Smotanový likér Baileys fotorecept

tomomo - fotkatomomo, 20. novembra 2015
Smotanový likér Baileys (fotorecept)
Foto: tomomo

Ahojte. Keďže sa nám blížia najkrajšie sviatky v roku, tento krát sa s Vami podelím o recept na smotanový likér Baileys. Tu na vareche je síce mnoho receptov na domáce Baileys a nepochybujem o tom, že sú vynikajúce, no originálny likér predsa obsahuje trochu odlišné suroviny. A keďže idú Vianoce, tak si môžeme dopriať aj kúsok luxusu.

Suroviny

700 ml
600 ml na varenie
300 ml
100 g sladké nelúpané
50 g
40 g horká
cca 3x14 g dvojité espesso
1 ks

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Baileys sa okrem iného skladá zo 4 základných surovín: whisky, smotana, kakao a vanilka. Tento recept je pôvodne zo zahraničných zdrojov, ale upravil som kvalitu niektorých surovín – namiesto kupenského zahusteného mlieka – domáce zo smotany, javorového sirupu a masla, namiesto mandľovej esencie – domáce mandľové mlieko, namiesto instantnej kávy – espresso (obsahuje minimum kofeínu a maximum chuti), namiesto čokoládového sirupu – čokoláda s vysokým obsahom kakaa (dá sa použiť aj čisté kakao) a namiesto vanilkovej esencie – pravý vanilkový struk. Schválne opisujem aj pôvodné suroviny, pokiaľ chcete likér urobiť čo najrýchlejšie. Je to ale na úkor kvality.

  Smotanový likér Baileys (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Mandle si prepláchneme a necháme ich namočené v 500ml vody aspoň 10 hodín (najlepšie cez noc). Pokračujeme na druhý deň. Ako prvé si pripravíme zahustenú smotanu. Na to budeme potrebovať smotanu, javorový sirup, maslo a čokoládu. Dôvod prečo som sa rozhodol pre javorový sirup je ten, že osobne cukor nepoužívam už niekoľko rokov a mám ešte domáci javorový sirup z tejto sezóny. Môžete ale použiť aj iné sladidlo. Všetky suroviny okrem čokolády som dal do pekárni na chleba a zapol program „lekvár“ – dá sa ale samozrejme urobiť aj na platni. Robil som to na 2x, pretože som si nebol istý aby väčšie množstvo surovín nevykypelo. Prvá várka bez čokolády, do druhej som pridal čokoládu, keď bola zmes horúca, aby sa roztopila a premiešala. Hotovú zmes prelejeme a necháme vychladnúť.

  Smotanový likér Baileys (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Po pridaní čokolády

  Smotanový likér Baileys (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Teraz si pripravíme mandľové mlieko. Mandle zlejeme z vody, v ktorej boli cez noc, prepláchneme ich a pripravíme si 500ml čistej studenej vody. Mlieko som robil v pomalom odšťavovači a to tak, že som striedavo prisypával po malých dávkach mandle a prelieval som ich vodou a dodatočne ešte prefiltroval. Iný spôsob je, že mandle aj vodu dáme do mixéra a mixujeme pri plných otáčkach, následne precedíme cez jemné sito, alebo plátno a ručne vyžmýkame. Výhoda odšťavovača je ale v tom, že dokáže vyvinúť obrovský tlak na suroviny a vylisovať z nich maximum. Zvyšnú mandľovú drť nevyhadzujeme, ale usušíme alebo zmrazíme. Neskôr ju vieme použiť ako múku na cesto alebo na posýpku na koláče.

  Smotanový likér Baileys (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Teraz si pripravíme čerstvú voňavú kávu, ja som použil cca 110ml espressa (podľa chuti) a nakoniec vanilku. Struk pozdĺžne rozrežeme a vyberieme vnútorné zrniečka – používame len tie. Zvyšný struk môžeme stále použiť ako aromatickú koreninu napríklad na vanilkový cukor.

  Smotanový likér Baileys (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Teraz, keď máme suroviny pripravené, môžeme ich okrem whisky dať všetky do mixéra a poriadne premiešať. Vzhľadom na to, že sa jedná o dosť veľké množstvo, rozdelil som dávku na 2 časti, aby vošli do mixéra. Snažíme sa ich rozdeliť rovnomerne, aby nám medzi nimi nevznikol rozdiel v chuti. Pokiaľ sa nám medzičasom fľaška whisky neminula, tak ju teraz môžeme otvoriť :). Malo by sa jednať o pravú whisky vyrobenú z jačmenného sladu. Ja som sa rozhodol podporiť slovenskú značku. Najskôr si odlejeme 30ml whisky a odložíme bokom. Zvyšnú rozdelíme na polovicu a následne ju v mixéri zmiešame s pripraveným smotanovým základom – najskôr jednu polku, potom druhú.

  Smotanový likér Baileys (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  V tejto chvíli máme likér pripravený na fľaškovanie, takže ho porozlievame do fliaš a necháme dozrieť aspoň niekoľko dní. Chute sa potrebujú spojiť a zharmonizovať – potom je likér lepší, vyrovnanejší. Tak a máme hotovo. Podávame ho vychladený s ľadom. Dúfam, že Vám likér bude chutiť a prajem Vám krásne prežitie Vianočných sviatkov.

  Smotanový likér Baileys (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  P.S: Pokiaľ Vám ešte stále ostalo tých 30ml whisky, tak si teraz pripravíme Írsku kávu. Na ňu budeme potrebovať: whisky, javorový sirup alebo trstinový cukor či med, smotanu a dvojité espresso alebo klasickú kávu. Najskôr si našľaháme alebo napeníme smotanu.

  Smotanový likér Baileys (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  V kanvičke si zmiešame 1 lyžičku javorového sirupu spolu s 30 ml whisky a zahrejeme na platni alebo tryskou od espressa.

  Smotanový likér Baileys (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  Pripravíme si dvojité espresso cca 50ml.

  Smotanový likér Baileys (fotorecept) - obrázok 10
 11. 11

  Do pohára na stonke pridávame suroviny v nasledujúcom poradí: Najskôr whisky, po tom kávu a na vrch smotanovú penu.

  Smotanový likér Baileys (fotorecept) - obrázok 11
 12. 12

  Tak nech Vám chutí :)

  Smotanový likér Baileys (fotorecept) - obrázok 12

Diskusia k receptu

janara
znovu precízny recept,ako pri výrobe javorového sirupu... blahoželám,
ale ja by som podobne ako radox 1 , nerobila , dala by som si whisky a kúpila si originál Baileys :)
45678
Obdivujem tvoju trpezlivost,ocenujem popis,ale tiez by som radsej obetovala peniaze na kupu hotoveho originalneho likeru.Hviezdicky pridavam za Tvoj recept☺
jozka2
Ja by som sa s tym pohrala,je to zaujimave a hlavne doma mozna inej chuti ako z obchodu,ale nie su tam ziadne konzervanty.Nadherne si sa s nim pohral,vdaka.5*
tiginko
mne sa recept veľmi páči a určite ho čo najskôr vyskúšam. Máme radi Baileys, hlavne ženské osadenstvo, vyrastené deti a ich kamaráti. Robievam podľa "slovenského" receptu raz do roka, a určite vítam túto verziu (týmto zdravím moju bezcukrovú dcéru, ktorá sa určite poteší). Aj keď drahšiu... Oceňujem použitie všetkých surovín, okrem slovenskej whisky... v tejto surovine som značne konzervatívna a budem sa držať našej obľúbenej a jemnejšej írskej odnože. Tento rok to bude určite Paddy, vďaka Kauflandu, že túto fajnovosť zaradil do svojho porfólia. Na skúšku pripravím z polovičnej dávky a uvidíme. @tomomo to maslo je povinné? Nestačí použiť vysokotučnú smotanu?
bubaya
@tomomo eňo ňuňo recept, až sa mi sliny zbiehajú, už viem, čo budem robiť na Vianoce. Koľko vyjde z tejto dávky a tiež sa pýtam na to maslo, či je povinné a prečo? či by nemohla byť napr. 40% šľahačka?
marienka44
@Tomomo , hoci všetky suroviny mám po ruke, nebudem skúšať. Nemám taký kávovar na expreso a myslím si, že čas sú peniaze. Dcérka mi nosí originál z Nemecka. Ale chválim recept. Akú to má dobu použiteľnosti?
1x radox1
tomomo
Ahojte,
radox1: dôvod použitia práve javorového sirupu som popísal myslím si dosť zrozumiteľne. Tento recept nie je raketová veda. Kľudne sirup nahraď cukrom. V originálnom Baileys tiež určite nie je javorový sirup. Náklady so sirupom cca 17,44 Eur na cca 1,5 litra => 8,72 Eur na 0,75L + práca. Každý nech sa rozhodne, či sa to oplatí alebo nie. Ja si myslím, že Vianoce bývajú tak cca raz do roka - mne osobne sa to oplatí, aj keby originál stál 5 Eur.
tiginko, bubaya: čo sa týka masla, tak si myslím, že by to šlo nahradiť tučnejšou smotanou resp. iným tukom, no neskúšal som to, ale ako nápad sa mi to páči.
marienka44: V pôvodnom recepte je uvedená instantná káva, takže espresso stroj nie je potrebný, ale keďže stroj mám, tak som ho použil, pretože rozdiel medzi mletou kávou na espresso a instantnou kávou je nebe a dudy. Čo sa týka trvanlivosti, tak neviem aké to má výsledné množstvo alkoholu (refraktometer mi to presne neukáže, keďže je tam už cukor), no v každom prípade tam je cítiť a podľa približných počtov to bude tak okolo 18% obj. čiže ako konzervant by mal bohato stačiť aj na dlhšiu dobu, no presne ti to neviem povedať.
afataga
davam ti 5 hviezd za podrobny a vycerpavajuci recept, aj ked ho nebudem robit, lebo ja nemam rada lepkavy alkohol :-)
tomomo
marienka44: S tým, že alkohol má "prázdnu" (rozumej nevýživnú) energetickú hodnotu samozrejme súhlasím a preto by nemal tvoriť každodennú súčasť zdravého jedálnička. V každom prípade má ale každá minca dve strany a existujú štúdie, ktoré potvrdzujú pozitívny vplyv na ľudský organizmus v malom množstve. Čo sa týka kalórií, tak tie sú vo všetkom snáď okrem čistej vody. Nedá sa na to ale hľadieť dogmaticky. Prvá veta článku citujem:"...keď si chceme udržať pekné telo bez tukov?" je dosť zavádzajúca. "Pekné telo bez tukov" je totiž mŕtve telo. Keď vypijem 100g olivového oleja neznamená to, že sa usadí v bruchu. Ale téma o zdravej výžive je samozrejme na dlhú diskusiu a pravda je vždy niekde uprostred...
bubaya
@tomomo ďakujeme za vysvetlenie a doplnenie. Čo sa kalórií týka, 0,5 dl Baileys má toľko kcal, ako napr. necelých 50 g vanilkových rožkov, 3 dl pomarančového džúsu, 2 dl coca coly, 2 dl červeného vína alebo väčšie malé pivo, či 80 g zemiakového šalátu s majonézou. Takže, na zdravie a nalejte si bez výčitiek.
tiginko
tak polovica dávky je nafľaškovaná, zatiaľ to nechutí zle, uvidíme po uležaní. Maslo som nedávala, dala som 40% smotanu. Ohlásim sa po pár týždňoch, aj ten "klasický" domáci je podľa našich skúseností najlepší po cca 2 týždňoch až 1 mesiaci. S tou pekárničkou to je výborný nápad
tomomo
Ahojte, takže po mesiaci zrenia som došiel k nasledujúcim záverom: Chuťovo je likér veľmi dobrý, určite lepší ako tesne po dokončení, avšak likér sa rozdelil na dve vrstvy - tukovú a vodovú. Po zmiešaní sa vrstvy spoja, no po niekoľkých dňoch sa začnú opäť rozdeľovať. Chuť likéru tým nijako nestráca na kvalite, keďže je tam alkohol ako konzervant, no k rozdeleniu došlo z dôvodu menšieho množstva lecitínu, než som pôvodne myslel. Lecitín sa okrem iného nachádza v bunkách semien rastlín (v našom prípade mandle, vanilkový struk a horká čokoláda) a má za úlohu zmiešať tuky a vodu dohromady. V iných likéroch sa používa k tomuto práve vaječný žĺtok. V prípade použitia komerčne predávaného mandľového mlieka by problém nastať nemal, pretože tam je lecitín dodatočne pridávaný v procese výroby. Toľko moje zistenia. Prajem Vám krásne prežitie Vianočných sviatkov a všetko dobré v Novom roku.