Foto: slavka2012
Je to kreolské jedlo z argentínskej provincie Corrientes. Pôvodne si ho pripravovali i názov mu dali Indiáni z kmeňa Guaraní, ktorí obývali celé atlantické Zobraziť celý popisJe to kreolské jedlo z argentínskej provincie Corrientes. Pôvodne si ho pripravovali i názov mu dali Indiáni z kmeňa Guaraní, ktorí obývali celé atlantické pobrežie od dnešnej severnej Brazílie po Uruguaj, Paraguaj i argentínske provincie Misiones a Corrientes, kde sa rôzne verzie quibebe pripravujú dodnes. Jeho základom je žltá (maslová) tekvica, ktorá bola jednou z hlavných zložiek potravy Indiánov Guaraní v predkolumbovskom období. Európski prisťahovalci ho obohatili o syr a mlieko .
porcie
príprava
tepelná úprava
Postup
-
1
Najskôr si pripravíme jednotlivé suroviny: maslovú tekvicu očistíme, pokrájame na kocky, uvaríme v neosolenej vode, zlejeme a vidličkou roztlačíme na pyré, v ktorom by však mali zostať zachované vlákna tekvicovej dužiny. Očistenú cibuľu nakrájame na drobné kocky, syr na väčšie trojuholníčky.
-
2
Na panvici zohrejeme olivový olej a pokrájanú cibuľu na ňom dosklovita opražíme.
-
3
Pridáme roztlačenú tekvicu, podlejeme ju troškou vody a za častého miešania ju na slabom ohni osmážame, až kým sa neprehreje.
-
4
Potom pridáme mlieko, množstvo závisí aj od vodnatosti tekvice, ktorá má mať stále skôr kašovitú konzistenciu, zeleninový bujón a pokračujeme v zahrievaní i miešaní.
-
5
Keď je kaša takmer homogénna a horúca, pridáme syr (ja som použila goudu a Havran), pokrájaný na väčšie kúsky. V Corrientes dávajú na 1 kg tekvice 500 g syra, mne sa to zdalo príliš ťažké, takže ja ho dávam cca 300g.
-
6
Syr je možné pridať aj postrúhaný, vtedy sa rozpustí v kaši, ak ho necháme pokrájaný na väčšie kúsky, nerozpustí sa úplne a jeho chuť umožní lepšie vyniknť chuti tekvice.
-
7
Miešame, kým sa všetko poriadne neprehreje a syr čiastočne nerozpustí. Na záver prisolíme alebo prisladíme (to je sladká verzia), ak sme solili, okoreníme čerstvo zomletým čiernym korením a môžeme pridať nadrobno pokrájanú petržlenovú vňať (mne zvädla, tak som ju nepoužila).
-
8
V Corrientes, kde som quibebe jedla prvýkrát, sa v kreolských rodinách podáva ako prvý chod najmä v zime, naslano alebo nasladko, bez prílohy.
-
9
V Misiones k nemu niekedy podávajú varené maniokové hľuzy a v Brazílii aj varené zemiaky. Mne veľmi chutí aj s koriandrovou vňaťou, ale to je už môj prídavok.
ty si taká tajomná žena-dávaš recepty-voňajúce cudzinou...dalekou cudzinou...sina vlastné oči videla tento gastrosvet..??
túto tekvicu pestuje mama...neviem-čio sa mi podarí originálchuť...suroviny v sezone tekvíc-budú..syr kúpiť možno...nooo-láka ma to ochutnať...prívarky..polievky..zapečená..pod vajce..do fašírok...a čo je viem kde ešte tekvice využívame...tak prečo neskúsiť aj toto...:-))
takže aj príloha...:-)
@mariamka , je prirodzene, ze nazov sam osebe ti nic nehovori, lebo je cudzojazycny a oznacuje jedlo, ktoreho priprava, zlozenie, vzhlad i konzistencia su nazorne ukazane a popisane v recepte. Ked v 16. storoci spanielski pristahovalci osidlili tieto konciny, toto jedlo jednoducho prebrali od Indianov i s nazvom v ich jazyku tupi-guarani a ten mu ostal dodnes, nepreklada sa ani do inych jazykov. S tou sezonou je to relativne, pretoze na juznej pologuli prave zacina jesen a vrcholi zber tekvic :-). Ja som vcera kupila tekvicu v Kauflande, tusim dovezenu z Chile.
Dovolim si pár poznámek ke quibebe. V kazde z tech zemi se vari trosku jinak a ma dost obmen. Ale urcite krome syra nepridavaji mleko. O bujonu si take dovolim pochybovat a olivovy olej take nepouzivaji. V rodinach se vari takova jidla uplne jednoduse. Nekde pridaji i cesnek a trosku cukru.
Samozrejme, ze si v nasich zemich kazdy recept upravi, ale pak uz to neni "echt" :-) To neni kritika tveho skveleho receptu @slavka2012 !
Doplnuji varenym, kurecim masem, ktere vkladam do quibehu a sypu mletymi, prazenymi, dynovymi seminky. Je to opravdu hodne dobre!