Vajíčková omeleta
Vajíčková omeleta

Omeleta s brokolicou a chrenom fotorecept

sracz - fotkasracz, 28. septembra 2019
Omeleta s brokolicou a chrenom (fotorecept)
Foto: Sracz

V televíznej relácii ma zaujalo varenie na pobreží nórskych fjordov. Som rozhodne za slovenskú váru, ale ani táto nevyzerala zle. Chlapík varil priamo na brehu a používal iba čerstvé ingrediencie. Najväčšie prekvapenie ma však čakalo až na záver, keď omeletu kompletizoval posýpkou z čerstvo nastrúhaného chrenu. Nech sa to zdá bárskomu divné, ale chutilo nám obom úžasne. Dokonca tak, že sme sa o túto pochúťku nepodelili ani so susedovcami… a to už je čo povedať! Veď vyskúšajte, uvidíte! … ta ňe?

4-6
porcie
12-15 minút
príprava
12-15 minút
tepelná úprava

Suroviny

2-3 PL
2-3 PL
240-250 g
500-600 g (ružičky)
6-7 ks
6-7 PL čerstvé (alebo smotana na šľahanie)
podľa chuti
podľa chuti
2-3 KL (5 %)
6-7 PL čerstvo strúhaný

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Pravdepodobne Vás, podobne ako aj mňa, prekvapí jednoduchá a rýchla príprava tohoto jedla, s vynikajúcou chuťou. Na vstupnom obrázku vidíte, že na jeho úpravu toho nie je treba veľa.

  Omeleta s brokolicou a chrenom (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Do širšej panvice som nalial olej (mal som vylisovaný z jadierok hrozna), pridal maslo, pokrájanú veľkú šalotku,

  Omeleta s brokolicou a chrenom (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  bokolicu rozobratú na ružičky, na pár minút zaliate studenou vodou, aby som z nich vystrnadil možných nežiadúcich „obyvateľov”, väčšie kusy rozkrojené a po premiešaní spoločne podusil na strednom stupni ohrevu, na hodnotu „al dente”.

  Omeleta s brokolicou a chrenom (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Medzičas som využil na zošľahanie celých vajíčok, s 0,5/0,5 (half&half) mlieko a šľahačková smotana, posypané soľou asi ML a mletým bielym korením asi 0,5 ML.

  Omeleta s brokolicou a chrenom (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Po 5-7 min šalotka a brokolica získali mäkkosť na skus. Keď budem takéto raňajky pripravovať v budúcnosti, pri tomto technologickom kroku na zmäknuté „ružičky” brokolice rozložím 2-3 pikantné čerstvé papričky „jalapeño”, pokrájané na 3-4 mm hrubé „prstienky”.

  Omeleta s brokolicou a chrenom (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Zeleninu som zalial rozšľahanou zmesou vajíčok a

  Omeleta s brokolicou a chrenom (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  pri ~ 1/3 stupni ohrevu nechal zapiecť.

  Omeleta s brokolicou a chrenom (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Čas som využil na postrúhanie asi 120-150 ml chrenu; žiaľ v tunajších podmienkach sa dostanem iba ku „kúpenskému”, ale Vy si určite pomôžete čerstvo vykopaným z vlastnej záhradky, alebo aj „divokým” z Vašeho okolia.

  Omeleta s brokolicou a chrenom (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Povrch hotovej omelety som pomocou rozstrekovača „pošprickal”, spisovne pokropil, 5 % octom z bieleho vína. Kuchár na nórskej pláži hrdlo fľaše s octom „pricapil” palcom a tak omeletu popolieval; následne som celú omeletu posypal pripraveným na jemno postrúhaným chrenom.

  Omeleta s brokolicou a chrenom (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  Ešte pohľad do omelety s vykrojeným segmetom.

  Omeleta s brokolicou a chrenom (fotorecept) - obrázok 10
 11. 11

  Podával som s maslovanou hriankou z domáceho chlebíka a ozdobil ružičkou „šipárom“ utrápenou už šiesty mesiac trvajúcimi, skoro 50 ºC teplotami arizonského Slnka. Tá škvrnka v hornej časti hrianky, je čajová lyžička marhuľového džemu, na pamiatku Sorge Nubreta. Dobrú chuť priatelia a pekný i pohodový weekend!

  Omeleta s brokolicou a chrenom (fotorecept) - obrázok 11

Diskusia k receptu

haji
Super nápad!! Fúze brokolice s chrenom je bomba nápad, to celé zahrnuté v omelete! Vřelé díky za inspiraci, výborné jídlo, jednoduché na přípravu s novou chutí!
evanaaa
Brokolicu aj my máme radi, v omelete som ju ešte neskúšala, ale môže aj to byť.....ale tie horúčavy ti vôbec nezávidím, ja by som v nich neprežila ani len týždeň, nieto ešte pol roka, to by som sa radšej presťahovala inde.

Zaujímavé video z archívu TV Varecha