Tekvicový koláč
Tekvicový koláč

Tekvicový koláč videorecept

blogbusker - fotkablogbusker, 10. novembra 2021

Môže to pôsobiť dojmom, že ide o slaný hlavný chod. Opak je však pravdou, toto je sladký koláčik, ktorý si vychutnáte počas celého roka, Zobraziť celý popisMôže to pôsobiť dojmom, že ide o slaný hlavný chod. Opak je však pravdou, toto je sladký koláčik, ktorý si vychutnáte počas celého roka, nielen na jeseň.

8
porcií
20 minút
príprava
85 minút
tepelná úprava

Suroviny

200 g
štipka
120 g
4 PL
500 g
200 ml
1 ks
2 ks
1 PL
1 ČL
1/2 ČL
Postup

 1. 1

  Proces výroby koláčového cesta patrí k tým najjednoduchším v hre! Zmiešaj múku so štipkou soli a na syrovom strúhadle nastrúhaj dobre vychladenú kocku masla - s teplou toto nedokážeš. Zalej 4 lyžicami vody a všetko spolu zmiešaj. Začni lyžicou, dokonči rukami. Nemusíš miešať dlho, stačí tak minútu. Cesto vymodeluj do tvaru gule, niečím ho prikry a odlož na hodinu do chladničky.

 2. 2

  Tekvicu rozkroj na polovicu. Podľa gramáže predpokladajme, že budeš pracovať iba s jednou polovicou, čo by malo byť cca 500 g. Vydlab z nej semienka.

 3. 3

  Plech vysteľ papierom na pečenie a ulož tekvicu šupkou nahor. Daj ju piecť na 50 minút do predhriatej rúry pri 180 °C.

 4. 4

  Prešla dokopy hodina, cesto je oddýchnuté a tekvica upečená. Kým vychladne, stíhaš rozvaľkať cesto (kľudne aj rukami bez valčeka) na zhruba pol centimetrovú hrúbku. Malo by byť o pár centimetrov širšie ako priemer zapekacej nádoby. Tú cestom následne rovnomerne vysteľ.

 5. 5

  Tekvičku vydlab a získané vnútro popuč na pyré pomocou vidličky. Prilej Salko, ktoré je jediným zdrojom sladkosti v tomto recepte. Do zmesi prihoď 1 celé vajíčko a 2 žĺtky, spolu so škoricou, mletým muškátovým orieškom a mletým klinčekom. Všetko dôkladne ručne premiešaj a vlej do cestom vystlanej nádoby.

 6. 6

  Koláč vlož do predhriatej rúry na 230 °C. Pri tejto teplote peč prvých 10 minút a potom zníž teplotu na 180 °C a pokračuj ďalších 25 minút.

 7. 7

  Hotový produkt nechaj pred servírovaním kompletne vychladnúť, idálne aj vychladiť v chladničke. Podávaj napríklad so šľahačkou a čokoládovým toppingom.

Diskusia k receptu

haji
Pěkný recept. Záhlaví videa uvádí info : BEZ CUKRU! Koláč je s cukrem. Salko je cukrem zahuštěné kondenzované mléko, ve 100 g výrobku je 55 g cukru.

evanaaa
Veru, Salko je za všetok cukor, ktorý tu akože nie je....a priznáva to aj @blogbusker , že je to jediný zdroj cukru v recepte, ale potom by nemalo byť, že bez cukru......
blogbusker
Ahojte, ďakujem za feedback. Chcel som z toho len slovnú hračku, nie zavádzať :) Jasné, že je to v salku, v ingredienciách však cukor samotný nie je, heh ... Idem to upraviť na otáznik, to bude ešte lepšie :) Pekný víkend všetkým a díki ešte raz!
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia