Medová torta
Medová torta

Medová torta so smotanovo-karamelovým krémom (bez vaľkania) fotorecept

elenas - fotkaelenas, 11. februára 2020
Medová torta so smotanovo-karamelovým krémom (bez vaľkania) (fotorecept)
Foto: elenas

Jednouchá medová torta, bez tradičného vaľkania medových plátov. Robila som ju z dvoch korpusov, tmavého a svetlého s jemnou karamelovo-smotanovou plnkou. Tortička vyšla dosť vysoká a zaujímavá. Inak bežne stačí aj jeden korpus, nemusí sa robiť z dvoch.

12-15
porcií
30 minút
príprava
70 minút
na 170 °C

Suroviny

Svetlé cesto:
2 ks
100 g
120 g
150 g
50 g
30 ml
290 g
podľa chuti (alebo perníkové korenie)
1 ČL
1 ČL
štipka
50 g sekané
Tmavé cesto:
2 ks
100 g
120 g
50 g
30 ml
150 g
250 g
40 g
1 ČL
1 ČL
štipka
50 g sekané
Plnka:
1200 g
1 ks sladené
1 bal.
Zdobenie:
 strúhaná
 (z korpusu)

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Na krém si vopred uvaríme Salko vo vode (približne 2,5 hodiny) a necháme vychladnúť alebo sa môže použiť aj hotové karamelové (to som ale neskúšala). Taktiež z kyslej smotany necháme stiecť nadbytočnú tekutinu tak, že na hrniec dáme sitko, na sitko kuchynskú utierku alebo plienku a do toho dáme kyslú smotanu, zabalíme do utierky a postavíme do chladničky aspoň na 3 hodiny alebo aj na noc. Tekutina pekne stečie a ostane len čistá hustá smotana. Ak použijeme kyslú smotanu 30 % a viac, nie je potrebné nechávať stiecť. Ak budete piecť iba jeden korpus, potom stačí aj menej plnky (asi 600 g kyslej smotany a 1 Salko).

  Medová torta so smotanovo-karamelovým krémom (bez vaľkania) (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Svetlý korpus: Múku preosejeme a zmiešame spolu s práškom do pečiva, sódou bikarbónou, škoricou a soľou. Vajcia izbovej teploty vyšľaháme spolu s cukrom do svetlej nadýchanej peny. Pridáme olej, rozpustené a vychladnuté maslo, med a dobré premiešame. Pridáme kyslú smotanu, premiešame. Postupne, na dvakrát pridáme múčnu zmes a zamiešame varechou. Na záver pridáme sekané orechy.

  Medová torta so smotanovo-karamelovým krémom (bez vaľkania) (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Cesto vylejeme do tortovej formy a rovnomerne rozotrieme (dno formy vystelieme papierom na pečenie, boky trochu vymastime a posypeme múkou). Formu prikryjeme alobalom a pečieme v rozohriatej rúre pri 170 °C približne 70 minút, asi 15 minút pred koncom alobal dáme z torty preč a necháme dopiecť. Upečený korpus necháme vychladnúť 20 minút, potom opatrne vyberieme z formy a necháme úplne vychladnúť na mriežke.

  Medová torta so smotanovo-karamelovým krémom (bez vaľkania) (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Podobne pripravíme aj tmavý korpus. Spolu zmiešame múku, prášok do pečiva, sódu, soľ a kakao. Vajcia izbovej teploty vyšľaháme spolu s cukrom do svetlej nadýchanej peny. Pridáme olej, rozpustené a vychladnuté maslo, med a dobre premiešame. Pridáme kyslú smotanu, premiešame. Postupne, na dvakrát pridáme preosiatu múčnu zmes a zamiešame varechou. Na záver zamiešame do cesta sekané orechy. Cesto vylejeme do tortovej formy, prikryjeme alobalom a upečieme v rúre. Upečené necháme vychladnúť. Ak máte veľkú rúru, môžete piecť dva korpusy spolu.

  Medová torta so smotanovo-karamelovým krémom (bez vaľkania) (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Plnka: Kyslú smotanu, vanilkový cukor a karamelové Salko spolu vyšľaháme. Podľa chutí môžete pridať aj cukor, ja som už nepridávala.

  Medová torta so smotanovo-karamelovým krémom (bez vaľkania) (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Vrch korpusu som trochu zarovnala a odrezky trochu usušila v rúre a rozmrvila na omrvinky, ktoré potom použijem na zdobenie. Potom som každý korpus rozrezala na tri diely. Veľmi dobre to ide krájať zubnou niťou, najprv korpus trochu narežeme dookola nožom, do rezu dáme niť a zatiahneme do slučky.

  Medová torta so smotanovo-karamelovým krémom (bez vaľkania) (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Každý diel natrieme krémom, striedame svetlý a tmavý, nakoniec potrieme krémom vrch a boky. Tortu som ozdobila takto: Boky piškótovými omrvinkami z korpusu, vrch strúhanou čokoládou a orechmi.

  Medová torta so smotanovo-karamelovým krémom (bez vaľkania) (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Necháme tortu stáť asi 1 hodinku pri izbovej teplote, tak lepšie nasiakne krémom, potom môžeme odložiť stuhnúť do chladničky na 2 hod. Dobrú chuť.

  Medová torta so smotanovo-karamelovým krémom (bez vaľkania) (fotorecept) - obrázok 8
Recept je zaradený do kategórií:
Ruská kuchyňa, Dezerty, Na sladko, Torty, Pečené

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
To je nádherná torta a iste veľmi, veľmi dobrá! Páči sa mi aj tá plnka z kyslej smotany, túto dobrotu budem musieť pripraviť :-)