Varenie

Co dnes vaříte? (15)

haji - bez fotkyhaji, 25. marca 2022

Milí přátelé dobrého jídla, pití, dobré nálady a milého sdílení! Vcházíme do dalšího dílu oblíbené diskusie Co dnes vaříte? Mám radost, že tato diskuse žije a je oblíbená. Velké děkuji všem, kteří přispíváte, sdílíte, vkládáte fotečky. @mijaita navrhla otevřít vždy s novým měsícem nový díl diskusie. Hlavně pro přehlednost. Dávám jí zapravdu a děkuji za dobrý nápad. Uznávám, že v telefonech se určitě špatně pohybuje v dlouhém sledu komentů. Přeji všem krásné dny plné jara, lásky a všeho dobrého!

@zareaguj


Diskusia k téme

kuko95
@kuko95 (26.3.2022 09:28)

Včera som viezol kamaráta do Martina cestou naspet cez strečno som zbadal domáce salašnícky výrobky samozrejme som sa zastavil .. mali tam bryndzu vraj nepasterizovanu teda aspoň cena tomu odpovedala 😁takže opäť raz úžasne halušky :)) kopec kyslej smotany už som odfotiť nestihol 😁
leaela
@mijaita (26.3.2022 10:09)

Tomu,ze @kuko95 si druhy krat nedal slaninu na halusky sa cudujem aj ja,asi ma dietu do plaviek chalanisko :-)))
@mijaita kuko pise,ze isiel popod Strecno(taka zrucanina hradu) v takej uzkej tiesnave kade tecie Vah,ide cesta aj zeleznica.a na hanbu sme to este nedokazali za 30 rokov obist dialnicou... ;(
Ten kraj sa nazyva Turiec,blizsie k tvojim oblubenym Tatram je Liptov(zo zapadnej strany aj pod Tatrami) a dalej na vychod je Spiš..... :-)
Nic v zlom,uz ani ja tak podrobne nepoznam CZ za tie desatrocia co niesme jedna krajina,hoci som rodeny cechoslovak z generacie husakovych deti :-)
Srdecne zdravim vsetkych :-)
haji
@kuko95 (26.3.2022 09:31)
Děkuji za fotečku a koment od srdce. Tvoje oblíbené bryndzáky bez slaniny už začínají být tradiční. Když ti chutnají bez slaniny, tak proč ne?! Kopec kyslej smotany to vyvažuje. Sto lidí, dvě stě chutí. S radostí bych dala testovací vzoreček. Hezký víkend!
haji
@leaela (26.3.2022 12:45)
Děkuji za vtipný a místopisný koment od srdce. Aj já se ráda poučím, bo po Slovensku i v mapě někdy "kufruji". Ostuda. Krásný jarní víkend!
mijaita
@leaela (26.3.2022 12:45)
Hezke psanicko, diky ti nej! Vysvetlim. Nekde jsem cetla, nebo nekdo psal, proste mam v podvedomi, ze @kuko je ze Spise, ba primo ze je ze spisskeho podhradí? Tak proto jsem zminila onu salas, kterou nikdy neopominem navstivit. Mam mista uz svoje, kde vari vyborne halusky, s neredenou bryndzou a hodne slaniny. A ver mi, neni jich mnoho. A tu redenou bryndzu, take jsem to uz v diskuzi tady nekolikrat zminila, maji na mnoa mistech . Alespon tu slaninu na nich maji, to ano. @kuko bude spis asketa :-) nebo si umí odrict!? :-)
sovka62
Dnes som piekla bocik sposobom, o ktorom som doteraz ani nepocula. V relacii Bez servitky ho takto robil jeden sutaziaci. Bociku narezal kozu, dobre ho osolil, pridal cesnak, zalial vodou, aby maso bolo ponorene, zakryl a odlozil do chladnicky na tri dni!? Potom maso oplachol, ulozil do plechu na pokrajanu cibulu a piekol zakryte 5 hodin na 150 st. Celzia. Tak som to riskla, za pokus mi to stalo.
A predstavte si, po piatich hodinach som z rury vytiahla vonave maso, take makke, az sa rozpadavalo. Odteraz bocik uz nikdy inak nepeciem.
leaela
@mijaita (26.3.2022 16:25)

Kuko je tusim kdesi zo stredneho povazia,pre tvoju blizsiu orientaciu niekde medzi Trencinom a Piestanmi,teda aspon podla toho ako udava zdroje nakupov tych jeho lahodok... :-)
Urcite maju kvalitnu bryndzu aj fajnu slaninku aj tam ;)
Pekny vikend prajem! :-)
haji
Achjaj ani nejde vložit koment. Ten další před chvílí napsaný je také fuč.
A všechny předchozí komenty před mojí v 17.20 hodin také!
@redakcia čo sa robí?!
1x zolik
haji
Moje nervy.
K tématu: Dnes polévka z červené čočky, mrkvi a stopkového zeleru - projeto tyčákem, sůl, zelené sušené bylinky a kousek najemno nakrájeného pórku. Hlavní chod: kořeněné kostky z kuřecích prsou /rozležené předem v sojové omáčce, olivoil, sušený zázvor a špetka ostré papriky, ml. černého pepře, sůl/, dnes opečeno na olivoil. Do toho mrkva, žampiony /pár kapek citronu/, tlustostěnná červená paprika, stopkový zeler, kokosové mléko a dochuceno sójovou omáčkou solí. Příloha: rýžové nudle.
Doufám, že koment projde a že se udrží!!
haji
V tom leknutí jsem zapomněla na hlavní koření mého hlavního chudu: kari koření.
haji
@sovka62 zajímavý recept na bůček a díky za sdílení vyzkoušeného recptu. Děkuji za milý koment. Snad se nám vrátí pod diskusiu. Netuším co se děje, ale pevně věřím, že @redakcia bude tak dobrá a zasáhne. Děkuji!
1x zolik
redakcia
@haji (26.3.2022 17:53)

Dobrý večer, ešte stále sa Vám nezobrazujú komentáre v tejto diskusii? Niekedy, keď v niektorom komentári sa zhodou náhod vyskytne kombinácia rôznych znakov (ktoré kolidujú s programovacím jazykom) tak sa to šprajcne :) Ale už by to malo byť OK...
2x haji a zolik
kuko95
@leaela ,Mijaita ja som povazian pri novom meste nad Váhom cestu do Martina som mal okolo 125km ja som tam viezol kamaráta ktorý nemá vodičák a išiel tam na kontrolu po operácii oči a ako píše leaela správne išiel som cez strečno kde po rokoch stále nevedia dokončiť poriadnu cestu 😁😁aj keď to je skôr do plaču než do smiechu ..a tam je taká malá búdka kde mali tieto domáce výrobky a tá bryndza ma zaujala tak som ju vyskúšal a bola fakt skvelá ešte ostalo aj na chleba s rajcinou :))
haji
@redakcia (26.3.2022 18:48)
Už ano, hurá! Asi se něco s něčím potkalo... já hned restartovala, ale pořád to bylo ko. Teď už je vše ok. Děkuji za vstřícnost a vysvětlení. Hezký večer!
1x zolik
mijaita
@kuko 95 (26.3.2022 18:50
Promin, @kuko jsem si te asi s nekym spletla. Mea maxima culpa :-) Ano, stanky pod Strecnom maji krasne zbozi. A nejen tam. Presto si pristi halusky udelej se skvarenou slaninou :-) :-) :-)
haji
@laylastastykitchen (26.3.2022 19:27)
Děkuji za koment a fotečku Snickers torty, tá je krásná, utěšená a jistě chutná! Na receptík se těším, sladkosti od tebe jsou vždy láákavéé!
1x zolik
haji
@kimlo (26.3.2022 19:50)
Děkuji za koment a fotečku Paprikáša z hlivy, mně by moc chutnalo a s rýží dvakrát! Skvělé foto!
1x zolik
haji
@cesminaz (26.3.2022 20:13)
Děkuji za komenty a fotečky. No a mám naslintáno v technice. Jahnacie rebrá na cesnaku a oregánu jsou nádherně upečené, chutné musí být jak s bramborem a petrželkou, tak s chlebíkem. Tvarohové koláče exkluzive, musí se v ústech rozplývat samy hmmm Mám naslintáno v klávesnici.
Hezký večer, milá Cesmínko!
56859_1426519131 - profilový obrázok
dr
dr
My sme mali granatír - zemiaky, fliačky, oravská slaninka, šalotka, cesnak, majoránka, rasca, mletá paprika sladká a štipľavá.
haji
@dr (26.3.2022 21:34)
Děkuji za koment, áno, granatír je oblíbená dobrota. Věřím, že jste si pochutnali.
Krásnou neděli přeji všeem!
Dnes budu péct kváskový chlebík. Věřím, že se vydaří. Zatím se kvásek hraje na vzcházení a moc se mu nechce. Mno, mně také ne... Alespoň v něčem jsme zajedno.
1x zolik
mijaita
I kdyz nejsem v nejlepsi kondici, kohout byl jasna volba. Ten recept je tak krasny, ze jsem si ho cele ty roky pmatovala, ze ho jednou musim udelat. Jsem dobra, nezapomnela a uuuzasny perkelt vim, ze uz budu delat driv nez za 10 let. Ani priloha me neodradila a ta k tomu fakt pasuje. Nevajte, uvarte i kdyby z jinyho ptaka.


haji
@mijaita (27.3.2022 12:43)
Děkuji za koment a skvělé foto, perkelt z kohouta musí být výborná a silná dobrota. Skvělé foto! A brzké zlepšení zdraví, kohout tě postaví na nohy, o tom nepochybuji! Krásnou neděli, byť ochuzenou o jednu hodinu.
1x zolik
haji
@laylastastykitchen (27.3.2022 16:56)
Děkuji za koment a svěží foto melouna. Jejda, ten je krásně vyzrálý. Už se chuť a vůni melounů těším, to je léto jak když vyšije. Hezké nedělní odpoledne, byť u vás ještě chladné a sněhové! U nás je 15°C, příjemně. Ale od poloviny příštího týdne hlásí citelné ochlazení a straší také sněhem.
haji
Kváskový chlebík jsem právě vytáhla z trouby, už chládne. Vyšel celkem dobře, chutný určitě bude. Už je objednaný brácha, dostane část pecníku s sebou na noční směnu. Vykutala jsem v lednici klobásky, tak mu dvě k chlebíku uvařím. Odpoledne došlo na sladkou tečku, kterou jsem dělala včera pozdě večer. Ušlehaná šlehačka s tvarohem, vanilkovým a klasickým cukrem ochucená. Byla super jemná a rozležení přes noc v lednici jí prospělo.
Hezký nedělní podvečer a večer přeji všem!
chorvatka
Mozno vam narobim chute : dnes som varila belgické jedlo WATERZOÏ (vyslov vatercoj). Je to rybacie maso na zelenine (mrkva, por a celer bulva) predvarenej vo vode a bielom vine, ochutenej kockou vyvaru. Vsetko sa zatrepe zltkom a trochou majzeny, aby sa to nezrazilo. Nakoniec staci zaliat smotanou, dochutit citronom, solou a korenim. Moze sa podavat s ryzou. Mam stastie, ze syn si nevzal svoju porciu, ktora je na prilozenej fotke.


kucharka
Ja som včera robila tuniaka so zemiakmi. Manželovi na želanie som urobila "habas" - zelené, akoby trochu nahorklé fazule s jelítkom a cesnakom, je to niečo ako hustá polievka.
Dnes sme mali pečené artičoky, dojedli sme tuniaka a tiež som urobila krevety s cesnakom a petržlenovou vňaťou.
Dezert bol kokos.roláda.


mirop
@leaela (26.3.2022 12:45)

no neviem, na Slovensku je vsetko "za rohem", je to mala krajina a i keby nie, spissky salas moze byt predsa aj v Bratislave... nie?
1x zolik
mijaita
@kucharka (28.3.2022 22:49)
No nemam, jen muzu chobotnici a sepie. Ryby take nejim. Je to tak :) Ale zas jim mnoho jineho, co by jini ani neochutnali :)


1x zolik
haji
@chorvatka (27.3.2022 20:41)
Děkuji za koment a fotečku, belgické jedlo WATERZOÏ je zajímavé jedlo, fotečka jako malovaná, aj opis se mi líbí, samé dobré suroviny. Pobavila jsi mě, že bylo co odfotit, jinak mizne zoči vhleď. Krásné pozdravení k vám!
1x zolik
haji
@kucharka (27.3.2022 20:54)
Děkuji za komenty a fotečky, jedno jedlo lepšie než druhé. Líbí se mi velké krevety, ale ještě nikdy jsem je nejedla. Mno, malé, takové perličky, mě neoslovují, ale tyto velké bych testla. Krásná roláda aj pletienky, jsi šikulka!
Letí pozdravení!
1x zolik
haji
Dnes jsem všechno, jenom ne fresch. Jdu to potupně vyležet. Krásný den přeji všem. U nás polojasno, 5°C. Rána jsou chladná, odpoledne je teploučko. Přijde ochlazení, déšť.
Klidný a úspěšný den přeji všem a pevné zdraví!
stefanm
... pridám vám čo som varil a odfotil si od 15.3. ....len tak, možno pre inšpiraciu, lebo pre mňa je, a vlastne stále bolo najťažšie vymyslieť čo budem variť
... takže 15.3. bol šošovicový prívarok s pečeným mäsom, pochutili sme si 😋


stefanm
...to sme mali aj o deň...a bolo ešte lepšie 🙂
...a potom sme boli na drobnej rodinnej oslave a tam bola fajna torta...to mám po troch poldeci rád!!!


stefanm
@zolik (29.3.2022 22:47)

...a prečo nie?... keď môže byť "ľadový šalát s mandarinkami" tak môžu byť aj Francuz zemiaky s vyšňami, nie?
...a boli v "akcií"!!!...tak som si doprial...a ver, že chutilo😀😀🖐️
haji
@stefanm (29.3.2022 21:29)
Velké díky za inspiraci a sdílení. Jedno jídlo lepší než druhé. Skvělá fota dobrého jedla. Dala bych si tvoje francouzské brambory, ty miluju.
kucharka
Na obed boli "fideuà" - opečené cestoviny/slíže na cesnaku a oleji, zaliate rybacími vývarom a zapečené v rúre. A k tomu lyžica domácej majonézy.


mijaita
@kuko95 (30.3.2022 21:41)

Tusila jsem. Patri mezi jidla, ktery si nikdy dobrovolne nedavam, kdyz jsou mi naservirovana, chutnaji mi. Urcite mezi takova patri i prdelacka a svetly prejt.
1x haji
mijaita
@kucharka (30.3.2022 21:50)
Jak jsem se kdysi v jedne arabske rodine seznamila s opecenyma nudlickama, od te doby je pridavam, jako oni, do ryze, pak jsem poznala i jen tak a ted vidim skvely rc od tebe. Vyvar muj jasne nebude rybi, ale to neni nic proti nicemu. Tos vymyslela nebo inspirace odnekud?
Skoda, pred chvili jsem dojedla silny vyvar hovezi. Ale urcite se mi to moc libi!!! Opecene nudlicky jsou lahůdka! Budou!
zolik
Ochladilo sa a riadne. Ešte aj prší. Dokonca na víkend hlásia sneženie.
Horúca polievka zo špikovych kosti a kuracích bokov príjemne zahriala. Namiesto rezancov boli slané palacinky tzv. Frittaten, tie mam po porciach zamrazene.


stefanm
@zolik (31.3.2022 14:06)

...tie slané palacinky misto cestovín je super nápad!!!...ale, vopred sa ospravedlňujem, tie kuracie? "bobky"🙂...

ja som nám dnes urobil Debrecinsky guľáš...mala byť k nemu tarhoňa. Bol som si istý, že doma mám ale nemám.
...a ešte jedna drobnosť...dal som si k tomu aj višňový kompót ale až keď som si urobil foto


zolik
@stefanm (31.3.2022 14:24)
Tak aj napriek tomu, že ja pomaly píšem tak Ty rýchlo čítaš 😂

1x haji
zolik
@stefanm (31.3.2022 14:20)
Som rada, že mám kompotového parťáka. Asi si v tejto diskusii (neviem v ktorom dieli) nepostrehol pripomienky a poznámky k môjmu hruškovému kompótu. Bolo to tuším že rezeň, tatarska a práve ten kompót.
Zdravím Ťa a kompótom Zdar!

haji
@kucharka (30.3.2022 21:50)
Děkuji za komenty a fotečky. Modrá rajčata vypadají velmi zajímavě, s radostí bych ochutnala hmm Opečené slíže s cesnakom jsou pro mě zajímavost, o chuti nepochybuji.
Super jablkové muffiny bych hned brala, vypadají velmi lákavě.
1x zolik
haji
@zolik (31.3.2022 14:06)
Děkuji za komenty a foto, taková polévečka by mě jistě postavila na nohy. Plná dobrého vývaru, zeleniny a ještě s celestýnskými nudlemi, co víc si přát?!
U nás je také chladno, prší a vyhrožují sněhem.
1x zolik
haji
@stefanm (31.3.2022 14:20)
Děkuji za komenty a fotečku, tvůj debrecínský gulášek vypadá prudce jedle! Fajn inspirace.
Pobavil jsi mě, trocha humoru nemůže uškodit.
1x zolik
haji
@zolik (31.3.2022 15:13)
Vidíš, nakonec kompotový parťák se našel. Ano, dokonce to tuším bylo 2x s tvým hruškovým kompotem, ale už si nevybavím kdo se divil.
1x zolik
haji
@mijaita (31.3.2022 15:13)
Děkuji za koment a krásné foto! Křupavé chlebíčky jsou vždycky dobrota a s koprovou pomazánkou dvojitá. Tvoji polévečku, kterou sice není vidět, bych si s chutí dala.
1x zolik
haji
Stále nejsem ok. Tuším jsem někde chytla nějakou "vymoženost". Jsem o čaji, prášcích, polévce. Zítra to vidím na rýžový nákyp, pokud se vyhrabu z peří.
haji
@mariamka (31.3.2022 17:15)
Děkuji za chutné foto, máš pravdu tvoje hrianky s medvedím cesnakom by mě nakoply. Děkuji za inspiraci. Udělala jsem si před chvílí hrianky so syrom a cesnakom. Děkuji za přání!
@zolik také děkuji za přání! i všem ostatním za účast. Mráz kopřivu nespálí. To dám.
haji
@zolik (31.3.2022 19:40)
Děkuji za koment a chutné foto, mně by moc chutnalo, plno zeleniny, ani masko nechybí. Hezký večer, v teplíčku u kamen!
mijaita
@zolik (31.3.2022 15:13)
Za meho detstvi se vetsinou k obedu davala miska kompotu.Mne na tom nic divneho neprislo. Spis bych si nedala k rizku tatarku :-) A jablkovy kompot k jidlu obcas uvarim.
mijaita
Jen jednoduše, semolinove špagety s cuketovyma, citronovy, cesnekovy a orechovy olejicek ve kterem vsec vymachano s lžičkou pesta promícháno a opraženýma piniema vychuceno. Maso netřeba :-)


zolik
@mijaita (1.4.2022 12:57)
Zdravím Ťa, tak následne popíšem 😊
Ovčí jogurt zmiešaný s olúpanou paradajkou, petržlenovou vňaťou a oliv.olejom
Obyčajné varené zemiaky (Nové, dovoz Egypt. Bol tu z toho následne mediálny škandál, lebo boli o polovicu lacnejšie ako regionálne a hneď vykúpené)
Ružičkový kel, po tvojom Kapustičky. Urobené na pare a následne dané do panvici k slanine.
Brokolica, urobené tiež na pare a následne zľahka opečené na masle, posypané opraženými Cashew orechami.
Nugetky z kuracích filet. Iba obalené v maizene s korením, soľou a červenou paprikou. Urobené na masle.
Prajem Ti veselý 1.Apríl 😘

mijaita
@zolik (1.4.2022 13:28)
Krasne popsane, dodava to na chuti spolu s fotkou. Ted budu muset delat nejake maso az do nedele ale pak se zas vrhnu na zeleninu. Ruzickovy kel miluju, na slanine, lahodny. Tak uz se tesim a dekuji za prani veseleho 1. Aprila, vzdy si ho uzivam :-)
haji
@zolik (1.4.2022 13:28)
Děkuji za odtajnění kopky ovčí jogurt/paradajky, petržlenovou naťou. To jediné jsem neodhalila. No, salátek je salátek, i když má bílý kabátek!!
1x zolik
haji
@zolik (1.4.2022 11:57)
Děkuji za koment a fotečku. Tvarohová torta s lesním ovocem vypadá náramně chutně. U nás sice nesněží, ale celý den jsou 4°C, větrno, včera lilo, dnes jen oblačno. Zatím u nás jsme bez sněhu. Zima jako tam, kde jsi rozepsala...
haji
@mijaita (1.4.2022 13:00)
Děkuji za koment a skvělé foto, inspiraci. Semolinové a cuketové špagety s pestem, vytuněné opraženými piniemi by mi moc chutnaly. Klidně i pro mě bez masa.
Hezký 1. apríl, užij si ho! Já mám pocit, že si ze mě dělá srandu kdeco už pár dnů. Pohodový víkend!
1x zolik
zolik
@haji
Dnes som nevarila, lebo som opravovala šijací stroj. Ešte že mám aké také znalosti z IT a doma letovaciu pištoľ. Kým som prišla na to, kde je problém, skôr problémy dva tak ma aj hlad prešiel. S nostalgiou som spomínala na babkinu šlapaciu Singerku. Moja Singerka je High-Tech (až tak high, že sa divím že nešije sama) Keď konečne systém naskočil to bola priam rajská hudba 😊





kucharka
@mijaita (31.3.2022 12:39)
Dobré ránko. Nie, nevymyslela. Je to typické katalánske rybárske jedlo. Kedysi si to rybári robili priamo na lodi a zalievali morskou vodou. Naši susedia sú rybári, celé generácie, tak nám vždy pár údajov vysvetlia :-))
Ale, ako so všetkými receptami, každá rodina a oblasť má ten svoj "pravý". Základ je slíže ( veľkosť sa tiež mení podľa rodiny a kraja ) a rybací vývar. Bez toho si to ani neviem predstaviť, ale skús a uvidíš…
K fideuà sa podáva "all i oli", cesnak s olejom, alebo my robíme domácu majonézu s trochou cesnaku.
Hádam niekedy pridám recept, ale zatiaľ si daj do Googla "fideuà rossejat" a máš tam toho kopec.
Dobrú chuť.

cesminaz
@zolik (2.4.2022 07:48)

😄😄😄 aj závidím aj nie.. Zasnežená krajina je krásna, ale zasa keby tu u mňa sneh napadol, tak by moje milované rozkvitnuté marhule by určite prechladli😬🤒🤒


mijaita
@kucharka (2.4.2022 09:28)

Dekuju, urcite G projedu ale nezkusim. Rybi vyvar opravdu ne!! :-) Ale vzdyt co, oni maji ryby, my kravy, oni rybi, ja hovezi (nebo jiny). Mnoho rc je pro me jen krasnou inspiraci a tenhle uz se do ni zaradila. Jak rikam, recept neni dogma :-) S tou majonezu mas ovsem moje sympatie, ja majonezu delam dost casto jako ty, jen pokud potrebuju cistou, nic nepridavam.
Mrka na me hezky den, preji i tobe takovy :-)
zolik
Spagetti alla čo chladnička dala 😊
Už na nej bliká červená kontrolka, že už toho veľa nedá, tak idem nakúpiť.
Dúfam že nebudem musieť odhadzovať sneh. Stále vytrvalo sneží


haji
@zolik (1.4.2022 17:10)
Děkuji za koment a fotečku! Umíš překvapit, opravářka šicích strojů pod rouškou IT, to se hned tak nevidí! Máš můj obdiv, smekám! Už zbývá jenom ušít jarní pytlík na guličky... Jsi šikulka!
haji
@zolik (2.4.2022 13:35)
Děkuji za komenty a fotečky. Sněhové nadělení u vás je u nás naštěstí znát jenom na teplotě vzduchu. Tak huhuláka můžeš stavět na terase... Pěkná chladničková fúze, skvělé foto. Určitě jsi už doma z nákupu a snad bez úhony. Krásný zbytek soboty a klidnou neděli v teple domova! Bude líp!
1x zolik
haji
@cesminaz (2.4.2022 10:05)
Děkuji za milé komenty a fotečky. Cibulové posúchy vypadají moc dobře, s radostí bych je k nějaké dobré polévečce přikusovala. Krásně rozkvetlé meruňky, aj ladoňky! Teď tu byla kamarádka a říká, že meruňkám už opadávají okvětní lístky, tak snad to na úrodě nebude pohroma. U nás chladno, pod mrakem, teď je 1°C. Zima jako prase. Já jsem zahrabaná doma, většinou v peří, ještě pořád nejsem ok. Ale už se to po malých krůčcích lepší. Krásné pozdravení a přeji nám všem brzké oteplení!
kuko95
@zolik (2.4.2022 13:35)

Fíha krásne napadalo ak sa môžem spýtať kde bývaš ?ja uz si ani nepamätám ako sneh vyzerá :D
2x zolik a haji
zolik
@kuko95 (2.4.2022 16:46)
Ahoj, vo Švajčiarsku, 50 km od Basel. Keď si zadáš do vyhľadávača PSČ 5015 Erlinsbach SO (SO je označenie Kanton Solothurn) tak Ti to presne zobrazí.

1x kuko95
haji
@kvakac (2.4.2022 17:00)
Děkuji za koment a fotečku, morčacie krídla sú skvelá volba, aj tvoj kuskus vypadá moc dobře. Mně by moc chutnalo! Já jsem na morkách a králíkoch vyrastala. Neznám lepší masko. Hezký zbytek soboty! Navnadil si ma. Teď se mi má chutnat můj rýžový nákyp, na kterém pracuju?! hmm
haji
Dávám péct rýžový nákyp. Dnes se ukázalo, že není odhad jako odhad. Vymazala jsem si máslem a vysypala menší plech. Dopředu. Chyba. Už jak se dovařila rýžová kaše bylo jasné, že jsem trefila kozla. Nevadí, ke kupě nádobí připočtu dva plechy. Kdo nic nedělá, nic nepokazí. Ti pilní napečou rýžáku na týden. Nedošlo mi, že na něj budu sama. Brácha nemusí rýži ani s masem, sladký nákyp obchází na kilometry. Před chvílí se u nás začaly vzduchem honit sněhové vločky. @zolik nemusíš posílat všechno, zlato!
cesminaz
@zolik no mala som ja kecať...asi pred hodinou už aj u nás začalo snežiť😳😭 moje marhulky!!! @zolik ty si nám cez varecháčsky monitor poslala sneh od teba😂😂 Druhýkrát prosím ťa odfoť slnko. @haji zlatá, predbehla si ma 😄😄😄 @zolik je asi bosorka
zolik
@cesminaz (2.4.2022 20:45)
Že som bosorka tvrdia aj moji synovia a aj môj brat. Keď sa situácia vyhrocuje tak mi je často povedané, že: “Máš šťastie, že žiješ v tomto storočí, v minulých by si už bola minimálne dvakrát upálená”. To je cena za to že chcem každému len dobre a nemôžem zato že mám len samých synov, synovcov a ešte aj brata. Ale za ten sneh, za ten fakt nemôžem. V tom prsty, prstíčky naozaj nemám.
Stále sneží. Fotky už posielať nebudem a o snehu už ani nepípnem ☹️☹️☹️
zolik
@kuko95 (2.4.2022 20:13)
Si myslím, že život je všade podobný. Len okolnosti sú rôzne. Všade sa musíš presadiť, hlavne v cudzine. Z ČSSR som “odišla” v 1985, mala som sladkých 19 a neverila som, že sa u nás môže niečo zmeniť. Neverila som že komunizmus padne. Nakoniec padol. VďakaBohu.
2x kuko95 a haji
cesminaz
@zolik (2.4.2022 21:34)

😂😂 ale ale milá @zolik posielaj nám kludne fotky, ale len v správnom čase a príjemné😊👍 Pozdravujem a pekný deň ti prajem!
2x haji a zolik
haji
@zolik (2.4.2022 21:34)
Ano, Zoloušku, věřím, že v tom nemáš packy! Matka Země žije svým životem a Zima se nechce jenom tak vzdát. Hlásím, že u nás těch pár vloček letělo jenom vzduchem a nenapadla vrstva, po těch pár kouscích není ani památky. Alespoň že tak. Už by se to mělo jenom lepšit, u nás určitě. Teď oblačno, 1°C a trochu větrno.
Klidně dávej fotečky, jaké uznáš za vhodné. Počasí je takové jaké je. A naše zbožná přání počkají. Nemám strach, ani z bosorek, ani z počasí. Vše se děje jak má. Krásnou neděli!
haji
Upomalila jsem kousek uzeného maska. A chystám se vařit brambory ve slupce. Podle kvality brambor uvidím, jestli půjdu do br. salátu a nebo sním brambory jen tak potlačené s maskem. Včera vyšel rýžový nákyp skvěle. Je jako peřinka, s jemnou chutí vanilky, másla, citronové kůry a něžně sladký. Je ho kupa. O sladké tečky je postaráno na několik dnů.
Krásnou a klidnou neděli přeji všem! Ještě pořád nejsem v cajku. Popíjím čajíky, dorazila jsem tymiánový sirup a poctivě ležím. Všechno chce svoje.
haji
@afataga (3.4.2022 13:05)
Děkuji za komenty a fotečky. Špargla s omáčkou na tanieri vypadá skvěle a prudce jedle, totéž se dá říct o pmaleném hovězím masku na hubách - toto jedlo miluju. Krásná magnólie, alespoň na fotke. Aj u nás pomrzly magnolie v parku, povídala kamarádka. Přece jenom je to exotická rostlina a některé roky to tak dopadne. Příroda se o svoji moc nedá připravit.
Díky za přání i za palce, jsi sluníčko! Krásnou neděli, někde u tepla a třeba s grogem!
haji
@stefanm (3.4.2022 13:23)
Děkuji za koment a fotečku. Ano, hovězí roštěnka se sázeným vejcem je retro. Mezi námi, bylo to jedno z nejdražších jídel na jídelním lístku, tím směrem jsme jenom nahlédli a poručili si restovaná játra s opékanými brambory a případně tatarkou. Moc se mi líbí to vejce s bylinkami - krásné zátiší se sluncem... Krásnou neděli a díky za retro naladění!
kucharka
@zolik (3.4.2022 15:54)
No tak to som rada :-))
Aj ja chodím na Varechu na inšpirácie, veľakrát keď vidím fotky varecháčov tak slintám… a potom hneď plánujem jedálny lístok..
Maj sa!

kucharka
Šalát z chrumkavého "maravilla" - čo je ako "ľadový" ale z farmy, radicchio, čerstvá mäta, čili, feta, hrášok a dobre pokvapkaný oliváčom a citrónom.


chorvatka
Dnes bol chatarsky gulas z hovädzieho licka a na zakusok tvaroznik podla pradavneho francuzsko-slovenského receptu. Z mensieho plechu zostal uz len jeden kusok. Ze su tam hrozienka nie je velmi vidiet, ale chutove je vyborny ! A pokial ide o stavnatost, ta je zarucena, ked do tvarohu s prisadami (cukor,mleté mandle, maslo, citron. stava a kora + maizena na zahustenie a hrozienka) pridate sneh z bielkov. Dufam, ze som vam narobila chute. Pekny slnecny tyzden vsetkym a vdaka za vase inspiracie.


chorvatka
@haji (3.4.2022 11:42)
Na ten ryzovy nakyp by som urcite dosla, casto sa mi o nom sniva, ale prvy pokus bol pripeceny (no priznajme skor prihoreny) na dne kastrola, takze nakyp ako tvoj "jedavam" skor pri citani receptov. Tu vo Francii sa robi aj s krupicou, ale netrufla som si este urobit ho a deti uz poriadne vyrastli (45 a 48 rokov) !
1x haji
chorvatka
@kucharka (3.4.2022 16:46)
nasiel by sa na tu pakoru recept , aspon len prisady, indické jedlo je pre mna fantazia, casto robim Kari s Koko(sovym mliekom).
haji
@zolik (3.4.2022 15:54)
Děkuji za koment a fotečku inspirativních krevet. Věřím že chutnalo!
haji
@kvakac (3.4.2022 16:38)
Děkuji za vtipný koment a foto tvého nedělního zákusku. Skvělé zátiší řízečků a br. salátu! Letí pozdravení!
haji
@kucharka (3.4.2022 16:54)
Děkuji za komenty a fotečky, jedno lepší jídlo než druhé! Zeleninové pakoras jsem nikdy nejedla, věřím, že jsou výborné. Skvělý salát bych si dala hned, vaši zeleninu, hlavně listovou vždy obdivuji! K tomu dobré masko, svěží jídlo. Viktoria sponge vypadá zajímavě, jo sladká tečka musí být. Libanonský chleba mi narobil chutě, recept bude milý. Vydržíme, nebojkaj. Letí pozdravení a díky za smršť dobrot!
haji
@chorvatka (3.4.2022 17:33)
Děkuji za milý koment a fotečku. Chatarský guláš z hovězích líček musí být výborný! Tvarožník by mi chutnal určitě, šťavnatý, s rozinkami hmm mám naslintáno v technice.
Děkujeme za přání slunečného týdne, tak snad se Oskar pochlapí, vyleze a bude dělat jaro!! Krásné pozdravení k vám, ať se ti daří!
K tomu rýžovému nákypu - ano, rýžová kaše je potvorka a umí prihoret. Dělám ji buď na Zepter hrnci a nebo litinovém. Mléko přilévám po částech. No a míchat a míchat a míchat... Po zchládnutí kaše do ní přidám máslo rozetřené s cukrem a žloutky, vanilkovým cukrem a citronovou kůrou. Závěrem se přidá ušlehaný sníh z bílků, Peču v troubě na plechu v nižší vrstvě - mám to tak raději. Klidně po holubovi pošlu výslužku, mám ho víc než dostatek. Tyjo, sny o rýžovém nákypu by se měly splnit!!
bugout
@kucharka (3.4.2022 16:54)
Tak prosím hľadaj čas. Vyzerá to veľmi pekne, chutne a zaujímavo.
chorvatka
@haji (3.4.2022 23:18)

Mila vila Haji,
Uz viem, kde som spravila chybu ; ryza sa vari len na mlieku, cukor tam ide az na koniec. Vdaka este raz, uz sa nan tesim !
1x haji
chorvatka
Dnes sme si spravili dalsiu nedelu, rano som urobila moravské knedliky podla babickinho receptu. Boli naducané " jak rukavy hanackého kroje", hoci som ich pripravila len z polohrubej muky. Moj manzel sa oblizoval, ved k tomu zbytku nedelného gulasa sa to velmi hodilo, ba aj k tomu studenemu pocasiu.


haji
@chorvatka (5.4.2022 20:42)
Rýži dopředu namočím do vody. Pak ji vsypu do mléka, trošku oslazeného a osoleného. Mléko přilévat po částech. A stále míchat. Určitě to půjde, nebojkaj.
Krásně naducané knedlíky! Věřím, že ke guláši jako stvořené, manžel je fajnsmekr.
Hezký večer a ať se daří! Budu na tebe myslet, rýžák není věda.
stefanm
... dnes polotovar!... "Ravioli s prošutom"
...ale syrová omáčka bola moja, domáca... manželka si pochutila 😋


haji
@stefanm (6.4.2022 15:42)
Děkuji za koment a fotečku, ravioli s prošutom a syrovou omáčkou by chutnaly i mně. Kvalitní polotovar není nic špatného.
kuko95
@stefanm (6.4.2022 18:25)

Ja som skôr myslel nejaký obchodný reťazec :D ale dik
haji
Dala jsem namočit strakatou fazoli. Žádné troškaření, celý pytlík. Zítra bude polévka, také salát.
chorvatka
@haji (6.4.2022 20:30)
No s takou fazulou rada robim taliansky recept "fagioli pasta". Na nadrobno nakrajanej cibuli sa speni nadrobno nakrajana mrkva a stopkovy celer, co sa vola soffritto"; Do toho zakladu sa da varit fazula zaliata vodou alebo vyvarom. Az je uvarena, odoberie sa vâcsie mnozstvo, zostatok sa prevari a rozpuci, co vlastne vytvori omacku. Zavaria sa do odlozenej fazule cestoviny = pasta. Vsetko sa nakoniec zmiesa. No a ja tam okrem soli a korenia pridam este ocot a smotanu, zavriem dvere na dva zapady a bastim lyzicou, zakusujem chlebom, zapijam cervenym vinom...
mijaita
Jednoduše lahodně
V másle opečená krkovice uzená, máslo hezky hněde, vonělo po celem byte a v něm pak vykoupaný hrášek. Víc nebylo třeba, mana byla na talíři.


haji
@mijaita (7.4.2022 13:32)
Děkuji za koment a fotečku, velmi svěží hrášek a šťavnaté uzené jsou příjemná inspirace. Věřím, že chutnalo!
haji
@chorvatka (6.4.2022 21:02)
Děkuji za milý koment, receptík, inspiraci. V další fazolové vlně vyzkouším i tuto kombinaci.
Uvařila jsem jednoduchou polévku. Fazole, kořenová zelenina, kousek kože ze špeku, česnek, libeček, závěrem cibulová jíška a trocha pepře, čili, pár kapek sójové omáčky. Moc se povedla.
haji
Dnes fazolový salát co chladnička dala. Vařené strakaté fazole, klobása, cibule, žluté jablko, olivy, stopkový zeler, vejce na tvrdo, majonéza, hořčice, ml. černé koření, pár kapek worchesteru. Po rozležení bude nebezpečný.
U nás celý den pod mrakem a vypadá to na déšť, 16°C, vítr se utišil. Krásný víkend přeji všem!
haji
No a jasné, že jsem zapomněla napsat kyselý okurek, bez toho by salát nebyl ono.
haji
@kucharka (8.4.2022 18:29)
Děkuji za koment a fotečku, takový fazuľový prívarok s uzenými žebírky bych si s radostí dala, vypadá famózně! Ještěže jedu také fazuľovú notu...
haji
@bugout (8.4.2022 19:31)
Děkuji za koment a fotečku. Sekaná s br. kaší je výborná volba. Díky za inspiraci, dlouho jsem nedělala. Hezký večer!
haji
@mijaita (9.4.2022 09:25)
Děkuji za óbr smajlíka! Krásný den přeji všem!
U nás větrno, zataženo, 7°C a pokud už neprší, tak bude. Přesto a hlavně proto je doma v teple fajn!
haji
@mijaita (9.4.2022 10:22)
Děkuji za koment a skvělou snídani v podobě vajíčkové pomazánky s medvědím česnekem. Jsi lepší! haha Já měla odleželý fazolový salátek s chlebíkem a kafíčko. Bude ze mě fazole.
haji
@mijaita (9.4.2022 10:42)
Je možné, že se poslední částí salátu vnutím do přízně bráchovi. Přiveze mi cibuli a brambory. Uvidíme jak moc bude mlsný. A to on je. Tuším že vyklíčí i on, bojuje doma s čočkou haha
haji
Fazolový salát úspěšně odjel. Po výčtu ingrediencí byl omilostněn i oči se bráchovi zaleskly. Věřím, že bude chutnat.
haji
@cesminaz (10.4.2022 04:46)
Moc děkuji za komenty a fotečky. Krása střídá nádheru, už grilovačka vonku! Líbí se mi jak plněné chlebíky Çökelikli, tak rybky. Kotlina nemá chybu! S radostí bych ochutnala, poseděla... hmm Krásnou neděli, milá Cesmínko!
haji
U nás je 5°C, převážně slunečno. Vítr si dal říct, tak snad bude během dne tepleji.
Dnes vařím moravské zelí/kapustu, tedy kyslá kapusta s cibulovou zápražkou. K tomu dělám na sporáku v Zepter pánvi krkovičku a vykostěné kachní "něco" - teoreticky stehna. Koupila jsem že na Vánoce. Trochu skluz, ale neva. Pár koleček knedlíku jsem vytáhla z mrazáku. Dnes to bude šup šup oběd. Fazolová polévka, masko, kapusta, knedlík. 4 boj.
Přeji všem krásnou Květnou neděli!
haji
@afataga (10.4.2022 11:31)
Haha Někdy se to tak sejde. Hlavně že mi chutná a celkem je to zdravá strava. Za odměnu létat na obláčku, byť má jeden fyzické tělo, také není k zahození... Ty liško podšitá!
stefanm
... pečený bôčik, dusená kyslá kapusta a neviem či Karlovarsky alebo Viedenský knedlik som k tomu urobil.
...vie niekto aký je rozdiel medzi Karlovarskym a Viedenským knedlikom? Ja nie!... rád sa poučíme!!


haji
@afataga (10.4.2022 13:58)
Děkuji za komenty a skvělá fota! Zeleninová polévka i zapečený karfiol jsou dobrá volba. Krkovice jako malovaná, to masko nemůže nikoho zklamat. Ano, hyacint ve volné půdě to nemá jednoduché, je drobnější, ale je jich kolem sebe více cibulek - rád se dělí. Krásný zbytek neděle! U nás i přeprchalo, nic moc teplota 9°C.
mijaita
@haji (10.4.2022 10:38)

Noooo, ja byla na vylete sockou a busem a kus pesky a byla mi tak priserna zima!! jasne, blbe boty, zima od nohou ale stejne. Klasika mraky, snih, vitr ledovy, pak slunicko ale to nemelo sanci hřat. Pak prezrany domu, uf,doma je nejlip! :-) Za odmenu zitra nikam ani ns nevystrcim.
Ale abych jen nefnukala, famozni porkova polivka a řízky a brsalát a ovocny salat a cervene vinecko a skvela spolecnost. Krasna byla nedele.
1x haji
cesminaz
@haji (10.4.2022 10:33)

Po turecky sa to volá Saç (Sač ) 🙂 Výborná vecička, aj na lahmacun, gözleme, plochý chlebík, lavaš... Fakt super👍


kucharka
U nás dnes “milky chicken”. Opečené kura, s cibuľou, cesnakom a feniklom, ochutený škoricou, oreganom, citrónom a zaliaty mliekom - veliká pochúťka. Podávala som s ryžou a pečeným kale. Najedli sme sa do prasknutia :-))
Tak víkend sa skončil, ale tentokrát mi to nevadí, máme týždeň prázdnin. Bude trochu jarného upratovania a výmena zimného oblečenia za letné (skrine) a potom si asi budem užívať voľno a oddychovať. Len tak, bez rutiny a bez pozerania sa na hodiny.... A k tomu patrí pečenie a varenie. Mám v kuchyni na stolíku založených kopec receptov ... čakajú tam :-)


mijaita
@kucharka (10.4.2022 22:27)

Vlastní invence, nebo recept primo? Mne moc líbí, koreni mam rada. Skoda, ze jsem z mrazaku vyzmizikovala kuratkove maso. Ale zitra ho koupim uz kvuli tomuhle receptu! :-)
haji
@mijaita (10.4.2022 20:31)
Děkuji za koment, ty ses měla dobře, oběd s výletem je vždy fajn! Pórková polévka, řízky a br. salát, ovocný salát - samé dobroty! Mno, to počasí, teploty jsou zrádné, nejlepší cesta jak se dobře nachladit. Snad to to víno trochu rozpustilo! Hezký den!
haji
@kucharka (10.4.2022 22:27)
Děkuji za koment a fotečku. Přeji krásné prázdniny!! Milky chicken vypadá zajímavě, na mě asi moc divoká kombinace koření - to víš, konzerva konzervovitá. Ať se ti daří, nejen doma v kuchyni! Hezky si společné volno užijte!
mijaita
Uz je rc pripraveny, tesim se na to jidlo. JO mam hodne rada, mam i dst rc ulozenych a jsem i varila. DIKY!!! :-)
haji
Nasolila, okořenila, očesnekovala jsem si hovězí zadní masko. Zítra se ukáže jak dál. Možná udělám na houbách. Zatím to mám otevřené.
haji
@mijaita (11.4.2022 19:17)
Děkuji za koment a fotečku, květák, hovězí masko se šnitlíkovou omáčkou vypadají náramně chutně! Výborný oběd!
haji
@kimlo (12.4.2022 13:17)
Děkuji za koment a chutné foto, tvoja oblúbená koložvárská kapusta vypadá chutně aj strojně, to je kumšt ju takto pěkně ukrojit.
haji
Vařím hovězí na houbách. Dvojctihodné houby podle vzoru @kimlo. Dala jsem zbyteček namočených sušených hub a krémové žampióny. Kousek špeku, cibule, jalovec, nové koření, bobkový list, ml. černý pepř, špetka chili, ml. červené papriky, plnotučná hořčice. Až bude masko měkké, přidám záklechtku, provařím, dochutím. Věřím, že bude mojí masérce zítra chutnat. K tomu penne a červená repa. Část uložím do sklenic a tak budu mít uvařeno na Velikonoce.
Dnes bylo odpoledne krásně a teplo, psi se byli o chládek. Zrána je pořád hodně chladno.
haji
Hezký úterní večer přeji všem!
kucharka
@haji (11.4.2022 13:06)
Ďakujem, aj tebe krásny a oddychový týždeň.
U nás ešte stále fúka, neviem, čo sa deje … :-)) Plánovala som ísť na pláž a asi z toho nič nebude, mala by som plné oči, uši a tašku piesku… a to ja neznášam … ach jaaj.

1x haji
kucharka
@mijaita (11.4.2022 13:49)
Nemáš za čo. Aj ja ho mám rada, veľakrát varím podľa neho a mám skoro všetky jeho kuchárske knihy …. Len je málo dní v roku, aby som to ja všetko stihla variť :-))

haji
@kucharka (12.4.2022 20:32)
Hmm, to je jako z udělání. Když člověk není pískomil, tak takovou pískovou clonu neocení. Neboj, to si sedne. Musí.
haji
Mám hotovo. Masko s omáčkou jsem dala horké do sklenic. Hovězí na houbách se moc povedlo. Určitě si koupím Little gem salát na svátky. Jejda, to bude dobrota!
cesminaz
A ako sladký dezertík sme mali čokoládový mascarpone zákusok so slaným karamelom. Narodeninový zákusok môjho syna, ktorý mal v pondelok 19 rokov🥰 Namiesto torty si vyžiadal tentoraz tento zákusok, je to jeho obľúbený🙂 Pozdravujem @haji a prajem všetkým príjemný deň!


haji
@cesminaz (13.4.2022 03:38)
Milá Cesmínko, děkuji za komenty a krásné, chutné fotečky! Jsi ty pilná včelka Mája, už ve 03.29 hod. sdílíš Co jsi vařila/pekla. Šikovné děvče jsi! Já si myslela, když jsem vylézala z peří ve 4.25 hod. bůhvíjak brzy nevstávám.... Vařila jsem těstoviny k masku, bo hned dopoledne běžím s obědem na masáž. Skvělý Žihlavový prívarok s vajcom, až se mi slinky sbíhají! O vyprážanom karfiolu nemluvě, je to moje nejoblíbenější jídlo, skvělá volba! A sladká tečka nemá chybu, ještě k tomu narozeninová dobrota v podobě Čokoládovo mascarpone zákusku so slaným karamelom hmmm Všechno nejlepší tvému synovi ke krásným 19-tinám!! Ať se mu daří ve všem, pevné zdraví!! Chlapec ví, co je dobré!
Krásné pozdravení k vám letí a úspěšný den!
mijaita
@haji (12.4.2022 23:31)

Z jakeho kusu masa jsi varila? Hovezi na houbach je doslova k sezrani. Co k tomu? Ryze, knedlik? Maserka se maaaaaa, ty se mit budes, chutna predstava :)
1x haji
kucharka
Aj u nás je avokádo obľúbené. Na šťastie blízko je farma, kde ich pestujú, tak kupujem zrelé a pritom nie moc mäkké, tie sú naj.
Dnes, keďže nieje ranný zhon, sme mali "víkendové" raňajky. Ospravedľňujem sa za nečistý nôž na tanieriku, ale už som to mala všetko namzané a až potom som si spomenula na fotku…. :-)



stefanm
... dnes som nám pripravil:
"Syrové ražniči" (tvrdý syr, šunkova saláma, paprika, pečivo) v bylinkovom cestíčku (pažítka, žerucha, bazalka) a k tomu...restovane zemiaky zo sušenými slivkami
...pochutili sme si 😋😋


kucharka
Obed bol dnes jednoduchý ale dobrý. Pečené zemiaky a jelítko. Jelítko je s píniovými orieškami a cibuľou. K tomu čalamáda.
Počasie je pod psa, akurát sa hodí k obedu :-))


kucharka
@stefanm (13.4.2022 14:43)
Restované zemiaky so sušenými slivkami? Tak to som ešte nepočula… Ako to robíš, prosím?
1x haji
haji
@mijaita (13.4.2022 08:22)
Bylo to hovězí zadní masko, kupované že na ptáčky. Mno, ale nebylo to na ptáčky, musela jsem jít do plátků. V Kaufu se maso kupuje hůř, musíš vzít celý kousek a někdy odhadnout, jestli to bude dost velké na ptáčky je kumš. Kupovala jsem před Vánoci a nedošlo na to. Dnes jsem k tomu dělala penne. I rýže je dobrá, nebo knedlík. Tak hovězí zadní na houbách dělávala babička a já si na tom zakládám, že umím vyčarovat tu chuť. Masérka je spokojená a já též, jsem ráda, že jí chutná. Jen dnes jsem jí zapomněla přibalit červenou řepu. Hlava děravá. Koupila jsem si ten Little gem salát, miluju ho, bude v sobotu a v neděli.
1x zolik
haji
@mijaita (13.4.2022 09:50)
Děkuji za koment a fotečku. Skvělá zelená snídaně, plná vitamínů a chutí! Mně by chutnalo! VIdím, že se poctivě chystáš na Zelený čtvrtek!
haji
@kucharka (13.4.2022 10:38)
Děkuji za komenty a fotečky. Skvělé autentické foto jak avokáda, tak vajíčka - taková vejce miluju. Aj aj. Aj roztečené, aj neroztečené - v každém případě musí žloutek být tekutý hmmm Avokáda z farmy tiše závidím... u nás je to na kočku, sázka do loterie. Už se mi stalo, že nezměklo a zahájilo odchod. Tolik škody. Dnes jsem si koupila salát Little gem, je ze Španělska a je vynikající!!
haji
@stefanm (13.4.2022 14:43)
Děkuji za koment a chutné foto. Špíz vypadá velmi chutně, restované zemiaky so sušenými slivkami jsou mi novinka - jejda, jak to chutná?
haji
@kucharka (13.4.2022 15:27)
Děkuji za koment a fotečku. Pečené zemiaky s jelítkem hmmm to musela být velká dobrota! Vidím prvně jelítko s orieškami, piniovými - jiný kraj, jiné chutě - zajímavé!
U nás bylo zrána opět dost chladno, přes den se počasí vylepší, celkem slunečno, ale foukal dost studený vítr. Naštěstí pláže nemáme... Krásné pozdravení k vám!
stefanm
@kucharka (13.4.2022 15:28)

... očistené, umyté zemiaky som nakrájal na menšie kúsky,opiekol na oleji, pridal koreniny (mletá červená paprika,. mletá rasca, koriander) na menšie kúsky nakrájané sušené slivky...nechal variť až kým sa voda nevyparila...je aj druhá možnosť, že slivky nedáš variť, aby sa nerozvarili, ale zamiešaš ich do urestovanych zemiakov až pred ukončením varenia (  varecha.pravda.sk/recepty/odvazne-zemiaky/16331-recept.ht...
) ... také som tu pridal pred jedenástimi rokami 🙂
1x haji
stefanm
@haji (13.4.2022 20:06)

...jejda🙂 @haji ...ako sa tu dá opísať ako to chutná?...no predsa každému podľa jeho chuti
... nabudúce sa ma opýtaj:..."ako to vonia"
...a len tak, pre info...vonku -jasne jasno a vraj 3°C ale trochu fúka vietor, len neviem určiť z ktorej svetovej strany lebo som ešte pod paplónom 🙂
1x haji
stefanm
@kucharka (14.4.2022 08:31)

...veru nenaučila si sa nič "nové"...to je jedlo našich prapredkov z oblasti severovýchodného Slovenska... má viacero variácií... slávnostné s varenou suchou fazuľou sa ako polievka podáva hlavne na Vianoce
1x haji
haji
@mijaita (14.4.2022 15:09)
Děkuji za milý koment a skvělé foto medvědí špenátové polévečky. Nádivka a jidášky ve společnosti ať chutnají, užijte si krásný den!
haji
Já jsem KO. Jistí to ohřátá fazulová polévka a poslední díl rýžového nákypu, k tomu višňový kompot. Nevadí, špenát z mrazáku neuteče. Přeji všem krásný a chutný Zelený čtvrtek! U nás je venku skvělých 21°C.
haji
@zolik (14.4.2022 15:51)
Děkuji za komenty a foto. Ano, špenát musí být, posílám holúbka s malým kastrůlkem, vajíčko mám! Ještěže máš tak ostrý sokolí ztrak, tyjo, já ty milučké zajačiky v polievke od @mijaita neviděla! Ostuda. Připomíná to jeden vtip: "Mně je tak blbě, že ani propisku nemám!"
mijaita
@zolik (14.4.2022 15:51)

Ta zabicky v odkazu take to me bavi, detem se libi a je to to nejjednodussi vykrajet z cehokoliv a opect :-)
1x haji
mijaita
@haji (14.4.2022 15:31)

Teprve budu páchat! :-) Prave jsem zadelala nadivku, zitra vmicham vejce a snih a upecu a jidasky jeste nevim kdy, jsem linaaa :-)
1x haji
zolik
@haji (14.4.2022 16:06)
Ak sa dobre pamätám tak aj váš prezident Václav Klaus niekde ukradol propisku. Asi mu bolo hodne blbě 😊

haji
@zolik (14.4.2022 18:03)
Jojo, péro z Chile! On VK je na propisky zatížený. Dostal i nějaké platinové pero od Koh-i-noor někde v hodnotě 100.000 Kč a bylo s tím mrzení - daně. Jindy mu pero při důležitém podpisu nepsalo a musel vytáhnout svoje z kapsy. Každý má něco, co ho provází jako červená vodivá nit. Teda propiska.
1x zolik
afataga
@haji (14.4.2022 18:24)

Dakujem, to som vedela, ale aj tak neviem, aky to ma zmysel. A uz vobec nechapem, preco to dodrzuju aj neveriaci, asi nejaka davova psychoza :-).
Neviem, co ti je, ale prajem skore uzdravenie.
1x haji
mijaita
@afataga (14.4.2022 18:59)
Jsem verici v tom smyslu, ze kazdy rok se vsechn zazelena. Zelena je barva jara. A proc si zrovna v ten den, nebo okolo, neudelat neco zeleneho? Vzdyt o nic nejde preci. Jsem ateista a presto se rada podivam do kostela....
afataga
@mijaita (14.4.2022 19:21)

Ved v pohode, nam staci na sobotu spargla a zelena trava na zahrade. Podla tvojej logiky by sme mali v zime jest biele veci, ked je sneh? To nema nic s kostolom, to je ina tema.
1x haji
mijaita
To nejde, neni bily zadny den :-) Ale zitra je bila sobota :-)
1x haji
zolik
@afataga (14.4.2022 18:59)
Ahoj Afi, tieto tradície a zvyky sú vo svojej podstate pohanské. Katolícka cirkev si ich prispôsobila k obrazu svému. Ako aj veľa iných sviatkov. S kresťanstvom vítanie Jara, nového života, Vesny atď nemá nič spoločné. Akurát si Vatikán k tomu napasoval Ježiša a bolo vymalováno 😊

haji
@afataga (14.4.2022 18:59)
Díky za komentíky a za přání. Tradice jsou kapitola sama o sobě. Mno, já jsem si, tradičně, vycucala baterky. Na to jsem specialista. To víš, kdo nemá rozum... Ale nebojkaj, mě to zase za chvíli bude pnout k výkonu. Sice slabému, ale výkonu. Jak mi s láskou říkávala moje babička: "Čamuríno, tobě zase okřály hnidy!" překlad: Zlato, tobě se ulevilo/polepšilo! např. po nemoci, po výprasku apod.
Hezký večer a klidné svátky přeji všem! Kámoška to lapidárně shrnula: Bezva Velikonoce, pár dní volna bez ztráty dovolené.
haji
Zítra budu dělat zapékanou brokolici. Včera jsem ji koupila a dnes se tvářila, že chce začít žloutnout. Smetanu, tvrdý sýr mám a uvidíme co se mi do zapékací misky ještě připlete.
zolik
@haji (14.4.2022 15:35)
To si po tej masáži tak KO? Neviem čo je pre Teba dobré na dobíjanie bateriek. Pre mňa je to humor a pohár dobrého vína k skvostnému jedlu v prijemnej spoločnosti. Najradšej na terase.
1x haji
haji
@zolik (14.4.2022 23:07)
Děkuji za komenty a fotečku. Skvělý mazanec - krasavec - s pekanovými ořechy, dobrú chuť k raňajkám!
Já se vycucala už den před masáží /návštěva hřbitova, nákup, večer vaření/. Pak druhý den dopo kousek vaření, nádobí, nachystat se, pak masáž a další nákup. Jsem bez rozumu... Mohu dělat tak jednu věc denně. Víc už je nad moje síly. Pak se divím. No, nedivím... Uf, ale už je mi líp. U mě to chce nucený odpočinek vleže, žádné aktivity. Poučit se je milé, ale hlavně aby mi to vydrželo!!
Krásný den, plný lásky a sdílení!! Láska je nejmocnější síla ve Vesmíru.
stefanm
...ja som sa včera (zelený štvrtok) obliekol do zeleného domáceho oblečenia (celkom mi pristane, nie!??🙂) a išiel uvariť zelený prívarok z hlávkového šalátu a medvedieho cesnaku...ale v tom zasiahla "z hora" vyššia moc (manželka) a rozhodla, že prívarok bude až nabudúce a dojeme čo ostalo od včera a "udelila" mi celodenné voľno...fakt!!!


stefanm
...tak som to, samozrejme, využil a zašiel si na jedno(?) čapované zelené+ a predebatoval s priateľmi dôchodcami závažné celosvetové problémy 🙂


haji
@stefanm (15.4.2022 07:03)
Děkuji za vtipné komenty a fotečky! Jsi mě fakt dostal, pobavil! Musím tvojej vyššej moci/manželke vyseknút poklonu: moudrá to žena! Skvělé zelené pivko, to sedlo!
Krásné svátky, plné lásky a sdílení!
stefanm
...no...ona je fakt "moudra to žena"... mňa vypustila do mojej krčmičky a zavolala si kamarátku susedku, dali si na našom sidliskovom balkoniku po sedmičke vinaka a určite preberali pre svet nepodstatné problémy



haji
@stefanm (15.4.2022 07:43)
Děkuji za koment a fotečku. Je to vyvážené, probrané. Podstatné aj nepodstatné. Tak to má být!
mijaita
Vytazena z trouby pred hodinou. I na Hrad by ji bylo skoda!! Tak je vyborna! Kazdy rok je dobra, bavi me ji delat. Letos zmena, koupila jsem v Lidlu zavakuovany kus bucku. Uvarila, tak byla i polivka a maso jedna basnicka. Nesmim do kuchyne, jak moc bych ochutnavala. Pratelske, kazdorocni, velikonocni zranice by byla v ohrozeni! :-) Mazanec a klobasy na grilu uz nejsou v moji kompetenci.


haji
@mijaita (15.4.2022 10:41)
Děkuji za koment a fotečku nádivky, mně by také magicky přitahovala... klobásy na grilu, mazanec - holky, vy se budete mít! Dobrou chuť a ještě lepší náladu přeju!
Já právě dala do trouby brokolici k zapečení. Oblanšírovaná brokolice, opečená cibule, penne. Zalito šlehačkou s vejci a nahoru úžasný sýr Berkase. Bude i trocha polévky, tentokrát opravdu jen brokolicové. Pár krutonků mám, dodám kopec pažitky.
haji
Od dopoledne se mi Varecha nějak chruje, ne a ne se připojit na poprvé. Teď jsem lovila z propadliště dějin koment, naštěstí úspěšně na podruhé.
afataga
@mijaita (14.4.2022 20:01)

Ejha, tak to som cele po.....la, ved ja som kupila na zajtra zelenu sparglu, nie bielu, asi sa budem smazit v pekle :-))), ale zacinaju tu kvitnut trnky bielymi kvetmi, mozno ma zachrania.
afataga
@zolik (14.4.2022 20:34)

To si priam tresla klinec po gebuli :-), presne tak to je, aj Vianoce boli povodne sviatky vitania slnovratu. Vidim, ze by sme si vedeli o tom podebatit.
haji
@afataga (15.4.2022 13:09)
Děkuji za trefný koment a chutné foto! Takové pražené rezance si nechám líbit, na fotce jsou přímo s sežrání! Také se těším na receptík.
haji
@mariamka (15.4.2022 13:16)
Děkuji za koment a fotečku, hlivová držková je vždycky výborná polévečka. Domácí hlivu závidím, má u vás dobré podmínky!
haji
@stefanm (15.4.2022 17:33)
Děkuji za koment a moc hezké velikonoční foto, krásně prostřený stůl, radost pohledět! Šalátový prívarok dnes hezky "sedl" jak na stůl, tak do bříška.
Přeji všem krásné sváteční dny, plné lásky a sdílení!
mijaita
@afataga (15.4.2022 12:53)

Kdyz je uvaris!? :-) Ale bacha, jeste bude cervene pondeli!!!!!! :-)
danda3
Ahojte, dnes na obed domáce jaternice s domácim chlebom, domácou kyslou kapustou a kvasenou zeleninou. Varím na zajtra vývar z domácej sliepky. 😄 Majonézový šalát hotový, údené uvarené, baba upečená, rezne naložené, nohy už vyložené.😄 Napečené figové miňonky a kokosové úliky, muž má zajtra okrúhle narodeniny (60), tak musím chystať aj do roboty, čaká ma náročný pondelok, príprava cestovinového šalátu + parížsky šalát, upiecť chlieb a orandž kocky. Nanukové rezy a figové miňonky schované v mrazáku.😄
Krásne prežitie veľkonočných sviatkov priatelia, dovarenia, do pečenia, teším sa v utorok do práce.😄
haji
@danda3 (16.4.2022 16:18)
Děkuji za koment plný dobrot! Ráda tě vidím. Tyjo, jsi jako včelka Mája, máš můj obdiv! Jedno jídlo, dezert lepší než druhé. Všechno nejlepší tvému manželovi ke kulatinám, hlavně pevné zdraví! Krásné Velikonoce i všechny ostatní oslavy ať se vydaří! Do varenia, do pečenia! Velmi pěkný a trefný pozdrav, přání. Děkujeme!
Já dnes lenivě. Byla jsem na návštěvě. Ke kafíčku jsem měla pěnové žluté velikonoční kuřátko /jak milé!/, trubičku z lístkového těsta, jednohubky. Teď jsem si ohřála brokolicovou polévku a na řadě je poslední díl rýžového nákypu s kompotovanými višněmi. Ještě oživit kvásek /už týden/ a pak šup do peří. Mám napečeno. Dostala jsem od sousedky pár kousků beránka a klín malinového dortu. Je o mě postarané.
Dnes u nás studený vítr, oblačno a odpoledne jen 9°C. I jsem si na cestu nasadila zimní čepici. A jak krásně hřála, stejně jako zimní bunda.
Krásný sváteční večer přeji všem!
zolik
Všetkým na Vareche prajem peknú slnečnú Veľkonočnú nedeľu
Môj sviatočný obed sa niesol v realizácii receptu od @kimlo “Bravčové výpečky s červenou kapustou”. Parená knedľa je už klasika podľa receptu od @babkamt.



haji
@zolik (17.4.2022 16:00)
Děkujeme za přání, koment a chutné foto! Výpečky, červená kapusta aj knedla jsou dobrá volba, mně by chutnalo. Také jsem jela mód kapusta, kačenka a jak je u mě dobrým zvykem, tak s chlebíkem.
Krásné sváteční pondělí velikonoční přeji všem! U nás chladno, teď 0°C, v noci dobře -3°C. Zataženo.
Dnes mám k obědu zbytek brokolicové polévky a dojde na moje hovězí na houbách, rýži a Little gem salátek. Sladká tečka: strakatý beránek od sousedky. Klínek malinového dortu padl včera, brácha se odpoledne zastavil na kafíčko.
mijaita
@haji (18.4.2022 07:23) k masu a zeli jis chleba? Jedna se divi :-) Ale klidne samotny, kdyz ne brambory nebo knedlik :-)
Ovsem obed budes mit ukazkový, lákavy, to jo!!!
Jedu cervene pondeli :-)


1x haji
mijaita
Dnesni pondeli je pry červené. Tak jo a tudíz snidane. Zatím. Mozna jeste rajská polívka a uvidím večer :-) Usmev všem sluší!


haji
@mijaita (18.4.2022 10:29)
Jsem chlebová víc než knedlíková a bramborová. Uznávám, že to zní divně, ale i rajská, koprovka, špenát mi jde s chlebíkem. Tak proč ne zelí, kapusta, to je podobné.
haji
@mijaita (18.4.2022 10:33)
Děkuji za komenty a fotečku, výborná snídaně i fotogenická. Hmm rajskou polévku si musím udělat co nejdřív, dlouho nebyla a chuť na ni mám velikou. Děkuji za inspiraci.
Hezké sváteční odpoledne! Před chvílí jsem udala zajíce a veselá vajíčka. Sousedovic děti mě vyšlahaly, tak hurá, mám to za sebou. Letos jsem koupila jasně červené obézní zajíce, samotné se mi líbili.
haji
@stefanm (18.4.2022 14:21)
Děkuji za koment a fotečky, bohatá velikonoční snídaně, krásně prostřený stůl!
Já dnes snídala mramorového beránka s kafíčkem. Ale u vás bych si pochutnala o hodně víc. Hezký zbytek svátečního dne!
kucharka
My sme dnes mali anglické raňajky, urobili sme si výlet do Londýna :-))
A celý víkend máme krásne počasie.
Pekný pondelok všetkým prajem!




haji
@kucharka (18.4.2022 16:52)
Děkuji za koment a fotečku. Tak výlet do Londýna a krásné počasí?! Co víc si přát?! Anglická snídaně by mě rozsekala. Ale na fotu vypadá skvěle!
haji
@mijaita (18.4.2022 18:34)
Děkuji za koment a fotečku. Tvoje rajská polévečka je hodně vytuněná. Já miluju "školkový" styl, s těstovinou - s rýží nene. Krupičné noky by šly. Hezký večer!
mijaita
S testovinovou ryzi ano, s nokama z hrube krupice lepsi a marocka taky dobra s kvetakem. :-)
kucharka
@mijaita (18.4.2022 18:23) , @haji
Tie raňajky nie sú každodenné raňajky :-) sú to tak trochu neskoré raňajky spojené s obedom - "brunch". Po týchto raňajkách vydržím nejesť až do skorej večere.

Taká zaujímavosť : podľa prieskumu sa dokázalo, že tí, čo mali anglické raňajky nepribrali toľko ako sa predpokladalo. Neboli počas niekoľkých hodín hladní a ani nemali na nič chuť. Naopak, tí, čo raňajkovali vločky, boli po čase hladní a ešte medzi tým aj mlsali.
( v prieskume sa nebrali do úvahy veci ako cholesterol…. ). Takže, ako už vedeli naši dedkovia a babky : na raňajky jedz ako kráľ, o obed sa podeľ s priateľom a večeru daj nepriateľovi. :-))

Tak, už sme späť, je po prázdninách, ufff… to zase budem potrebovať zopár dní aby som sa dostala do rutiny. Asi idem kúpiť športku… :-(
1x haji
mijaita
Snidane s pribehem, dikyyyyyyy :-)
Souhlasim, ja take rada snidam. Tyhle veci ne, ale ruzne opecene toustiky se seminkama, rajcatama, klidne i kdyz zbyde polivka, zitny, seminkovy krajicek, zeleninu a pod. Vlocky neoblibuju a rano vajicko nemuzu, je mi po nem blbe. Ke vsemu si udelam caj s mlikem a kavu. Nekdy filtrovanou, jindy logrovou. NIKDY nescafe.
haji
@kucharka (19.4.2022 09:27)
Hezky a s láskou podané Anglické raňajky. Přidám odkaz, který píše o tom, že dříve to byl fenomén šlechty už od 13. století, rozšíření do dalších vrstev nastalo až s příchodem 19. století a moderní doby.  www.apetitonline.cz/tipy-triky/anglicka-snidane-odkud-se-vz...

Z vyprávění známé mi utkvěly příběhy o Anglii, kde žila /možná ještě žije/ její sestra. Která se tam přivdala ještě před rokem 1989. Oblečení si kupovala zásadně mimo Anglii, bo do místní konfekce neměla šanci se vsoukat, o prádle nemluvě. Teprve postupem času se začal popisovat /a byl vidět/ problém - že lidé, hlavně ženy, začaly přibírat na váze. Začali všichni více jíst, začal dovoz různých druhů potravin, které se dříve v Anglii nevyskytovaly. A nakonec museli přistoupit k rozšíření číslování oděvů včetně prádla. Plno veselých historek o jídle přidávala k dobru. Doba pokročila a určitě je dnes plno věcí jinak.
stefanm
...moja "pani" si dnes, hneď keď rozlepila krásne očká, zapriala na obed kuracie pečienky
...pre také krásne oči muž musí urobiť všetko čo si prajú...a ako bonus boli jej obľúbené cesnakove hrianky ...no nevyhovej jej😋😋😀


2010
@haji (19.4.2022 13:16)
len taka poznamka s anglickom neviem ako v osemdesiatich rokoch ale v sedemdesiatich som mal frajerku v irsku a bez problemov som kupoval mame na slovensko velkost 14 co je nasa 42, a strava uz vtedy bola 'typicka" anglicka, indicky butter chicken ci kebab alebo pasta, skor sa tam cudovali ci uz mame elektriku na slovensku.
haji
@2010 (19.4.2022 15:18)
Děkuji za koment, určitě máš pravdu. Jen to moje setkání s paní, jejíž sestra už nějaký pátek v té době žila v Anglii, proběhlo cca před necelými 40 léty. Už si detaily nevybavím, ani místopis. Je to dávno...
haji
@stefanm (19.4.2022 14:44)
Děkuji za koment a fotečku, mně by moc chutnalo, pečienky miluju! Skvělý oběd!
stefanm
@mijaita (19.4.2022 17:05)

... áno...prskaju...ale časom sa to dá ustrážiť
...tak ako sa hovorí v druhej "knihe kníh" ((Kamasutre)..."dá sa to naučiť len cvikom"!!😀
1x haji
mijaita
@stefanm (19.4.2022 17:23)

Posledni prskance me utvrdily v tom, ze uz je radsi nechci!! :) Ani s kamasutrou! Radsi z nich pastiku a platky z veprovych nebo telecich.
1x haji
kucharka
@haji (19.4.2022 16:09)
Ono je to asi všetko trochu komplikovanejšie s tou váhou a priberaním. Kedysi bola nadváha znakom bohatstva, dnes už to tak nieje, práve naopak.
Ryby, čerstvé ovocie a zelenina… uff, ceny sú vysoké. V modernej spoločnosti je nadváha skôr znakom ekonomicky slabšej vrstvy.
Účelom je najesť sa veľa, lacno a rýchlo….

1x haji
haji
@kucharka (19.4.2022 21:10)
Hodně se všechno mění a teď možná rychleji než by nám bylo milo.
stefanm
Verejné "prehlásenie" :

Týmto prehlasujem, že po dnešnom obede (lahodná hrachová kaša, teplá údená šunka, opekaná cibuľa 😋), najmenej dva mesiace nezjem žiadne údené mäso!!!

Tak prisahám !!!...🤞🤞😀


haji
@stefanm (20.4.2022 12:43)
Děkuji za koment a fotečku. Jejda, hrachová kaše je moc dobrá inspirace. Pobavil jsi mě s tím uzeným, přísaha jak má vypadat. Skvělé a chutné foto, chutný oběd!
haji
@mijaita (20.4.2022 17:10)
Děkuji za koment a fotečku, tvoje neotřelá Velikonoční uzená polévka by mi chutnala. A jak jinak, já si prosím s chlebíkem... haha Hezký večer!
haji
@mijaita (21.4.2022 23:00)
S chlebíkem takové polévky, které jsou silné - mastnější. A nebo když je z polévky hlavní chod. Jemnou zeleninovou nebo hovězí/masový vývar jím také bez pečiva. Hezký den! U nás bude pršet, to je jisté.
mijaita
@stefanm (20.4.2022 12:43)

Prosim te, jak jsi varil tu hrachovou kasi? Nediv se, ja ji nikdy nevarila, jedla za svuj zivot 2x. Jako mala ve skolni jidelne - :-( a pak u kamosky za mnoho let na to a ta mi moc chutnala. Varis ji ze suseneho, zluteho hrachu? Trochu tady mam, zkusim. Poradis? Diky, uzeny si dam rada za tebe :-)
1x haji
stefanm
@mijaita (22.4.2022 10:38)

...tak to ja som sa jej za dva roky (1974-1976) ako vojak(?), bol som "sestrička" na ošetrovani, ojedoool... aspoň raz v týždni to muselo byť...volali sme to "atóm bordel"...a s opekanou špekačkou na prepáčením oleji mne to fakt chutilo

...teraz doma si ju robím tak dva krát za rok...a robím presne podľa receptu zo stránky "bonvivani.sk",  bonvivani.sk/recepty/hrachova-kasa...

...akurat vynechávam ten majorán
... skús...a keď sa ti na prvý krát nepodarí nevadí... človek má vždy ďalšiu možnosť
2x haji a zolik
haji
@kuko95 (22.4.2022 14:40)
Děkuji za koment a fotečku. Mně by chutnala jelítková kaša, s chlebíkem a pro mě ještě kousek kyselé okurky. Fajnotka, pro tebe 2x, jak tě znám. Hezký víkend!
1x kuko95
haji
@stefanm (22.4.2022 14:41)
Díky za odkaz, receptík se vždycky hodí, hrachová kaše dlouho nebyla a to napravím. Je to moje oblíbené jídlo. S chlebíkem, uzeninou či uzeným a kyselá okurka musí být - s ní se luštěniny lépe v žaludku tráví. Hezký víkend!
haji
@cesminaz (22.4.2022 15:21)
Děkuji za komenty a fotečky. Špaldové langoše vypadají prudce jedle! S jogurtovou polévkou nevím, ale receptem se ráda pokochám. Znáš mě, konzerva konzervovitá jsem... Hezký víkend i k vám! Co grilovačka, nebude?!
haji
@mariamka (22.4.2022 16:38)
Děkuji za koment a fotečku. To je skvělý tah - vajca ako nádstavba na lečo! Buřtík v tom není? To by i vegouš zajásal, když bez buřtíku. Hezký víkend!
mijaita
@mariamka (22.4.2022 16:38)

Souhlasim, takhle, sice jen z rajcat, delaji dobre jidlo v Maroku (berberska omeleta) A mne naucila jedna pani uz v min stoleti, zelejvat leco smetanou. jedno lepsi nez druhe a klobasa byt muze a kdyz neni, nic se nedeje. Jen kdyby ta rajcata, kdyz uz pozlacena, byla alespon trochu sladka a chutna! Pristi leco udelam taky s nastavbou :-)


haji
@mijaita (22.4.2022 18:14)
Jasné, že klasická hrachová kaše je o hodně lepší. Ale vyzkoušet to chci, taková fajn rychlovečka to bude. Jsem zvědavá na tu chuť, barvu má skvělou.
mariamka
@mijaita (22.4.2022 17:45)
boli to sice koktejlove, ale svacla som im stipku cukru (čím menšie, tým lepšie = koncentrovaná chuť)
1x haji
danda3
Ahojte, ja dnes vývar, bude aj na zajtra, mäso som mala naložené v jogurte, tak len obaliť v strúhanke a šup na plech, k tomu varené zemiaky s maslom a vňaťou + kyslá príloha. Urobila som kuraciu tresku. K tej hrachovej kaši len toľko, varievam často a odkedy som v mlyne, kam chodíme na múku, kúpila hrachovú krupicu, ktorú použijem na zahustenie miesto múky, tak nemá chybu. Hrachovejšia ani nemôže byť.😁
Pekný deň všetkým!
kucharka
U nás je dnes sviatok - San Jordi - ( Sv.Juraj ). Ženy dostávajú ružu a muži knihu.
Ruža sa spája s povesťou o princeznej a drakovi, a kniha s úmrtím Shakespeara.
Takže u nás tak trochu sviatočnejší obed : zemiakový šalát a plnené rezne, A ku kafíku jednoduchý zákusok, ktorý bol výborný…
Len by som chcela poprosiť o radu ako sa vyhnúť tomu, aby sa mi pláty z lístkového cesta nafúkli… Vopred ďakujem.


haji
@kvakac (23.4.2022 09:49)
Děkuji za koment a fotečku, to je nebezpečně horúce kuriatko, aby neblafla chata!! Máš hasičák v cajku?!
1x kvakac
haji
@zolik (23.4.2022 13:47)
Děkuji za koment a chutné foto, vidím, že také jedeš na pálivé vlně. Asi je něco v luftě...
Zdravím a hezké večerní hašení!
1x zolik
haji
@danda3 (23.4.2022 14:45)
Děkuji za milý koment, inspiraci. Samé lepší věci jsi navařila. Kuřecí řízečky, kuřecí treska - mně by moc chutnalo. A díky za inspiraci s hrachovou kaší a hrachovou krupicí. Dvojhrachová kaša nemá chybu!
Hezký večer a příjemnou neděli!
1x danda3
haji
@afataga (23.4.2022 15:57)
Děkuji za koment a fotečku. Karboše jsou fajn, ale ta příloha je k sežrání, fazulové lusky a huby nakyslo - takový prívarok jsem ještě nezkoušela, musí být jedinečné chuti hmm Plave mi klávesnice.
haji
@afataga (23.4.2022 15:58)
Díky za skvělou jarní fotečku, hned je mi veseleji. O vůni nepochybuji, trnky krásně voní!
Hezký sobotní večer a fajn neděli!
haji
@kucharka (23.4.2022 17:57)
Děkuji za milé komenty a fotečky. Velmi milý opis svátku Sv. Jiří u vás - zajímavost pro mě, udržování takových tradic obdivuji. Skvělý oběd, plněné rezne a br. salát, to je opravdu sváteční menu. Fotogenický zákusek, o chuti nepochybuji! Určitě ti ještě někdo poradí. Ale co popichat před pečením vidličkou?! To by mohlo fungovat. Ale to je zákon schválnosti. Když chci, aby lístkové těsto vyskočilo, ani se nehne a hraje se na placku. A vidíš, ty nechceš a šup, Tatry. Ale chutné Tatry! A díky za rozkvetlý Londýn - milé foto s aktuální atmoškou.
Přeji krásný, u vás sváteční večer! A hezkou neděli!
mijaita
@kucharka (23.4.2022 17:57)

pekarka nejsem, ale sleduju a videla jsem, testo do trouby zatizi plechem, aby se nenafouklo. Funguje to!! :)
1x danda3
mijaita
@afataga (23.4.2022 15:57)

Lusky, karbose, dobra kombineza :) Vidis, jak ses nekdy vynalezava smerem k mym ustum :) Ty houby dam jen kdyz samotny fazulkovy privarok. Kazdopadne dalsi inspirace k zamysleni.
haji
@frezia68 (24.4.2022 10:10)
Děkuji za přání, koment a fotečku povedených bezlepkových kaiserek. Aj tobě krásnou, pohodovou neděli!
haji
Dnes polévka z rané kapusty s kroupami, bramborem, česnekem, trochou cibulové zápražky, strouhaná mrkvička opečená na másle, ochucené solí, jalovcem, ml. černým kořením, sušenými bylinkami a kapkou sójové omáčky. Větší půlku raného zelí jsem podusila na oliv oil a na cibulce. Přírodní řízek z krkovice podávaný s brambory s kalerábom. Zítra s bramborem a dušeným zelím.
Dnes si musím dávat pozor, všechno létá co má peří. I hrnec, ale ten dostal tečku o topení a smalt dostal zabrat. Všichni ostatní jsou v pořádku.
Přeji všem krásnou, pohodovou neděli! U nás celkem teplo, 16°C, oblačno. Pršet bude, na střídačku prší od pátku.
danda3
Ahojte, u nás vývar zo včera, karí z kuracieho mäsa a keďže som neodhadla omáčku, mäso tam chudiatko plávalo samé, tak som tam šupla konzervu cíceru a do hotového čerstvý nasekaný špenát, k tomu jazmínová ryža. Doobeda som ešte zamiesila štyri cestá na cukrovinky, poobede sa budem realizovať, ak nezaspím.😁 O týždeň oslava 60- ky, inak by som nič nepiekla ani omylom. Ale o torty som poprosila nevesty, tak sa teším, čo vymyslia. Pekný zbytok nedele a úspešný týždeň vám všetkým želám.😍


haji
@mariamka (24.4.2022 12:23)
Kuře stokrát jinak - i polohou. Mě léta láká stojánek na pečené kuře ve stoje. A jak se znám, použiju ho jednou a bude ležet. Vím, že se peče na pivních flaškách, plechovce apod., ale mě láká stojánek.... Určitě bylo kuřátko chutné, aj pečené brambory.
1x zolik
haji
@zolik (24.4.2022 13:04)
Děkuji za koment a fotečku posúcha, bych si spálila zobák, jak se znám... Dobrú chuť!!
1x zolik
haji
@danda3 (24.4.2022 13:07)
Ahojík! Díky za koment a foto! Se pozná šikovná kuchárka, vie si zaradiť! Také se mi někdy stane, že to neodhadnu. Vývar mám ráda, a takovéto kuracie kreacie miluju, k tomu s jasmínovou ryžou - mně by moc chutnalo. Držím pěstě, ať jde pečení od ruky, ať se ti daří! Stejně máš odvahu, není to sranda vypékat na oslavu kulatin. Ať se dílo daří, úspěšnou neděli! Příští týden vše nejlepší oslavenci! a hlavně pevné zdraví!!
zolik
Hotovo. Šošovicová omáčka, stratené vajce, cesnakový posúch a šunka s medvedím cesnakom.
Riadne sa ochladilo. Z 20C na 9C. Zatiahnuté a veterno. Rozmýšľam že sa aj ja zatiahnem tak na hodinku na nedeľného šlofíka.


mijaita
@zolik (24.4.2022 14:33)
Tohle jsou moje jidla. Jen ten posuch se mi nechce delat. Ale cocka zase brzo bude. Krasny, ba nadherny mas talir! Teda asi jsi mela ..... :-)
1x zolik
haji
@zolik (24.4.2022 14:33)
Děkuji za koment a chutné foto, toto je prívarok, ne?! šošovicový. Pěkná kombinace se ztraceným vejcem, aj šunka vypadá dobře. Posúch k tejto dobrotě pasuje.
Tyjo, pěkný teplotní sešup, možno u vás na horách aj napadol sneh a pak se není čemu divit. Předpovídali u nás bouřky, v Česku. Ať si je tam nechají. Máš pravdu, v teplíčku a šlofíček jsou dobré volby! Hezký zbytek neděle!
1x zolik
haji
@mijaita (24.4.2022 16:10)
Děkuji za koment a chutné foto! Je vidět, že se ti krásně podařilo vytvořit stejně široké nudle a se škvarky je to vyvážená velká dobrota! Skvělé foto!
1x zolik
mijaita
@haji (24.4.2022 17:01)

Hezky zhodnoceno, fakt lahudka. Male zeli jarni krajim na kola pres lupeny a tak mám zelné nudle. Do varici vody jsem dala oboji nudle. Po 9 minutach zcedila, dala na talir, polila škvarkama se sadlem. Obed za 1 minut a jak jsem si pošmákla! Tohle zelí miluju.
haji
@stefanm (24.4.2022 22:54)
Děkuji za komenty a fotečky. Mně by chutnalo, kapusta, brambory i masko, to vypadá úplně suprově. Nealko Birell je dobrá volba.
haji
@zolik (25.4.2022 12:50)
Děkuji za koment a foto, mám utopenou klávesnici. Před chvílí jsem poobědvala a sladká/rumová/gaštanová tečka by se hodila! Pošlu si holuba, ju?! Hezké sladké odpoledne!
U nás prší - nic nového. Jak říkávala moje babička: "Prší, má na co!" Pohodový den přeji všem!
1x zolik
danda3
Ahojte, tak napečené, už len pozlepovať a ozdobiť. Robila som BB kolieska, citrónové linecké, kokosové kvietky a medové pláty budú na guľky marlenka. Ostali mi bielka, asi budú minilaskonky, prvýkrát som ich robila vo februári a mali veľký úspech. A ak stihnem, tak kávové zrná, ale bez kávy.
Na obed bola zeleninová polievka s ovsenými vločkami, šošovicový prívarok s vajíčkom, chlieb. Pekný deň.


zolik
@danda3 (25.4.2022 13:59)
Klobúk dole dávam. Tvoja kuchyňa vyzerá ako taká menšia manufaktúra. Ešte máš čo robiť kým to všetko polepíš a ozdobíš. Prajem pevné nervy.
Poteší ma a určite aj ostatných keď postupne pridaš aj fotky hotových keksikov
2x danda3 a haji
danda3
@mijaita (25.4.2022 14:17)

Oslava 60-ky, máme v sobotu, bude to v reštaurácii, takže variť nemusím. 😁 Tak aspoň niečo malé na stoly. Bude nás dosť, sme sa trošku rozrástli.😍
danda3
@zolik (25.4.2022 14:51)

Ahoj, to zlepovanie a ozdobovanie mám zo všetkého najradšej. Pridám aj fotky, ak budem stíhať.😍 Ďakujem.
haji
@danda3 (25.4.2022 13:59)
Děkuji za komenty a fotečky. Jejda ty jsi šikulka! Krásná práce a hlavně kopec práce, klobouk dolů. Na slepování a polévání se hlásím, to mi jde. Nejvíc mi jde ochutnávání, ale o to není nikdy nouze. Ať se daří a vše drží jak má, hlavně laskonky!
haji
@mijaita (25.4.2022 14:22)
Děkuji za koment a fotečku. Jsi žena činu, fazolky "s a bez" hub vypadají chutně i ve tvém podání. Krásné foto! Hlavně že oběma chutnalo.
1x zolik
afataga
@mijaita (25.4.2022 14:22)

Podla mna si uvarila ine jedlo, ja som robila klasicky privarok s bobkacom, smotanou a dokonca aj koprom a huby sladkokysle ale bez nalevu. No co uz, nemozem ti vzdy ulahodit, ja to nejake prezijem.
Toto je jedine jedlo, kde znesiem kopor.
1x zolik
zolik
@afataga (25.4.2022 19:14)
Trnky určite voňajú. Voňajú a volajú po slivovici 😊

1x haji
mijaita
@afataga (25.4.2022 19:12)

Uvarila jak pises, jen kopr nedala a smetanu jsem pridala do druhe porce, protoze u fotky zapomnela. Ale ja vim, ze nejaky rc tady na Varese uz s kys houbama je, mne do normalniho jidla proste nepasujou. Ze tu byla kamoska, tak jsem to zkusila a ani kopr by to nezachranil. S nekyselyma houbama je to desne dobry! :-)
haji
@afataga (25.4.2022 19:14)
Achjo, trnky voní - jemný slaďoučký opar okolo stromu. Asi mám lepší čuchometr než ty. I jsem to konzultovala s kamarádkou, ta také říká, že trnky voní! A nemyslím po sllvovici.... ta je finální produkt někdy na podzim. Teď zjara voní květy trnek.
laylastastykitchen
@danda3 (25.4.2022 13:59)

Krasa :-) vzdy som si myslela, ze vacsina ludi pecie linecke len na vianoce no vidim, ze su popularne hocikedy pocas roka :-) veru aj ja si ich spravim hocikedy cez rok. Moje deti ich velmi lubia :-)
2x haji a danda3
haji
@zolik (26.4.2022 15:42)
Děkuji za komenty a fotečky. Pěkně zužitkované slané dobroty v listovém těsto jsou fajn. Já jsem líná, nebalím, pokladu, upeču. Velmi pěkně vypadá i rajčotovo olivový salátek. Avokádo s medvědím čessnekem zní jako dobrá kombinace a na opečeném chlebíku to musí náramně ladit, fajně ochucené. Hezký večer!
haji
Uf, text : Avokádo s mědvědím česnekem .... patří @mijaita Omlouvám se oběma dámám. To je tak, když hlava je jinde než prsty na klávesnici a o či na skle. A to jsem nic nepila...
danda3
Ahojte, dnes zeleninová polievka so zemiakmi a cestovinou, bravčové pečené, kapusta dusená čerstvá, knedľa, stihla som len foto knedle.😁 Poobede som varovala vnúčatá, užila som si to s nimi. 😍


afataga
@haji (26.4.2022 10:49)

Ja som vlozila foto trnky, to je krik, slivka je strom, no a kde si videla alchemilku, to uz ide mimo mna, asi mas kvalitny matros :-))).
haji
@afataga (26.4.2022 10:02)
V tomto odkazu, tváří se to jako odkaz na trnku obyčajnú, ale když na to klikneš, je tam Alchimelka. Uf Matroš nemám žádný, kdyby ano, hned jdu reklamovat.
Aha, myslíš trnku - keř, tedy divokou trnku. Ta také voní! U nás se říká trnka i švestce, Proto ten mediální šum. Voní!! oboje!!
haji
@danda3 (26.4.2022 19:45)
Děkuji za komnet, zeleninové polévky miluju. Vepřo, knedlo, zelo jsem měla také, máme shodu, aj zeleninovú polievku. Máš můj obdiv, já knedlík nedělám, není to moje parketa, máš ho krásný a jistě chutný! Krásný den jsi měla, vnoučátka dělají radost! Hezký večer!
1x danda3
haji
@cesminaz (26.4.2022 23:33)
Děkuji za koment a chutné foto! Skvelá večera /aj na obed bych si dala/, tvoje hovězí na šťávě vypadá velmi svěže, masko jsi měla z mladého kusu, to je vidno. A slovenskú ryžu mohu jen závidět, k nám na periferii ještě nedorazila. Děkuji a také letí pozdravení!
mijaita
@haji (27.4.2022 00:15)

Slovenska rýře je ORZO, take se ji rika těstovinová. Urcite se koupí v Kaflandu, Bille, ja ji kupuju v takove male, soc samosce na vesnici :-) je levna a navic maji semolinovou. Myslim, @haji ze ji urcite i v tvem okoli nekde potkas! Ja ji hodne rada. Vyborny je z ni salat - nesalat, kdyz do uvarene, vystydle, das konzervicku žampionu a majolku. Nekdy pro me jeste zekena chili papricka.
haji
@mijaita (27.4.2022 08:25)
Děkuji za koment. Já vím, že je to divné, ale například tarhoňa dorazila na náš Kaufland teprve letos, cca v lednu. Vím, že název Orzo je ono, dokonce může být vyroben např. ve Španělsku. Ale u nás zatím po Slovenskej ryži/Orzu není ani chlup, teda zrnko památky. Je to moje pravidelná atrakce - prolézt všechny těstoviny. No a tarhoňa "naskočila" prva ve Zlíně, volala mi kámoška, že byla úspěšná. Světe div se, do dvou týdnů se objevila i v našem Kaufu. Tak nám, na periferii, dupou králíci. Díky za receptík na sálát/nesalát. Jejda, to musí být dobrota!
haji
@mijaita (27.4.2022 08:25)
Ani ve Zlíně není po Orzu ani památky. Kamarádka to hlídá.
2010
@haji (27.4.2022 10:59)

Taliani maju viacej tejto malej pasty, vyborne je acini di pepe, a risoni mensia verzia orza
1x haji
cesminaz
@haji (27.4.2022 00:15)

Milá @haji buď slovenská ryža, alebo orzo, alebo v tureckom obchode ako Arpa şehriye🙂 Dá sa zato dostať v rôznych obchodoch, skús aj ty pokukať.
1x haji
haji
@stefanm (27.4.2022 14:14)
Děkuji za koment, fotečku a inspiraci, zapékané brambory miluju. Počítám, že EM závodní strava nebere. Pokud vůbec něco jí.
haji
@2010 (27.4.2022 15:52
Děkuji za koment a nové varianty Slovenskej ryže a tarohoně v Italštině.
@cesminaz u nás jsme trochu omezeni jak počtem tak nabídkou obchodů. Ale když to půjde dál tak jako teď, stěží budou mít co prodávat i ti stávající.
afataga
@haji (26.4.2022 20:54)

Takze dobry matros ma asi ujo google, dobre nas domotal, ale zahada vyriesena.
1x haji
haji
@afataga (27.4.2022 19:14)
Jojo, dějí se věci. Jinak máš čich v pořádku? Já bych mohla klidně dělat psího parťáka na letišti při vyhledávání kontrabandu. Cítím i za roh. Jen bych se celníkům nevyplatila, mě by museli živit i šatit. I větší kotec bych potřebovala. Hezký večer!
mijaita
Díky chutné fotce oběda od @Stefanm , hrachová kaše, jsem se vzepjala k výkonu a prvně!!! v životě jsem se do ní pustila. Hrách doma byl (uz neni) a tak jsem namočila misu hrachu zluteho, celého. Varila druhy den, varila, ale hrách tvrdý. Jsem laborantka, tak jsem začala vymýšlet. Pridala jsem trochu sody. A co se nedelo, za ctvrt hod jsem sla ochutnat a nemohla jsem najit ani kulicku! :-) Kdyz jsem to precedila, v cedníku byla hrstička kousků hrachu. Tak tudy cesta nevedla, jen částečně. Zbylý hrách jsem do té vody dala máčet a se štipkou sody, za 20min vyborné. Rozmixovala, pridala lžičku máslové jíšky, ochutila a ejhle, kaše vyborná a jeste mi zbylo na polívku. Opekla jsem kousek uzené krkovice, priložila okurky a uz vim, jak zas nekdy uvarit hrachovou kaši. Někdy, ne moc často, ale jooo, všechno je jednou poprve!


stefanm
... prší...na poludnie skoro tma!!!...a taká je aj doma nálada
...tak som nám vyladil v rádiu ľudovky a navodil k dnešnému obedu atmosféru ako na "salaši"
...a k jedlu?... fazuľová s údeným rebrom...


haji
@mijaita (28.4.2022 10:53)
Díky za koment a fotečku, hrachová kaše je vždy velká dobrota. Také se na ni chystám. Hezké odpoledne!
haji
@stefanm (28.4.2022 13:49)
Děkuji za fotečky, komenty a odkaz. Fazulovica aj halušky s bryndzou, slaninkou a ludová hudba jdou krásně k sobě. Hezké odpoledne!
chorvatka
@stefanm (27.4.2022 14:14)
A preco nasmu prezidentovi ? On je slovenské jedla, alebo su v tom dajaké francuzske prisady, alebo je v Elyzejskom palaci slovensky kuchar, alebo je to Macronovo oblubené jedlo ? Uz sa neviem dockat tvojho objasnenia...
stefanm
@chorvatka (28.4.2022 20:28)

...objasnenie (ktorého sa nevieš dočkať!!🙂)

... napísal som to tak preto, lebo to je jedlo, ktoré sa u nás podáva aj v reštaurácii ako "Francúzske zemiaky" (ale to ty asi po tých rokoch, čo tu už nežije, asi netušiš)
1x haji
stefanm
...samo mi pridalo odpoveď a ešte som ju ani nedopisal
...chcel som ťa ešte pozdraviť a popriať pohodu a pokoj
... neviem, či také "objasnenie" stačí!?...ak nie tak nie 🙂
1x haji
chorvatka
@stefanm (29.4.2022 07:54)
Vdaka, za objasnenia, francuzske zemiaky si pamatam z detsva, ale casto ich nerobim, no miesto cabajky tam davam spanieske chorizo (ha, ha !) U nas sa vari vela slovenskych ci madarskych stiplavych jedal, moja stara mama bola Bayerka z Pesti. Taky rétes (strudlu) ako ona piekla (makova s rebarborou alebo s ceresnami) by si zasluzil zlatu medailu, veru tak.
Pekny vikend, slniecko a pohodu pri dobrom jedle a piti.
1x haji
cesminaz
Dnes sme mali na večeru vyprážanú rybu so zemiakmi, ale to som nefotila. Ale ako dezertík sme mali banánovo-čokoládové mufiny🙂 výborné.


haji
@chorvatka (29.4.2022 16:32)
Děkuji za komenty, Francouzské brambory, neboli Zapékané brambory. První název tu je probíraný každou chvíli s tím, že je to zavádějící název. Stejně je miluju, s názvem takovým či makovým. Krásné pozdravení do dálek!
haji
@mijaita (30.4.2022 09:37)
Plněné papriky s čínskou varietou i žloutek s bernskou omáčkou vypadají velmi dobře, o chuti nepochybuji! Tvořivá i fotogenická jídla. Krásný víkend!
haji
@cesminaz (29.4.2022 23:37)
Děkuji za komenty a fotečky. Vyprážanú rybu so zemiakmi bych si dala, stejně jako muffinky s banánem a čokoškou, věřím že jsou skvělé! Překrásné foto orgovánu, takto zblízka milé vidět, ještě ta vůně... ale snad ji někde v terénu zachopím. Krásný víkend, milá Cesmínko!
haji
Zítra nahodím dalším díl a už pojedeme co nový měsíc, to nový díl diskusie Co dnes vaříte?
Přeji všem krásný víkend, veselé čarodějnice a zítra vzhůru pod rozkvetlý strom!
stefanm
Vy, "postarší", si zajtra nezabudnite dať spišské párky s horčicou a krajcom chleba na papierovej tacničke a čapovanú dvanástku do voskoveho pohára 🙂... určite viete prečo!!!... tradície treba ctiť a udržiavať 😀🖐️
haji
@stefanm (30.4.2022 14:09)
A pro mě bonus v podobě mastných a hořčicových skvrn hlavně na horní části oděvu. Díky za připomenutí. K obědu nádivkou plněné kuře s rýží a novým hlávkovým salátem. Mno, to nesplním. Nemám kuře, ani nový salát. Budu improvizovat.
haji
@zolik (30.4.2022 16:10)
Děkuji za koment a fotečku retra v nové době. Krásný den! U nás teploučkých 20°C, pár mráčků, ale Oskar se snaží. Téměř bezvětří. Začínajú kvitnút divoké orgovány, zatím nejsou rozvité a šetří si vůni na 1. máje a dál.