Ananás plnený panenkou so sušenými slivkami fotorecept

alexdidi - fotkaalexdidi, 3. januára 2013
Ananás plnený panenkou so sušenými slivkami (fotorecept)
Foto: alexdidi

Pre tých,ktorí obľubujú kombináciu mäsa,ovocia a chilli.Slávnostné a exkluzívne zároveň.

3-4
porcie
30 minút
príprava
20 minút
na 180 °C

Suroviny

1 ks
1 ks
150 g
2 ks
100 g
3 PL
100 ml
 (nemusí byť)

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Pripravíme si potrebné suroviny.Zabudla som na maslo a škrob.

  Ananás plnený panenkou so sušenými slivkami (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Sušené slivky namočíme vo víne najlepšie už deň vopred alebo aspoň na 3 hodiny.Použila som Tokaj,ktorý sa tu výborne hodí,ale samozrejme môžeme použiť aj iné ťažšie víno.V panenke pomocou varešky vytvoríme otvor,ktorý vyplníme namočenými slivkami.Vopred som si z panenky vytvorila kus podľa veľkosti ananásu a zbytok panenky som pripravovala zvlášť.V mažiari rozdrvíme zelené korenie,pridáme chilli a hrubozrnnú morskú soľ.V tejto zmesi obalíme panenku a odložíme do chladničky na 3 hodiny.

  Ananás plnený panenkou so sušenými slivkami (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Očistíme ananás:odrežeme oba konce,orežeme aj po obvode a špirálovite vyrežeme aj ostatné nečistoty.Nakoniec zo stredu vyrežeme kruhovitú tvrdú časť.Existuje na to aj (vraj)dobrá pomôcka,ale kto ju nemá(ako aj ja),dobre poslúži aj dlhý, tenký a ostrý nôž.Nabudúce vyrežem ešte väčší otvor v strede,aby tam lepšie vošla panenka,lebo mne na jednej strane trochu ananás praskol,keď som ju tam strkala a ananásu bude stačiť i menej.

  Ananás plnený panenkou so sušenými slivkami (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Odležanú panenku opečieme zo všetkých strán na olivovom oleji.Opečieme aj ostatné časti panenky.

  Ananás plnený panenkou so sušenými slivkami (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Opečené mäso vložíme do otvoru v ananáse a uložíme do zapekacej misy.Celý povrch prelejeme roztopeným maslom a zapekáme v rúre vyhriatej na 180stC 20minút.Pridáme aj ostatné kúsky panenky,ktorým však stačí 10minút.

  Ananás plnený panenkou so sušenými slivkami (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Do výpeku po opečení mäsa pridáme šťavu z dvoch pomarančov(aj s kúskami pomarača i ananásu),kurací vývar a zredukujeme.

  Ananás plnený panenkou so sušenými slivkami (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Omáčku prepasírujeme cez sito.Prilejeme i precedený výpek zo zapekaného ananásu.

  Ananás plnený panenkou so sušenými slivkami (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Omáčku opäť prehrejeme a zjemníme kúskom surového masla.Môžeme prípadne zahustiť aj škróbom.Omáčka má byť sladkokyslá,ale zároveň aj jemne pálivá po chilli a zelenom korení.Práve tieto koreniny jej dávajú veľmi príjemnú a zaujímavú chuť.

  Ananás plnený panenkou so sušenými slivkami (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Zapečený ananás preliaty maslom necháme ešte chvíľu odpočívať a potom servírujeme.Pri zvlášť slávnostnom menu ešte prelejeme alkoholom a zapálime-flambujeme.

  Ananás plnený panenkou so sušenými slivkami (fotorecept) - obrázok 9

Diskusia k receptu

18 komentárov k receptu
Ďakujem všetkým za milé komentáre.@dogagador ,to máš naozaj fajn,že si môžeeš kúpiť už očistený ananás.Aj tí moji hostia vyvaľovali očiská a hlavne,keď to pred nimi flambuješ(ja som použila biely rum),ale hlavne,že nám aj veľmi chutilo.Robila som to prvýkrát,ale určite si ho čoskoro zopakujeme...:)
@babav ďakujem,chutilo naozaj výborne....tento recept som vytvorila sama na základe zachytenej poznámky v rádiu o plnenom ananáse...musím variť každý deň,ale najviac ma teší,keď môžem pripravovať niečo nové a netradičné,takže vždy skúšam a skúšam a......
* * * * *
tá omáčka môže byť fantastická, takto si to spravíme, hoci aj zapekania, len tak na rajnici. a ty si pasírovala, plnila. flambovala...aj pre mňa by to mohol niekto urobiť, ach jaj:) počkám, kým dcéry vyrastú
spomenul som si na tento tvoj rcp a ani som si neuvedomil, že je to už rok, čo sme ho urobili….takisto dávno o tebe nepočuť, tak aspoň pozdravujem a ďakujem aj za ostatné rcp. všetko dobré v novom roku
@jamarlen zdravím tiež a šťastlivý nový rok i tebe....vieš, pri čítaní tak neprajných komentárov, ktoré sa tu na Vareche rozrástli ako huby po daždi, akosi nemám chuť pridávať ďalšie recepty....možno ma to po čase prejde....uvidíme

Pridaj komentár k receptu: