Rôzne

Čo dnes varíte? Január 2024

redakcia - fotkaredakcia, 2. januára 2024

Januárové pokračovanie vašej obľúbenej diskusie. Zdieľajte navzájom aj tento mesiac, čo dobré varíte, pečiete či na čom si pochutnávate.

@zareaguj


Diskusia k téme

kucharka
Ja sa priznám, že som toho tieto dni veľa nenavarila ( varila mama ) … :-(
Ale, len tak pre zaujímavosť, by som vám rada ukázala, čo navarila moja japonská kamarátka ako novoročný obed:


kuko95
Kapusta ostala... bravčové v mrazaku treba spotrebovať a knedľa sa dá ľahko kúpiť ...super dobrota 😁
janger
Haha, dvakrat:-). Ale len jeden som piekla ;-).
Bodaj by boli dva, lebo uz je takmer cely rozdany.
1x elixir
janger
@zdezda (7.1.2024 10:39), no roky rokuce som ta "nevidela".... Nasa mila davna varechacka :-). Dakujem za komentik a mockrat ta pozdravujem a nech sa ti dari, mila @zdezdicka. Pa-pa :-).
kucharka
@afataga

Tak, už som tu s odpoveďou :-))

Hlavné jedlo na Nový rok v Japonsku je v červenej miske.
To biele je ryžový “koláč”. Červená kruhová mrkva reprezentuje prvý východ slnka v roku.
Reďkovka je nakrájaná v tvare korytnačieho panciera (hexagon), reprezentuje modlitbu za dlhý život.
Čierne fazuľky sa volajú “mame” čo taktiež znamená “usilovný”. Takže reprezentujú usilovnosť do nového roku.
Biela reďkovka a červená mrkva v pohári sú v octe. V Japonsku sa tieto dve farby, a ich kombinácia,
kucharka
Pokračovanie… ( nechtiac som klikla na mobil )
V Japonsku sa tieto farby používajú na oslavách, sú to národné farby.
Malé rybky sú trochu sladké. Kedysi sa ryby dávali do pôdy na “hnojivo”. Znamenajú “dobrý zber úrody” v novom roku.
Žlté sú ikry sleďov - buď požehnaný veľa detmi… :-))

Celkom zaujímavé, že?
Pekný večer prajem.


farbuska
@kucharka (16.1.2024 21:28)

Vďaka za vysvetlenie. Zaujímavé. V ľavom hornom rohu fota vidím na bielej miske 3 okrúhle ryžové koláčiky...tie občas robievam. Sú pre našinca trochu nezvyklé, ale celkom príjemnej a málo sladkej chuti.
afataga
@kucharka (16.1.2024 21:28)

Dakujem, zaujimave ta symbolika, iny kraj, ina mrav, alebo ako niekto hovori - iny brav :-)
kvakac
Po dlhej dobe niečo na odľahčenie. Králik s koreňovou zeleninou a čerstvou kapustou. Všetko upečené spolu v rúre.


janger
@kuko95 (12.1.2024 11:17), vzhladovo velmi podobnu omacku na spagety robievam aj ja. Vzdy zamrazim v krabickach. Mame velmi radi.
1x kuko95
janger
@kucharka (14.1.2024 10:14), halloumi som uz viackrat robila, ale nejako mu nemozem "prist na chut"....ale vyzera velmi dobre.
janger
@elixir (14.1.2024 17:26), planujem v blizkej dobe tiez znovu spravit tieto buchty. Tie tvoje vyzeraju vyborne, take jemnucke :-).
1x elixir
kucharka
A šalát "xató"… typický katalánsky šalát z karnevalového (fašiangového) obdobia.
Kučeravý, trochu nahorklý šalát tzv.escarola, dobre premiešaný v omáčke z mandlí, cesnaku, sušenej papriky, oliváča… atď. Pridané sú ančovičky, olivy a sušená freska. ( tú som ja dnes nedala )


kucharka
@kuko95 (18.1.2024 16:55)

To vyzerá nádherne. Ja by som to síce na raňajky nedala, ale okolo obeda by som zjedla plný tanier…. A tiež s pivom. :-)
1x kuko95
janger
@kucharka (19.1.2024 16:26), asi to bude tym, ze je mi moc slany a akosi to prebije chut. My sme zvyknuti dost malo solit.
Kupila som doteraz ale len v supermarkete. Mozno musim skusit aj inych vyrobcov.
Ale vela ludi halloumi chvali, viem.
elixir
@janger (19.1.2024 20:51)

Ďakujem 😊 A prajem potom dobrú chuť. Ten recept je dobrý základ. Ja pekávam kysnuté pomerne zriedkavo a ten sa mi doteraz vždy podaril.🙏
1x janger
kucharka
Ku kávičke alebo čaju bola ťahaná štrúdľa . Jablkovo maková a jablkovo orechová. Ja už som zjedla z každej po dve porcie …. :-((
Ozaj sa podarila. Pekné sobotné popoludnie prajem všetkým.


janger
@elixir (20.1.2024 16:03), ja som ich davnejsie uz piekla. Ale tieto tvoje krasne buchticky mi recept znovu pripomenuli a lakaju ma ;-). Pozdravujem :-)
1x elixir
kuko95
@kuko95 (28.1.2024 09:15)

A este zeleninová morčacia polievka 4hodinky...snáď lepšia než kuracia :))
kuko95
Cestoviny tagliatelle s cesnakom a tuniakom veľmi veľmi dobre..krídelká len tak na chuť k telke a smotanová nepečená torta aku robila moja zlatá dobrá starostlivá babka samozrejme že tak dobre nechutila ako od nej ale celkom sa dala 😁
1x janger
kuko95
A keďže je som z nového Mesta nad Váhom mal som prechádzku do Žiliny išiel som pre kočík (poslala ma moja v 7mesiaci priateľka)😁 išiel som okolo domácich syrových výrobkov tak som samozrejme kúpil extrémne dráhu bryndzu .. kočík je krásny a halušky boli pohode 😁
afataga
@kuko95 (2.2.2024 09:14)

Keby som vedela, poslala by som ta na vyborne klobasy, parky, cesnakovy bocik a pod.
1x kuko95
kuko95
@afataga (2.2.2024 09:52)

Cesnakovy bôčik si robím sám veď to je tá najjednoduchšia vec mňa to bavi natierať to 😁 klobásy moc nemusím ale vzdy mám nejaké v zásobe ..ale na tie parky si ma dostala pre mňa parky alebo paštéka najlepšie raňajky ..a pozdravujem ťa a začni pridávať zase recepty
1x janger
janger
@kuko95 (2.2.2024 09:07), my sme mali take obdobie (uz dost davno), ze muz isiel vzdy na vikend kupit do "hydinoveho obchodu" kilo kuracich kridel. Vacsinou len tu strednu cast kridelka, tu mame najradsej. Vzdy ich robil na panvici, do chrumkava, mnamka velka to bola vzdym:-). Ja mam najradsej na prirodno, len trosku posolit.
1x kuko95
janger
@kuko95 (2.2.2024 09:14), blahozelam k novemu kociku, viem si predstavit tvoju radost z neho :-). Vsetko dobre tebe a aj priatelke :-).
annmarie
Mohol by si vysvetliť, čo je na tých fotkách? Lebo by ma to zaujimalo.