najprv k manželovej sestre ktorá je rodená farmárka .No a tá sa staralo o svoje aj o naše kuriatka:-)
Keď kuriatka podrástli , tak konečne prišli k nám .Prišli iba sliepočky a pár kohútikov , ale aj tak ich bolo 38 a ja som bola nadšená . Mala som už preštudovanú odbornú literatúru a bola som presvedčená , že to nejako zvládnem .
Mala som presne také predstavy o sliepkach ako všetci mestskí ľudia :-) Trvalo mi nejaký čas , kým som zistila , že sliepky majú svoj vlastný názor na to čo a kedy jesť , kde chcú spať , čo je vhodné na rozhrabanie a na rozďobanie , kde budú nechávať svoje kurince :-( Náš vlčiak ich považoval za drzých votrelcov a tak sa ku nim aj správal . Bolo to ťažké , ale po pár dňoch som psíka naučila , že „naše sliepky sú nedotknuteľné „ a veruže to rešpektoval .
Ťažká skúška pre mňa nastala , keď mi začala kvokať prvá sliepka ...bola som zúfalá , lebo som bola presvedčená že ochorela a strašne trpí :-) Vyskúšala som snáď všetky "protikvokacie" metódy - ale sliepky kvokali a kvokali ďalej . Tak som podľahla ich nátlaku a podsypala som vajíčka jednej , o pár dni ďalšej ...a odrazu som mala 4 kvočky . Nemali chuderky pokoja . Stále som ich kontrolovala , dvíhala a obzerala vajíčka , merala teplotu pod nimi , skúšala vlhkosť . Napriek tomu všetkému sa kuriatka začali liahnuť a ja som bola nadšená !! Boli nádherné , milučké a šikovné . Dokázala som pri nich presedieť celé hodiny a sledovať ich . A pravdupovediac – fascinujú ma doteraz . S hrdosťou som kvočky aj s kuriatkami vykladala každý deň na dvor a do záhrady . Rástla som od pýchy , keď mi ich susedky obdivovali a vychvaľovali . Kvočky s kuriatkami už „neboli v móde“ a každý si sliepky kúpil už odrastené od priekupníkov . A odrazu prišla „panička“ a mala plnú záhradu sliepok a dokonca aj kvočky !
Akoby mi sliepky nestačili , na ďalšiu jar sme kúpili pár brojlerových moriek . Trošku som mala obavy , morky sú dosť chúlostivé a nevedela som , či si s nimi poradím . Panika ma chytala pri každom daždi aby mi nezmohli , kontrolovala som snáď každé steblo trávy čo si odždibli .
Polovica z nich síce do konca leta neprežila – urobila som pár chýb ktoré sa im vypomstili – ale získala som cenné skúsenosti . Každý ďalší kŕdeľ moriek bol a je krajší ...
Keď som už chov sliepok aj moriek zvládala bez väčších pohrôm , rozhodli sme sa kúpiť brojlerové kurčatá . Žiadne 2-3 ale rovno 40 :-) Môj muž je veľmi praktický a podľa neho čas ,ktorý som strávila pri sliepkach mal byť využitý efektívne :-) Takže ci kŕmim 30 či 70 kusov hydiny - je to vlastne jedno z hľadiska môjho času ale nie je to jedno z hľadiska efektívnosti :-)))))
Brojlery sú na prvý pohľad čudné sliepky . Nebehajú .Pípajú až priveľmi. Nie sú zvedavé. Nehrabú .Iba sedia pri kŕmidle a jedia a jedia . Tak som to videla aj ja . Za prvé 2 týždne stratili asi 1/3 svojej hmotnosti a pili naozaj neúnosné množstvá vody . Iba jedli , pili a ...kadili . Vodnatú stolicu som považovala za čudnú , ale veterinár ma ubezpečil , že o pár dní to prejde . Prešlo . Naozaj . Zvykli si na moju domácu stravu – iba zmes pšeničného a kukuričného šrotu a krásnu chrumkavú žihľavu . Ktovie akým krmivom ich kŕmia aby rýchlo rástli ? Veď to bolo prekvapujúce , keď z nich pri prirodzenej strave takým tempom vychádzala voda a prudko schudli . Keď však začali naspäť priberať , menili sa aj ich zvyky – začali sa znovu meniť na sliepky . Samozrejme , že najradšej sedia pri kŕmidle ! Ale začal ich zaujímať aj zvyšok ich kuracieho sveta . Tráva . Hmyz. Hrabanie v hline .
Keď niekto hanlivo tvrdí o sliepkach že sú hlúpe – veľmi sa mýli . Áno , sú pragmatické a v prvom rade myslia na jedlo / ľudia nie sú iní/ ale celkom sprosté nie sú . Kuriatka hneď po vyliahnutí sledujú matku a tá ich naučí všetko , čo v živote potrebujú . Brojlery nie sú také bystré ako normálne sliepky , ale skoro pochopia ako prežiť.
Morky sú celkom iné . Ani po 3 mesiacoch nevedia trafiť do svojho domčeka . Keď pri lejaku stoja pod odkvapom tak tam stoja - nech leje akokoľvek . Zato večer dokážu vyletieť a usadiť sa na streche skleníka či na vrchné konáre čerešne !Vtedy mám o "zábavu" postarané .... Môj názor na ich mentálnu úroveň je asi taký : ak možno morku považovať za „škôlkára“ tak sliepky sú „vysokoškoláčky „.
Chovať hydinu nie je mimoriadne náročná intelektuálna činnosť– ale chce to svoj čas . Znamená to skoré ranné vstávanie kvôli kŕmeniu bez ohľadu na počasie či ročné obdobie . Pravidelné čistenie kurníka a výbehu od kurincov . Dennodené vláčenie veľkých debničiek čerstvej žihľavy z lesa a rôznych bylín ktoré hydine chutí . Ráno ešte za svitania prejdem takmer kolenačky trávnik, kde má byť hydina cez deň , aby som vyzbierala všetkých slimákov-bezdomovcov , aby sa nimi sliepky neotrávili . Uchrániť hydinu pred jastrabom , kunou , líškou .Každý rok tak prídem o niekoľko sliepok ....Kuriatka chrániť pred všetkým možným – od lietajúcich dravcov , lasicou, kunou, tchorom ci užovkou.Striehnu na nich rôzne choroby takže maličké nosnice treba pravidelne vakcinovať , dbať na čistotu kŕmidiel a hlavne vody …
No a niekedy príde hotová pohroma . Pred dvoma rokmi nám počas jednej júnovej noci líška vtrhla do kurína a zlikvidovala takmer polovicu kŕdľa. Za obeť jej padlo 20 krásne vykŕmených brojlerov /ťažkých asi 4kg/ , 11 niekoľkotýždňových budúcich nosníc a jednu asi 7 kg morku .Psa sme tu noc omylom zamkli v garáži :-((( Bolo to v čase , keď majú líšky mladé - takže si asi chcela líška-matka narobiť zásoby . Ale akosi som sa na ňu nedokázala poriadne nahnevať ! Poplakala som si...a na druhý deň sme priviezli nové mladé brojlery. Ale za tými mojimi krásnymi kuriatkami mi je dodnes ľúto :-((
Chovať hydinu nie je veruže ani lacné .Zdravá hydina a vajíčka sa iba z odpadkov z kuchyne /ako si mnohí predstavujú/"nevyrobia " .Hotové kŕmne zmesi sme časom zavrhli - sú dosť drahé a hlavne ich zloženie a pôvod dosť nejasné:-( Po žatve sa snažíme nakúpiť pšenicu a kukuricu v okolí a z nej si sami robíme šrot . No a doplnky výživy ako sú minerály, vitamíny , liečivá , dezinfekciu kupujeme u veterinára ktorému dôverujeme. Od skorej jari do jesene vláčim obrovské množstvá "ekologicky čistej" žihľavy z lesa . Máme milého suseda ktorý dvakrát do roka pokosí svoj veľký sad , trávu usuší a daruje nám seno na podstieľanie .
Ešte jedna rada pre nádejných chovateľov hydiny- ak máte veľké oči a domnievate sa , že vajíčka aj hydinové mäso budete mať lacnejšie ako z hypermarketu tak sa rýchlo prebuďte :-) Ale zato ich budete mať zaručene chutné a najvyššej bio kvalite ....Budete vedieť presne čo jete . Čerstvé . Bez rastových hormónov , dioxinov a inej pliagy .
Už niekoľko rokov túžim po kŕdli kačiek a husí. Dúfam , že toto leto už budú po našej záhrade behať....:-)
A čo sa týka moriek, máš úplnú pravdu. Jednoducho najsprostejšia hydina, akú poznám. Raz sa stalo, to už som bola profesionál, e v hale kde bolo 5 000 moriek prasklo vodovodné potrubie. Ako by aj nie, morky ktoré vtedy mali už asi 2,5 kg, najradšej sedávali na ňom, až to potrubie nevydražalo. Nočný strážnik zistil, že morky sú po bruchá vo vode, zobudil mňa, manžela, naše tri drobné deti a našťastie aj svokru, ktorej sme zverili deti a my sme leteli do haly. Zavolali sme si pomoc z poľnohospodárskeho učilišťa, ktoré našťastie sídlilo v meste a morky sme sa cez otvorené dvere snažili nahnať do sesednej haly, ktorá bolo čistá, nastlaná, pripravené pre 10 000 jednodňových kurčiat, ktoré mali prísť o dva dni.
Myslíš si že išli? Ani ich nenapadlo. Tvrdohlavo sa pred dverami tlačili jedna na druhú, takže sme ich museli po jednej, ručne. do tej haly prehádzať. Pôvodnú halu sme vyčistili, nanovo nastlali a nad ránom milé morky prehadzovali späť, lebo opäť neboli ochotné sa pohnúť po vlastných. Skrátka hlupane.
Skončili sme ráno, ustatí ako psi. Doma ma čakal špeciálny bonus. Keď sme v hale zistili rozsah katastrofy, utekala som domov, aby som telefónom privolala spomínanú pomoc. Ruky od hnoja, tak som si ich chcela umyť, ale voda netiekla, zastavili sme ju v celom objekte, aby netiekla po hale. Pustili sme ju až keď bol vodovod opravený, aby hydina v ostatných halách netrpela smädom. A potom sme sa venovali morkám a podstielke a voda z kohútika, ktorý som nezavrela (veď netiekla!!!!!!), zaplavila celý byt! Veď to poznáš, na posr....ného aj hajzeľ padne!
@sovka , uplne zivo si viem predstavit ako ste sa s tymi morkami natahovali :-) Ved nasich 7 moriek je problem dostat do kurnika ! Niekedy ma ide uchmatnut ods zlosti : ved to nechce ist najprv ani jedna a potom sa hrnu vsetky naraz a zasparjcuju sa v tych dvierkach ! Alebo si posadaju na tie najnemoznejsie miesta po zahrade - najradsej prelietaju do susedovej zahrady a tam si posadaju na stromy .Alebo na hociaku strechu . Obstrihujem im kridla , na ploty vesiam kde-co aby sa bali preletiet ...kym nemaju aspon 7-8 kg a nevladzu lietat , tak nepomaha nic .
@julica , su slimaky ktore sliepkam neskodia . Ale uz sa mi stalo , ze mi v jedno leto uhynulo 7 sliepok ked sa najedli slimakov -bezdomovcov.Overila som si to ich pitvou:-(( Takze nic nenechavam na nahodu a vzdy ich zbieram .
Fandím Ti @babidka , nech sa Ti darí dochovať zdravé a statné kusy, nech Ti chov husí a kačiek prinesie okrem ďaľšej práce i kopec radosti a osohu zároveň. A Tvoj odkaz pre Julica mi už úplne vyrazil dych-já smekám pred Tebou:)))
Prípravok dusíkaté vápno (pozor, nie obyčajný mletý vápenec), ktorý sa aplikuje do pôdy približne približne dva týždne pre sejbou a výsadbou (k rôznym plodinám rôzne, je to v návode) ničí v prvom rade pôdne škodce (napr. drôtovce, ktoré vám prevŕtajú mrkvu, zemaiky a pod.) dezinfikuje pôdou, bráni rastu niektorých burín a pomáha aj proti niektorťých hubovým chorobám. V neposlednom rade obmedzuje výskyt slizniakov, čo je veľmi dobrá správa, pretože pred dvomi rokmi bol ich výskyt doslova kalamitný a vlani ich bolo tiež dosť. Predáva sa v balení 1 kg, čo je asi na 10 metrov štvorcových a v balení 2,5 alebo 3 kg (podľa výrobcu).
Tak hor´sa na nákup, aby ste nepremeškali termín.
Dakujem vam vsetkym za uznanie a mile komentare -potesili :-)
na slimakov v nasej zahrade asi striehnu jezkovia /docitala som sa, ze vedia za noc zlikvidovat az 250 kusov/. Susedia su z nich nestastni a k nam sa chvalabohu len sem-tam daky po dazdi zatula a to nestihne ani ziadnu skodu urobit. Jezkov si preto kazdy vecer prikrmim a potom sa uz motaju po zahrade. A ten, co zimuje v pivnici /schovala som ho tam, lebo sa dako zabudol ulozit nacas k spanku/ este stale spi.Budem ho musiet zobudit, ved nez ho pustim von, tak ho trosku pokrmit chcem. A este toto vam poviem. v pivnici sa rozhodli tuto zimu preckat aj 4 babocky pavooke. Dnes som sa rozhodla jedneho opatrne chytit a vyniest na slnko. Polozila som ho na chodnik a nepresla minuta rozprestrel kridla a uletel. A to sa zopakovalo aj pri dalsich troch /a to ten posledny vyzeral ako uschnuty, bez zivota/. Potesilo ma to :)
no dufam, ze im chlad uz neublizi. Totiz poobede som uz videla dvoch motylikov poletovat, tak preto som ich dala von. A jezka mate len jedneho?
super, ďakujem ti za ochotu, určite sa na teba obrátim:)!
Ja som take pripady riesila tak , ze som "neposlusnu" kvocku nalozila na hniezdo a zakryla som ju prepravkou na zeleninu na 2-3 dni a jedlo aj vodu som jej davala tam . Je lepsie ak ma kvocka teplejsie hniezdo , od studenej podlahy sa vajicka ochladzuju a zarodky mozu odumriet . Vyliahnutym kuriatkam je lepsie , ak prve dni maju moznost lezat na teplom .
@damasi , morky su vsetky rovnako "spomalene" a treba ich ucit pomalicky . prve dni im davam iba suchy psenicno-kukuricny srot trosku posypany granulkami . V inej nadobe im davam trochu posekanej zihlavy . najprv vyjedia granulky , potom zo zvedavosti ochutnaju zelene a to im zachuti...Ked uz nemaju granulky , hlad ich dozenie k tomu aby jedli suchy srot . Nedavaj im dlho granule lebo tak iba oddialujes ich "ucenie" na normalnu stravu . Napis mi - v profile mam adresu , rada ti poradim ...
Len na okraj , aby sme v sade likvidovali burinu,kúpili sme dvoch baranov , len nám nedošlo , že by sme nemali mať vlčiaka , tak veru nám baránkovia kosili čo sa dalo, po pol roku sme nedokázali ustrážiť nášho nemca,/nemecký vlčiak /prídeme z práce a tu jeden baran kríva a druhý už len smutne očkami prevracia.Veru náš pes sa pustil do baranov , iné nám neostávalo len ich utratiť. Našťastie mäso sa dalo zužitkovať.
Mali sme aj sliepky aj brojery, radosť vyberať z podstieľky vajíčka, zásobovali sme celú rodinu,len čo sa nestalo, mali sme kohúta čo nám sliepky striedal od rána do večera , bol taký žhavý, že sme sa ho začali báť,veru naša nevesta má ešte aj po pätnástich rokoch jazvu na nohe čo po nej skočil. Skončilo to tak , že sliepky mali skoro holú riť a vyšklbané perie na krku, tak sme po zvažovaní rozhodli likvidovať našu mini farmu , darmo , aj keď ako chceš , musíš sa vedieť postarať o hydinu na sto % .
To máš veľkú pravdu , že výpestky a starosť o hydinu dnes to nie je lacná záležitosť.
No a jedlo - ja davam vajicko uvarene na tvrdo a nastruhane na tom najjemnejsom struhadle plus preosiaty kukuricny a psenicny srot . Prve dni aj vodu radsej prevaram aby bola 100% cista . moje kuriatka sa rychlo nadobkaju , napiju a supnu sa hned pod kvocku :-) Podstielat im treba radsej seno alebo cisty papier ako drevene struzliny a piliny- ony odobkavaju vsetko co vidia a tie piliny im vraj mozu upchat crievka .Nemozem potvrdit ani vyvratit - ja davam stale ako podstielku seno .
A redakcia by mohla nájsť konečne spôsob, ako si možno aj zážitky a diskusie uložiť niekam.
Aj ja si myslim, ze chovat sliepky pre svoju potrebu nie je velmi narocne.Za tie roky som odchovala niekolko sto kuriatok,vyskusala som niekolko plemien nosnic od masovo-nosivych az po cisto nosive typy.Chovam brojlery, kacice aj husi, morky.Chut hydiny zo supermarketu nepoznam :-) Mala som chovatelske uspechy aj som niekolkokrat takmer prisla o cely chov pre vlastne chyby,dravcov, choroby...ale nedala som sa zlomit. Lebo ma to bavi:-D
Dobrý večer, čítala som Váš článok a zarazilo ma, že by sa mali sliepky otráviť slizniakmi. Moje sliepky sa išli pobiť o slizniaky o kačkách ani nehovorím a nikdy im nič nebolo.
Snažila som sa na googli nájsť niečo o škodlivosti, alebo jedovatosti slizniakov, ale nič som nenašla ba práve naopak, vo viacerých článkoch som našla, odporúčania, že na zbavenie slizniakov sú účinné sliepky a kačky. Poprosím Vás, prezradiť mi prečo si myslite, že slizniaky sú jedovaté pre sliepky. Veľmi pekne Vás poprosím, priložiť mi link, alebo mi napíšte kde presne sa o tom dočítam, ďakujem :-)
Začínali sme s 15 sliepkami, jedna záhadne zmizla, zopár ich roztrhal dravec a máme aj jednu sliepku cestovateľku ktorá raz za čas záhadne preletí až k druhému susedovi, ten nám ju našťastie vždy donesie. Teraz máme 16 sliepok a 6 brojlerov. Môj muž sa brojlerom bránil, ale ukecala som ho pretože som chcela kvalitné kurča na pekáč aby aj deti videli aký je to rozdiel v kvalite. Dúfam, že na rok kúpime brojlerov aspoň 20.
A tohto roku sme kúpili aj kohútika a na rok snáď budú aj kuriatka. Ja by som sa do toho až tak nehrnula ale robíme to kvôli našim vnúčatkám ktoré po tom veľmi túžia. Hlavne naša vnučka Agátka sa o sliepky vzorne stará je dedkova asistentka pri chove. Keď sme priniesli brojlery a keď videla aké sú chudery ustráchané, pierka vyšklbané, hneď sa ich ujala. Tiež im chodí na žihľavu a má zásluhu na tom, že už sa začínajú správať ako sliepky aj sú pekne operené.
A čo je pre mňa najdôležitejšie, že máme domáce vajíčka nielen my ale aj naše deti a blízka rodina. Len sestra sa mi minule "sťažovala", že musela dať do koláča len jedno vajce miesto dvoch, také bolo veľké :-)
Môj muž by chcel chovať morky, nejaké divoké, druh ktorý nie je taký háklivý a ja by som chcela králikov. Králikáreň je už postavená, tak uvidíme. No a naša vnučka Agátka by chcela kozičku, ovečku a hlavne koňa a keď nie koňa tak aspoň poníka :-) Tá ovečka raz možno bude, máme veľký sad tak bude miesto kosačky, ale kôň určite nie. Ale je príjemné sedieť vonku v záhrade a počúvať aké spriada dedko s vnučkou plány. Aj keď nerealistické ale krásne.
S chovom králikov to v dnešnej dobe už nie je také jednoduché. Voľakedy sme ich celé leto chovali "zeleným", ďatelina, púpavové listy ...
Dnes to vraj už nie je možné, aspoň tak mi tvrdil švagor, ktorý istý čas králikov choval. Kŕmil ich dákymi granulami a asi aj nejaké zrno používal. Inak vraj dostanú dáku chorobu a zdochnú. Len to mäsko už žiaľ nechutí tak, ako si pamätám z mladosti :(
my sme kedysi dávno králikov chovali, potom prišli choroby a chovu králikov sa väčšina ľudí prestala venovať... chceli by sme znovu chovať ale najskôr sa určite poradíme s chovateľmi a pozisťujeme všetky možnosti a riziká. Jačmeň, ovos sa dávali zajacom aj predtým + zelené, mrkva, seno... ale ak by sme ich mali chovať granulami to by sa mi asi nepáčilo.