Varenie

Vegeta a iné dochucovadlá

teresa21 - fotkateresa21, 22. júna 2010

Ahojte varecháči, rada by som sa spýtala na váš názor na vegetu a iné zmesy korení.
Snažím sa vegetu používať čo najmenej kvôli deťom, ale osobne mi chuťovo nevadí.
Nevadí ani nechýba. Naopak všetky kuchárky v rodine, od mojej mamky, babky, svokričky
vegetu pridávajú do každého obedu, do polievky, mäsa, omáčky, prípadne
pomazánky....bez vegety to jednoducho nie je dochutené. Tak čo vy na to?

@zareaguj


Diskusia k téme

enerrgizer
... poslednou dobou používam bez glutamanu... je to výborná zmes sušenej voňavej zeleninky...
evusik
no voľakedy, nie je to ani tak dávno sa skutočne vegeta dávala všade, ale zase nebolo toľko všakovakých korenín a zmesí ako teraz. Mám taký dojem, že glutaman nie je škodlivá látka, ale je veľmi návyková. Takže ak človek ktorý je zvyknutý na vegetu s glutamánom sodným prestane "vegetiť" tak sa mu to jedlo zdá nedochutené. Ja som sa naučila používať bylinky a čo najmenej soli, ale to je len zvyk. Chvalabohu dnes je v obchodoch veľký výber korenín, takže človek nie je odkázaný len na vegetu.
teresa21
S vegetou bez glutamánu máte úplnú pravdu...kúpila som ju domov, no mamky si hneď radšej dokúpili aj glutamánovú, aby to malo tú správnu chuť...bezglutámanová vegeta vraj nie je ono:).
babidka
vegeta dodava jedlam jednotnu chut - je taka vyrazna , ze zahlusi vsetko ostatne a jedlo bude - akekolvek- univerzalne .takze vsetko - od kuracej polievky cez pecene kurca az po smotanovu omacku chuti v svojej podstate rovnako .vzdy ta ista chut ...V polievke chcem citit chut surovin a prisad ktore tam su a nie iba vegetovu /pre mna / pachut . Kurca ma chutit ako kurca a svieckova ako svieckova . bez vegety dokazala varit moja babka aj prababka, moja mama ju zacala pouzivat ....lebo ju pouzivali vsetci . Ja ju v kuchyni mam lebo obcas si ju vypyta navsteva , osobne ju nechcem . Ochucujem jedlo bylinkami a koreninami aby kazde malo svojsku chut .Ved je tolko jedal a chuti ktore mam rada a ktore este chcem skusit - preto vegeta pre mna je iba okrajova zalezitost . Zmesi korenin pouzivam , vela si uz dokazem namiesat sama .Vadi mi na tych kupovanych , ze mnohe obsahuju velke mnozstv soli / maju aj vyse 50% soli/ a to je uz pekne draha sol :-)
viera1
Myslím,že najdôležitejšie pre Teba bude čítať zloženie a podľa toho zvážiť používanie týchto dochucovadiel,aby si svojim deťom nekazila zdravie.Používaním toho, má nakoniec každé jedlo rovnakú chuť.
viera1
Pozerám,že kým som to dopísala,babidka to napísala komplet.
bozulka
Teraz ma asi varecháči zatratia,ale ja používam vegetu odkedy sa u nás objavila a nemôžem tvrdiť,ž moje jedlá sú všetky jedno ako druhé.Dokonca ani to samé jedlo nechutí 2x rovnako lebo vždy je tam nejaké iné korenie alebo bylinka podľa momentálnej nálady -ale skoro nikdy nechýba aspoň špetka vegety.V poslednom čase používam aj bez glutamanu.
@babidka keď som sa pred dávnymi časmi vydala používala som tak ako moja maminka,/mimochodom vynikajúca kuchárka,ktorá než sa vydala pracovala ako kuchárka vo veľmi bohatých rodinách/-VITA kocky a bol to vlastne mäsový ochutený vývar veľkosti 1x1cm.Takže dochucovadlá sa používali už veľmi dávno.Samozrejme tak ako všetky koreniny aj vegeta alebo ako sa to všetko volá sa musí používať s mierou a potom sa nestane,že prerazí chuť základnej potraviny alebo poškodí zdravie.Ja osobne vďakabohu nemusím držať žiadnu šetriacu dietu,preto si doprajem pikantné jedlá.Preto mi chutí Mexická,Thajská... kuchyňa.Samozrejme ideálny by bol silný mäsový vývar s kostí,ale kto z nás má čas a chuť najprv opiecť a potom niekoľko hodín variť kosti a potom hoci mraziť do zásoby?
honestka
odvykli sme si ju pouzivat, pretoze aj ja ako Babidka mam rada prirodezenu chut toho co jem a ked sa to dochuti cerstvymi bylinkami, iba sa zvyrazni dobrota jedla.
Ja si inac robievam sama "domacu vegetu" tak, ze ked na trhu koncom leta nakupim korenovu zeleninu z farmy, nasusim ju, a pouzivm ako zaklad do varenia polievok ci masa. Taktiez si robim zmesku zeleniny zmrazenim, kde je to uplne bez soli a osvedcilo sa mi to uz velmi davno aj zmrazovanim inych ovoci a zelenin (slivky, zlta madarska paprika, ktoru tu v zime nedostanem).
Vegeta prisla k nam ako velka novinka a pamatam, ze ludia z nej varili polievky len pridanim vody...
2010
Este jedna poznamka, problem je ze glutaman ( MSG, E 621) je v podstate vyrobeny s prirodnych latok, tak daktory vyrobci to obchadzaju slovom ..."Natural Ingredients" ( Prirodne prisady )
a v principe hovoria pravdu...zaujmave co asi obsahuje nova Vegeta aku variantu prirodnych prisad ?.
 en.wikipedia.org/wiki/Monosodium_glutamate...


satin222
ak chceš prírodnú vegetu nasuš prírodnú zeleniinu všetkého druhu,
pomel...........
kuchticka
Ja rovnako suhlasim s@babidkou. Ziadnu vegetu nemam a jedla dochucujem bylinkami - v lete cerstvymi a na zimu nieco namrazim, nieco nasusim.
michsamant
No ja cerstve bylinky napriklad tu nekupim. Takze pouzivam len susene a vegetu pouzijem tak raz za 1/4 roka do nejakej polievky, tak ako ozaj len obcas pouzijem bujon ak potrebujem vyvzar do niecoho. Ale osobne som ptori vegete neni. Ln vsade by som ju asi nedavala.
2010
Aj mne to je totalne jedno kazdy podla svojej chute.
Len by som chcel vediet ta nova Vegeta tvrdi ze nema glutaman, MSG ,E 621.
Len som zvedavy ...( jeden kamarat povedal ) ze sa to obchadza tak ze to obsahuje :Disodium inosinate (E631), co ma hrozostrasny chemicky vzorec C10H11N2Na2O8P.
Keby sa dakdo pozrel na tu novu Vegetu co tam ma hore tym drobnym popisane ja nemam ziadnu a do obchodu sa mi to nechce ist obzerat.
zitar
ja sa tiež prikláňam z veľkej časti k názoru babidky
furdica
Prišla som tiež na to že vegeta nie je to prave orechove pre zdravie . a ešte ta draha sol... mam v zahrade ligurček ludovo Magi a ten je užasná náhrada vegety .varena ryža s ním priam spieva dokonca prida potravinam aj farbu ako vegeta takže tiež vegety vela nedavam do potravin skor bylinky taktiež rozne koreniny ako na kurča či ryby ked si prečitate obsah tak doma všetko máte okrem E-čok čo obsahuju tak načo kupovat predraženu sol?plus chemiu
zdezda
:-) v podstate súhlasím so všetkými,od jari až po zimu najradšej používam čerstvé bylinky, v zime sušené a vegetu bez glutamalu, magi kocky nie, pripomínajú mi chuť polievok a omáčok z pohostinstva železničnej stanice, ktoré sme navštevovali ako študenti :-), no moji chlapi si ju pýtajú aj na mastný chlieb, či ryžu, no čo už," proti gustu, žiaden dišputát ":-)
furdica
Takže všetci vieme čo je zdrave ale akosi stale kupujeme a konzumujeme to čo nám ponukaju a reklamuju Ach človiečik si velmi ovplivnitelny. Asi to bude tym že mame malo času radšej siahneme do regálu ako si doma prácne vyrabat zdrave jedlo Viete čo ma udivuje a zaraža? Predaj porciovanej hydiny Ved to je stašná vec Za prve totalne predražené ,dalej kolkymi rukami prešlo to chuda kurča kym sa dostalo na naš stol? Premyslite si to v poražkarni ho zabiju zabalia ,pošlu do skladov ,odtial do predajni. Tam ho rozbalia nasekaju na tie pre nas optimalne kusky a šup s tym za pult Tam vam to predavač zabali ,pekne každý kus chyti do ruky Vy pridete domov poriadne vyumyvate vyplavite chute naberiete vody do masa a potom sa divite že s pol kila stehienok mate 25 deka Lebo v poražkarni to chuda kurča máčali vo vode ,v obchode pri porciovani mačali vo vode vy doma ste mačali vo vode No a tak si kupujeme drahu vodu Ozaj viete čo som včera videla v jednom obchode? Pri mrazenych rybách bola tabulka Obsah glazury 25 percent z váhy tovaru a to sa prosim asi chvalili Takže dalšia draha voda na predaj Načo je nam krasna rybka obalena ladom ?ked chcem ladove dám si nanuk. Biznis ,biznis alebo zlodejina?
dadusilienka
Súhlasím s posledným názorom........"Čisté" potraviny, bylinky a koreniny majú toľko liečivých a nutrične hodnotných látok, že chemický priemysel musí "zaplakať". Každý sme na tomto svete sám za seba a tak máme zodpovednosť za to ako sa stravujeme. Tým, ktorí píšu o neškodnosti glutamanu sodného - ktorý je už momentálne zakázaný /ale obchádza sa pridaním iných chem.látok/ by som odporučila prečítať si niekoľko štúdií, ktoré dokázali vplyv glutamanu sodného na hyperaktivitu detí. Prečo si myslíte že tak enormne pribúda alergikov, celiatikov, hyperaktívnych detí, detí s krížovými alergiami..... Obsah chemických-umelo vyrobených látok v potravinách pribúda neuveriteľným tempom. Pripadá mi absurdné, keď v každom balenom chlebe nájdete apoň 5 éčok, konzervačných, protihrudkujúcich a iných chemických látok. V chlebe! ,kde patrí akurát múka, voda, semienka, bylinky, varené zemiaky.....Pripadá mi rovnako absurdné, keď bylinku Stéviu, ktorá má niekoľkonásobne väčšiu cukronatosť ako biely cukor nechce EÚ schváliť ako náhradné sladidlo pre diabetikov, pretože vraj nie je dostatočne preskúmaná.....V Japonsku je už vyše 30 rokov zo zákona schválená ako náhradné sladidlo okrem iného aj preto, lebo sa dokázalo jej účinné pôsobenie na onkologické ochorenia..... Ale cukrovarnícka loby v Európe je zrejme silnejšia... Príroda nám dala obrovské dary, tak ich využívajme.....lebo pomaly zabudneme, ako chutia naozaj zdravé čerstvé potraviny.
morenajea
tiež pestujem "vegetu" v záhradke. tú obyčajnú nepoužívam skoro vôbec. namiesto nej dávam soľ a nejaké bylinky.
lucylee
dadusilienka, perfektne si to napísala! Ja som si chcela minule v Tescu kúpiť balený chlieb, lebo tam je napísané aspoň zloženie, ale nebola som schopná si vybrať, pretože v každom jednom boli podozrivé éčka a sprostosti, ktoré tam vôbec nemajú čo robiť. To už ani obyčajný chlieb nevedia vyrobiť bez toho? Čo sa týka Stévie, tak som tiež počula, že je veľmi vhodná a tie diabetické sladidlá, tak to je čistý zabijak, keď si vezmeme len sójové omáčky, ani jedna nie je bez glutamanu sodného a kadejakých éčiek, tak som nakoniec išla do obchodu zdravej výživy a kúpila som si takú, kde je čistá sója a nijaké sprostosti..tieto potraviny plnú hnusov od malička jedia naše deti, tak potom sa fakt nečudujme, že sú choré, naozaj sa oplatí čítať zloženie výrobkov, ale je veľmi ťažké si vybrať niečo čisté...
babidka
@2010 pojdem kvoli tomu zajtra do obchodu, aby som sa ti pozrela na tu Vegetu bez glutamanu, lebo asi nikto nema doma Vegetu aby ti to napisal . sama som zvedava :-)
evusik
niekto len začuje slovo Éčka a už sa mu ježia všetky chlpy na tele, nič ale nie je väčšinou také zlé ako sa na prvý pohľad zdá. Na Vareche už prebehla diskusia o Éčkach a ich škodlivosti alebo prospešnosti (áno aj Éčka sú prospešné) ak chcete kuknite na túto diskusiu a hlavne na konci si prečítajte príspevok @tinky je fakt dobrý
 varecha.pravda.sk/diskusie/aky-mate-nazor-e-v-potravinach...

alebo tu - na samom konci tohto článku sú Éčka rozdelené do skupín od dobrých až po tie zlé
www.cas.sk/clanok/154519/velky-serial-najvacsie-podvody-na-potravinach-dnes-sunky-a-jogurty.html
2010
evusik,len jedno z tych eciek ma vzorec C10H11N2Na2O8P k tomu pridas a to dalsie E co ma NaNO2 a dalsie a zapar rokov sa mudracii zbadaju ze dakde sa ten koktail poondal, co kolvek tvrdia ani sajnu nemaju ked sa domotaju tie E cka do hromady tu je zoznam " dovolenych" v EU dobrych aj zlych :
* E100 Curcumin
* E101 (i) Riboflavin (ii) Riboflavin-5"-phosphate
* E102 Tartrazine
* E104 Quinoline Yellow
* E110 Sunset Yellow FCF, Orange Yellow S
* E120 Cochineal, Carminic acid, Carmines
* E122 Azorubine, Carmoisine
* E123 Amaranth
* E124 Ponceau 4R, Cochineal Red A
* E127 Erythrosine
* E128 Red 2G
* E129 Allura Red AC
* E131 Patent Blue V
* E132 Indigotine, Indigo carmine
* E133 Brilliant Blue FCF
* E140 Chlorophylis and Chlorophyllins: (i) Chlorophylls (ii) Chlorophyllins
* E141 Copper complexes of chlorophylls and chlorophyllins (i) Copper complexes of chlorophylls (ii) Copper complexes of chlorophyllins
* E142 Greens S
* E150a Plain caramel
* E150b Caustic sulphite caramel
* E150c Ammonia caramel
* E150d Sulphite ammonia caramel
* E151 Brilliant Black BN, Black PN
* E153 Vegetable carbon
* E154 Brown FK
* E155 Brown HT
* E160a Carotenes: (i) Mixed carotenes (ii) Beta-carotene
* E160b Annatto, bixin, norbixin
* E160c Paprika extract, capsanthin, capsorubin
* E160d Lycopene
* E160e Beta-apo-8"-carotenal (C 30)
* E160f Ethyl ester of beta-apo-8"-carotenic acid (C 30)
* E161b Lutein
* E161g Canthaxanthin
* E162 Beetroot Red, betanin
* E163 Anthocyanins
* E170 Calcium carbonates
* E171 Titanium dioxide
* E172 Iron oxides and hydroxides
* E173 Aluminium
* E174 Silver
* E175 Gold
* E180 Latolrubine BK
* E200 Sorbic acid
* E202 Potassium sorbate
* E203 Calcium sorbate
* E210 Benzoic acid
* E211 Sodium benzoate
* E212 Potassium benzoate
* E213 Calcium benzoate
* E214 Ethyl p-hydroxybenzoate
* E215 Sodium ethyl p-hydroxybenzoate
* [E216 Propyl p-hydroxybenzoate] - Item deleted by Directive 2006/52/EC
* [E217 Sodium propyl p-hydroxybenzoate] - Item deleted by Directive 2006/52/EC
* E218 Methyl p-hydroxybenzoate
* E219 Sodium methyl p-hydroxybenzoate
* E220 Sulphur dioxide
* E221 Sodium sulphite
* E222 Sodium hydrogen sulphite
* E223 Sodium metabisulphite
* E224 Potassium metabisulphite
* E226 Calcium sulphite
* E227 Calcium hydrogen sulphite
* E228 Potassium hydrogen sulphite
* E230 Biphenyl, diphenyl
* E231 Orthophenyl phenol
* E232 Sodium orthophenyl phenol
* [E233 Thiabendazole] - Item deleted by Directive 98/72/EC
* E234 Nisin
* E235 Natamycin
* E239 Hexamethylene tetramine
* E242 Dimethyl dicarbonate
* E249 Potassium nitrite
* E250 Sodium nitrite
* E251 Sodium nitrate
* E252 Potassium nitrate
* E260 Acetic acid
* E261 Potassium acetate
* E262 Sodium acetates (i) Sodium acetate (ii) Sodium hydrogen acetate (sodium diacetate)
* E263 Calcium acetate
* E270 Lactic acid
* E280 Propionic acid
* E281 Sodium propionate
* E282 Calcium propionate
* E283 Potassium propionate
* E284 Boric acid
* E285 Sodium tetraborate (borax)
* E290 Carbon dioxide
* E296 Malic acid
* E297 Fumaric acid
* E300 Ascorbic acid
* E301 Sodium ascorbate
* E302 Calcium ascorbate
* E304 Fatty acid esters of ascorbic acid (i) Ascorbyl palmitate (ii) Ascorbyl stearate
* E306 Tocopherol-rich extract
* E307 Alpha-tocopherol
* E308 Gamma-tocopherol
* E309 Delta-tocopherol
* E310 Propyl gallate
* E311 Octyl gallate
* E312 Dodecyl gallate
* E315 Erythorbic acid
* E316 Sodium erythorbate
* E319 Tertiary-butyl hydroquinone (TBHQ) [Added in July 2006 by Directive 2006/52/EC]
* E320 Butylated hydroxyanisole (BHA)
* E321 Butylated hydroxytoluene (BHT)
* E322 Lecithins
* E325 Sodium lactate
* E326 Potassium lactate
* E327 Calcium lactate
* E330 Citric acid
* E331 Sodium citrates (i) Monosodium citrate (ii) Disodium citrate (iii) Trisodium citrate
* E332 Potassium citrates (i) Monopotassium citrate (ii) Tripotassium citrate
* E333 Calcium citrates (i) Monocalcium citrate (ii) Dicalcium citrate (iii) Tricalcium citrate
* E334 Tartaric acid (L(+)-)
* E335 Sodium tartrates (i) Monosodium tartrate (ii) Disodium tartrate
* E336 Potassium tartrates (i) Monopotassium tartrate (ii) Dipotassium tartrate
* E337 Sodium potassium tartrate
* E338 Phosphoric acid
* E339 Sodium phosphates (i) Monosodium phosphate (ii) Disodium phosphate (iii) Trisodium phosphate
* E340 Potassium phosphates (i) Monopotassium phosphate (ii) Dipotassium phosphate (iii) Tripotassium phosphate
* E341 Calcium phosphates (i) Monocalcium phosphate (ii) Dicalcium phosphate (iii) Tricalcium phosphate
* E343 Magnesium phosphates (i) monomagnesium phosphate (ii) Dimagnesium phosphate [Added in October 1998 by Directive 1998/72/EC]
* E350 Sodium malates (i) Sodium malate (ii) Sodium hydrogen malate
* E351 Potassium malate
* E352 Calcium malates (i) Calcium malate (ii) Calcium hydrogen malate
* E353 Metatartaric acid
* E354 Calcium tartrate
* E355 Adipic acid
* E356 Sodium adipate
* E357 Potassium adipate
* E363 Succinic acid
* E380 Triammonium citrate
* E385 Calcium disodium ethylene diamine tetra-acetate (Calcium disodium EDTA)
* E400 Alginic acid
* E401 Sodium alginate
* E402 Potassium alginate
* E403 Ammonium alginate
* E404 Calcium alginate
* E405 Propan-1,2-diol alginate
* E406 Agar
* E407 Carrageenan
* E407a Processed eucheuma seaweed [Added in December 1996 by Directive 96/83/EC]
* E410 Locust bean gum
* E412 Guar gum
* E413 Tragacanth
* E414 Acacia gum (gum arabic)
* E415 Xanthan gum
* E416 Karaya gum
* E417 Tara gum
* E418 Gellan gum
* E420 Sorbitol (i) Sorbitol (ii) Sorbitol syrup
* E421 Mannitol
* E422 Glycerol
* E425 Konjac (i) Konjac gum (ii) Konjac glucomannane [Added in October 1998 by Directive 98/72/EC]
* E426 Soybean hemicellulose [Added in July 2006 by Directive 2006/52/EC]
* E431 Polyoxyethylene (40) stearate
* E432 Polyoxyethylene sorbitan monolaurate (polysorbate 20)
* E433 Polyoxyethylene sorbitan monooleate (polysorbate 80)
* E434 Polyoxyethylene sorbitan monopalmitate (polysorbate 40)
* E435 Polyoxyethylene sorbitan monostearate (polysorbate 60)
* E436 Polyoxyethylene sorbitan tristearate (polysorbate 65)
* E440 Pectins (i) pectin (ii) amidated pectin
* E442 Ammonium phosphatides
* E444 Sucrose acetate isobutyrate
* E445 Glycerol esters of wood rosins
* E450 Diphosphates: (i) Disodium diphosphate (Disodium dihydrogen diphosphate, Disodium dihydrogen pyrophosphate, Sodium acid pyrophosphate, Disodium pyrophosphate); (ii) Trisodium diphosphate (Acid trisodium pyrophosphate, Trisodium monohydrogen diphosphate); (iii) Tetrasodium diphosphate (Tetrasodium pyrophosphate, Sodium pyrophosphate); (iv) Dipotassium diphosphate (v) Tetrapotassium diphosphate (Potassium pyrophosphate, Tetrapotassium pyrophosphate); (vi) Dicalcium diphosphate (Calcium pyrophosphate); (vii) Calcium dihydrogen diphosphate (Acid calcium pyrophosphate, Monocalcium dihydrogen pyrophosphate)
* E451 Triphosphates: (i) Pentasodium triphosphate (pentasodium tripolyphosphate, sodium tripolyphosphate); (ii) Pentapotassium triphosphate (Pentapotassium tripolyphosphate, Potassium triphosphate, Potassium tripolyphosphate)
* E452 Polyphosphates: (i) Sodium polyphosphates (Sodium hexametaphosphate, Sodium tetrapolyphosphate, Graham"s salt, Sodium polyphosphates, glassy, Sodium polymetaphosphate, Sodium metaphosphate, Insoluble sodium metaphosphate, Maddrell"s salt, Insoluble sodium polyphosphate, IMP); (ii) Potassium polyphosphates (Potassium metaphosphate, Potassium polymetaphosphate, Kurrol salt); (iii) Sodium calcium polyphosphate (Sodium calcium polyphosphate, glassy); (iv) Calcium polyphophates (Calcium metaphosphate, Calcium polymetaphosphate)
* E459 Beta-cyclodextrine [Added in October 1998 by Directive 98/72/EC]
* E460 Cellulose (i) Microcrystalline cellulose (ii) Powdered cellulose
* E461 Methyl cellulose
* E462 Ethyl cellulose [Added In July 2006 bu Directive 2006/52/EC]
* E463 Hydroxypropyl cellulose
* E464 Hydroxypropyl methyl cellulose
* E465 Ethyl methyl cellulose
* E466 Carboxy methyl cellulose, Sodium carboxy methyl cellulose
* E467 Ethyl hydroxyethyl cellulose [Number had been allocated in a proposed amendment to Directive 95/2 circulated in August 1999. However, it was not accepted and further evaluation was requested]
* E468 Crosslinked sodium carboxymethyl cellulose [Added in October 1998 by Directive 98/72/EC]
* E469 Enzymically hydrolysed carboxy methyl cellulose [Added in October 1998 by Directive 98/72/EC]
* E470a Sodium, potassium and calcium salts of fatty acids
* E470b Magnesium salts of fatty acids
* E471 Mono- and diglycerides of fatty acids
* E472a Acetic acid esters of mono- and diglycerides of fatty acids
* E472b Lactic acid esters of mono- and diglycerides of fatty acids
* E472c Citric acid esters of mono- and diglycerides of fatty acids
* E472d Tartaric acid esters of mono- and diglycerides of fatty acids
* E472e Mono- and diacetyl tartaric acid esters of mono- and diglycerides of fatty acids
* E472f Mixed acetic and tartaric acid esters of mono- and diglycerides of fatty acids
* E473 Sucrose esters of fatty acids
* E474 Sucroglycerides
* E475 Polyglycerol esters of fatty acids
* E476 Polyglycerol polyricinoleate
* E477 Propane-1,2-diol esters of fatty acids
* E479b Thermally oxidized soya bean oil interacted with mono- and diglycerides of fatty acids
* E481 Sodium stearoyl-2-lactylate
* E482 Calcium stearoyl-2-lactylate
* E483 Stearyl tartrate
* E491 Sorbitan monostearate
* E492 Sorbitan tristearate
* E493 Sorbitan monolaurate
* E494 Sorbitan monooleate
* E495 Sorbitan monopalmitate
* E500 Sodium carbonates (i) Sodium carbonate (ii) Sodium hydrogen carbonate (iii) Sodium sesquicarbonate
* E501 Potassium carbonates (i) Potassium carbonate (ii) Potassium hydrogen carbonate
* E503 Ammonium carbonates (i) Ammonium carbonate (ii) Ammonium hydrogen carbonate
* E504 Magnesium carbonates (i) Magnesium carbonate (ii) Magnesium hydroxide carbonate (syn. Magnesium hydrogen carbonate)
* E507 Hydrochloric acid
* E508 Potassium chloride
* E509 Calcium chloride
* E511 Magnesium chloride
* E512 Stannous chloride
* E513 Sulphuric acid
* E514 Sodium sulphates (i) Sodium sulphate (ii) Sodium hydrogen sulphate
* E515 Potassium sulphates (i) Potassium sulphate (ii) Potassium hydrogen sulphate
* E516 Calcium sulphate
* E517 Ammonium sulphate
* E520 Aluminium sulphate
* E521 Aluminium sodium sulphate
* E522 Aluminium potassium sulphate
* E523 Aluminium ammonium sulphate
* E524 Sodium hydroxide
* E525 Potassium hydroxide
* E526 Calcium hydroxide
* E527 Ammonium hydroxide
* E528 Magnesium hydroxide
* E529 Calcium oxide
* E530 Magnesium oxide
* E535 Sodium ferrocyanide
* E536 Potassium ferrocyanide
* E538 Calcium ferrocyanide
* E541 Sodium aluminium phosphate, acidic
* E551 Silicon dioxide
* E552 Calcium silicate
* E553a (i) Magnesium silicate (ii) Magnesium trisilicate
* E553b Talc
* E554 Sodium aluminium silicate
* E555 Potassium aluminium silicate
* E556 Calcium aluminium silicate
* E558 Bentonite
* E559 Aluminium silicate (Kaolin)
* E570 Fatty acids
* E574 Gluconic acid
* E575 Glucono-delta-lactone
* E576 Sodium gluconate
* E577 Potassium gluconate
* E578 Calcium gluconate
* E579 Ferrous gluconate
* E585 Ferrous lactate
* E586 4-hexylresorcinol [Added in July 2006 by Directive 2006/52/EC]
* E620 Glutamic acid
* E621 Monosodium glutamate
* E622 Monopotassium glutamate
* E623 Calcium diglutamate
* E624 Monoammonium glutamate
* E625 Magnesium diglutamate
* E626 Guanylic acid
* E627 Disodium guanylate
* E628 Dipotassium guanylate
* E629 Calcium guanylate
* E630 Inosinic acid
* E631 Disodium inosinate
* E632 Dipotassium inosinate
* E633 Calcium inosinate
* E634 Calcium 5"-ribonucleotides
* E635 Disodium 5"-ribonucleotides
* E640 Glycine and its sodium salt
* E650 Zinc acetate [Added in February 2001 by Directive 2001/5/EC]
* E900 Dimethyl polysiloxane
* E901 Beeswax, white and yellow
* E902 Candelillla wax
* E903 Carnauba wax
* E904 Shellac
* E905 Microcrystalline wax [Added in October 1998 by Directive 98/72/EC]
* E907 Hydrogenated poly-1-decene [Added in December 2003 by Directive 2003/114/EC]
* E912 Montanic acid esters
* E914 Oxidized polyethylene wax
* E920 L-Cysteine [Added in October 1998 by Directive 98/72/EC]
* E927b Carbamide
* E938 Argon
* E939 Helium
* E941 Nitrogen
* E942 Nitrous oxide
* E943a Butane [Added in February 2001 by Directive 2001/5/EC]
* E943b Isobutane [Added in February 2001 by Directive 2001/5/EC]
* E944 Propane [Added in February 2001 by Directive 2001/5/EC]
* E948 Oxygen
* E949 Hydrogen [Added in February 2001 by Directive 2001/5/EC]
* E950 Acesulfame K
* E951 Aspartame
* E952 Cyclamic acid and its Na and Ca salts
* E953 Isomalt
* E954 Saccharin and its Na, K and Ca salts
* E955 Sucralose [Added in December 2003 by Directive 2003/115]
* E957 Thaumatin
* E959 NeohesperidineDC
* E 961 Neotame [Added in December 2009 by Directive 2009/163]
* E962 Salt of aspartame - acesulfame [Added in December 2003 by Directive 2003/115]
* E965 Maltitol (i) Maltitol (ii) Maltitol syrup
* E966 Lactitol
* E967 Xylitol
* E968 Erythritol [Added in July 2006 by Directive 2006/52/EC]
* E999 Quilllaia extract
* E1103 Invertase [Added in October 1998 by Directive 98/72/EC]
* E1105 Lysozyme
* E1200 Polydextrose
* E1201 Polyvinylpyrrolidone
* E1202 Polyvinylpolypyrrolidone
* E1204 Pullulan [Added in July 2006 by Directive 2006/52/EC]
* E1404 Oxidized starch
* E1410 Monostarch phosphate
* E1412 Distarch phosphate
* E1413 Phosphated distarch phosphate
* E1414 Acetylated distarch phosphate
* E1420 Acetylated starch
* E1422 Acetylated distarch adipate
* E1440 Hydroxy propyl starch
* E1442 Hydroxy propyl distarch phosphate
* E1450 Starch sodium octenyl succinate
* E1451 Acetylated oxidised starch [Added in October 1998 by Directive 98/72/EC]
* E1452 Starch aluminium octenyl succinate [Added in July 2006 by Directive 2006/52/EC]
* E1505 Triethyl citrate
* E1517 Glyceryl diacetate (diacetin)
* E1518 Glyceryl triacetate (triacetin)
* E1519 Benzyl alcohol
* E1520 Propan-1,2-diol (propylene glycol) [Added in February 2001 by Directive 2001/5/EC]
lucylee
ešte čo sa týka chlebov, tak tu je link, ktoré chlebíky odporúča Dr. Bukovský a tam sú aj tie dobré éčka, ktoré tam môžu byť:
 www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=v...

viem o tých dobrých, ale potraviny, ktoré bežne kupujeme, majú bohužiaľ väčšinu tých zlých...
Inak ďakujem evusik za linky na cas.sk, je to super, že tam hodnotia výrobky, aspoň človek vie, čo si má vybrať a je tam aj zoznam
2010
Ja som len chcel povedat ze ked si dam , chleba s margarinom na to si dam platok syra k tomu platok sunky a kecup a zapijem to malinovkou tak som skonzumoval najmenej 50 rozlicnych ecok ..
gittka
@2010 ty si teda číslo.a k tomu chlebu s margarínom dobrú chuť!
ale nie.čo je dobré býva malokedy aj zdravé.takže čo komu chutí nech sa páči.
dadusilienka
Čo sa týka Vegety, kúpte si nejakú Bio, tam máte aspoň istotu, že suroviny sú čisté. Vynikajúce sú bujóny Wurzl /Bruno Fisher/. Dostať ich v kockách ale aj v sáčku. Potom už nepotrebujete vegetu. Alebo si vyrobte doma. Koreňovú zeleninu vysušte, pomelte a pridajte napr. kurkumu, zázvor, muškátový orech mletý, bobkový list mletý, kerblík a pod.
dadusilienka
A este mi nedá.....margarín nejedzte, radšej maslo, alebo bánoveckú nátierku, základná neochutená verzia/, tá je "cistá"......z jogurtov sú najlepšie čisté biele smotanové napr. Zvolenský /ak sú light alebo bez tuku- neobsahujú bifidobaktérie, lebo tie sa práve viažu na tuk, ak tam nie je, bez úžitku odídu.../ potom si ich doma ochuťte. Džemom, lekvárom, kakaom,škoricou,ovocím..... Na smaženie je najlepší hroznový olej, lebo má vysoký bod prepaľovania. Alebo klasická bravčová masť. Obyvatelia Okinawy/Japonsko/ patria k tým dlhovekým na našej zemi. Ich jedálniček tvoria hlavne ryby, ryža,morské riasy a čuduj sa svete...bravčovina.
furdica
presne tak najlepšie ja maslo alebo mast či už bravčova alebo husia či kačacia všetky margariny su robene na chemickej bazy a nastavovane vodou Takže zase voda za velke peniaze Aj to maslo za sociku boli normy ine dnes može maslo obsahovat iba 82 percent tuku ostatne je voda ak chcete na maslo piest je lepšie ho prepražit potom to maslo aj dlho vydrži a je vynikajuce na ptraviny Pri praženi vam ostane na dne taka masa vyzražanych bielkovin ktora ak je v masle pri vareni prska a aj dava inu vonu a chut jedlu ale to prepražene maslo je vynikajuce ked na nom robite huby či zemiaky ma to neporovnatelnu chut skuste dajte si stym tu pracu
furdica
ešte dodatok To maslo sa tak robi v Indii nekazi sa volaju ho GNI
frezia68
@2O10m ám doma ZDRAVITA-přísada do jídel bez glutamánu sodného :obsahuje stimulátory chutnosti-guanylan disódny,inozinan dvojsodný a farbivo riboflavín......ale čo to je?
babidka
ja zas nie som az taky strachopud a nebojim sa par Eciek. ved vsetky prvky v prirode a ich kombinacia - to je chemia .Aj nase telo sa sklada z prvkov ....:-) No a kedze potravinari nemozu napisat na obal , ze keksik obsahuje okrem muky aj ----a za tym by nasledovali chemicke vzorce kuchynskej soli , karotenu , prasku do peciva , karamelu -ale napisu pekne E 160/betakaroten/, prasok do peciva E 500 atd . Potom niekto , kto ma panicky strach zo vsetkeho co nepozna , tak narieka , ze potraviny su same Ecka atakdalej . Ano su - ale ako to pekne napisal v tom dlhom elaborate 2010 - vela z nich je uplne normalnych, ktore pouzivame bezne v kuchyni a ani sa nad tym nepozastavujeme . Skor si myslim , ze tam kde sa tomu da vyhnut , tak sa tomu vyhnem . Kazdy ma pravo volby ......
viera1
Ak by som videla problém,tak len v tom,že je rozdiel variť pre deti a pre dospelých.Nepoužívam Podravku,ani maggi a moje deti si to tiež do jedál nedávajú,lebo neboli na tom vychované.A to som varila denne.
boxik
Moja mama používala Vegetu odkedy sa objavila na trhu , kvôli nej sme povinne chodili v prvý deň na agrokomlex , pretože vtedy ju tam vždy mali. V mojej rodine pokračujeme v tejto tradícii a tiež ju používame aj s glutamanom.Manželka vždy narastie ,ked vnúčatá konštatujú , že babka varí lepšiu polievku ako ich mama , ktorá tiež nad varením príliš špekuluje a samozrejme aj Vegeta patrí k nepriateľom. Ešte pripomínam , že hlavnou chorobou v našej rodine je dlhovekosť.Trošku nadnesené ,ale pravda.
dadusilienka
.....no samozrejme ze s glutamanom je chutnejšia.......ved za tie desaťročia to ten chemický priemysel mal dosť času v labákoch "poskúmať" ako nám to čo najlepšie "prichutiť", aby aj to hnusné a menej kvalitné bolo super a chutné....tak o čom to potom všetko je???.....
2010
frezia 68,
takze zda sa ze kamarat mal pravdu , ZDRAVITA bez glutamantu E 621 je bez chuti... ( ked tam date glutamant tak tam mozete dat aj staru handru nakrajanu na kusky a bude chutit vyborne) aby dosiahli aspon podobnu chut museli to nahradit dvoma E ckami ktore aj ked si pozries evuskin "link" su skodlive E 627 a E 631.

frezia68
@2O1O :ďakujem,zdá sa,že výrobcovia sa vynašli.Nenapísali čísla éčiek,len názov a zaradiť medzi čísla každý nevie.Lebo zoznam číselných éčiek mi visí na chladničke bez názvu.Takže aj ZDRAVITA je kamufláž,radšej kúpiť poôvodnú vegetu,alebo nič.
frezia68
@babidka :neide o to,či sme strachopudi,ide o informácie,že výrobcovia zastierajú a dajú výrobku nový názov ZDRAVITA,čo vzbudzuje dojem,že zdravé......
lucylee
ja som minule objavila čistý rastlinný výrobok alsan, www.alsan.de
čisto na prírodnej báze a je výborný na chlieb aj na pečenie, dostať ho v predajňach zdravej výživy
tinca
tak vážení, ja z tejto diskusie môžem súhlasiť jedine s @ evu šik a @ bozulkou , bez urážky pripíáam svoj odborný koment už z jednej diskusie a urobte si svoj názor
"aj ja chem prispieť nejakými vedomosťami o E-čkach, nakoľko pracujem vo fi, kde sa ich použitiu nedá vyhnúť a v potravinárstve už vôbec nie. Ak si vezmeme ľudstvo po tisícročia konzervovalo potraviny, pričom na to používalo oheň,dym, soľ či ocot. Keďže v modernej dobe sa začala éra používania polotovarov a ožil trh s instantnými potravinami nutne nastúpila cesta používania tkzv. aditív t.j.prídavných látok, ktorým sa ľudovo hovorí é-čka.Ich medzinárodné označenie pozostáva z písmena "E" a 3-miestneho číselného kódu. Číselné označovanie je pre aditíva na celom svete jednotné /vypracoavala ho komisia Codex Alimentarius a uznáva ho aj FAO a WHO. Sú rozdelené do kategórií podľa toho akú funkciu majú v potravine zabezpečovať. Sú to antioxidanty,farbivá,konzervanty, zahusťovacie a želírujúce látky, sladidlá, stabilizátory a emulgátory a látky zvýryzňujúce chuť a vôňu potravín. Tomu, aby sa určitá látka mohla do potravín pridávať a bola teda zaradená v zozname e-čiek, predchádzajú prísne toxikologické skúšky, čiže ich použitie podlieha prísnym normám a je teda bezpečné,no neznamená to, že vždy vhodné. Napr. konzervanty a stabilizátory nevie ľudský organizmus využiť. Po požití sa vstrebávajú do krvi a telo ich musí vylúčiť, čo zaťažuje pečeň a obličky. Sú známe aj negatívne účinky e-čiek, napr. známy konzervant oxid siričitý je typickým alergénom,alebo glutamát sodný ,ktorý sa vo veľkom množstve nachádza v sójovej omáčke môže u citlivých ľudí vyvolať problémy s trávením. Čiže v rámci objektivity sa my výrobcovia potravín trvanlivých či instantných, prídavným látkam nevyhneme. Ale na druhej strane mnohé aditíva pochádzajú aj z prírodných zdrojov, nepredstavujú žiadne riziko, naopak niektoré môžu mať dokonca ochranný napr. antioxidačný účinok: kysellina ascorbová /C vitamín/, vitamín E a betakarotén. Tiež napr. do skupiny prospešných patrí lecitín /znižuje cholesterol/, kurkumín z korenia kurkumy má protirakovinové účinky.Medzi prírodné aditíva radíme aj kyselinu mliečnu a citrónovú,extrakt z červenej repy,med či karamel. No a na záver: každoročne u nás zomiera kopec ľudí na infarkt,cukrovku,rakovinu..a ak použijem sedliacky rozum myslíte, že je to kvôli e-čkam? Podľa mňa nie, zomiera sa na tieto choroby preto, lebo sa konzumuje veľa tukov,cholesterolu,cukru, soli a málo prírodných anttioxidantov z ovocia, zeleniny, strukovín,orechov a tiež jeme málo vlákniny. Samozrejme má zmysel vyhýbať sa zbytočným chemickým látkam v potravinách a jesť čo najprirodzenejšiu stravu, ale nevyhovárajme sa na e-čka, lebo tie sú zastúpené vo výrobku len v stopových množstvách. Alebo potom zostáva mať 2 ťaháky zo zoznamom e-čiek, jeden nalepený na kredenci a jeden v peňaženke, s ktorým budeme nakupovať. Rýchlo by nás to prešlo. Verím, že v dnešnej dobe potravinárske fi zameriavajú svoj vývoj výrobkov na zdravú výživu a vieme vyrobiť už aj celú radu chutných výrobkov napr. bez použitia glutamátu. A akú funkciu plní glitamán? Je to stimulátor mäsovej chuti a čo chcete v dehydrovaných /sušených pokrmoch/?? Niečo tú chuť musí predsa dodať. @ 2010, prepáč bez urážky, ja som vyštudovaný chemik ,ale to čo ty všetko uvádzaš si vyžaduje najmenej profesúru z chémie a nie je vhodný do diskusie medzi ľudí, ktorí nemajú resp. majú minimálne znalosti z chémie. A celkom na záver: Aj ja vlete využívam všetko prírodné, bylinky, ale v zime predsa za pol KL vegety /správne dochucovadla jedál/ nikomu nemôžu ublížiť. Poburujú ma tieto názory z dôvodu, že hlceme ďaleko viac škodlivín, ale tvárime sa,že o nich "nechceme vedieť". Naša "harmónia chuti obsahuje 10 druhov zeleniny anikomu ndeuškodí. A čo sa týka soli, vážení, veď nejaký nosič tam musí predsa byť!
2010
tinca,
uplne suhlasim na to aby tomu clovek rozumel musi mat este aj doktorat v chemii.Ako potom tomu moze rozumiet obycajny starsi zakaznik ktory este aj nosi okuliare , lebo je to napisane takym malym pismom a kazdy vyrobca pouziva ine legalne nazvy ze sa v tom ani divy pes nevyzna. Ked je to take zdrave tak nech to popisu jednotne zrozumitelne aj pre ludi so zakladnou skolou .
dadusilienka
Ach Bože, to je fakt super, že všetky tieto chemické hnusy sú v stopových prvkoch. ČO VZNIKNE, KEĎ SA TIETO STOPOVÉ PRVKY USADIA A NASČíTAJÚ?......Čo potom povedia výrobcovia, keď sa zistí po 20 rokoch že spôsobujú rakovinu? ...že im je to ľúto?.....A ešte niečo ! Na to aby človek jedol zdravé potraviny máme nárok všetci a nemusíme mať doktorát z chémie. Preboha kam sme to dospeli, že potrebujeme vzdelanie z chémie keď ideme na nákup potravín. .....Veď je to absurdné. Ja nepotrebujem kupovať jogurt s mesačnou záručnou dobou. Chcem čerstvý, bez umelých farbív, stabilizátorov a zvýrazňovačí chutí. Hovoriť mi o tom že tú chuť musí mäsu niečo dodať je naozaj bezbrehá nehoráznosť. Mäso má chutiť ako mäso, chlieb ako chlieb.....Pokiaľ si dobre pamätám moji starí rodičia celé roky robili mäso, klobásy a zaobišli sa bez chemických látok. A čo sa týka toho zoznamu Éčok, nosím ho v peňaženke už skoro 10rokov a vôbec mi to nevadí. Dokonca už aj moje dieťa prvé študuje obsah a zloženie potravín v obchode, keď chodíme nakupovať. Ten zoznam už nebude potrebovať, až bude dospelé....bude ho mať v hlave..... Na záver už len jedno. Dnes ma pobúril inzerát v novinách, propagujúci vraj zdravé kuracie mäso. Na rozlíšenie od "nezdravej" konkurencie použili porovnanie životného priestoru pre 1kurča. Nezdravá konkurencia vraj poskytuje na m2 až 50kg živej hmotnosti. Ich "zdravé" vraj kráľovské kura má na m2 LEN 30kg životnej hmotnosti. Potrebuje TOTO nejaký komentár?!!!!
2010
dadusilienka ,
len taku pikosku,,,ten moj kamarat co s tym pracuje sa ma pytal ci mame daake domace zviera a co zerie ?ja ze ano macku uz ma cez 10 rokov.
Ja hovorim ze ona zerie LEN tiemacacie keksy nic ine.Kamarat sa smial to je normalne lebo ta ich potrava je napchata E ckami ktore su ako drogy navykove....
Bez komentara...a .dakdo spravi zdravotnu studiu a bude z toho velky poprask.
frezia68
@tinka :dovoľujem si oponovať,že vedomosti @2010 nepatria do tejto diskusie,lebo sú tu ľudia bez znalostí z chémie.Naopak,patria,lebo sú poučné a myslím,že každý kto tu prispieva do diskusie svojim názorom,má možnosť sa aj poučiť,aj prispieť svojimi vedomosťami a tak sa vzájomne obohacujeme ako v receptoch,aj tu.Záver si už musí urobiť každý sám.
frezia68
@dadusilienka :súhlasím s Tebou,tiež by som chcela čerstvé jogurty,mäsové výrobky ako z domácej zabíjačky a normálny chlieb...........chlieb si pečiem,jogurty robím..ale radšej by som kupovala,lebo viem lepšie využiť voľný čas .
dadusilienka
Svätá pravda....frezia68
Pre 2010.....no to je katastrofálne. To už sme všetci včetne zvierat ako pokusní králici..... Moja kamoška z New Yorku mi hovorila, že v Amerike sa už verejne hovorí o tom, že chémia v potravinách pravdepodobne spôsobuje autizmus. Začali sa na túto tému robiť štúdie...Tam s tým majú veľké problémy. Tak ako tam narastá autizmus, tu narastá celiakia a krížové alergie..../počúvam to každý deň/...čo si pomyslieť o tom, keď 3-ročné dieťa má celiakiu,alergiu na mlieko,vajcia,ovocie,kukuricu,sóju,kakao. Alebo keď 75-ročný človek ochorie na celiakiu...to predsa nemôže byť iba zo stresu. Podľa mňa to je to pomalé zbieranie a zamorovanie organizmu škodlivými látkami... Pomohlo by, keby sa zvyšovalo percento osiatej BIO plochy, tak ako je to aspoň v Čechách. Minule som v Kauflande nemo pozerala na zemiaky, ktoré boli dovezené tuším z Brazílie. Preboha, aké vitamíny ostali v potravinách, ktoré pozbierali pred mesiacom alebo aj troma a následne prešli tisíce kilometrov.... Veď kedysi sme boli zemiakárska veľmoc.
bozulka
Dovolte ešte málinko reagovať-ja osobne nikomu nič nevnucujem,hovorila som tu len svoj názor a moje dlhoročné skúsenosti.Dnes už neexistuje čistá a zdravá potravina nech si hovorí kto chce čo chce.Berte si to od ovzdušia v ktorom žijeme,v ktorom bývame,čo pijeme a čo dávame na tanier.A keď si niekto myslí,že konzumuje "zdravé "potraviny tak sa veľmi mýli.Existujú iba viac alebo menej zdravé.Aj samotné BIO potraviny nie sú až tak "košer"môžeme sa často presvedčiť z rôzných kontrol.Aj tak sa snažím aspoň čiastočne kupovať alebo si dopestovať "zdravú"zeleninu,pre kurence a morky chodíme pár krát do roka na Farmu.Je preavda,že tie kurence sú chutnejšie-aspoň podľa mňa lebo ich nechovajú nakope hlava na hlave,kŕmia ich viac zrnom .Ale uvedomte si jedno,že nikdy nežilo na tomto svete toľko ľudí a všetci chcú jesť.Hovoríte tu o jogurtoch,ale čo tie kravičky konzumujú,čím sa kŕmia ryby v morských chovoch,čo obilie na chleba?Mohla bysom hovoriť ďalej...ale načo si kaziť chuť na dobré jedlo.Ešte k podrávke alebo k vegete-už som spomínala,že moja maminka ju používali čo si pamätám,ja zrovna tak.Ona sa dožila 94 rokov a zomrela na "starobu"hlavne preto,že skoro prestala piť a vpodstate vyschla./Celý život málo pila,žiadne litre tekutín ako sa dnes doporučujú/.Čo si ju pamätám vždy sa rada smiala,zabávala,nikomu nič nezávidela,každú návštevu pohostila hoci aj masným chlebom a keď boli rajčinky,cibuľka,paprika zo zahrádky už bola hostina.Nezabudnem po celý svoj život keď mi hovorievala:Boženko,buď slušná,každého pekne pozdrav,keď potrebuje pomoc nikdy sa neotoč chrbtom a tieto a ďalšie rady som si zapísala do svojho vedomia, snažím sa ich dodržovaťJa si myslím,že v dobrej a veselej nálade,dnes by sa povedalo v pozitivnom myslení je kus zdravého života a nielen v tom či tá ktorá potravina alebo doplnok je zdravý alebo nie.Som veľmi rada,že táto diskusia vznikla pre poučenie nás všetkých.Ďakujem.
iwanna7
spomenie si niekto ... ked sa mi pre 22 rokmi narodilo prve dieta zacala som studovat vsetko co bolo napisanena vsetkych potravinovych baleniach. a prisaham, ze na VSETKOM , co obsahovalo glutaman bolo napisane NEVHODNE PRE DETI DO TROCH ROKOV. preco asi. bolo to v hlbokom sociku, ale zda sa ze, niekto si uvedomil a vedel o co ide pri glutamane. alebo to bol len nejaky zart ustredneho vyboru.
mohamedko
Nedá mi nereagovať na komentár od uživateľa dadusilienka, z 25. júna 2010 o 14:09

citujem:
"Dnes ma pobúril inzerát v novinách, propagujúci vraj zdravé kuracie mäso. Na rozlíšenie od "nezdravej" konkurencie použili porovnanie životného priestoru pre 1kurča. Nezdravá konkurencia vraj poskytuje na m2 až 50kg živej hmotnosti. Ich "zdravé" vraj kráľovské kura má na m2 LEN 30kg životnej hmotnosti. Potrebuje TOTO nejaký komentár?!!!!"

Očividne to komentár potrebuje, keďže, si drahá pani mýlite pojmy s dojmami a nemáte asi ani páru o tom, o čom hovoríte.

Keby ste vedeli o čom píšete, tak nenapíšete taký BLUD!

1.) Na obrázku sa porovnáva klasický chov kuraťa a chov kuraťa kráľovského (žiadne zdravé a nezdravé, žiadne konkurenčné a nekonkurenčné)

2.) Slovensko ako členom EÚ musí prijať legislatívu a nariadenia EÚ, kde okrem iného je práve zmienka o tom, že na m2 sa môže chovať 50kg živej hmotnosti ... pre vysvetlenie: (ktoré očividne treba) Ak si teoreticky predstavíme, že jedno kura váži 2Kg, znamená to, že na 1 m2 sa moze chovat 25 kureniec. To sú úplne normálne štandardy! Kura královské je však chované v prísnejších podmienkach, kde má viac priestoru (30 Kg na m2 = 15 kureniec na m2).

3.) Inzerát určite neobsahoval len informáciu o tom koľko kusov sa nachádza na m2, ale napríklad aj to, že kura kráľovské nie je chované 30 dní ako to je v štandardných chovoch, ale 40, pretože kráľovské kura nie je dopované žiadnymi hormónmi, alebo umelými látkami.

Ďakujem za priestor, pre vyjadrenie svojho OSOBNÉHO názoru. Na záver ... budem rád ak uživateľ dadusilienka po prečítaní tohto príspevku prehodnotí svoj postoj. Konečne je tu jeden producent, ktorému záleží na kvalite výrobkov a spokojnosti svojich zákazníkov a poniektorí si ani to už nevážia... je to smutné, je to Slovensko...