Stroganov

tinca - fotkatinca, 28. septembra 2014
Stroganov
Foto: tinca

Tento pôvodom ruský recept má viacero variácií a receptov je neúrekom. Pôvodne sa vraj mäso krájalo na kocky, až keď šľachtic Stroganov prišiel o zuby,tak mu kuchár mäso začal krájať na rezance.Dočítala som sa,že v original rcp neboli ani šampiňóny a ani uhorka. Mäsko sa flambovalo vodkou, neskôr koňakom. Nech už je historiek okolo Stroganova koľkokoľvek, jedno je isté že sa pripravuje z kvalitného hovädzieho mäsa a nesmie chýbať kyslá smotana. Pridávam môj recept na túto skvelú minútku.

3-4
porcie
20 minút
príprava
20 minút
tepelná úprava

Suroviny

500 g
100 g čerstvé
100 g sterilizované
50 g
1 ks väčšia
1 PL
1 PL (alebo pretlak)
100 g
 kúsok
30 ml

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Mäso si nakrájame najprv na plátky a potom každý plátok na tenké rezance. Mäso zmiešame s olejom, rascou a korením, soľ pridáme tesne pred tepelnou úpravou, aby nepustilo vodu.

 2. 2

  Na panvicu si dáme kúsok masla, trochu oleja a nadrobno nakrájanú cibuľu, orestujeme. Pridáme šampiňóny, ktoré spolu s cibuľou tiež orestujeme. Odložíme na teplé miesto.

 3. 3

  Rozpálime si druhú panvicu a mäso po osolení prudko orestujeme tak, aby sa zatiahlo a odparíla sa prebytočná tekutina. Teraz pridáme vodku alebo koňak /ak nechcete nemusí byť/ a oflambujeme. Ja mám ručný flambovač, lebo tak ako to robia profíci si netrúfam, aby som nepodpálila kuchyňu.

 4. 4

  Do mäsa pridáme pripravené šampiňóny,zamiešame potom nadrobno nasekané kyslé uhorky. Pridáme horčicu, paradajkové pyré /alebo pretlak/ a ešte všetko spolu orestujeme. Nakoniec jedlo zjemníme kyslou smotanou, ja som použila pochúťkovú.

 5. 5

  Môžeme podávať, ja to mám najradšej s ryžou, alebo s ryžovými rezancami.Ozdobíme lyžicou smotany a posekanými uhorkami.Originál sa vraj Stroganov podával s hranolkami, ktoré ja však nemusím. Voľba prílohy je len na vás. Tak nech vám chutí!

  Stroganov - obrázok 5

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
pekný recept na rozdiel od tých nezmyslov s "kuracím stroganovom".
skúšal som aj z iného kvalitného mäsa než je sviečková a chutil tiež parádne.
1x tinca