Foto: srnka77
Začali kvitnúť lipy a tie ja skrátka milujem. Po nedávnom úspechu bazovej limonády som nelenila a skúsila to aj s lipou. Najprv som chcela Zobraziť celý popisZačali kvitnúť lipy a tie ja skrátka milujem. Po nedávnom úspechu bazovej limonády som nelenila a skúsila to aj s lipou. Najprv som chcela výsledok spomenúť len ako variáciu pôvodného receptu, doma však bolo zhodnotené, že „liponáda“ je ešte lahodnejšia než „bazonáda“, a tak si vraj právom zaslúži svojich vlastných päť minút slávy. Má ich teda mať!
PS: Odporúčajú aj dvaja z dvoch mravcov ;-)
príprava
Postup
-
1
Začneme nanajvýš príjemnou aromaterapeutickou činnosťou: v čistom prostredí uchmatneme včielkam zopár lipových kvetov, pričom sa vo vlastnom záujme vyhýbame osobným stretom s usilovnými zberačkami nektáru. Keď sa mňa v zime vírus opýta, čo som robila v lete, tento rok sa veru hanbiť nemusím :)
-
2
Do 3,5-litrového pohára vložíme dobré dve hrste sviežich kvetov, pridáme dve až tri polievkové lyžice medu, jeden chemicky neošetrený citrón nakrájaný na plátky a pohár doplníme ideálne pramenitou alebo filtrovanou vodou (kto nemá inú možnosť alebo sa cíti istejšie s vodou prevarenou, použije takú – po vychladnutí). Môžeme zľahka premiešať, aby sa med rýchlejšie rozpustil.
-
3
Prikryjeme plátenkom, nech obsah dýcha, a pohár postavíme aspoň na 6 až 8 hodín na slniečko (alebo prinajmenšom na okno). Pre intenzívnejšiu chuť môžeme nechať dlhšie, pokojne aj počas celého dňa. Počítame s tým, že na priamom slnku bude proces lúhovania prebiehať podstatne rýchlejšie ako na okne či inom mieste, kam slnko priamo nesvieti.
-
4
Po vylúhovaní precedíme cez sitko alebo rovno cez použité plátenko, citrón vyžmýkame. A pijeme... a pijeme... a pijeme. Na svoje vlastné zdravie! Uchovávame v chlade a skonzumujeme najlepšie do 24 hodín.
-
5
Poznámka: Lipu môžeme pravdaže skombinovať s ďalšími vhodnými bylinkami alebo aj ovocím – napríklad s bazou (čas kvitnutia sa prelína len pár dní, tak šup-šup!) či materinou dúškou, alebo hoci v trojici lipa-baza-tymian, čo je obľúbená kombinácia na prípravu silne liečivého a mimoriadne chutného čaju. Možností je neúrekom...
@katka78 : Dobrý nápad, daj potom vedieť výsledok :)
@dr : To je pravda, avšak potopudné čaje sa pijú teplé a v posteli. Navyše pri horúčavách, aké boli minulý týždeň, sa podľa mňa človek potí bez lipy rovnako ako s lipou ;-) a keďže potom odchádzajú z tela škodliviny, nie je to vôbec na škodu. Okrem potopudných účinkov lipa znižuje teplotu, účinkuje pri chrípke, bronchitíde, angíne, zápale pľúc, zápaloch obličiek a močového mechúra, predpisuje sa tiež pri funkčných ochoreniach žalúdka a čriev... Najčastejšie použitie je pri zápaloch horných dýchacích ciest, ktoré nie sú zriedkavé ani v lete. Viem, o čom hovorím, máme to celá rodina čerstvo za sebou – a som presvedčená, že aj vďaka bazovým a lipovým výluhom (ktoré v tých horúčavách padnú človeku lepšie než čaj), sme to zvládli bez liekov.
Pokiaľ ide o chuť, od čaju (= záparu) sú tieto maceráty úplne inde. Čaju zo sušených kvetov si užijem dosť aj cez zimu, prečo by som teraz nevyužila kvety za čerstva a troška zmeny? Postup, ktorý používam ja, spadá pod rastlinné extrakty a konkrétne sa volá digescia = vylúhovanie rastlinných drog pri vyšších teplotách, ktoré však nesmú prekročiť 50 °C (pri vyšších znamená vyšších ako pri macerácii, kde proces prebieha pri normálnej teplote 15 – 20 °C); pri digescii sa zvyčajne extrahuje pri teplote 35 – 40 °C (takéto zahriatie obsah v pohári prirodzene dosiahne na slnečnom mieste), pričom dĺžka exktrakcie je najmenej polhodiny, najviac 24 hodín. Takže tak.
A že to nevyskúšaš tiež? To je v poriadku, je to predsa tvoja vec. Ak sa mne niečo pozdáva a považujem to za hodné nasledovania alebo otestovania, rada sa nechám inšpirovať. Ak ma to nezaujme, neriešim to a spravím si po svojom – až také je to jednoduché ;-)
Ďakujem! :-)
@katka78 : Super, ďakujem krásne a veľmi sa teším, že sa mätonáda vydarila :-)
Priznám sa, ja som v poslednej dobe nič nelúhovala, bola som veľa preč a teraz mám zas akútny nedostatok pohárov, lebo v jednom sa maceruje jánsky olej, v ďalšom kvasia uhorky, v ďalšom kysne mlieko, atď... Musím si ešte nejaké poháre zohnať, už mi tie moje výluhy chýbajú ;-)