Mikulášska kapustnica

foxik - bez fotkyfoxik, 9. decembra 2015
Mikulášska kapustnica
Foto: foxik

Niečo veľmi obyčajné, ale určite aj veľmi chutné. Pre tých, ktorí majú radi dlhé varenie.

40
porcií
120 minút
príprava
360 minút
tepelná úprava

Suroviny

2 kg
2 kg
3 kg žltá
2 kg kvasená
2 kg kvasená
50 g sušené
2 ks mäkká
 žitavská červená
250 g škvarená
1 ks
2 ks
5 ks malé na zahustenie
2 ks lahôdkový
Postup

 1. 1

  Odstránime všetko mastné, šľachovité a nepekné z mäsa.

  Mikulášska kapustnica - obrázok 1
 2. 2

  Treba si uvedomiť pri nákupe mäsa, že množstvo bude menšie na váhu o odrezky. Preto v tomto prípade ostalo cca 1 1/2kg hovädzieho a 1 1/2kg bravčového zo 4kg mäsa. Odrezky som dal do tlakového hrnca a uvaril som z nich vývar, ktorý sa dal použiť na podlievanie kapustnice pri varení.

  Mikulášska kapustnica - obrázok 2
 3. 3

  Nakrájame mäso na väčšie kocky.

  Mikulášska kapustnica - obrázok 3
 4. 4

  Nakrájame cibuľu podľa váhy mäsa, teda 3kg.

  Mikulášska kapustnica - obrázok 4
 5. 5

  Namočíme huby do vody aspoň na dve hodiny.

  Mikulášska kapustnica - obrázok 5
 6. 6

  Kvasenú kapustu scedíme (zvlášť podľa chuti sladšia - kyslá), šťavu som dal do dvoch nádobiek. Zvlášť v dvoch hrncoch ju zalejeme vodou, tak aby ňou bola zakrytá. Pridáme rascu, bobkový list a necháme ju prejsť varom asi 1h., aby zmäkla.

  Mikulášska kapustnica - obrázok 6
 7. 7

  Keď je všetko takto pripravené, dáme sa do varenia, teda dusenia cibule a po cca 20 min. aj mäsa.

  Mikulášska kapustnica - obrázok 7
 8. 8

  Dobre podusenú cibuľu na masti (v hrnci zmenší objem aj o polovicu, len treba dusiť pomaly, nie na prudkom ohni, aby mohla pustiť šťavu) okoreníme mletým čiernym korením (3-4 čajové lyžičky) a rascou (2-3 čajové lyžičky). NESOLIŤ! Mäso by nezmäklo. Na cibuľu dáme krátko podusiť najprv hovädzie mäso na prudšom ohni, aby sa zatiahlo a pustilo trochu šťavu. Asi po 20min. pridáme aj bravčové mäso.

  Mikulášska kapustnica - obrázok 8
 9. 9

  Postupne pridávame mletú žitavskú červenú papriku, gulášovú pastu, na polovicu rozkrojenú zeleninovú papriku bez jadierok, na drobno nakrájané paradajky, huby, celé čierne korenie, celé nové korenie a mletú štipľavú papriku podľa chuti.

  Mikulášska kapustnica - obrázok 9
 10. 10

  Až potom do poduseného polomäkkého mäsa mletý muškátový oriešok, majorán, soľ a postupne pridáme aj 1 ½ l kapustovej šťavy (odšťavenú pri scedení z kapusty). Inak sa mäso dusí 3h. vo vlasnej šťave na miernom ohni.

  Mikulášska kapustnica - obrázok 10
 11. 11

  Časový postup, okrem dobrého výberu surovín, je asi najdôležitejší pre dobrý výsledok: Po prípravách s krájaním som začal varenie o 8:30 cibuľou, cca o 8:50 s mäsom a predvarenú kyslú kapustu (kyslú aj sladšiu) som pridával až okolo 11:00h. Vývar som pridal až spolu s kapustou. Spolu sa všetko varilo cca do 12:30 a už len na poslednú 1 ½h. som pridal klobásky v celku a najemno postrúhané zemiaky.

  Mikulášska kapustnica - obrázok 11
 12. 12

  Klobásky som potom vybral a pokrájal na kúsky.

  Mikulášska kapustnica - obrázok 12
 13. 13

  Varič som vypol o 14:15 a nechal som na ňom Mikulášsku Kapustnicu dôjsť :-) Dobrú chuť!

 14. 14

  Kapustnica bola ponúknutá hosťom pri našej tradičnej mikulášskej slávnosti organizovanej šikovnými obyvateľmi jedného nemenovaného obytného domu pre naše ratolesti a susedov. Podobné stretnutia doporučujeme aj iným pre utužovanie dobrých susedských vzťahov.

Diskusia k receptu

tiginko
toto by som nazvala parádna luxusná kapustnica, všetka česť. Už som varila, videla variť a ochutnala rôzne kapustnice, ale takúto kombináciu mäsa a korenín veru asi ešte nie. Mám rada recepty neokukané a nevyskúšané. Pekne si sa uviedol @foxik
1x martau
kecemis
To vyzera velmi zaujimavo. O chute nepochybujem a rad odskusam.
denyany
Začiatok pripomína guláš, ale ďalej je to fajnová kapustnica! Občas urobím s brav. mäsom, kombináciu s hov. som ešte nerobila.
kukulienka71
veľmi zaujímavá fúzia guláša z dvoch druhov mäsa a kapustnice:-) spôsob vymakaný, zdá sa mi, že si ho nerobil prvý raz:-) určite všetkým veľmi chutilo, takéto hromadné akcie by mali byť rozšírenejšie. Vďaka za pekný príspevok, vitaj!
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia