Foto: siisa
Vlastný recept na škvarkové pagáčiky nemám, tak som sa inšpirovala z receptov uverejnených tu na Vareche a vytvorila taký univerzálny. Už viem, ako sa Zobraziť celý popisVlastný recept na škvarkové pagáčiky nemám, tak som sa inšpirovala z receptov uverejnených tu na Vareche a vytvorila taký univerzálny. Už viem, ako sa kvások pri niektorých prísadách správa, tak som prispôsobila aj množstvo jednotlivých ingrediencií, aby to fungovalo. Skúsenej pekárke tento recept určite nebude robiť žiadny problém, dokonca ho môže podľa seba aj vylepšiť. Ale ak niekto ešte len z kváskom začína, odporúčam presne dodržať recept.
príprava
na 200 °C
Postup
-
1
Večer si nakŕmime kvások, ja som použila ražný. Prikŕmime ho nasledovne: z odloženého kvásku z chladničky odoberieme tak 1-2 PL pridáme 100 g ražnej múky a 100 ml vlažnej vody. Necháme do rána vykysnúť. Tak 10 - 12 hodín.
- 2
Ráno si uvaríme v šupe zemiak. Vychladnutý postrúhame na jemno. Do misy z robota odoberieme 200 g kvásku, pridáme múku a ostatné ingrediencie a vymiesime cesto. Miesime aspoň 15 minút. Vložíme ho aj s misou do igelitovej tašky a ušká tašky zaviažeme. Necháme hodinu odpočívať. Na začiatok odporúčam použiť rovnakú múku, ako som dala ja. Môžeme použiť aj špaldovú, celozrnnú pšeničnú, alebo inú, ale musíme si byť vedomí toho, že cesto sa potom môže úplne inak správať a pagáčiky sa nám nemusia vydariť. Je na každom či bude experimentovať.
- 3
Po hodine cesto vyberieme na múkou posypanú dosku. Premiesime iba toľko, aby sme vytvarovali bochník. Bochník rozhodne neodporúčam vaľkať. Zbavili by sme sa krásnych bubliniek. Pomúčenými rukami pomaly roztlačíme cesto na doske na hrúbku 1,5 cm. Môžeme si pomôcť aj tak, že ho rukami akoby vyťahujeme. Vždy ťaháme tam, kde je hrubšia vrstva. Potom cesto natrieme škvarkami a môžeme začať prekladať. Z ľava jednu tretinu preložíme do prava a z prava preložíme zostávajúcu tretinu na vrch. To isté urobíme z hora na dol a z dola na hor. Cesto opäť pomúčenými rukami roztlačíme, alebo povyťahujeme ako na začiatku. Ak nechceme vysoké pagáčiky, môžeme vykrajovať. Alebo postup zopakujeme ešte raz. Neodporúčam viackrát, maximálne 2x a aj to hneď za sebou. Nie ako pri klasickom ceste s droždím, ktoré medzi jednotlivými prekladaniami kysne. Ja som prekladala 2x.
- 4
Pagáčiky ukladáme na plech, na ktorý sme si dali papier na pečenie. Hneď potrieme rozšľahaným vajcom a necháme kysnúť asi tak 40 minút. Ak je v miestnosti menej ako 25 °C aj hodinu.
- 5
Nakysnuté pagáče postriekame vodou a dáme do rúry vyhriatej na 200 °C piecť. Po 15 minútach potrieme rozpusteným maslom. Pagáčiky pečieme celkovo 30 - 40 minút. Záleží aj na rúre.
- 6
Na mriežku prestrieme vlhkú utierku a ukladáme na ňu upečené pagáče. Po upečení sú tvrdé. Takto poukladané na mriežke, opäť prikryjeme vlhkou utierkou. Necháme vychladnúť. Pagáčiky budú mäkké. Na druhý deň budú ešte chutnejšie.
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
Ďakujem veľmi pekne ♥ a vedz milá @Monty469 , bude mi potešením poradiť ti čo sa týka kváskovania, aj keď už teraz viem, že tebe nebude treba veľa rád, lebo si šikovnica šikovná :) ♥♥♥ verím, že to bude čoskoro :) určite vieš aký blahodárny účinok má na ľudské telo kvások
Moja milá @Haji , ďakujem ti za tvoju podporu ♥ veľmi si to vážim :) škoda, že ti nemôžem priniesť na koštovku, veľmi rada by som ťa ponúkla ♥♥♥ Aj tebe želám pekný večer :)
Ďakujem veľmi pekne milá @Jack , potešila si ma :) ♥ verím, že raz sa odhodláš :)
Všetko je to o cviku :) rada poradím
Nám veľmi chutili....ďakujem za komentárik :)
Ďakujem veľmi pekne :) ♥ chcela som pridať aj smotanu, ako máš aj ty vo svojom receptíku, viem, že zjemní cesto. Ale na začiatok som sa bála, tak až nabudúce :)
Děkuji, jsi milá! Papám moc ráda a podle toho dobře vypadám. Papat virtuálně je bezva - nedá to moc práce a kila nelezou nahoru haha Jen ta virtuální chuť je slaboučká jako čajík. Mávám! Ať se daří!
Ďakujem ti moja milá @Staja , už sa teším, keď si budeme vymieňať navzájom skúsenosti :) ♥ Lebo ešte to nie je až tak do detailov vychytané. Ale nato sme tu na Vareche, aby sme to či ono spoločne vyšperkovali, ak sa dá. Hlavne tieto kváskové recepty. Tie sú ešte len v plienkach :) ♥
Hahahahaha :) Si zlatá moja milá ✿ @Haji ,✿ teším sa, že je tu taký úžasný človiečik ako si ty ♡ ♡ ♡ Maj pekný deň ✿
Ďakujem za pekný komentár :) ✿ Keby som rúru vyhriala na začiatku na 250°C, a nechala ich piecť pri tejto teplote 10 min. a potom ďalších 20 min. na teplote 190°C, čo je bežný postup pri pečení s kváskovým cestom, určite by boli upečené za 30 min. Ale bála som sa, že na povrchu by sa bola urobila silnejšia kôrka, čo som nechcela. Tak som volila radšej túto cestu :)) Ale niekedy môžem skúsiť....možno budem prekvapená :) ✿
píšeš, že: "Večer si nakŕmime kvások, ja som použila ražný. Prikŕmime ho nasledovne: z odloženého kvásku z chladničky odoberieme tak 2 - 3 PL pridáme 150 g ražnej múky a 150 ml vlažnej vody. Necháme do rána vykysnúť. Tak 10 - 12 hodín. Zvyšok kvásku si odložíme do chladničky.
-... z odloženého kvásku z chladničky odoberieme 2 až 3 PL...
a čo so zvyšným kváskom po odobratí? ide späť do chladničky zvyšok, nie?
- pridáme 150 gramov ražnej múky a 150 ml vlažnej vody k odobratým 2 - 3 PL ražného kvásku, však?
- potom tento rozkvas necháme do rána vykysnúť. Tak 10 - 12 hodín, všakže?
prosím Ťa, aký zvyšok ide znovu do chladničky? zvyšok z uvedeného rozkvasu?
ved jeden zvyšok /tie 2 - 3 PL/ kvásku už do chladničky predsa išiel, a síce pred dvanástimi hodinami.
môžeš mi to vysvetliť polopatisticky? kedže si stojím na kábli, či skôr na ňom sedím : D
recept sa mi veľmi páči, ukladám do kk a aj spravím, len čo zas vytopím masť a budem mať vlastné oškvarky.
hodnotím na 5*a dakujem za recept.
si ústretová, ďakujem:-) vychádzala som z toho, že pagáčiky sú drobné pečivo, ktoré sa upečie na tej teplote za 20-25 minút. Našla som tu podobný recept, myslím, žeby to šlo, tak uvidíme;-) www.receptekaz.com/sk/node/1190...
Jéééj, ďakujem ♥ môžem porovnať :) nabudúce môžem odskúšať zasa iný postup, možno je lepší :) Vďaka, mám ďalší recept a už bez nejakých pokusov........ odskúšaný :) ♥
Podľa toho čo píšeš, ty robíš večer riedky rozkvas a nechávaš ho 12 hodin rozkvasiť a celý dávaš do chleba či do toho čo ideš piecť.
Ja nerobím rozkvas riedky. Ja iba tak ako píšem.
V chladničke mám kvások. Mám ho niekedy aj viac ako 2 - 3 lyžice. Preto som napísala, že si odoberieme 2 - 3 lyžice kvásku do misy. Zvyšný dám zasa do chladničky. Takže do chladničky ide pôvodný kvások, ktorého mávam niekedy ( dosť často ) aj viac. A z rozkvaseného kvásku mi tiež zostane kvások a buď ho dám do iného pohára a použijem na dolky alebo niečo iné. Ale úplne bez obáv ho môžem dať aj k pôvodnému kvásku. Vôbec sa s ním nič nestane :) Niekto robí s kváskom úplne inak....prikŕmi kvások tak, že to nie je ani riedke, ani poloriedke ale má z toho takú hustú hmotu a vytvaruje to do guľky a nechá do rána vykvasiť. Sú rôzne spôsoby a všetky fungujú.... tu je dôležité aby bol kvások životaschopný keď ideš piecť ! A ako to urobíš je na tebe. So zvyšným kváskom si rob ako ti vyhovuje, dôležité je aby bol aspoň 1x do týždňa prikŕmený. To je dôležité. Ak ešte niečo nechápeš.....opýtaj sa. ♥
Milá @Veronikkka , ten čo pekáva len chlebík, robí to takto:
1.večer vyberie kvások ( má ho odložený v chladničke a je ho asi tak 2 - 3 PL ) prikŕmi ho 150g raž. múky a 150 ml vody ( lebo do chlebíka potrebuje 300g živého rozkvaseného kvásku )
2. ráno odoberie 300g kvásku a dá do cesta, logicky mu zostanú opäť 2 - 3 PL živého kvásku....ten odloží do pohára do chladničky a použije pri pečení chlebíka zasa nabudúce tak isto.....tu nie je žiaden problém a ide to dokolečka dokola.
Ale ak do receptu potrebuješ iba 200g živého rozkvaseného kvásku, môžeš urobiť dve možnosti. Prvá : večer vyberieš kvások ( máš ho odložený v chladničke a je ho asi tak 2 - 3 PL ) prikŕmiš ho 100g raž. múky a 100 ml vody, lebo potrebuješ 200g kvásku do cesta, ráno 200g dáš do cesta a zvyšok, čo sú 2-3 PL dáš do chladničky.
Druhá : klasicky prikŕmiš ako vždy 150g raž. múky a 150 ml vody, je logické ,že ráno zostane viac ako 2 - 3 PL a všetko odložíš do chladničky. A už máš situáciu, že v chladničke máš viac ako 2-3 PL kvásku. A toto sa mne bežne stáva :) Kvások nevyhadzujem.
teraz už mi je všetko absolútne jasné!!!
dakujem za Tvoju trpezlivosť a super vysvetlenie!
no a budú domáce oškvarky, tak hor sa na Tvoj receptík :-)
ja mám kvások tak akurát, ani veľmi hustý a ani riedky, a mám ho tam v pohári asi na dve pečenia. do misy rozkvas nikdy nerobím riedky , ale taký, ako sa k receptu vyžaduje. z vykvaseného rozkvasu už neodkladám nič do chladničky, tam mám stále ten z večera prikrmený kvások v potrebnom množstve, ako som vyššie písala.
kvások tiež nevyhadzujem, o tom sme si už písali minule.
najbližžšie skúsim postupovať podľa teba a budem mať v chladničke 2 kvásky, jeden z prikrmenia večer a druhý z rozkvasu na druhý deň ráno:-)
no dobre vedieť - dakujem :-)
No a ja až teraz viem, že máme rovnaký postup s kváskom, čo mám uľahčuje komunikáciu. Milá @Veronikkka , budem veľmi rada ak napíšeš ako sa ti darilo pri pečení a ak si vymeníme skúsenosti pri pečení s kváskom. Teším sa na spoluprácu :)
Ďakujem veľmi pekne milá @Frezia :)
Už jsem zkoušela prva svařit cukr s vodou /na litr vody kilo cukru /i víc/ to je základ/ a pak zalít masu bylin, zázvoru a citronů. Nechat 24 hodin louhovat, pak vyždímat, scedit, nechat projít sirup var, přidat kyselinu citronovou. V tomto případě nechávám onu vyždímanou masu ve sklenici v lednici a zalévám si ji horkou vodou - jako čajík. Oba způsoby jsou dobré /cukr hned a nebo cukr později/. Můžeš byliny obměňovat, dělat sirup i z bazových květů, lípy, máty, medovky, apod. - nakoukni tady na recepty, je jich tu hafol. Já nedávám jiný další konzervant než kyselinu citronovu - to další už je na mě moc vysoká chemie. Uf, to jsem toho napsala. Ještě poznámka pod čarou - dodržet čistotu nástrojů, kastrolů, sítek, nádob, skla, víček, aby nedošlo ke kontaminaci! Poslední poznámka - bio citrony jsou fajn, bo se dává na kolečka včetně kabátku, pokud neseženeš bio, jde citron zalít horkou vodou, nechat vykoupat, crknout trochu octu a vydrhnut kartáčkem, opakovaně opláchnout.
Přeji bezva experimentování s chutěmi. Pokud budeš mít dotazy, jsem tu, když vím, odpovím. Mávám! Krásný den přeji Simonko!
Oh, kdybys viděla kolik toho zlata je, hned bys mě prodala haha Jsi milá @Siisa klidně mi písni buď k svému poslednímu receptu a nebo písni do posledního receptu k Monty469 nebo Klukodvody. Já se najdu - nebo mi oni písnou em. Já nevkládám recepty, nemám foťák a bez fotek to není ono. Díky za vše, tobě také krásný večer! Mávám!
Ďakujem veľmi pekne si milá :) Pekný večer :) ✿
Vašu fotografiu sme otočili:
Ďakujem za odskúšanie receptu, veľmi si ma potešila. Máš ich veľmi vydarené a som rada že chutili. My máme doma radi viac opečené, tak som ich dlhšie piekla a keď okom vidím, že farba je akurát, tak vypínam :) Už sa aj ja chystám na tvoj ražný chlebík, ale príde na rad až v nedeľu, lebo času málo.
Ďakujem veľmi pekne :)
Ďakujem za vyskúšanie a milú odozvu, som rada, že chutilo :)