Videla som v klietkach nielen zviazané živé kraby a rôzne morské živočíchy , ale aj živé žaby , hady , cvrčky , niečo ako morské prasiatka , vtáčikov malých i väčších.... to bolo prosím všetko určené do kuchyne .
Mäsiarstva na trhoviskách by našich hygienikov privádzali do zúfalstva –mäso vonku na hákoch / v takej horúčave okolo nich samozrejme lieta všeličo/ , hneď pod nohami živá hydina ktorú vám spracujú na počkanie ...vedľa sa predáva mäso pečené aj varené ktoré vám naporcujú a pekne zabalia domov :-)
Kurčatá a kačice čerstvé , údené, marinované , aj úplne čierne ...Prepeličky, holuby , malé vtáčiky...Sušené ryby , solené ryby a rôzne morské živočíchy - živé , sušené, údené , pražené .
Veľké kopy rôznej zeleniny - len kapusty som napočítala asi 15 druhov . Buľvičky a buľvy ktoré mi pripomínajú naše reďkovky alebo repu rôznej veľkosti .Korene lotosu.Vodné gaštany . Prečudesná koreňová aj listová zelenina ktorej meno a spôsob použitia poznajú asi iba Číňania.
Prapodivné /pre nás/ lahôdky – ako napríklad ich slávne „čierne vajíčka“ ktoré som sa naozaj neodvážila ochutnať:-)
Ovocie – od maličkých červených guľôčok ktorých názov som si nezapamätala , až po obrovské pomelo alebo melóny . Niektoré ovocie vonia aj chuti krásne , niektoré sú iba krásne a niektoré vyzerajú a zapáchajú otrasne ale majú úžasnú chuť ... Každý by si vybral .
Úplne samozrejme vám ponúknu aby ste si ovocie čí zeleninu ochutnali . Dcéra už chodí na nákup „naisto“ k svojim trhovníkom . Jeden má najlepšie a najsladšie pomaranče , iný mango , banány alebo mandarínky . Ani rečová bariéra nie je problém – kto chce predať , ten si už nájde spôsob ako sa so zákazníkom dorozumieť . Predávajúci chce predať nie iba raz , chce si zákazníka získať nastálo a tak sa aj správa .
Nákupy potravín v supermarketoch nie sú až také zaujímavé ....iba ak v tom , že aj Európan či Američan tam nakúpi takmer všetko ako doma :-)
Ale majú užasné polotovary ktoré doslova "klamú telom" :-) Potešila som sa , keď som našla niečo ako našu parenú knedľu . Ako knedľa sa to však nedalo použiť ...neviem však ani , s čím to jedia oni :-)
Kúpila som v balíčku niečo ako naše buchty na pare - buchty to síce neboli ale boli skvelé : plnené pikantným praženým bravčovým mäskom .
Zemiaky sa síce predávajú v sieťkach po 3 kusy - ale ryžu si vyberie určite každý podľa svojej chuti . Bežné balenie je po 5 kg ale aj 20 kg ...Vlastne sa ani nečudujem , ryža alebo cestoviny /hlavne rezance/ patria ku každému jedlu .
Keď som chcela urobiť "náš" zemiakový šalát chcela som kúpiť nakladané uhorky .Nachodila som sa kilometre po obchodoch , kúpila snáď všetky druhy nakladaných uhoriek - všetko samozrejme čínske - a hoci boli naozaj úžasné , do šalátu sa nehodili . Boli korenené od badiánu cez škoricu všeličím ...mali v sebe cibuľu i cesnak, voňavé hríby , boli sladké , slané aj kyslé , trošku pikantné aj pálivé ako peklo ....ale hlavne všade prerážala chuť sójovej omačky :-)
Samozrejme , také špeciálne veci ako je bryndza či oštiepok sa musí doniesť zo Slovenska ...ale už viem , že nakladané sladkokyslé uhorky/nemecké/, horčica /francúzska/, či poľské klobásky sa dajú kúpiť aj tam :-))))
Aj po rokoch ma ešte stále fascinujú čínske lekárne . Podobajú sa skôr na obchodíky pre čarodejnice :)))
Rôzne sušené bylinky visia vo veľkých trsoch zo stropov aj z háčikov na múroch. Sú tam celé kopy sušených žraločích plutiev .Rôzne sušené morské živočíchy. Nespočetné nádobky so sušeným hmyzom drobučkým aj pomerne veľkým...Sklenené aj porcelánové nádobky s krémami aj mastičkami ktoré nevoňajú práve vábne .Vrecká s čajmi -zelenými , čiernymi i bielymi /?/ ,čaje z kvetov ... Fľaštičky s mne neznámymi roztokmi v ktorých plávajú kúsky hmyzu .V ďalších malé či väčšie hadíky a hady .Sušené kosti . Sušené kúsky kože .Sušené hlavy i hlavičky zvierat .... Keď však neviete po čínsky , tak nič nekúpite – na rozdiel od iných obchodíkov sa ani anglicky ani posunkami s lekárnikom nedorozumiete . A aj keby som bola schopná lekárnikovi vysvetliť či ukázať čo ma trápi – inštrukcie o „liekoch „ a ich užívaní sú zložité a pre nás vlastne nepochopiteľné . Takže táto oblasť pre mňa stále ostáva záhadou :-))))
Kto chce poznať svet , musí navštíviť AJ Áziu....
Zazitok na zivot stretnut sa takto s kulturou o ktorej nasa generacia snad len citala v knihach.
Krasne si to povedala Babidka!
Ja dakedy reagujem podrazdene na komentare ohladom pojmu cina vo vareni.To je asi tak ako keby sa vsetky kuchyne europy dali pod jednu hlavicku kuchyna EU , ziadna madarska, talianska, francuzka len jedna...co je totalna blbost.
Ja sa pohybujem poslednych 25 rokov po azii a stale objavujem tuto komplexnu cast sveta , je tam ovela viac uplne odlisnych kuchyn tak isto ako v europe.
ze 3 februara sa zacal cinsky Novy rok,rok Zajaca.Vdaka dvom elementom,ktore ho charakterizuju (kov a drevo) ,ludia narodeni v tomto znameni si maju davat preventivne pozor na dychacie cesty ,imunitu,traviace ustroje a nervovy system.Pretoze zakladnou filozofiou cinskej mediciny je prevencia,lekari odporucaju jest kazdy den vela farebnej zeleniny,hnedu ryzu,..Hodinu po kazdom jedle pit caj (mentolovy,zazvorovy,kamilkovy,likoricovy).
Vyvarovat sa fajceniu ,nadmernej konzumacii alkoholu,vyprazanym masnym jedlam,cukru,bielej muke,...To iba v skratke ,cely clanok od Dr.Maoshing Ni(Secrets of Longevity) som nasla na internete.
Pekné čítanie, aj preto, že veľmi veľmi dúfam, že sa tam raz dostanem:)))
Výborne sa to číta, mám rada takéto zaujímavosti.
Máš veľmi pekné zážitky a zi zlatá, že sa s nimi aj podelíš.
tak az pospominas napis vaic