Babi, do strapačiek a vôbec do halušiek netreba vajce. To je výmysel novodobých, čo nevedia variť. Pochádzam z Liptova, varím liptovské halušky akomoja stará mama a tá vôbec vajce nedávala, len múku a soľ a sú výborné. Dobrú chuť.
@zareagujBabi, do strapačiek a vôbec do halušiek netreba vajce. To je výmysel novodobých, čo nevedia variť. Pochádzam z Liptova, varím liptovské halušky akomoja stará mama a tá vôbec vajce nedávala, len múku a soľ a sú výborné. Dobrú chuť.
@zareaguj
Toto je absolútne superpsychologickosocioligickoetnografickodemografickogastronomický prieskum. Tak jednoduchá vec ako halušky - múka, soľ (alebo aj zemiaky a vajce) má až toľko variánt? A teraz si pomyslite, ako sa to musí rôzniť pri komplikovanejších receptoch. Potom ma vždy nesmierne pobavia (ale aj nasr...) reakcie niektorých varešníčkov o tom, že toto sa nemá tak a tak robiť, že to nie je pravé to a ono, že sa musí ešte to a to... :-)) No a predstavte si, že by slovenskú špecialitu pripravovali kdesi v Hornej Volte... a tam by sa na autorov zosypala kritika, že to nie sú pravéééé slovenskéééé halušky, lebo... no a tu jasne vidíme, že nielen čo región, ale aj čo rodina, to iné halušky.
No prosím, a ono tu zase niekto zamudroval ako pán farár z kancľa... :-))
ja som napríklad dnes bola s manželom v reštaurácii na večeri .- hovorí si "talianska", a som sa tak tešila na talianske rizoto na víne s hríbami....no ale dostala som kopčeky ryže...no, do talianskeho rizota to malo veru dááálekóóó...a teta čašníčka mi povedala, že ona "bola v Taliansku, a vie, ako má vyzerať pravé talianske rizoto..." :))) Takže - talianske rizoto, slovenské halušky či strapačky....
@egreska , na wikipedii to tiez motaju. V slovencine su udaje
ine ako v anglickej verzii .Cize: varme tak ,ako sme zvyknuti
a ako nam najlepsie chutia ,tie halusky ci strapacky( ?! )
Podľa mňa je jedno,či si niekto o mne,alebo o inom bude myslieť,že neviem variť,lebo nevarím halušky podľa jeho receptu,do strapačiek dávam podľa niekoho iného málo zemiakov...veď každému chutí niečo iné a to,že si tu môžeme všetci prečítať toľko úžasných rád a fantastických receptov,to je pre mňa balzam na dušu.Tešme sa zo všetkého krásneho,že sme ešte zdraví a hlavne,že máme do tých našich hrncov ešte čo dať,navariť si všetky tie dobroty,po ktorých sa naša rodina oblizuje.Veď to nemusí chutiť každému,tak ako ani nám všetko nechutí rovnako. ;-)
Ja si dovolím povedať,že pri mojej veľkej famílii mám už čosi "odvarené" a že sa do strapačiek NEMÁ dávať vajíčko som sa dozvedela až teraz.Ja ho tam dávam,aj dávať stále budem.Nám chutia také,nie sú tvrdé,mám to tak odskúšané,robím a varím všetko od oka,vyhovuje mi to tak.A keby mne napísala @hebisa ,že to sa tak nerobí,ani ma nenapadne sa urážať,že neviem variť.Nám doma chutí čo si navaríme a že sa dozviem niečo takéto je len zaujímavosť pre mňa,niečo nové,nič viac.Prečo si z toho nevziať to pozitívne,poradila ako ušetriť.Pretože to vajíčko mi zostane na niečo iné ;-))
:-)) bez bázne a hany... nič sa nedeje aj bez silných slov...
Na strapačky zemiaky strúham na tých najmenších slzičkách na struháku a tak sú potom tie halušky nie také jemné tvarovo, ale tie zemiaky na jemné rezančeky nastrúhané z nich akoby prevysajú a preto sú to strapačky.
ela77 tvoje vysvetlenie sa mi páči.... :-) logické
aj keď kedysi moji starí rodičia pojem halušky vôbec nepoužívali.... len strapačky....a strúhalo sa vždy najemno, nikdy nie na slzičkovom strúhadle (zemiaky, múka, soľ).... a robili sa najmä s kapustou... múkové halušky sa v tomto regióne asi veľmi nerobili....
elektronický slovník slex vraví, že strapačky sú halušky zo zemiakového cesta (o vajci nič)...
Každý má svoj recept, každý svoje a najlepšie strapačky, ale doporučujem vám strapačky s bratislavskou omáčkou, ktorá akosi upadla do zabudnutia.