkov, dnes však dominuje aj vo francúzskej gastronómii. Listy tarragonu majú jemnú horkosladkú korenistú chuť. Používa sa na aromatizovanie vinných alebo ovocných octov, bylinkových masiel, do plniek, hydiny, k pečeným a duseným mäsám, do omáčiek, pri nakladaní zeleniny, na prípravu tarragonovej horčice, pri nakladaní uhoriek (@izabella929), do čínskych a francúzskych pokrmov, k ryži a vareným rybám, do šalátov, polievok a marinád. Ako korenie sa používajú čerstvé i sušené listy, často spolu so stonkami. Jedlám a pokrmom dodáva pikantne trpkú príchuť, s vôňou lekorice. http://www.youtube.com/watch?v=KD1BifgIVcI

    Gratinované hrebenatky malé (fotorecept) - obrázok 12

Diskusia k receptu

marianne
Aj si si splhol,velmi pekny recept :-)...dala by som si povedat,vacsinou ked sme pri mori konzumujeme,lubim aj hrebenatky aj slaninku,hadam sa spolu nepobili,spolu som ich este nekonzumovala...
tatranka
Obdivujem tvoju šikovnosť a priam kulinárske úmenie.Hrebenatky som nikdy nejedla a prepáč mi tu opovážlivosť ani recept si neuložím,lebo k hrebenatkám sa u nás veru nedostanem.
Krásne si recept spracoval a kto tu možnosť má,nech si túto dobrotu uvarí.
Je vidieť,že k vareniu máš vzťah a nie len to ale aj lásku k dobrému jedlu.Už som to raz kdesi napísala. " Kto ma rád dobre jedlo,má rád aj život.". Držím sa toho.
elixir
Hrebenatky som ešte nejedla, čomu sa najviac mäsom podobajú?
helanka
ano pochutit na tomto sa da. p.srac, skuste nabuduce k panku na velmi drobno nakrajat biely sandvih alebo buchticku a tak spolu opiect ako topping.
@elixir : maso je ani ryba ani rak, nie je vlaknite, je velmi jemucke a maslove, bez zapachu, nesmies prepiect boli by gumove a nejedle.
inac laka ma to dnes urobit.
pusta
joooj, tak toto by si veru rada dala, ale v ba nádej na čerstvé hrebenatky nie je. viem si živo predstaviť tú chuť gratinovaných hrebenatiek, tá trocha piplačky a prípravy zálievky sa úžasne oplatí.
vdaka za tvoje poznatky o estragóne. doplním, že okrem francúzskej kuchyne sa používa hojne v Madarsku i v Sedmohradsku. pridáva sa najmä do polievok, omáčok, i zaváranín, k jedlám z rýb, do rôznych octov a olejov i iných jedál, avšak pre výrazné aromatické vlastnosti le opatrne a v malých množstvách.
vdaka ti za nádherný recept.
medovnicek
si veľmi šikovný a kreatívny kuchár, s obdivom pozerám na tvoje kuchárske umenie:)
eviana
Ejha... tak toto jedlo, to musí byť prechádzka rajskou záhradou... bohužial ako píše @pusta , tu na SK zohnať čerstvé hrebenatky len sen. Ale veru krásne gastronomicky som sa pri tomto recepte zasnívala... ďakujem :)




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia