Foto: siisa
Tento recept som našla na stránke talianskeho kuchára. Je to originálny recept na kváskovú taliansku ciabattu.
Postup
-
1
Pečenie si rozložíme do dvoch dní. Prvý deň ráno si prikŕmime pšeničný kvások. Do misy si dáme 2 PL pšeničného kvásku a pridáme 125 g pšeničnej hladkej múky a 125 ml vlažnej vody. Všetko riadne vymiešame do hladka a misu s kváskom dáme do igelitovej tašky. Necháme vykvasiť.
- 2
Keď nám kvások vykvasí, zamiesime cesto podľa receptu. Miesiť môžeme ručne, alebo v robote s hákom na miesenie cesta. Do misy z robota dáme ako prvý kvások, potom ostatné ingrediencie okrem soli. Nakoniec si necháme vodu, ktorú po zapnutí robota pomaly lejeme do misy. Cesto miesime tak 10 minút. Potom ho pomocou varechy v mise trochu dotvarujeme na bochník. Misu uzavrieme igelitom a necháme odpočívať pri izbovej teplote pol hodiny. Po pol hodine pridáme soľ a opäť premiesime. Necháme odpočívať 2 hodiny pri izbovej teplote.
- 3
Po dvoch hodinách cesto na doske prepracujeme rukou tak, že z kraja zoberieme, natiahneme do strany a založíme do stredu. Podľa potreby do neho ešte zapracujeme múku. Cesto by malo byť mäkké, ale nesmie sa nám do strán rozlievať. Takto prepracované cesto vytvarujeme na bochník a dáme do misy. Misu dáme do igelitovej tašky, uzavrieme a dáme na noc do chladničky.
- 4
Ráno cesto vyklopíme na pomúčenú dosku a rukami ho ponaťahujeme do tvaru obdĺžnika. Na hrúbku 3 cm. Dávame si pozor, aby sme už do cesta múku nezapracovali. Vytvarujeme z neho ciabatty buď v tvare bagety, alebo v tvare bochníkov štvorcových či obdĺžnikových. Aké sa nám páčia. Preložíme ich na plech, na ktorý sme dali papier na pečenie. Celý plech dáme do veľkej igelitovej tašky a necháme kysnúť. Dávame pozor, aby nám cesto neprekyslo. Skúsime palcom potlačiť a ak sa nám cesto hneď vráti späť, necháme kysnúť. Ak sa vracia lenivo, pripravíme si rúru na pečenie a hneď potom dáme piecť.
- 5
Rúru si predhrejeme na 230°C . Vložíme plech na spodok rúry, do ktorého budeme liať vodu. Ak máme ciabatty nakysnuté, vložíme ich do rúry s plechom na strednú mriežku. Hneď potom nalejeme 100 ml vody do spodného plechu a rúru rýchlo zatvoríme. Pečieme 10 minút. Potom spodný plech vyberieme, teplotu znížime na 200°C a pečieme 15 - 20 minút bez pary. Potom ciabatty vyberieme vychladnúť na mriežku. Chutia úžasne. Z tejto dávky mi vyšli 4 ks, zjedli sa okamžite, nestihla som odtotiť, ako vyzerali v reze. Ale aj z vrchu vidieť na foto, aké sú nadýchané, samá dierka.
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 2
škoda, že sa Ti finálny produkt nepodarilo odfotiť, lebo sa rozchytali tie ciabatty, ani sa nečudujem :-) ak by si piekla znovu, poteš aj fotkou prierezu, prosím.
recept uložený, určite vyskúšam a plný počet hviezdičiek som už udelila :-)
Milý @Patroveckypitrs ,ďakujem veľmi pekne. Tiež si myslím, najlepšie len tak samé, bez ničoho....načo si kaziť chuť :) Máme rovnaké chute :)
Ďakujem ti veľmi pekne milá @Veronika.
Milá moja @Staja , ďakujem ti za pochvalu. Peknú nedeľu želám :)
MIlá @Maska10 , ďakujem veľmi pekne :)
Ďakujem, poteší ma, ak vyskúšaš. Peknú nedeľu :)
Jeeeeje, tak ide sa na to ! Potešila si ma milá @Jack . Môžeš so mnou vždy počítať. Ak bude treba a budem vedieť určite poradím, veď mám aj začo, od začiatku mám tvoju plnú podporu. Si skvelý človiečik. Jasné že budem držať palčeky, ale vôbec sa nebojím, lebo viem , že to zvládneš.
Ďakujem ti moja milá @Chcia114 , tak to som zvedavá či bude chutiť, určite mi príď napísať, teším sa. Ty budeš hlavný ochutnávač !
Hehe, holub by musel chvíľu počkať, kým nenapečiem ďalšiu várku. No neposlala by som ho predsa naprázdno :)) Tieto sa veru zjedli ešte teplé :) Nikto nechcel čakať a presne ako ty hovoríš, chutili len tak bez ničoho :) Ďakujem za komentarik milá @Afataga :)
Ďakujem ti veľmi pekne :)
Väčšinou sú tam recepty od Teba. Skvelé!!!
Len kvások nemám a pestovať ho od novoty sa mi zdá zdĺhavé.
určite budem piecť častejšie! 5* a dakujem za recept :-)
Woooow, máš ich úžasné :) dík, že si vyskúšala recept
Ďakujem pekne :) Môžeš dať aj ražný kvások, len potom budú tmavšie a aj chuťovo budú iné ....ale tiež budú chutné , o chuť sa nemusíš báť.
Ďakujeeeem :)
Odporúčam vyskúšať :) chuťovo sú ........ no neskutočné :)
Ďakujeeem :)
Woooow, nemám slov milá @Monty , ty aký profík ! Mám z teba obrovskú radosť ! Tlieskam !!! Máš ich nádherné !
A este v reze;-))
Nádhera, ty brďo Monty, tak ty sa nezdáš ! Na prvýkrát a toto ! Mäkučké a nadýchané cestíčko ! Ukážkovéééé ! Veľká pochvala :)
Ďakujem veľmi pekne :) Určite sa podarí...držím palce !
No fantázia, máš ich nádherné milá @Danda :) Ďakujem, že si pridala foto
Ahoj, @Marienka44 , ak máš záujem, kvások donesiem aj vysvetlím, ako s ním pracovať, napíš mi na mail, ktorý mám v profile.
Ďakujem veľmi pekne :) Určite sa podaria, budem držať palce :) Pokojne mi tykajte :) alebo ešte lepšie tykajme si ....ak nevadí
Nebadi a ďakujem
Perfektné ich máš ! Krásna práca ..... ďakujem , že si pridala foto :)
Ďakujem
Chcela by som sa opýtať na pšeničný kvások. Ja mám ražný, z neho som urobila pšeničný, ale správa sa divne. Je lepkavý a zráža sa. Používaš naň nejakú špeciálnu pšeničnú múku?
Milá @Bzsiska , podľa mňa sú perfektné aj z estetického hľadiska. Na reze vidieť že sú krásne nakysnuté......no parádne ich máš ! Veľká pochvala!
Čo sa týka toho pšeničného kvásku, je úplne iný ako ražný. Ak ho máš lepkavý, už nie je dobrý. Mala by si ho vyhodiť. Ja mám biely pšeničný, ktorý používam na buchty a podobné cestá. Tento prikrmujem hladkou pšeničnou múkou špeciál. Potom mám pšeničný celozrnný, ten prikrmujem hladkou celozrnnou múkou. Prikrmovať ho treba vždy keď vidíš, že je hladný. Hladný je keď sa na vrchu začne tvoriť voda. Ja to radšej každý deň sledujem.
Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie. Ražný som si zarobila ešte v apríli. Už sme zžití. :) O pšeničnom som čítala prvý krát tu v tvojom recepty
Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie. Ražný som si zarobila ešte v apríli. Už sme zžití. :) O pšeničnom som čítala prvý krát tu v tvojom recepte, tak som z ražného odobrala a kŕmila som asi týždeň len hladkou múkou. Ale to musím asi kvások zarobiť odznova iba z pšeničnej múky. Veľká vďaka ešte raz, aby som nechyrovala, čo všetko sa dá z kvásku upiecť. Sú to úžasné recepty, čo tu dávaš.
Ja som ten svoj urobila z ražného a funguje úžasne. Urobila som ho Takto :
nechcelo sa mi začínať s pšeničným kváskom úplne od začiatku, keď som mala doma úžasný vysoko aktívny ražný kvások. Tak som raz večer zobrala 1PL ražného kvásku a k nemu pridala 2 PL pšeničnej múky. Nechala na linke kvasiť. Na druhý deň ráno som ho zasa nakŕmila 2PL pš. muky, večer toho už bolo na prikrmovanie veľa, tak som z toho vykvaseného odobrala 2 PL, dala ich do druhej misy a pridala 3 PL pšeničnej múky. Ráno som prikŕmila zasa. To isté som robila 6 dní. Kvások začal pracovať. Takto som získala 90% pšeničný kvások. Na kvalitný pšeničný kvások by si musela čakať mesiace. Ten kvások čo zostáva potom celom procese si môžeš dať do jedného pohára do chladničky a použiť úplne normálne na lievance alebo aj do cesta.
Ďakujem ti za milé slová, vážim si toho. Prajem chutné a úspešné kváskovanie :)
Hm, mne sa tvoja ciabatta náhodou veľmi páči. Treba vymyslieť nejakú dobrotu a ňou zaplniť dierky a mňamka hotová :) Úzasná je !
www.sefkuchari.sk/index.php?a=rcp&riu=1233...
Našla som tam ešte aj môj recept na kváskovú parenú knedľu . Ako sila !
No teda ! Parádnu ju máš........si vážne šikovná. Milá @Kapucinka , v tvojich rokoch som sa ja nezaujímala o pečenie a ty aká pekárka.....chvááálim ! Len tak ďalej, držím palčeky.
NIe, Nie, to ja ďakujem, že si recept vyskúšala a pridala aj foto. Si zlatá