Tekvicovo-jablkový páj fotorecept

Milan Kovalčík
šéfkuchár a spolumajiteľ reštaurácie Fabrika v Poprade,, 25. novembra 2016
Tekvicovo-jablkový páj (fotorecept)
Foto: Pravda - Robert Hüttner
10
porcií
40 minút
príprava
35 minút
na 190 °C

Suroviny

Cesto:
255 g
40 g
3/4 ČL
80 g
60 g
Náplň:
300 g
200 g (alebo hokkaidó)
60 g
25 g
70 g
15 g
4 g

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

  1. 1

    Cesto: Múku, cukor a soľ zmiešame. Pridáme mäkké maslo a postupne prilievame vodu, až kým nevznikne hladké cesto. Necháme ho odležať v chladničke asi 30 minút. Z odležaného cesta oddelíme asi pätinu.

  2. 2

    Zvyšok cesta vyvaľkáme na požadovanú veľkosť a vyložíme ním formu, ktorú plníme pripravenou náplňou. Z menšej časti cesta tvoríme pásiky, ktoré poprekladáme navrch koláča, potrieme mliekom a posypeme kryštálovým cukrom. Pečieme asi 35 minút pri teplote 190 °C.

  3. 3

    Náplň: Jablká a tekvicu nakrájame na menšie kocky. Pridáme hrozienka, škrob, cukor, citrónovú šťavu a škoricu a necháme odstáť.

Diskusia k receptu

haji
Recept vypadá moc dobře, vcelku překvapivé použití krystalového cukru do křehkého těsta, jeden se pořád učí.
evanaaa
@haji , nad tým cukrom som aj aj premýšľala, buď sa pečením roztopí (?) alebo bude chrúmať pod zubami, ale myslím si, že kľudne by sa mohol dať aj práškový, do náplne nevadí, tam môže byť.
bubaya
Tiež mám recept s kryštálovým, a nikdy ma nenapadlo nad tým sa pozastaviť. Nechrumká tam nič po upečení. Možno je z toho cukru cesto trochu kyprejšie, ako z práškového.
haji
@Bubaya (29.11.2016 22:49)
Jasné, každý jak je zvyklý. U nás platilo: cukr krystal se dává všude tam, kde se v pohodě rozpustí - litá těsta, slazení ovoce atd. Tady vidím prvně krystalový cukr do křehkého vyvalovaného těsta. Jak už jsem psala - jeden se pořád učí. Někdy to vyzkouším. Moučkový cukr vytěsňuji jak se dá, hlavně z ekonomických důvodů.