Varenie

Aký máte názor na E v potravinách?

frezia68 - fotkafrezia68, 23. marca 2010

Neviem,či sledujete v kupovaných potravinách výskyt E ,ktoré síce predĺžujú kvalitu a záruku potravín,ale väčšinou nepriaznivo pôsobia na organizmus.A najviac ma to hnevá pri kupovaní chleba-čím dlhšia trvanlivosť,tým je ich tam viac.A ktoré majú výrazne nepriaznivý účinok : E 1O2,1O4,110,122,123,124,127,128,129,13O,131,132,133,142,151,154,155,18O,210,211,212,213,214,215,216,217,218,219,22O,221,222,223,224,226,227,228,23O,231,232,233,235,242,249,25O,284,285,310,311,312,32O,321,512,9O5,927,944,952 a 954 . Potom sú ďaľšie skupiny-Pôsobiace nepriaznivo:ak sa im môžete vyhnúť,urobte to.Ďaľšia skupina-Menej vhodné: pre zdravých ľudí sú v obmedzenom množstve ešte prijateľné. A posledné dve skupiny sú prijateľné a dokonca priaznivo pôsobiace,ale tých je málo. Vie niekto sa k tomu odbornejšie vyjadriť?

@zareaguj


Diskusia k téme

evusik
mňa minule zaujal článok kde testovali jogurty a balené salámy z hľadiska pridaných látok- takzvaných E-čok, je to zaujímavé čítanie, hlavne keď človek zistí ako dopadli renomované značky.
Na samom konci článku je aj rozdelienie E do piatich skupín, kde 1 sú priaznivo pôsobiace a 5 zdraviu škodlivé. Ak máte chuť prečítajte si. ˇ
Mňa teda najviac škovalo, že známe značky - úplne zle a tie menej známe, ktoré v obchodoch obchádzam dopadli výborne.
 www.cas.sk/clanok/154519/velky-serial-najvacsie-po...
vcelka
Keď chcú ľudia všetko krásne, voňavé, farebné...
Viac ma hnevá, že existujú predpisy, podľa ktorých musí výrobca uviesť presné zloženie výrobku vrátane E v stotinkových množstvách, ale už mu nikto nepredpisuje, aké to písmo má byť minimálne veľké a na akom farebnom podklade. Takže zloženie tam síce je (a zákaznk sa môže kvôli E rozhodnúť nekúpiť to), ale prečítať sa nedá, alebo až doma s lupou. Čierne písmo na tmavomodrom podklade... to zase ktosi nedomyslel a výrobca využíva. Len nedávno som taký výrobok držala v ruke a vrátila do regálu.
vegetarianka
Odborne sa k tomu vyjadriť neviem, ale tiež sem-tam vrátim výrobok do regálu. Keď ma napríklad reklama presviedčala, že dať si každý deň actimel je zdravé, chcela som to skúsiť, ale keď som zistila, že má niekoľkoriadkové zloženie, ktorému nerozumiem, radšej som ju nechala v obchode a ostala som pri obyčajných bielych jogurtoch. Ale to isté robím s kozmetikou, čím viac riadkov, tým väčšia šanca, že ju nekúpim.
frezia68
Všetkým ďakujem a EVUSIK -prečítam si,užitočné vedieť :-)))
andrea77
Ja tiež kontrolujem všetky E-čka- pred niekoľkými rokmi mala silnú alergiu ktorá mi trvala takmer rok bola som opuchnutá samé vyrážky ako najväčší alkoholik pritom alkohol nedám do úst.absolvovala som niekoľko vyšetrení bezvýsledku, nakoniec som sa sama testovala zistila som, že mi škodí glutén a E čka teraz ked kupujem potraviny veľmi dôsledne čítam čo výrobok obsahuje.Nie všetko čo je dobré je aj zdravé
hera
Zhruba se da skodlivost E-cek posoudit z chemicko-biologickeho hlediska, ten kdo vi trochu o chemii, a zajima se o zdravi a pojmy jako jsou volne radikaly apod. Jako nejhorsi se mi jevi E249-E252, nitrity a nitraty, kterymi jsou konzervovany prakticky vsechny uzeniny a masne vyrobky. Da se rici ze tyto jsou primo jedovate a m.j. rakovinotvorne. Dale jsou to azo-barviva, u kterych se to da predpokladat vzhledem k chemicke stavbe s trojnymi vazbami atd.
Otazkou jsou pridavky zeleza do mouky a jinde, je to tezky kov a prispiva tvorbe volnych radikalu tim ze se lehce oxiduje/redukuje z 2+ na 3+ a zpet. Jine kovy u kterych se nevi jak na nas pusobi jsou pridavky titanu jako bily kyslicnik coby barvivo do ohromne spousty potravin, a hlavne do leku. Pokud vychazi tabletka zbarvena, beli se TiO2, pokud vychazi bila, barvi se napr. zelezem na zluto. Je to blazinec na kterem nekdo vydelava...
frezia68
Hera,ďakujem za informáciu a by ma zaujímalo,aj vo Švédsku je to podobné?Je niektorá krajina vo svete,ktorá má aspoň tú najhoršiu skupinu,ktorá má výrazne nepriaznivý účinok na organizmus,trocha pod kontrolou?Ale to by bola asi dišputa na vedeckej úrovni,ktovie,či podobný výskum existuje.......
bozulka
Milá frezia,ja som niekde čítala,že v našom bývalom ČSSR boli predpisy veľmi prísne,ďaleko viac než v iných krajinách,ale veľmi sme sa pohoršili.Mnohí výrobcovia /česť výnimkám/ idú len po zisku a my zákazníci chceme mať všetko krásne,voňavé,veľké,farebné...a tak sa pomáha prírode protizdravému rozumu.
Tiež čítam zloženie keď idem nakupovať a naučil sa to aj manžel.Preto,že sme už pokročilejšieho veku a oči už tak neslúžia naučila som sa nosiť v kabelke lupu.Občas po mne pozerajú ako by som bola s iného sveta,ale mne je to fuk,hlavne,že sa dozviem čo som chcela alebo nechcela.
hera
V dobach globalizace je to ve vetsine sveta asi stejne, kazdopadne v Evrope. E-cka jsou povolene a tak je kdokoliv muze pridavat do cehokoli, asi bez omezeni. Neda se rict ze by nas urady chranily pred prumyslem. Kazdy se musi sam starat a informovat o tom co mu muze skodit. Proto je dulezite mit pristup k informacim. Mame vyjadreni Kliniky detske onkologie Univerzity Düsseldorf, kde jsou prisady rozdeleny do 5 skupin na neskodne, podezrele, nebezpecne, poskozujici zdravi a rakovinotvorne. Samozrejme takto pusobi nejen na deti. Zvlastni varovani je tam pred E 123 a E 110 (cervene barvivo Mamba, Amarant) jako silne rakovinotvorny.
frezia68
Hera: v tej poslednej,najviac škodlivej skupine je ich 57( vypísala som ich tam,ale nejakým nedopatrením sú schované za tou súťažou ),ale nikde nie je upozornenie :" Pozor,najviac škodia E 123 a E 110 " a preto ešte raz ďakujem za každú informáciu.A práve ten prístup k informáciam by sme potrebovali zviditeľniť. Mám letáčik pripevnený magnetkou na chladničke s uvedenými skupinami E-čiek ,ale v každom polotovare je aspoň jedno najhoršie,vyhnúť sa nedá.Aj keby sme všetko vyrábali doma ( a všetky si chceme uľahčiť život polotovarmi ),tak je to aj základných potravinách.
ernest
No o ečkach čitam a som toho názoru že na ne postupne pôjdeme všetci do drevennych spacákov pretože si ich radi kupujeme ,najviac ma však nedavno vytočil napis na klobáske Zvýraznovač chuti ,no to musíbyť šunt ked KLOBASKA potrebuje zvýrazniť chuť,
frezia68
Ernest,máš pravdu,oni pod takým názvom len predľžujú trvanlivosť.
tinca
Frézia, aj ja chem prispieť nejakými vedomosťami o E-čkach, nakoľko pracujem vo fi, kde sa ich použitiu nedá vyhnúť a v potravinárstve už vôbec nie. Ak si vezmeme ľudstvo po tisícročia konzervovalo potraviny, pričom na to používalo oheň,dym, soľ či ocot. Keďže v modernej dobe sa začala éra používania polotovarov a ožil trh s instantnými potravinami nutne nastúpila cesta používania tkzv. aditív t.j.prídavných látok, ktorým sa ľudovo hovorí é-čka.Ich medzinárodné označenie pozostáva z písmena "E" a 3-miestneho číselného kódu. Číselné označovanie je pre aditíva na celom svete jednotné /vypracoavala ho komisia Codex Alimentarius a uznáva ho aj FAO a WHO. Sú rozdelené do kategórií podľa toho akú funkciu majú v potravine zabezpečovať. Sú to antioxidanty,farbivá,konzervanty, zahusťovacie a želírujúce látky, sladidlá, stabilizátory a emulgátory a látky zvýryzňujúce chuť a vôňu potravín. Tomu, aby sa určitá látka mohla do potravín pridávať a bola teda zaradená v zozname e-čiek, predchádzajú prísne toxikologické skúšky, čiže ich použitie podlieha prísnym normám a je teda bezpečné,no neznamená to, že vždy vhodné. Napr. konzervanty a stabilizátory nevie ľudský organizmus využiť. Po požití sa vstrebávajú do krvi a telo ich musí vylúčiť, čo zaťažuje pečeň a obličky. Sú známe aj negatívne účinky e-čiek, napr. známy konzervant oxid siričitý je typickým alergénom,alebo glutamát sodný ,ktorý sa vo veľkom množstve nachádza v sójovej omáčke môže u citlivých ľudí vyvolať problémy s trávením. Čiže v rámci objektivity sa my výrobcovia potravín trvanlivých či instantných, prídavným látkam nevyhneme. Ale na druhej strane mnohé aditíva pochádzajú aj z prírodných zdrojov, nepredstavujú žiadne riziko, naopak niektoré môžu mať dokonca ochranný napr. antioxidačný účinok: kyslelina ascorbová /C vitamín/, vitamín E a betakarotén. Tiež napr. do skupiny prospešných patrí lecitín /znižuje cholesterol/, kurkumín z korenia kurkumy má protirakovinové účinky.Medzi prírodné aditíva radíme aj kyselinu mliečnu a citrónovú,extrakt z červenej repy,med či karamel. No a na záver: každoročne u nás zomiera kopec ľudí na infarkt,cukrovku,rakovinu..a ak použijem sedliacky rozum myslíte, že je to kvôli e-čkam? Podľa mňa nie, zomiera sa na tieto choroby preto, lebo sa konzumuje veľa tukov,cholesterolu,cukru, soli a málo prírodných anttioxidantov z ovocia, zeleniny, strukovín,orechov atiež jeme málo vlákniny. Samozrejme má zmysel vyhýbať sa zbytočným chemickým látkam v potravinách a jesť čo najprirodzenejšiu stravu, ale nevyhovárajme sa na e-čka, lebo tie sú zastúpené vo výrobku len v stopových množstvách. Alebo potom zostáva mať 2 ťaháky zo zoznamom e-čiek, jeden nalepený na kredenci a jeden v peňaženke, s ktorým budeme nakupovať. Rýchlo by nás to prešlo. Verím, že v dnešnej dobe potravinárske fi zameriavajú svoj vývoj výrobkov na zdravú výživu a vieme vyrobiť už aj celú radu chutných výrobkov napr. bez použitia glutamátu.