Ahojte, vie mi niekto povedať ako sa pripravuje rakytníkoví olej a sirup, mám doma rakytník len neviem ako ho mám použiť. Ak s tým má niekto skúsenosti podelte sa, ďakujem
@zareagujAhojte, vie mi niekto povedať ako sa pripravuje rakytníkoví olej a sirup, mám doma rakytník len neviem ako ho mám použiť. Ak s tým má niekto skúsenosti podelte sa, ďakujem
@zareaguj
Sirup z rakytníka si vyrobíme tak, že roztlačíme plody drevenou vareškou a precedíme cez plachtičku alebo veľmi jemné sito, aby sme ich zbavili zvyškov šupiek a drene. (Pred drvením plody tepelne neupravujeme a vyvarujeme sa tiež priameho styku s kovom. Ak nevlastníme skutočne kvalitný drvič ovocia, ktorého súčasti sú vyrobené iba z nerezovej ocele, spoľahneme sa radšej na vlastné ruky.) Neľakajme sa, keď bude vylisovaná šťava mierne skalená, na kvalitu sirupu to nemá vplyv.
Až budeme so všetkým hotoví, prelejeme šťavu do sklenenej, porcelánovej alebo smaltovanej nádoby a rozpustíme v nej cukor s kyselinou citrónovou. Na 1 liter šťavy príde 1,6 kg cukru a 7 g kyseliny citrónovej. Po dostatočnom premiešaní prelejeme sirup do čistých, vyparených fliaš, ktoré pevne zazátkujeme a uložíme v chladnom prostredí.
Macerát (teda výluh) potom zriedime jedna k jednej buď prevareným cukrovým sirupom alebo hroznovým muštom. Približne na kilo cukru použijeme 1/2 l vody. Kedysi výsledný produkt ešte nechávali zrieť v dubových sudoch 12 mesiacov, nám dnes nezostáva nič iné len ho zliať do fliaš, zazátkovať korkom, zaliať voskom a uložiť do pivnice na rovnakú dobu, potom je vhodný na konzumáciu. Ľudová múdrosť hovorí, že 0,33 dcl je vhodné množstvo, ktoré pri dennej konzumácii prospieva ako prevencia chorôb.
www.biokamo.sk/biopurus-zdrave-oleje/olej-rakytnik-250...