Svíčková na smetaně s knedlíkem fotorecept

klukodvody - fotkaklukodvody, 6. apríla 2016

Komentáre 1 - 15 z 60

Neviem ako sa to stalo, ale ja som dnes prvý, ktorý má tú česť opísať svoje pocity pri pohľade a čítaní tohoto opäť hviezdičkovo_michellinového rcp, majster @klukodvody a dočítajúc ho, narástol môj obdiv aj úcta k Tebe. Robievam sviečkovú vlastnoručne od nepamäti, ale ďalšia bude "step by step" podľa Teba a Tvojeho Majstra_Učiteľa! Už som si ho skopíroval a vytlačil! Buďte naďalej zdraví a majte sa k sebe!
No teda klobúk dolu nádherná ukážka poriadnej sviečkovej. 5* škoda že viac sa nedá. To musí byť zážitok jesť takúto sviečkovú. Ako by povedal môj sused to je sviečkovica sviečková, samozrejme aj v k.k.
1x haji
ahoj, my sme robili hodne podobne, ale boli u nás doma isté odlišnosti. bolo to veľmi slávnostné jedlo na svadby, narodeniny a rodinné sešlosti, takže sa kúpila pravá sviečková /(kedysi dávno :-) /, očistila sa ako popisuješ, našpikovala domácou údenou slaninou, osolila, potrela olejom, horčicou, no a budeš sa čudovať, sviečková sa pácovala v povarenom vychladnutom octovom korenenom náleve so zeleninou , olejom a citronom pár dní v chladničke, potom sa nálev scedil, zelenina vybrala, dala bokom zatiaľ, samotná sviečková sa opiekla prudko z každej strany, vybrala ma veľkú misu, vo výpeku sa skaramelizovala zelenina s cibuľou, skaramelizoval sa kryštálový cukor, pridala sa horčica, vrátila sa opečená sviečková, podliala scedeným pácom podľa potreby, dusila sa, po zmäkutí sa hotová sviečková vybrala odpočívať, osmažila sa múka, riedilo sa mliekom a kyslou smotanou, preváralo, a áno, vybratá zelenina sa klasicky poctivo ručne pasírovala, prípadne sa chuť ešte doladila citronovou šťavou a sviečková sa pokrájala na tenšie plátky, prehriala v šťave, šľahačka sa podávala ako ozdoba na koliesku citrona + čučoriedky - posadené ako ozdoba na šťave, u nás sa tradične podávala s guľatými zemiakovými knedľami, ktoré sa ešte opražili v oleji, ale aj so žemľovou knedľou.
je to veľmi pracné jedlo, ale kráľovské, s ktorým sa oplatí pohrať :-)
asi každý má ten svoj recept na túto úžasnú dobrotu.
tvoj recept mám uložený, skúsim pripraviť podľa teba, zatiaľ celkom iste zaslúžených *****posielam i viac za majstrovské dielo :-)
ospravedlňujem sa ti za podrobný popis, vyvolal si vo mne krásne spomienky.
dakujem ti aj za tie spomienky i za tvoj krásny recept :-)
Tu niet co dodat, len ulozit zvlast, do samostatneho chlievika medzi privilegovane recepty Dakujem za krasne podany a vysvetleny tento skvost.
1x haji
Mäso mám kúpené na blížiacu sa domácu oslavu a tak mi tento recept príde vhod. Robila som niekoľkokrát sviečkovú, pokaždé iný recept aby som našla tú pravú. Moja babička ju vedela najsamlepšie. Bola som síce veľmi malá, ale tá chuť omáčky mi ostala v chuťových pohárikoch a tak ju stále hľadám.
1x haji
Krásny popis....ohviezdičkovaný a uložený.Lebo u nás sa tiež pácovalo a na šľahačku trocha brusníc ( ak boli v komôrke),alebo aj bez nich,aj bez šľahačky.Ale už je ten krásny recept uložený,lebo to je stará a poctivá škola a pri najbližšom rodinnom stretnutí určite vyskúšam presne podľa Teba.A pri pohľade na ten perfektný recept len na prázdno prehĺtam sliny,takú si mi narobil chuť.Si veľmi šikovný :-) .
Nádherne spracovaný recept, mnohí, nielen ja, Ti budú zaň vďační! Samozrejme sviečkovú robievam, ale takýto krásny popis receptu som ešte nenašla. Ak zoženiem kvalitnú hovädzinu, pri najbližšom rodinnom stretnutí urobím podľa Teba. To bude ono! Moja rodinu "sviečkanú" miluje. Tak ju nazvala moja vnučka, keď bola ešte malá.
Predsa len ešte na upresnenie, lebo naozaj v rom chcem mať jasno:
V popise surovín máš 1 x 1 ks citrón, teda 2 ks. V postupe v bod 1 je polovica pokrájaného ošúpaného citróna. Rozumela som tomu tak, že spolu so zeleninou ide do suchého pácu s mäsom.
V postupe v bode 7 nastúhame kôru z jedného citróna a citrón ďalej použijeme. . Znamená to, že polovica citróna a šupa z druhej polovice ( v postupe bod 1) zostane nevyužitá? (Nie, že by to bola škoda, veď sa nevyhodí). Len, či tomu dobre rozumiem.
@Klukodvody Moc ti děkuji za úžasný recept na Svíčkovou na smětaně ze zlaté kuchařky Mistra šéfkuchaře. Postup krok za krokem a hlavně - proč tak a ne jinak. Moc si vážím, že jsi nám předal své zkušenosti, moudrosti - kus nejen sebe, ale i Mistra, který tě učil. Jakmile se budu moci "věnovat" mléku a mléčným výrobkům, vystříhnu tvůj recept. Podle Kecemis zavádím novou kategorii v KK VIP recepty. Skláním se a smekám, ukládám. Líná huba, hotové neštěstí. Jsem šťastná jako blecha, že jsem v sobě našla tu drzost a říct si o tento VIP recept. Moc děkuji tobě i tvojí paní, která je nedílnou součastí tvého vaření. Přeji všem úspěch při vaření i podávání tvé Svíčkové na smetaně!!
niektoré časti postupu ma zaujali, okrem iného aj ocot hneď zo začiatku, nabudúce skúsim navariť sviečkovú podľa tvojho receptu. Len múku na zahustenie nepoužívam, radšej dám viac zeleniny a použijem hustú smotanu (cez noc uležanú zmes kyslej a sladkej smotany). Pasírovanie som tiež zdedila po mojej českej maminke :-) Pekný recept @klukodvody
Tak nejdřív odpověď pro @Pivonka tam v rozpise jsem dával opravdu jeden a půl citronu. Nevím, možná jsem to špatně tu polovinu odklepl a nebo to špatně naskočilo a jinak přesně ta polovina je do naložení a celý ošúpaný je do vaření a děkuji za upozornění. Jen nevím jak to ipravit a poprosím pokud to budou vidět admini i opravu a předem jim děkuji .@Haji jsem rád, že jsem Ti udělal radost a klidně si řekni o cokoliv a rád to přidám. Neříkám že hned ale přidám a děkuji za krásný komentář a pozdravy a oba Ti přejeme aby se u Tebe vše zlepšilo. U nás bude jasno 11.4. Moc zdravíme.
Do jednoho se vše nevejde. @Sracz příteli vzdálený děkuji a také moc pozdravujeme u vás všechny. @Patroveckypitrs děkuji, moc mně potěšil Tvůj komentář. @Zolik děkuji moc. @Kecemis děkuji a moc mně těší Tvoje hodnocení. @Dvorka doufám, že se Ti podaří tak jak si představuješ. Třeba dej vědět. @Frezia mám radost, když čtu Tvůj komentář a přímo vidím, jak jsi polkla
a doufám, že se vydaří a potěšíš rodinu. @Tiginko ten ocet na začátku mně zaručí, že se mně omáčka nesrazí a na konec mohu případně dokyselit jen citronem pokud není dost. @Veronikkka děkuji za hezké hodnocení a znáš mně, že mně určitě nevadí další nebo odlišný postup i v komentáři. Oba Tě zdravíme a doufáme že jsi trochu v pohodě.
Teda to je svieckovica od odbornika,co dodat iba skromnych 5*****.
Veronikkka,myslim,ze sa nemas za co ospravedlnovat,obohatila si jeho recept svojou verziou,mozna sa niekomu zide.Vdaka vam obom za prekrasny popis,v sobotu mam navstevu tak vyskusam.
klukdovody,konecne sme sa dockali tvojej svieckovice.,este raz vdaka.