Varenie

Co dnes vaříte, pečete, zavařujete? September 2024

haji - bez fotkyhaji, 1. septembra 2024

Podzim už na nás dýchá, plno ovoce a zeleniny volá po zpracování. Samé dobroty nám Matka Země nabízí, miluji vůni podzimu i podzimních dobrot. Pojďme, přátelé, posdílejme, co dnes vaříme, pečeme, zavařujeme a jak se nám daří?! A nebo nedaří, i to je možné a tak se spolu podělme o vše čím právě procházíme, co prožíváme a jak se cítíme.

@zareaguj


Diskusia k téme

stefanm
Pekné nedeľné ráno prajem.

Keď som si uvedomil aký je dátum napadla ma "spomienka" na spomienku, ktorú som na tejto stránke pridal v roku 2013! (neuveriteľné!!🙂)

Keď budete mať päť minútový priestor na relax prečítajte si moju
"Spomienku na konce leta"... pobavíte sa

 varecha.pravda.sk/zazitky/letma-spomienka-na-konce-leta-/...




Poznámka:
Dnes mám na pláne na obed ... Rezeň"Monte Negro" (Čiernohorský rezeň)
...nech sa vám vstup do nového mesiaca vydarí!
mamec
@stefanm (1.9.2024 08:07)
Tak si zažil už aj zemetrasenie, pandémiu a vojna je u susedov. Dúfajme, že aspoň to nás obíde.
Pekné spomienky, my sme na zemiakové brigády nechodili, poväčšinou na hrozno.
haji
@stefanm (1.9.2024 08:07)
Velmi pěkně děkuji za koment a vložený článek. Milé vzpomínání. @stefanm ty se nezdáš, ale byl jsi pěkné kvítko! haha
My jsme také chodili na brigády jak na základní škole, tak na střední. Na bramborách jsme byli týden, někde na moravsko českém pomezí, dobře tři týdny na chmelu, obírání hroznů či sběr jahod, paprik, rajčat, kukuřice nevyjímaje. Byla sranda, udělali jsme kopec práce i ostudy. Krásná léta, která se nevrátí. Jo a také jsme běhali po loukách a sbírali bažantí vajíčka před pokosením trávy. Dokonce jednou i křepelčí - ale to našel celý roj dětí možná jedno hnízdo... a že nás tam bylo. Aby soudružka učitelka učinila vědění zadost, ukázala nám pak ve třídě v knížce, jak vůbec křepelka vypadá, včetně vajíček. Nejlíp bylo v jahodách, to jsme všichni sbírali hlavně do sebe - a s povolením, že můžeme. Bylo to v době, kdy se o hygienu nikdo moc nestaral. Také jsme chodili na praxi do konzerváren - to byla sranda hlavně z podzimu, pak do jedné velké prádelny a čistírny. Trpělivost zaměstnanců byla nezměrná, jak jinak, zpočátku nám práce nešla od ruky.
Každý rok jsem o prázdninách chodila na brigádu, do těžkého průmyslu. A poslední prázdniny jsem tam pracovala celé dva měsíce. Chtěla jsem si vydělat na věci, po kterých jsem toužila a které mi naši koupit nechtěli. Než na pole, raději do fabriky - razila jsem tuto myšlenku statečně a s chutí. Alespoň na mě nepražilo slunce a nebo mi netekla voda za krk. Jojo, už je to dávno.
Prázdninářům uběhly prázdniny jako voda a škola volá. Přeji všem rodičům, prarodičům i samotným studentům mnoho úspěchů, pevných nervů a radosti nejen z poznání! Ať se daří všem!
haji
Včera jsme se motali někde kolem 33°C, dnes to bude podobné, jen s tím rozdílem, že noc byla o fous chladnější a dopoledne trochu pofukovalo, máme 29°C. No a příští týden bude zase hezky vypečený.
Dnes k obědu obligátní rajská polévka, hrášek s mrkvičkou, bramborem a ozvláštnění: plátek pečeného bůčku, aby byla alespoň malá změna. Pasu se v nektarinkách a slivkách.
Krásnou neděli přeji všem!
zolik
Na víkend som urobila zákusok, vlastná kreativita a nazvala som ho “Rozlúčka s černicami”. Obrali sme posledné a hneď aj ostrihali kríky a zviazali na ďalší rok.
Klasický bisquit, černicový džem, mascarpone s prepasírovanými černicami + želatína a malé guľaté piškóty (niekto nechal otvorený sáčok v špajze). Cez noc dobre vychladený chutí v týchto horúčavách famózne.


haji
@zolik (1.9.2024 16:02)
Děkuji za koment a chutné foto, ovocné letní dobroty miluju, vychlazené z lednice jsou skvělé a osvěžující. Hmm černice jsou výborné, jen mít zdroj. Hezky jsi zfúzovala fajn suroviny, dezert bych s radostí otestovala!
Hezký večer přeji všem!
haji
@stefanm (1.9.2024 19:45)
Děkuji za výstavní chutnou fotečku, na tvůj černohorský rezeň jsem se moc těšila! Krásný servis, výstavní rezeň! Mám naslintáno v klávesnici.
kucharka
A ja som si urobila domáce grécke frappé … spenila som dve lyžičky gold nescafe s cukrom, trošku vody ( miešala som spodnou stranou sitka do peny ) naliala do pohára s ľadom, trochu mlieka ( smotany ) a mňam.
Nebolo to to pravé grécke ale dalo sa :-)) na balkóne s knihou, nohy hore … :-)

Príjemný začiatok týždňa prajem.
Ozaj, z tej lotérie nič nebolo :-((


cesminaz
A včerajšia večera bolo Rizoto s mletým mäsom a hroznovými listami. Taká večerná fotka.. Moja porcia so zaváraným melónom❤️ Fantastické jedlo! Príjemný deň ti prajem milá @haji a aj ostatným!


kuko95
Huspeninka fajnova s cerstvym rozkom no bomba..a maly si uziva hracky a postielku som mu dal pod okno takze aj slniecko ho hreje 😀
zolik
@kuko95 (3.9.2024 10:46)
Gabriel je rozkošné chlapča. Dobre že si pridával jeho fotky od narodenia, aspoň môžeme s Tebou sledovať ako rastie.
A huspenina vyzerá super 👍
zolik
Tu je opäť 34C. Človek by aj niečo zjedol, ale čo v tomto horku.
Predjedlo bol žltý melón. Príjemne vychladený.
Za hodinu na to boli vlažné vajíčkové chleby. Najväčší výkon bol, ísť pre pažitku do záhrady. Toto leto mi už príde ako “never ended story”.


haji
@kucharka (2.9.2024 10:06)
Děkuji za komenty a fotečky. Moc děkuji, že jsi dala i odkaz na tvoje cestoviny od babičky, je to pomoc a inspirace v jednom. Salát vypadá také moc dobře, skutečně je krásně zeleňoučký. A krásné talíře! Domáce grécke frappe bych si dala hned, určitě osvěžující mok! Závidím nohy vyložené na balkóně - v dobrém, já mám dnes den blbec. A že z loterie nic nebylo tě nemusí mrzet. Člověk má buď štěstí v lásce nebo v loterii. Alespoň víš, co máš!! Krásný nový týden přeji!
haji
@janger (2.9.2024 14:03)
Ahojík, ráda tě vidím, milá @janger ! Jojo, měla jsi áčka, ale ty to umíš napravit! A děkujeme za přání! Aj tobě krásný september, ať se daří!
haji
@cesminaz (3.9.2024 06:32)
Děkuji za fotečky a komenty! Ležící okurky jsem vymazala, jak jsi chtěla, technika je někdy zákeřná. Vaše živánská mi narobila chutě hmmm Kvašáky poslední letošní - jak ten čas letí. Kvašáky miluju. Rizoto s mletým maskem a vinným listem vypadá chutně, k tomu tvůj zavařovaný meloun - s radostí bych si porci dala.
Letí pozdravení k vám, ať se daří!
haji
@kuko95 (3.9.2024 10:47)
Ojoj, milý @kuko95 , huspenina vypadá moc dobře, určitě bych si také pochutnala. Aj malý Gabko je chutňučký, milučký, roste do krásy! Má krásné modré oči! Kupuj pomalu flintu, na toho poletí děvčata jako vosy na malinovku!
Krásný nový měsíc, ať se vám doma všem daří, posílám pohlazeníčko pro maloška!
haji
@zolik (3.9.2024 13:42)
Děkuji za komenty a fotečky. Mno, tady je také 34°C, dusno k zalknutí. Chleba ve vajíčku miluju, hned bych si dala pár kousků!
Já dnes mám den blbec. Zrána to tak nevypadalo, ale před polednem jsem zjistila, že mám doma čtyřnohou návštěvu. Mickey mouse. No, tedy přesně: rejska  cs.wikipedia.org/wiki/Rejsek_obecn%C3%BD...

Nacvičovala jsem víc než hodinu do příchodu bratra, který přinesl pastičky, návnady. Nic jsem nenechala náhodě, celou dobu jsem třímala v ruce kus dřeva. Brácha pastičky umístil v kuchyni /tam ten bídák docestoval/ a doteď NIC. Asi spinká. Jsem na prášky, takového mazlíka už jsem několikrát doma měla a je to náročný lov. Uf
Jdu si ohřát poslední díl mrkvičky s hráškem, bramborem a vejci natvrdo. Do kuchyně chodím zásadně ozbrojená. Ne že bych se bála, ale možná budu pohotovější než pastička...
kuko95
@haji (3.9.2024 17:06)

Ano zlata haji je to velky krasavec
a maznak ten bude mat frajerky v skolke bez problemov 😀😀😀
zolik
@haji (3.9.2024 17:18)
Bože Haji, Teba snáď navštevujú so železnou pravidelnosťou. Je to na nervy a je to nepríjemné. Prajem úprimne - Lovu Zdar!
P.S.: a prosím Ťa, neublíž si
2x haji a janger
tomeska
@haji (3.9.2024 17:18)
Ode mne jen jedna rada. 100 procentní úspech. Do pastičky piškot. Druhý den skončil pro mne 4 měsíční lov s fúrou různych nástrah a pastí, zbytečně vynaložených peněz na to.. Pak přijela dcera a říká at' zkusím piškot. A Bingo. Ráno chudina myška chytnutá za čumák. Taky to byla cestovatelka. prošmejdila celý dvoupatrový dům.No a jako vtip. rozkousala mi silikonovou formu na lívance.
Taky občas něco uvařím,zavařím, (začly dřínky- dnes 13 l )
haji
@zolik (3.9.2024 20:15)
Děkuji za komenty a fotečku, babičku Mary bych si teď s chutí dala, také na oslavu! Hurá, hurá, hurá! Rejsek se lapil do pastičky!! Před chvílí jsem vstávala a mazala do kuchyně se zbraní v jedné a baterkou ve druhé ruce a byl tam - chycený! Jejky, v první chvíli to nebylo vidět - brácha dal dvě plastové pastičky, dávám link pro autenticitu:  www.zbozi.cz/vyrobek/reproplast-342131-past-na-mysi-...
Hurá, hurá a ještě jednou hurá! Potvorka jedna huňatá, v noci jsem ho vzbudila, bylo ho slyšet, ale pastiček se nechytl. Až teď ráno je kaput. Ufky, nebylo to jasné, past sklaplá, ale pořádně jsem na ni neviděla. Pomocí dřeva jsem ji šoupla, a už je vidět, že se lapl. Dala jsem kafe, cígo, teď píšu a běžím zpět ho zpohřebovat. Je celkem malinečký, tak věřím, že to nebyla mamča a nebudu mít kuchyni plnou "šňůrek" - sirotků. To tu už tu také bylo. Jejda, já jsem ráda. No a čeká mě zjistit, kudy se ke mně dostal. Podle mě je to jasné, rozvodovou šachtou /voda, odpad/, tam to sice mám excelentně zabetonované, ale čas dělá svoje. To znamená, že musím odinstalovat obkladové desky. Tomu se nevyhnu, bo zjistit to musím. A následně nahnat někoho, kdo to zabetonuje, zalepí. Nápadu souseda, že rejsek přišel hlavními dveřmi nevěřím. Na to tu bydlím dlouho.
Krásný den, milá @zolik a díky za soucítění a starost o moje zdraví, jsi sluníčko! Máme padlé, ale na správné straně!
haji
@tomeska (3.9.2024 20:49)
Děkuji za koment a hlavně za dobré rady! Ano, piškoty také brácha přinesl. Zatím netuším, co je v oné inkriminované pasti, do které se lapil. Brácha mi to sice včera říkal, ale já byla tak ve stresu, že si to nepamatuji. Dám vědět. Možná bude stačit juknutí do pasti, když ho budu pohřeovat. Jakákoliv myš, rejsek, potkan - prostě hlodavec je pohroma. A v bytě dvojitá. U nás doma na dvoře a hospodářských budovách se to jen hemží. Naši psi lovili kdeco, teď má brácha tři kočky a ty se činí ještě líp. Sliboval mi, že jednu přitáhne. Mno, to byl záložní plán, chválabohu na něj nepřišlo. Nelovím prvně, už jsem tu měla kopec rejsků, také jednu myš /ta teda vypadala - uši měla jako Hurvínek/ a dva potkany. Raději nevzpomínat. Už jsem tu o tom několikrát psala - prostě plno, dnes už úsměvných historek. Takže v krabičce mám náhradní nástrahy: piškoty, granule kočičí s rybičkou, granule psí s masem, ořechy. Jdu zjistit co uspělo a spáchat obřad. Důstojnost musí být i pro padlé. Už jsem zapálila svíčku a poděkovala za pomoc při lovu. Jojo, takový je život.
haji
@tomeska (3.9.2024 20:49)
Hmm, tak dřínky, to je zajímavá komodita. A 13 l, to je síla. Zeptám se, jak zavařuješ a na co jsou dobré?! Nikdy jsem to nezpracovávala a bůhví, jestli viděla v plenéru, asi ano... Počítám, že na ně chodíte k lesu? Asi hloupé otázky... jsem tímto směrem pole neorané.
Krásný den přeji, ať se ti ve zdraví a pohodě daří vše! A ještě jednou moc děkuji!
1x zolik
haji
@tomeska (3.9.2024 20:49)
Obřad proběhl, ještě zaběhnu s odpadkovým košem. Vyhrál kousek masové psí tyčinky!! To není překvapení, ne každá myš, rejsek jsou vegetariáni!
Moc děkuji za soucítění a dobrou radu, piškotek by šel na řadu, když by nezabraly psí a kočíčí dobroty /rybí kočičí granule asi tak nevoněla/.
haji
Ještě to bude zajímavé, znovu jsem nastavila past s masovým růžovým kouskem psí tyčinky, nainstalovala ji vedle té s kočičí rybí granulkou. Uf Před chvílí past s růžovým kouskem sklapla znovu. Tentokrát v ní rejsek nebyl. Jsou dvě možnosti. Buď sklapla naprázdno sama a nebo tu mám dalšího rejska, rejsky. Nemám slov.
haji
@zolik už mám máslo na ghee. Dokonce i nové sklenice. Bylo máslo v akci, takové chcíplé akci, ale mám 6 čtvrtek.
janger
@kuko95 (3.9.2024 10:46), ako milo nas najmladsi varechacik na nas pozera :-). Zlaty chlapcek, a zda sa kludas. Asi velmi ani neplace?
janger
@zolik (3.9.2024 13:42), este si na SK?
Ci aj vo Svajciarsku mate take horucavy?
janger
@haji (3.9.2024 17:18), zase mas problemy s tou malou potvorkou! No to je mi luto. Mohla som ti poslat nasu Misku :-)....ta mi par takych doniesla nedavno ku dveram a k oknu, no dakujem. Aj mi ich je luto, ale robia neplechu. Prestrcia sa cez pol centimetrove diery.
A narobia aj dost smradu. Ze idu skor na psie, macacie granule,... ze to su hmyzozravce, aj na slimakoch si pochutia, aj na zdochlinkach, takze ziadni vegetariani :-). Dufam, ze ich vsetky vychytas. Vlastne dufam, ze ich viac v byte nemas! Drzim palce, mila @haji :-).
janger
@zolik , nechcem zamorit recept od @tejaja nasimi diskusiami :-).....chcem sa spytat, ako robis ten pektin z dul, prosim ta? My sme sa minuly rok stahovali a v zahradke mam teraz aj staru dulu...minuly rok som aj nieco narychlo zavarila, take nieco na sposob jablcneho pyre - kompotu, aj do mraznicky som dala...
Tuto, u @haji , si iste o tom mozeme podebatovat a poradit :-)
1x haji
zolik
@haji (4.9.2024 07:12)
😂 sused je srandista, že hlavnými dverami do bytu.
Mne síce raz vbehla myš do domu zadnými tzv. záhradnými dverami, rovno popod nos nášmu 45 kg Pitbulovi, ktorý ju blbec začal naháňať. Nestíhala sa schovať pred ním iba myš ale aj my. Lietali stoličky, koberce. Komody a vitrína boli poodsúvané od stien, stolíky prevrátené, porcelán porozbíjaný. Neuveriteľná spúšť za pár minút. Aj tak ju nechytil. Myši sa podarilo vybehnúť tými istými dverami do záhrady. Psisko začal od smútku kňučať, že mu ušla a mne bolo do plaču tiež.
2x haji a janger
haji
@janger (4.9.2024 14:40)
Platí b/ tedy mám dalšího a příběh ještě nekončí. Mám svázané ruce, zítra jdu k lékaři, ale jak se vrátím, začne akce R.
Tady můžete rozebírat cokoliv. Sama jsem si u @tejaja začala o želírovacím cukru a je lepší to odklonit sem. Jsem ráda, že jsem ulovila @chemik a že mi odpověděl. Takže tady máme volné pole působnosti, do toho, děvčata. S napětím čekám na @zolik a duly!
Díky za komenty a podporu, milá @janger !
haji
@zolik (4.9.2024 15:08)
Ajaj, to byla vypečená historka! U nás myši uměl chytat hlavně Maximek, ostatní chytali hlavně potkany. Jezevčík chytil potkana raz dva a na myš čumel jako jetýlek a chtěl se s ní hrajkat. Jasně že mu prchla. Kočku mám slíbenou, Miska je z daleka, brácha má tři kočky... ale neumím si to představit. Také musím najít tu díru, to je na mně a zorganizovat zalepení, zazdění či co. Ten druhý rejsek je chytřejší, pasti uhnul a teď na obě pasti kašle. Tiše se rochní za skříňkou v napadaných sáčcích a papírových utěrkách. Jen ať je tam. Špajza by byla pohroma. I to tu už bylo...
Neuvěřitelné, dokonce to mám v horoskopu na září. Že potíže doma s matérií. Např. při stěhování upadne nožička. Boženky, co já bych dala za třeba čtyři upadnuté nožičky!! chjo A budu se s tím ohavit do poloviny měsíce.
haji
@zolik (4.9.2024 15:08)
Ještě jednou jsem si tu historku přečetla a mám z toho pocit, že jste vlastně doma týrali pejska tím, že jste nezavřeli zadní dveře, když myška vběhla dovnitř... Malinečký, prchla mu hračka!
No vidíš, já mám doma hraček víc a také si přijdu týraná... a týrám, jdu jim po krku.
1x janger
janger
@haji (4.9.2024 15:40), ze mas zviazane ruky, to myslis, dufam, len obrazne?...uz som sa zlakla, ze co sa stalo... Snad som nic neprehliadla v komentoch.

Takze po navsteve lekara bude znovu "polovnicka" akcia :-).
Na upchatie tej diery, kym zozenies niekoho, kto to definitivne opravi, zapchaj to kovovymi riadovymi dratenkami, ak mas. To tie potvory neprehryznu.

Ja viem, ze si sa @chemika pytala na ten olej uz aj v nejakom inom recepte. Ale teda neodpovedal, kedze bol na vyletoch :-). Aj ja som nanho myslela, ked sme ten palmovy olej spominali, kedze on vie kopu takych zalezitosti dobre vysvetlit a ma dobre vedomosti.
Pa-pa a lovu zdar :-).
2x haji a zolik
haji
@janger (4.9.2024 16:59)
Nebojkaj, bylo to jen obrazně. Zítra dám návštěvu u ortopeda s mým zlobivým kolenem a pak to doma začne hezky od podlahy. Tedy od obložení šachty na wc a tak dále. Brácha přiveze malou pastičku a otrávenou nástrahu. Bude to zábavný čtvrtek.
Dnes bylo u nás, stejně jako včera 35°C, vedro na padnutí. Zítra predikují jen 30°C, uvidíme.
zolik
@janger (4.9.2024 15:01)
Milá @janger , takto robím ja. Na internete nájdeš tiež recepty, ale technika je iná.
Dulový pektín: základ je neošúpaná ale kartáčom v studenej vode riadne vybrhlená (kvôli chĺpkov) dula. Následne si priprav vajdlín s kyselinou citrónovou do ktorej budeš dávať očistené ovocie, inak rýchlo oxiduje a takto si zachová peknú farbu, okrem toho to čistenie chvíľu potrvá. Takže dule rozkrájať, vyčistiť od jaderníkov a pokrájať na menšie kúsky. Zliať, odvážať a vložiť do hrnca, zaliať vodou tak, aby boli dule ponorené. Na 1kg očistených dúl počítam zhruba 400 ml vody. Znovu pridať kyselinu citrónovú. Nechať zovrieť a ďalej pomalým ťahom variť asi 40 min, tak aby sa odvarila zhruba 1/4. Vypnúť, nechať trochu vychladnúť a prejsť tyčovým ponorným mixeróm. Následne prepasírovať. Znovu chvíľu variť a snažiť sa za stáleho miešania odpariť čo najviac vody. Dať do pohárov, otočiť hore hlavou a nechať pod dekou vychladnúť.
Ja používam na 1kg bežného ovocia 125-150 gramov pektínu, podľa odrody.
A na záver, keď Ti môžem poradiť. Ak máš veľmi starú dulu, dobre ju po úrode prestrihaj, hlavne tzv. vlky musia ísť všetky preč a presvetliť korunu a ostrihať do tzv. kotla.
Ja sama mám dva stromy, ktoré som sadila pred 15 rokmi. A robia mi veľkú radosť. Okrem pektínu robím dulový syr a vyrábam cukríky. Za mojím dulovým chutney sa ide umlátiť celá rodina a kamaráti.
Dúfam že som Ti pomohla a prajem Ti veľa dulovej radosti. Pá 😘
2x haji a janger
tomeska
@haji (4.9.2024 07:31)
Takže jednu polovinu práce máš za sebou, úspešně, druhá bude určitě taky.
Dřínky--drienky:: asi před 14-15 lety jsem koupila květináč s 12 rostlinkami dřínků.Vysadila na zahraě a čekala . Po 7 leteh začaly plodit. Dnes jsou to keře kolem 3-4 metry vysoké. Čím jsou starší, tím více plodí. Jedna chyba -- jsou 4 druhy, tak to dozrává postupně. a různé velikosti. Letos mi hodně spadlo, suchem, něco schne na keři, no a ty poslední ty velké, dozrávají teprve ted'.První zpracované se proměnily na sirup 10 l. Další budou taky na sirup a trochu marmelády. A když nebudu líná , tak i kompot. Ten je taky moc chutný.A at' nejsem škrob, tak co nevyužiju, tak hup do bečky na kořalu. no a ještě jedno využití -- usušit a v zimě (nejen) vařit čaj. Obsahují hodně vitamínu C, tak je možné je pojídat (kompot) jako osvěžení a přísun vitamínů.
zolik
@haji (4.9.2024 19:03)
Tak nech Ťa zajtra ortopéd dá do richtigu a pripraví na náročnú loveckú sezónu. Túto legrácku Ti nezávidím. U nás bolo dnes tiež 35C. Už je to priam zvrátenosť keď sa tešíme že zajtra bude enem 30C.
Obyčajný zemiakový, šmykľavý šalát (dobre cez noc vychladený)a fašírky z mletého morčacieho mäsa ( na vlažno) bola dobrá voľba.


zolik
A teraz večer som upiekla tvarohový koláč, tiež klasika, na zajtra. Som si myslela. Len 2/3 to zvládli do chladničky 😊 a nikomu nevadilo, že nie je vychladený.


haji
haji
@tomeska (4.9.2024 21:04)
Tyjo, to je materiálu, to je práce, jsi nesmírně šikovná! Děkuji za vyčerpávající odpověď, dřinky ze zahrady jsou nejlepší, člověk se nemusí vláčet přírodou s kbelíky sběru. Klobouk dolů!
1x zolik
haji
@zolik (4.9.2024 21:53)
Děkuji za všechny komenty a fotečky. Vidím, že ovocný pektin zabral a frčí, krásná práce! Šmiklavý br. salát s fašírkami bych brala až bych brečela hmmm Tvarohový koláč ti vyšel skvělý, vůbec se nedivím, že i nevychlazený šel na dračku. Nepohrdla bych, hezky ke kafíčku...
U nás dopoledne jemně sprchlo, nepomohlo to, naopak, bylo větší dusno než obvykle, bezvětří, no terárium hadr. Po poledni vyskotačil Oskar, a byli jsme někde na 32°C.
Dnes jsem dala doktora, nákup v Jednotě, slupla rohlík se salámem a tím jsem skončila. Asi se děje něco s meteorologickým tlakem, klesá a moje meteosenzitiva se ohlásila.
Rejsek se nechytil, asi je to jenom "šňůrka", které se podařilo sklapnout past a vyskotačit. Čekám bráchu s menší pastí a otravou.
Ležím. To mám radost. A ještě jsem zjistila, že v pondělí jdu k dalšímu doktorovi, jen pravidelná kontrola cév, tam jsem ok. Budu muset chodit na magnet a jet na CT. To se mi teď opravdu hodí.
haji
@cesminaz (5.9.2024 00:11)
Děkuji za koment a bohaté foto, rybu na rasci, zemiakové pyré aj ovocíčko bych si dala hned, vidím i závinky, hmmm bylo by mi jako na kraji v nebi!
Krásné pozdravení!
1x zolik
haji
@stefanm (5.9.2024 15:02)
Dělikuji za komentík a chutné foto, tvoje polévka jušková a zemiakové lokše jsou výstavní a chuť sama!
Krásné pozdravení i k vám!
1x zolik
haji
@laylastastykitchen (5.9.2024 17:58)
Velké děkuji za fotečky a komenty, tortička jako malovaná, krásně uložená, linecká srdíčka se mi také moc líbí, hned bych si dala ke kafíčku pár srdíček. Jsi šikulka, krásnáá práce!!
Krásné pozdravení k vám, pilná včeličko!
1x zolik
haji
Před chvílí dorazil brácha s otravnými granulkami - malinečkými, růžovými. Pastičku nebral, že je nějaká špatně funkční - zezadu velká díra. Rozložím deset granulek tak, abych na ně viděla a hukáže se, zda rejsek žije. Uvidíme.
zolik
@laylastastykitchen (5.9.2024 17:41)
Tvoja tortička je nádherná. Ten komu si ju niesla z nej musel byť nadšený. A aj hoďavé ružové šaty si si obliekla 😊
1x haji
zolik
Pečený Enzián a zemiakovo-cuketová príloha s bazalkou.
Ostrihala som Aróniu a idem vymýšľať čo s ňou.
Ty milá @haji máš o večerný program postarané, budeš číhať na rejska…


janger
@zolik (4.9.2024 20:45), mila @zolicek , dakujem za podrobne vysvetlenie. Tento tvoj popis si odlozim. Nikdy som nemyslela na to, ze budem mat niekedy v zahradke dulu ;-). Neviem ani, ako stary je ten strom, ale vyzera dost stary, to vidiet na kmenj....a ovocie nie je moc pekne a myslim, ze strom ma aj nejaku "chorobu", na niektorych listoch su take cierne skvrnky, niektore plody su pekne, ine menej.
Tie "vlky", to su take rychlo rastuce haluze, akoby rastuce tak nadivoko? Uplny laik som v tom :-(. A strihat do tzv.kotla, to je ako? Predpokladam ze kotol....nieco take ako U, takze zo stredu vystrihat, aby sa dovnutra dostalo viac svetla....tak si to asi vysvetlujem, ale mozem sa mylit ;-).
No budem sa pridrzat tvojich rad. Este raz, dakujem :-). Pa-pa, x
zolik
@janger (5.9.2024 20:25)
Rada milá @janger
Keď tie nepekné plody teraz otrháš, tak tie pekné Ti plne dozrejú a strom sa až tak nevyčerpá a ani sa pod ťarchou plodov nezlomí. Ja strihám moje dule po zbere úrody. Ak to nestihnem (z objektívnych príčin 😇) tak potom v marci. Dôležité je aby bola koruna stromu prevzdušnená a presvetlená. Vo vnútri koruny sa žiadne haluze nesmú križovať. Všetky vertikálne, nové výhony ostrihať - to sú tie vlky. Väčšie rany po rezaní odporúčam zatrieť štepárskym voskom, aby strom zbytočne nevysychal, hlavne keď je už starší. Prikladám Ti obrázok z jednej nemeckej stránky, podľa mňa je dostatočne výstižne červeným označené čo musí ísť z duly preč. Pá


janger
@haji (5.9.2024 17:56), dakujem pekne za linky, zatial som si to tak zbezne prebehla, ale budem citat podrobnejsie.
Vidim, ze z nezrelych jablk sa pektin tiez vyraba. Fakt som nevedela o takychto sposoboch. Clovek sa stale uci.

Vidim, ze si mala narocny den. A k tomu tie umorne horucavy, bah. Tlak vzduchu ma aj na mna dost velky ucinok :-(.
No, drz sa, odpocin si, mila @haji .
Keby ta aspon ta mala chlpata potvora neotravovala. Ale mozno tam uz ani neni. Presla k susedom ;-).
Pozdrav leti tvojim smerom :-).
2x zolik a haji
janger
@zolik (5.9.2024 20:53), jeeej, no este aj obrazok, pekne po lopate :-))). Tie vlky som teda dobre odhadla ;-). Takych haluz som uz niekolko aj odstrihla. To viem, ze to vela energie ubera stromom. A nieco na ochranu ran po orezavani som uz aj chcela objednat. Ale teraz si mi to len potvrdila, takze iste nieco kupim.
Budem sa pridrziavat tvojich rad a obrazka, dakujem, si zlata :-).
2x zolik a haji
haji
@zolik (6.9.2024 12:52)
Děkuji za koment a fotečku, bryndzové halušky jako malované. Už vidím jak sa @kuko95 potěší...
U nás se dnes dostaneme na 30°C, zrána bylo celkem příjemně. Byla jsem ve městě, vyplenila jsem Uni hobby prodejnu, přitáhla jsem si dvě nové pasti /podobné jako od bráchy/ a dvě další pasti v krabičce s návnadou chemickou - dokonce sofistikovaně upravené, aby to nemohly slupnou kočky nebo psi. Hlavně je to celé v plastu, s chodbičkou /Greta by neměla radost/, takže se na to nedostane voda. Když je strčiím pod vanu a do šachty, vydrží hlavně vlhko a nerozpadnou se jako granulky. Uf
Také jsem byla koupit nové vřesovce a vřes. Budu sadit misku na hřbitov. Koupila jsem minulý týden na Kaufu a vřesovce mi stihly odejít. Tady je článek o rozdílu mezi vřesovcem Erica a vřesem Calluna :  living.iprima.cz/zahrada/vres-vresovec-jak-rozeznat...

Dnes k obědu bude makový závin z obchodu. Zítra se chystám na krůtí spodní nohy. Udusím v tlakáči a bude s rýží, k tomu nejspíš rajský salátek.
Aktualizace lovu rejsků: včera jsem dala 16 ks malinečkých granulek na jistá místa /vždy po 4 ks/ v kuchyni. A NIC. Ani slyšet nic není. Dám tomu ještě jeden den a pokud se nebude nic dít, půjdu do odhalování tajemství ubytovny za skříňkou a dál do šachty.... Mám podezření, že chlupáči docestovali skrze šachtu a koupelnu /dvířka pod vanou/, tam jsem objevila jeden bobek u pračky - si myslím. Uvidíme. Robin Hood to měl s lukem a šípem jednodušší. Ale - nelovil myšáky, nýbrž cílil na jablko na hlavě.
haji
@zolik (5.9.2024 20:24)
Jejda, tento koment a foto jsem "objela", náprava: pěkné spojení brambor s cuketou, pečený Enzian, co víc si přát?
A jak to dopadlo s plody Arónie? Zajímavá a neotřelá to komodita.
Krásný den přeju, ať se vydaří i celý víkend!
zolik
@haji (6.9.2024 13:27)
😂😂 máš to domotané. Jablko na hlave svojho syna zostreloval kušou Wilhelm Tell! Za zámenu s Robin Hood by Ťa Švajčiari zakusli 😂
haji
@zolik (6.9.2024 13:43)
Ajtakrajta, alespoň vidíš, jaký já mám přehled přes bojovníky, stydím se až do červeného morku kostí! Naštěstí žiju na Moravě, takže do Švajcu daleko a za oceán ještě dál. Díky za korekci, jsi zlatá! Omluva Vildovi nahoru.
haji
Dnes dušená krůtí spodní stehýnka na paprice, špeku, červené cibuli, koření Argentina. Tyčákem jsem rozmixovala šťávu, dostala růžovo smetanovou barvu. Teď ještě udělat jasmínovou rýži a rajský salátek. Po dlouhé době jsem měla teplou snídani, míchaná vejce se sýrem, s rajčetem a fajn chlebíkem. Proto bude hodně pozdní oběd, spíš večeře.
U nás nebe vymetené, 31°C, počítám že to vytáhneme ke 34°C. Chvílemi pofukuje, chválabohu.
Rejsek žije. Je fikaný, pasti ingnoruje. Zatím slupl tři malé otrávené granulky.
haji
@zolik (7.9.2024 14:28)
Děkuji za koment a foto, takový kachní vývar z drobů, hezky se vším, co k němu patří a hlavně zelené bylinky hmmm to jsem neměla sto let. Skvělá nedělní polévka. A kačka v rúre je fajnový nedělní oběd. Vonět musí i přilehlá zahrada, nejenom dům... Dobrú chuť k nedělnímu obědu! Já před chvílí pojedla, také jsem to měla dobré, trochu dietnější, ale fajn jemná chuť.
haji
@zolik (7.9.2024 15:07)
Moje nervy nervovité, vidíš, já mám od božího rána neděli. Tak jo, zítra si dám repete haha
Asi jsem doblblá z toho lovu, vynechávají mi mozkové závity. Spletu si Vildu a den v týdnu, snad to nebude Alza. Ještě že tě mám, Zoloušku!
zolik
@haji (6.9.2024 13:34)
Arónia už je spracovaná a recept na Vareche. Prajem pekné “akoženedeľné” poobedie 😊
2x haji a janger
haji
@blissofplants (7.9.2024 17:48)
Děkuji za koment a malebné foto, polévečka fazolová s tolika bonusy musí být výborná! S radostí bych si dala velkou porci. Slintám si do klávesnice.
Krásný víkend přeji!
kucharka
Na nedeľné raňajky býva väčšinou viac času ako počas týždňa.
U nás bola bagetka, oliváč, avokádo posypané semienkami, soľ a korenie, cottage syr a vajce na tvrdo.
K tomu, samozrejme, menší "kýblik" kávy s mliekom :-)
Na balkóne.


kucharka
Včera bol na obe losos s ryžou a opekaná špargľa. Bolo to výborné, všetci sme si pochutili.
Ako dezert bolo ovocie - figy a melón. Sladké ako džem.

Včera bolo okolo 29st., aspom sa dá už trochu dýchať a hlavne v noci sa celkom dobre spí, dokonca sme sa zhodli, že nadránom sme sa všetci prikryli :-)
Dnes je akoby pod mrakom, hlásia aj spŕchnutie. Konečne!

Peknú nedeľu prajem!


haji
@kucharka (8.9.2024 09:29)
Děkuji za komenty a fotečky, vaše nedělní snídaně vypadá moc dobře, mně by chutnalo! Kafíčko ráno miluju, jen bez mléka. Na kafe s mlékem dostávám chuť odpoledne.
Losos s ryžou a opekaná špargla je příjemná kombinace jemných chutí hmmm Dobrý oběd jste měli! Fíky a meloun beru také všema deseti, miluju letní ovoce všeho druhu.
Zachopila jsem, že u vás ve Śpanělích přijde ke zmírnění teplot, hurá! U nás též čekáme ochlazení. Tato i předchozí noc byla teplá, 22°C je moc. Teď máme 29°C a dotáhneme to cca na 32°C. Zítra déšť a ochlazení, nějakých 19°C a bude další dny klesat. Příjemná změna. A nezvyk, asi se začneme postupně balit jako pumpy. Nojo, podzim.
Přeji krásný zbytek víkendu!
haji
@kucharka (8.9.2024 09:40)
No, jednoho jsem chytila do pasti, další odolává, pasti ignoruje. Ale papá otrávené granulky. Zatím slupl šest kousků. Bůhví, jestli to není zájezd rejsků... bude to běh na delší trať. To dám!
haji
@janger (8.9.2024 11:42)
Děkuji za koment a soucítění. Ufky, také máš doma chutné mazlíky. Je možné, že je to jeden a ten samý a chce domůůůůů.... haha Raději bych to expedovala pár kilometrů dál, ne před dveře. Shodou okolností mám také jednoho chyceného ve sklenici, ale proti tvému exempláři ten můj je malinečký a hraje se na mrtvého. Zato když jsem ho chytala, byl jako blesk rychlý. Vypadá to na rychlý nástup podzimu a zimy, když se taková havěť dere dovnitř.
Vidím nový recept od tebe, jsi se do toho opřela! Krásný zbytek neděle!
haji
@stefanm (8.9.2024 12:34)
Děkuji za komenty a fotečky. Masové gulky v rajské, s tagliatelle a bazalkou beru s radostí, takovou dobrotu miluju. Klidně bez suchého červeného. Zato od dvě gulky víc. Přírodní vepřový řízek s hnědou /no tvoje není hnědá, je krásně zlatavá/ omáčkou a restované paprikové brambory beru celé i s pivkem - malý pohárek si čas od času ráda dám.
Krásné pozdravení k vám domů, pohodovou neděli a ať se daří ve všem!
1x zolik
haji
Dnes k obědu dušené morčacie dolné nohy s ryžou, rajský šalát. Bude i dezertík, stejný jako včera: jablkový kompot z lednice. Maska zůstalo ještě na zítra, přílohu obměním podle situace.
Dopoledne jsme s bráchou dali hřbitov, maminka má dnes svátek. Jsem moc ráda, že mi pomohl - nesl vysazenou mísu, sama bych to nedala.
zolik
Aj na tú kačicu konečne došlo 😊
S domácou knedľou a čerstvou dusenou kapustou + veľa vypečenej masti, chutila fakt výborne.
Prajem pekný nedeľný podvečer.
Ževraj by malo túto noc konečne pršať. Bože daj!


janger
@haji (8.9.2024 12:56), uz sa zvecerieva, cakam, co zase bude, pomocky mam pripravene ;-)
1x zolik
zolik
@afataga (8.9.2024 19:12)
😂😂😂
A to bývaš pri lese, kde si divé zvery dobrú noc dávajú. Jeden pavúk pod pohárom a ešte aj na obrázku Ti strach naženie? Nerob sa.
haji
@zolik (8.9.2024 18:47)
Děkuji za koment a fotogenickou kačku, domácí knedlík a dušené čerstvé zelíčko, škoda že nemůžeme cítit tu vůní a ochutnat. Včera jsem ji sice postřehla, ale Afi mě dostala svým komentem a na kačku už nedošlo. Omluva.
U nás je mírně větrno, zataženo. Mělo už od 4.00 hod. pršet. Zatím nic. Asi to začne odpoledne, kdy potáhnu k doktoru. Jak jinak. Ovšem pořád dobrý, lepší než ta výheň nekonečná.
Krásný nový týden přeji všem! A úlevu.
1x zolik
haji
@janger (8.9.2024 19:28)
Myslím si, že jak zatopíte, bude "vymalováno". Přes léto si tam, mazlíci, udělali hlavní stan. Sirky to napraví. Vím, že je to kruté, ale také se necpu do kotle v centrální kotelně, byť by tam mohlo být stokrát volno.
zolik
@haji (9.9.2024 06:43)
Ďakujem za pochvalné slová na fotogenickú kačicu 😂
Začalo pršať ! Síce s opoždením, ale začalo! Ochladilo sa tak, že som vytiahla sveter. Určite už spŕchne aj u Teba. Ja som momentálne 30km od Hodonína. A že má pršať a liať. Idem vykutrať gumáky 😊
2x haji a janger
haji
@janger (8.9.2024 11:42)
Milá @janger , dospěla jsem k závěru: abych se zbavila fota pavouka - který nedělá dobře všem arachnofobikům - omlouvám se ti, ale koment s fotem vymažu. Text překopíruji sem - bez fota. Chápu, že to nemusí být příjemné více lidem, nejen Afi. Prosím tě o prominutí, děkuji za pochopení. Nabízela jsem i založení 2. dílu Diskusie September, ale tím fotka nezmizí, ta nedělá dobře po těle citlivým přátelům, což plně chápu. Sama jsem měla v dětství s tímto fenoménem potíže, dnes mě z pravouků jenom "šimrá" za krkem, ale dřív jsem dostávala záchvaty.

Koment @janger z 8.9.2024 11.42 hod.
@haji (8.9.2024 11:11), drzim ti palce. Predvcerom nam Miska doniesla k dveram podobny dar, ako mas ty.... Nastastie sme vcas zbadali.

A teraz, poslednych par dni mam kazdy vecer takuto obludu. Zakazdym ho dame von a vecer sa zjavi dalsi, podla mna prichadza cez krb...no husaciu kozu mam vzdy. Obrovska opacha je to :-(((.
haji
@zolik (9.9.2024 07:27)
Už kotí! A funí! To je dobře! Kde mám svetr, netuším, to musím do odpoledne vyřešit. Jdu k cévaři. Mám to sice kousek, ale nehodlám umrznout haha Tak 30 km od Hodonína? Tyjo, kousíček to k sobě máme!
Letí pozdravení, ať se daří!
1x zolik
janger
@haji (9.9.2024 07:34)
Jej, @haji , ja som myslela, ze @afataga zartuje, cestne slovo!! Preto som jej este aj tak odpovedala. Ani mi nenapadlo, ze je to vazne myslene.
Vies, aj ja mam velky strach z niektorych zvierat, takze chapem aj tych so strachom z pavukov. Na obrazkoch mne osobne az tak nevadia. Ale uz sa tu nezjavia :-).
@haji , aj to, ze si ponukla otvorit kvoli tomu druhy diel septembra, aj to som myslela, ze len zartujes. Bola by som ta, samozrejme, hned poprosila o odstranenie toho pavuka... Ale to teda vazne si myslela.
Co sa mna tyka, kludne mozes vymazat vsetky moje reakcie, co maju nieco spolocne s tym pavukom. Nech je tu pokoj a mier. Viem, ze si mierumilovna dusa, nemas sa za co ospravedlnovat, @haji :-).
Prijemny den vsetkym.
haji
@janger (9.9.2024 08:58)
V poho, text podle mě neva. Kdo nechce, nečte. Takže klídek a tabáček! Jsem ráda, že jsi to vzala tak jak to leží a běží. Jsme jenom lidé. S láskou objímám!
afataga
@zolik (8.9.2024 20:04)

Prosim nemyl si strach a odpor, bojim sa medveda, diviaka, pavuka sa nebojim, ale strasne sa mi hnusi, ani foto mi nerobi vobec dobre. Nemozem za to.
zolik
@afataga (9.9.2024 09:44)
Som sorry. Fakt som myslela, že si robíš srandu. Ospravedlňujem sa. Dobre, že si to vysvetlila. Pozdravujem 😘
haji
Dnes k obědu zbytek dušených krůtí spodních noh, rajský salátek a příloha bramborové šišky /polotovar/. Bylo to celkem jedlé.
Prší, a to je dobře. Mám kontrolu u cévaře za sebou, vše je ok. Hurá!
zolik
@haji (9.9.2024 15:13)
Hurá, teším sa aj ja, že bol cévař spokojný. Ja vyrážam za 1/2 hod do Holíča. U nás bol, pre nás, fajnové obed. Domáce zemiakové šúľance s makom a slivkový rozvar, v Rakúsku známe ako Zwetschgenröster - klasicky sa podava k Kaiserschmarren.
P.S.: nádherne prší


haji
@zolik (9.9.2024 16:00)
A to je krása, šúlance bramborové, s mákem a švestkovým rozvarem, hezky máslíčkem pokapané hmmm To jsem měla včera k večeři - polovinu šišek/šúlancú na sladko a druhou polovinu dnes jako přílohu. Miluju je. Jen je neumím doma udělat, jsem pomalá a bramborové těsto chce rychlost. A šikovné ruky....
Hezky si výlet do Holíče užij, a dávej tam na sebe pozor, ju?! Prší krásně!



janger
@haji (9.9.2024 15:13), dobre, ze si u lekara dobre dopadla. Nieco pozitivne. A ten dazd, to je oslobodenie po tych horucavach.
Tu uz je znova jesen. Mozeme vytahovat kabaty.
2x haji a zolik
haji
@janger (9.9.2024 21:06)
U nás je to stejno, lidé vytáhli softshellové bundy a bůhvíco ještě. Já včera šla sveřepě v triku s krátkým rukávem, delších letních kalhotách a vytáhla polobotky do deště. Dnes se Oskar snaží, je polojasno, 18°C, vytáhneme to ke 22°C. Příjemné počasí, všem se ulevilo.
Krásný den přeji všem!
afataga
@haji (10.9.2024 10:42)

Vsem nie, ja mam rada leto, este v nedelu bolo 30 a boli sme sa kupat, vcera 15 - utrpela som sok :-)
1x haji
haji
@afataga (10.9.2024 11:20)
Dobře, některým ano, jiným ne. Hluboce se omlouvám všem, kterým se neulevilo, ale naopak přihoršilo.
Mně je dobře. Mějte se a ciťte se všichni jak chcete!
haji
@stefanm (10.9.2024 15:29)
Děkuji za koment a fotečku, mák a slivky jsou skvělá kombinace a manželka je šikulka, dezerty v podobném módu miluju.
1x zolik
zolik
@haji (9.9.2024 16:15)
Holíč som si žila (aj keď jeho sláva od čias Márie Terézie je už riadne zašlá) a v poriadku som sa vrátila 😊
Dnes bola chuť na ríbizlovú bublaninu (biely a červený ribízel čerstvo vytiahnutý z mrazáku). Majte všetci pekný večer.


haji
@zolik (10.9.2024 19:51)
Děkuji za dobrou zprávu a souhlasím. Povedená bublanina, miluju bublaninu s rybízem, tobě se náramně povedla! Hezky ke kafíčku obouruč...
Tobě také hezký večer a ať se zítra daří!
1x zolik
janger
@haji (10.9.2024 16:54), ja patrim k tym mnohym, ktorym horucavy dobre nerobia.
Zajtra len 13, tak zase nieco uplne ine. Zajtra fakt uz nieco teplejsie.
Dnes bolo tiez len tricko a letne gate :-).
Dobru noc :-).
2x zolik a haji
haji
@afataga (11.9.2024 09:20)
Až tak? To víš, já se někdy ještě hraju na zaokrouhlování, postaru. Všichni = většina. Potvrdil mi to i můj cévní doktor, že v těchto velkých vedrech otékají nohy a dělají potíže i mladým lidem, zdravým, natož cinklým. Mám ve své blízkosti také jeden výtisk, který letos prohlásil, že pro ni může být klidně i 60°C. Jo, to jsou ti, které oblažila evoluce... Jedno je jisté 100°C už se blíží varu. Asi bych musela do moře a změnit se na ty potvorky, které se u dna vaří poblíž výronů lávy ze dna. Nejspíš i to jednou bude.
haji
Včera k obědu halušky se zelím z obchodu. Zmrzlinka. Rychlá kombinace.
Dnes jdu opět do terénu, uvidíme, co přinesu. Hlavně aku šroubovák. Objednala jsem si ho na rozmontování obkladových desek u šachty na wc. Obyč šroubovák už moje ruce nedávají. Někdo včera k večeři snědl špekáčky na buřtguláš. To jsou lidi...
stefanm
... dnes:
Prívarok so zemiakmi a šošovicou, údené karé, opečena cibuľa, chlieb a pivo

...mali sme ísť na obed von ( výročie svadby), ale manželke nabehlo veľa práce tak bude (dúfam) len krátke podvečerné posedenie na balkóne!


zolik
U mňa dnes moja obľúbená “zbytková” kuchyňa.
Kuracie prsia (odrezky z porciovania rezňov) naložené v cesnakovej marináde
Ryža zo včera
1/2 tekvice z chladničky a Roquefort z mrazničky = recept od @rubyrom “Pečená dýně Hokkaido s plísňovým sýrem”.
Normálne som na seba hrdá, že som to takto zkreovala. Bolo to veľmi jedlé.
Je príjemne, 23C slnečno a mierny vetrík. Pre mňa by takto mohlo byť celé leto.


haji
@stefanm (11.9.2024 12:51)
Děkuji za koment a fotečku, dobre si navaril, mně by chutnalo. Gratulace k výročí společného manželského života vám oběma, pevné zdraví a plno lásky, radosti a Boží Požehnání do dalších let!
haji
@zolik (11.9.2024 14:52)
Děkuji za koment a fotečku, jsi šikovná hospodyňka. Umíš se najít ve všem, co doma najdeš. Ano, souhlas, také jsme měli 23°C, jemný vánek a příjemně. Velký dar od Matky Země.
Hezký večer přeji a zítra ať se daří!
haji
@laylastastykitchen (11.9.2024 15:37)
No teda, takové citronové mouse jsem ještě neviděla a s radostí bych dala testovací vzoreček. Děkuji za koment a trpělivost s přidáváním fotečky, ale stálo to za to! Jsi nesmírně šikovná!!
Hezký večer a také at se zítra daří!
haji
@afataga (11.9.2024 16:55)
Nojo, pri mori.... to je jiná. A také nesmíš zapomínat, že žiješ na samotě u lesa, les sám o sobě snižuje teplotu, působí blahodárně, vedro nevedro. Panelák je jiný šálek kávy. Teda lávy.
Hezký večer a ať se zítra daří!
kucharka
Včera sme mali sviatok, bol čas na niečo "zložitejšie".
Opečená treska, maslové zemiaky s petrž.vňaťou, varená zelenina (karfiol potom ešte opečený), plus kôprová omáčka.
Obedovali sme na balkóne.
Noci sú už trochu chľadnejšie, celkom sa dá spať, človek si oddýchne. Cez deň je teplo, okolo 27st., ale už to nie sú tie hice, čo sa nedá dýchať.

@afataga , aj ja mám rada vysoké teploty, ale iba na dovolenke a pri vode. Inak je to zabiják :-))

Príjemný štvrtok prajem.


janger
@zolik (11.9.2024 14:52), aj ja mam velmi rada taku "zbytkovu" kuchynu. Takmer vzdy vsetko spotrebujem. Vznikaju tak velmi chutne jedla.
Dobre si navarila :-).
2x haji a zolik
janger
@haji (11.9.2024 10:12), dufam, ze sa ti to podari spravit. A s bolavymi rukami je vsetko este tazsie. Poznam to :-(. Pa - pa.
2x haji a zolik
stefanm
@janger (12.9.2024 12:34)

... úprimne ďakujem... večer sme si posedeli - pospomínali na balkóne aj s kamarátkou, ktorá sa práve vrátila z horúcej Talianskej Ischii...bolo veselo 🙂


afataga
@haji (11.9.2024 20:22)

No zas az tak na samote nezijem a do lesa mame asi 300m. Ale aj tak je to ine, byvali sme v panelaku na 7. poschodi, takze viem, o com hovoris.
haji
@kucharka (12.9.2024 08:36)
Děkuji za koment a fotečku, tresku miluju, různá zelenina k tomu, koprová omáčka - výborný oběd. Děkuji za zprávy o počasí u vás, to je fajn že je líp!
Krásný víkend přeji!
1x zolik
haji
@stefanm (12.9.2024 13:36)
Děkuji za koment a fotečku, žampionové ragú vypadá velmi dobře, s těstovinami mně by chutnalo.
Krásný víkend přeji!
1x zolik
haji
Dnes k obědu kuřízek a br. salát. Byla jsem přát sousedce k svátku a dostala jsem výslužku.
U nás poctivě prší od Božího rána. Sdělovací prostředky blázní s tisíciletou vodou, už mi to vyskakuje samostatně na Seznamu.
Krásný víkend přeji, přátelé!
zolik
@haji (12.9.2024 18:22)
Ja som dnes bola vo Veselí nad Moravou, a aj to nie dobrovoľne. Na raňajky iba čierna káva, žiaden obed, večera bola treska s kaiserkou. Aj také dni bývajú. Našťastie nie často.
V slovenských správach na nete sú tiež hrôzostrašné, priam až katastrofické scenáre. Lebo, divme sa, po tých niekoľkotýždňových horúčavách začalo aj pršať 😂
janger
@stefanm (12.9.2024 13:12), no teda, nozky roznych odtienov, aj pekne opalene, jedna biela nozka (asi tvoja), tzv. mliecna flasa, ako sa tu u nas hovori:-)))). No, ale, co je najhlavnejsie, uplna pohoda ziari z tej fotky. Prajem vela takych pohodovych chvil :-).
janger
@haji (12.9.2024 18:22), citala som tie predpovede pocasia pre Slovensko, Cechy, len nech ozaj nejake povodne nepridu! To ani mysliet na to nechce clovek.
Ja som dnes poobede, bola zavarovat vnucika, veceru spravil potom syn, tak sme si spolocne pochutili.
A teraz este trochu odpocivam s vylozenymi nohami :-).
zolik
@janger (12.9.2024 12:36)
Ďakujem srdečne za milý komentár. Už som to tu spomínala viac krát, zbytková kuchyňa je moja ❤️ záležitosť.
zolik
@stefanm (12.9.2024 13:12)
Tiež prajem k výročiu 😊 a ešte vela veselých a spokojných spoločných rokov. Neviem úplne definovať nohy. Tie najviac opálené sú asi tej kamarátky z Ischi 😂
zolik
@janger (12.9.2024 22:28)
Ale hej, všetko nakoniec viacmenej OK. Len nepríjemné záležitosti, ktoré prináša život. A hladná to ťažšie znášam. Ďakujem, Tvoja milá odozva ma potešila. Už mi je lepšie 😍
stefanm
@zolik (12.9.2024 22:34)

... ďakujem za prianie a obdivujem tvoju "dedukčnu" schopnosť podľa ktorej si správne určila ktorá je nožička našej kamarátky 🙂
kuko95
Ja som si spravil.pecienku rano raz za cas mam chut .kym som spal gabko mi obsadil miesto 😀
1x haji
haji
@zolik (12.9.2024 21:25)
Děkuji za koment, ufky, měla jsi náročný den. Mrzí mě, že zrovna u nás na Moravě... Hlavně že jsi to nějak slušně pojednala. Život přináší oboje. Dobré i zlé. Ještěže ta treska byla! Na dálku objímám a věřím, že vše bere lepší kurz!
V noci tak moc nepršelo, spíš i teď ráno prší na přeskáčky. Je to tak, kupodivu prší... a sdělovací prostředky se ohní jako o covidu. Věřím, že Matka Země nás ještě pořád miluje, potřebuje se svlažit a my s ní. S Boží Pomocí, Matkou Zemím, hasiči a pilnými, skvělými lidmi to zvládneme. Díky všem! Mají to těžké, nesnadné. K tomu za pár dní volby...
jdu do akce. Jo a mám nasolené vepřové masko - budou nějaké řízky, přírodní, opravdické, obrácené. To vyplyne z toho jak moc mi akce půjde nebo nepůjde.
Dnes mám výročí. Je to přesně rok co mám TEP. Večer dáme šáňo. Všechno je lepší než JIP, i mazlíčci!
haji
@ kuko95 (13.9.2024 08:16)
Pečienka je tvoje oblíbené jídlo, to víme, dodá sílu a radost! Haha Gabko je šikovný a rychlý! haha Počítám, že už pomalu nevleze do káčárku... chlapec roste jako z vody! Tedy z mlíčka!
Přeji pohodový víkend! Pohlazeníčko pro Gabka přikládám@
haji
@janger (12.9.2024 22:24)
Děkuji za komenty, hezky jsi si to užila, s večeří, hlídáním - je to radost!
Krásný víkend přeji, pohodový, u šálku teplého kafe/čaje/svařáku!
1x janger
janger
@zolik (13.9.2024 00:19), tie tazsie a neprijemne situacie prichadzaju dost casto a clovek "musi" cez to prejst a riesit. Ty hlad, ja zase taketo situacie riesim pojedanim sladkosti, cokolady....potom to aj tak vyzera :-(.
Som rada, ze ti je lepsie 👍🍀
janger
@haji (13.9.2024 08:36), dakujem, mila @haji . Kaficko uz mam za sebou. Zda sa pekny den, ze bude. Ale tak to bolo uz par dni, chvilku slnko, zrazu ciernava, krupy, zase slnko, z toho velmi silny lejak, kazdu pol hodinku nieco ine. Clovek ani nevie, co ho caka...
Mas vyrocie TEP-u. Tak blahozelam ;-). Nech je to vsetko v poriadku. Je to dobre, ze aj taka moznost je. A clovek moze ist ako tak dalej.
Vsetko dobre, @haji . Objimam.
A idem mrknut na spravy z vasich koncin, ako tam je s vodou....
stefanm
... včera:

Tak "narýchlo":... bravčové mäso s dusenou mrazenou zeleninou a opekané zemiaky
...a pretože som, nedopatrením, nemal doma hlt piva...


stefanm
...zle som odhadol čas odchodu a hoci je to len asi 250m, v sekunde sa spustil taký lejak, že som dopadol takto 🙂


2x haji a janger
haji
@stefanm (14.9.2024 08:54)
Děkuji za koment a fotečku, chutně jsi navaril, aj fotogenicky.
haji
@stefanm (14.9.2024 08:58)
Pěkné zátiší, slušně mokré! Nojo, ty jsi šel na pivo, já mazala na hřbitov. Výsledek je podobný. Mám koupelnu o trochu víc plnou. Pořád se něco děje.
haji
Včera uvařeno na víc dnů: vepřová polévka, přírodní vepřový řízek, mokrý br. salát. Ne že bych po něm tak toužila, ale sáček mrkve v lednici zahájil nespolupráci. Vida, venku mokro, mokrý br. salát, plná koupelna mokrých věcí. Hezky to vedu...
Pokud je to možné, přeji klidný víkend, přátelé a dobrou chuť k obědu!
haji
@stefanm (14.9.2024 13:42)
Děkuji za komenty, fotečky i odkaz. Polévka v dnešních dnech krásně zahřeje a halušky s bryndzou nikdy nezklamou! Dobre si navaril!
haji
Dnes klasický smažený vepřový řízek. Br. salát a vepřovou polévku mám.
Sleduji situaci s vodou, stále prší. Predikují ubývání srážek na Moravě, držme si pěsti! Mnoho sil všem lidem, zvláště hasičům, záchranářům, energetikům, starostům! Napříč státy. Plave kus Evropy.
farbuska
Pozdrav všetkým v túto daždivú, chladnú a sivú nedeľu, keď toľkí ľudia nemajú ani pomyslenia na varenie a chuťové a chutné naplnenie, keď si musia zachraňovať životy a zdravie alebo pomáhajú zachraňovať a chrániť životy a zdravie iným.
haji
U nás už neprší, nefouká, zatím. Malé zlepšení shora. Co má do řeky Moravy přitéct, přitéká a přitékat bude. Další dny budou náročné. Nejenom u nás. Déšť se přesouvá také nad Čechy.
haji
@jange @farbuska @blissofplants
děkuji za vstřícné komenty a váš zájem. Určitě je i plno lidí na SK, kteří jsou zasaženi současným počasím.
Mně nejde televize /zapršelo někde do rozvodů na střeše/, kamarádka a její sestry bydlí přímo u řeky Moravy, na jejich konci nejde od včera podvečer elektřina - a to je nepříjemné. Na opravu čekají v dlouhé řadě. Naše sídliště je vzdálené řece, my jsme v pořádku. Sleduji čt24 na netu. Nepřetržité zprávy o povodních.
afataga
U nas v noci strasne lialo, teraz uz vidno aj kusok modrej oblohy. My sme trochu na kopceku, my sme v pohode, bohuzial, to nemoze povedat kazdy.
Ani sa mi verit nechce, ze sme pred tyzdnom grilovali krkovicku a cuketu. K tomu dzadziky, chilli omacku a grecky salat


afataga
Este zopar foto za poslednych 14 dni.
Restovana brav. pečeň a cibuli
janger
@haji (15.9.2024 11:21), myslela som na teba, ze byvas v cinziaku a dufala som, ze na vyssom poschodi....problem s tv sa vyriesi, aj ked to bude iste dlhsie trvat :-(. Keby uz len horsie neprislo.

Chudaci ludia, ktorym zaplavi pribytky, moc luto mi to je. A straty na zivotoch, to uz horsie nemoze byt :-(...

Dufam, ze aj @zolik je v poriadku. Ak sa nemylim, tak je niekde na Zahori a tam je situacia tusim horsia.
Pozdrav vsetkym.
hankalka
Ja som sa dnes prvý krát zaregistrovala, no Varecha mi už dávnejšie pomáhala s receptami. Dnes ešte kysnuté pôjdu do trúby. Priznám sa robím ich druhýkrát a recept mam odtiaľto. Prvé sa mi vydarili. Ďakujem a teším sa na všetky chutné recepty od ludi, co radi varia a radi ochutnavaju.


farbuska
@hankalka (15.9.2024 23:11)
Vitaj! Ja som (tiež) z tých, čo sa viac inšpirujú a využívajú recepty, ako sami prispievajú, ale snažím sa aspoň deliť so skúsenosťami pri varení a pečení podľa receptov na Vareche. Z toho hľadiska sú komentáre tiež veľmi užitočné.