Biber kızartması/Pečená paprika fotorecept

cesminaz - fotkaCesminaz, 3. augusta 2018 9:52
Ďalšie recepty »
Biber kızartması/Pečená paprika (fotorecept)Foto: cesminaz

Opečená zelená paprika v paradajkovej šťave/omáčke. Teraz v lete, keď je v záhradách plno zeleniny, je ten vhodný čas sa zásobiť aj na zimu :-)

Suroviny

3 kg
3x7 dl
3 strúčiky
1 KL
podľa potreby
 na opekanie
Varecha.sk na Instagrame: Followuj @varechask

Postup prípravy

 1. 1

  Teraz je sezóna všeliakej zeleniny a treba mysliet nielen na okamžitú spotrebu, ale podľa možnosti aj na neskôr :-) Chválabohu sa nám tento rok urodilo dosť paprík. Z bielej som už zavarila dosť leča, no a zo zelenej robievam zasa tento recept. Na takúto 1 dávku používam cca 3 kg zelenej papriky. V kusoch ich bolo 23 väčších paprík :-)

  Biber kızartması/Pečená paprika (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Keďže paradajky nám dozrievali tento rok dosť neskoro, som tentoraz použila vlastné zavarené paradajky z minulého roku. Použila som 3 x 7-decové flaše. Tá paprika nemá v tých paradajkách plávať, treba ich len toľko, aby papriku v tej fľaši pokryli. No ale, kto ako má rád :-) Ďalej potrebujeme 2-3 väčšie strúčiky cesnaku, mleté čierne korenie a soľ. Čo sa týka paradajok, kľudne použite čerstvé v potrebnom množstve. Ale ja už budem robiť len takto z fliaš, je to oveľa menej roboty :-)

  Biber kızartması/Pečená paprika (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Papriku umyjeme a osušíme. Potom skrátime ich stopky a prekrojíme každú papriku pozdlž na 4 časti. Semienka ani jadrovník nevyberáme, všetko sa dá zjesť :-) Napokon papriky narýchlo opečieme na oleji z každej strany. Papriky sa majú naozaj len rýchlo opiecť, nemajú celkom zmäknúť. Lepšie keď ich pri pečení prikryjete, lebo to poriadne prská :-)

  Biber kızartması/Pečená paprika (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Paradajky z fliaš som vyliala do hrnca a povyberala najprv šupky :-) Potom pridáme soľ, korenie a postrúhame cesnak. Takto to dáme na cca 10 minút variť. Napokon vložíme papriky a spolu s nimi od bodu varu ešte 10 minút povaríme. Občas opatrne premiešame. Ono to má len takpovediac celé poriadne prevrieť, kedže tá paprika pri tom pečení už trocha zmäkla. Ak treba dosolíme, dokoreníme.

  Biber kızartması/Pečená paprika (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Napokon papriku naplníme do fliaš, poriadne zakrútime a otočíme dole hlavou. Necháme takto celkom vychladnúť, zvlášť sterilizovať to netreba. Z tohto množstva mi vyšli štyri 7 decové fľašky a za 1 hlbší tanier na ochutnávku deťom :-)

  Biber kızartması/Pečená paprika (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  U nás sa to podáva väčšinou na raňajky s chlebom, ale môže to byť aj na večeru :-) Aj keď sa to dosť podobá leču, chuť má predsalen odlišnú, lebo tu je tá paprika opečená. Vajíčko doňho nedávame, ale komu pasuje, ten si môže dať :-) Prajem dobrú chuť.

  Biber kızartması/Pečená paprika (fotorecept) - obrázok 6
Recept je zaradený do tagov:


Inšpirácie z nových receptov
TOPlist