Foto: kata50
Kata50 Keď som 11. mája 2011 pridávala postup na spracovanie duly nemala som k dispozícii fotopostup. Svoj sľub, chcem splniť a teraz, Zobraziť celý popisKata50 Keď som 11. mája 2011 pridávala postup na spracovanie duly nemala som k dispozícii fotopostup. Svoj sľub, chcem splniť a teraz, keď nám dula krásne dozrieva vám ho ponúkam.
príprava
Postup
-
1
Umyté ovocie si očistíme od šupky a jaderníka a pokrájame na štvrtinky. Kladieme do nádoby s vodou, aby veľmi nestmavelo.
-
2
Potom si ho pokrájame na kúsky cca 2-2,5 cm a dáme do hrnca .
-
3
Ovocie podlejeme vodu, aby sa zo začiatku varenia nepripaľovalo. Prikryjeme pokrievkou a dusíme. Občas premiešame.
-
4
Ovocie sa pekne rozvarí a vtedy pridáme cukor. Množstvo, ktoré udávam je orientačné. Záleží od zrelosti ovocia a od vašej chuti, či si pridáte viac-menej cukru. Za stáleho miešania a pomalého varenia ( ovocná kaša veľmi buble ) rozpustíme cukor a môžeme plniť poháre.
-
5
Táto ovocná kaša slúži ako polotovar na rôzne ovocné koláče, natrie sa pod tvarohové a tukové krémy, do závinov, štrúdle, buchiet ....kde vás len napadne. Sklá zavíčkujeme a krátko sterilizujeme pri bode varu.
-
6
Ak si časť tohto uvareného ovocia necháte, rozmixujete ponorným mixérom a ešte chuťovo cukrom upravíte - máte super krémovú detskú výživu. Alebo ešte trochu zahustiť varením ( zredukovať ) a dostanete lekvár. Vianočka s maslom a týmto lekvárom je nezabudnuteľná :-))
-
7
Keď si budete vyberať ovocie dulu, snažte sa o pekné žlté-dozreté kúsky. Sú krásne voňavé a nepotrebujú na svoje spracovanie nič okrem cukru. Ostatné plody si položte na misu do izby a nebudete potrebovať žiadne drahé osviežovače vzduchu. Krásne vám prevonia aj vnútrajšok skrine, šatníka... Nech sa podarí :-))
@jerica , myslím, že sa dobre rozhodneš, ak dulu si do záhrady vysadíš. Ako som už písala skôr, žiadne postreky, žiadni škodcovia ( aspoň doteraz cca10 rokov ) a využitie perfektné. :-))
Danielas, nemáš na mysli mišpule? Neviem, aké ešte názvy malo toto ovocie, tiež je to " vyhynulý" druh, kyselkavé, hnedasté plody, mala som ich rada, ale asi to nie je to, čo máš na mysli.
stromček,bižalmi je zrejme to samé po šarišsky
Evanaaa,máš pravdu,mišpule som nemala na mysli,ale našla som na nete-ten môj dulovec.A nie je to to samé čo dula strom,plod z čoho Katka pripravila zaváranú ovocnú kašu.Nikdy som nemala odvahu do toho zahryznúť.A možno sa i dobre stalo.
@danielas , dula má na jar krásne biele kvietky, a plody sú ľahučko zaprášené - ide to veľmi dobre umyť. A neodporúčam jesť surové. Plody sú tvrdé a kyslo-trpké. Uvarením s cukrom sa chuť neskutočne zmení k lepšiemu.
@jegor , áno hovoríme jej aj Bižalma
@tinca , ďakujem, už so prišla na to, ako fotiť zblízka :-))))
@jerica , keď budeš kupovať stromček, opýtaj sa do čoho bol "zaštepený" či do hrušky, alebo do jablone. Podľa toho majú tvar aj plody dule. Myslím, že kúpiš stromček, alebo ti ho určite predajca pripraví, ak uvidí záujem . Držím palce :-))
Pekne, zrozumiteľne spracovaný popis a vydarené foto. Šikulka je tá naša katka50.
Dostali sme jeden odkopok už pred rokmi a moja mama vždy robievala zaváraninu podobnú tejto, alebo dulový kompót, alebo párkrát aj dotmava upečený dulový syr. Ja a otec sme jej čistili dule a je to hrozná robota. Potom som raz bola pár mesiacov v Španielsku a ochutnala som DULCE DE MEMBRILLO - je to v podstate duľové želé, krásne červené (pozrite en.wikipedia.org/wiki/File:Dulce_de_membrillo.jpg),...
dobre vyvarené, ale menej tuhé ako "duľový syr", najlepšie je nakrájané na tenké plátky s chlebom a sušenou šunkou (serrano, alpská) a/alebo výrazným syrom (manchego). Takže po návrate som párkrát robila "dulce de membrillo" - podľa podobného receptu ako je tento, len viac vyvarené.
Ale pred dvoma rokmi som na internete našla niečo lepšie, recept pre tých, ktorých od čistenia dulí bolia ruky:
2 kg dulí, voda, cukor.
Dule umyjete a zakryté vodou pol hodiny VARÍTE VCELKU. Po vychladnutí vyškrabete dužinu z dulí, odvážite ju a odvážite rovnaké množstvo cukru. Zmiešate dule s cukrom a ešte pol hodiny (ja som vyvárala dlhšie) varíte na strednom ohni za stáleho miešania, kým nemá správnu konzistenciu. Potom vylejete do foriem alebo pohárov a necháte vychladnúť.
Originál receptu je tu: www.recetasdemama.es/2007/11/dulce-de-membrillo/...
Na Iberskom poloostrove to tak z dulí robia od čias Rimanov, aj keď vtedy sa "marmelo/membrillo" pravdepodobne sladilo medom. Skúšala som a tiež je to vynikajúce, ale v porovnaní s cukrom treba medu menej.