Aspoň myslím, že sme ich tak volali, ale neboli to lievance. Robievala ich moja babka. Urobila kysnuté cesto, hustotu malo ako na koláče. Robila z neho placky trochu menšie, ako dlaň, ktoré piekla na holej platni sporáka. Hotové boli asi na prst hrubé. Potom ich dajako vlhčila, možno ich nakrátko ponorila do mlieka, už si presne nepamätám. Následne ich obaľovala v osladenom maku, orechoch alebo postrúhanom perníku. Viem len, že to bolo veľmi dobré. Poznáte také jedlo? Máte recept?
@zareaguj
Len my ich nemacame v mlieku, len hotove dobre potrieme maslom.
A vieš čo? Teraz prichádzajú do módy. Pekávajú ich na jarmokoch, trhoch a podobných podujatiach. Skúsila som raz, prvý a posledný. Ako podobné pôvodne domáce výrobky, napr. trdelník, podplameník, párance, cigánska pečienka, jaternice, atď., ani tieto sa chuťou nepribližovali originálu. Cesto tuhé, ledva sa dalo odhryznúť, nebolo osolené, takže chuť mdlá, mastené boli olejom a posýpky len na ukážku. Veď áno, v prvom rade treba myslieť na zisk...
@Sovka , áno, je to ono a mohla to máčať aj vo vode. Ja si pamätám len to pečenie na platni sporáka a potom už len veľké misy plné dobroty. Vôbec ma neprekvapuje, že si to utrafila práve ty, veď sa to pieklo v okolí Trnavy. Dúfam, že recept nájdeš a čoskoro pridáš na Varechu.
@Mijaita , dolky, alebo vdolky, veľ si rozumieme. Čo viem isto, babka ich nesmažila. Tieto ľudové jedlá sa vždy líšili región od regiónu, niekedy aj dedina od dediny.
Ďakujem všetkým za záujem a reakcie.
varecha.pravda.sk/recepty/bales/18675-recept.html...
@Miaita , ja si vzpomela az pozdeji, ze spravne ceske vdolky se skutecne pecou a po upeceni se namazou povidly a sypou pernikem.
"Pekla vdolky z bily mouky sypala je pernikem hazela je Honzikovi otevrenym okynkem">