Foto: dvorka
Našla som ďalší diel rôznych koláčov z kysnutého cesta. Nebudem písať recept na cesto, každý má to svoje a ja už tu tiež mám Zobraziť celý popisNašla som ďalší diel rôznych koláčov z kysnutého cesta. Nebudem písať recept na cesto, každý má to svoje a ja už tu tiež mám moje osvedčené ale pridám nové tvary kysnutých koláčov, ktoré som dnes v noci, keď som nemohla spať piekla a mali sme skvelé raňajky.
príprava
na 210 °C
Postup
-
1
Prvý koláč je na spôsob závinu. Robila som s makovou plnkou: prevarené mlieko, zomletý mak, práškový cukor a lyžica rumu. Natrela som na vyvaľkané cesto, zavinula, pozdĺžny koniec som štipkaním uzatvorila a položila na plech do kruhu. Nožnicami som nastrihala asi 1,5 cm široké pásy od vonkajšieho kraja k stredu tak, že pri strede som nechala nedostrihnutú asi 1,5 cm časť. A začala som prekladať kúsky. Prvý a druhý som nechala zvonku, tretí som preložila do stredu strižnou makovou stranou nahor. Prvé dva kúsky som tiež preložila makovou stranou nahor. A znova tretí kúsok dovnútra a tak ďalej. Posledné dva kúsky som odstrihla celé, prvý som dala do stredu koláča naspodok a druhý na vrch, aby tvoril stred. A dala som podkysnúť na 20 minút a pred tým som potrela vajíčkom. Piekla som 23 minút pri 210°C. Po upečení a vychladnutí netreba krájať, pekne sa dá po kúskoch odtrhávať.
-
2
Na obrázku je moja pletenka. Nie veľmi dobre nafotená, ale v skutočnosti je pekná tmavá a lesklá. A viac zapletená ako originál. No keby ma vešali nespomeniem si presne ako som ju doplietla. Pletenku som robila tak, že 6 kúskov cesta som si pripravila ako podlhovasté cestá, dala som na ne hrozienka, tie som do cesta zabalila a každý kúsok vyšúľala na dĺžku dosky na vaľkanie. A potom som si tri a tri šúľky dala k sebe, preložila na polovicu cez seba z čoho som dostala tri tri tri a tri šúľky. Zaplietla som prvé tri trojšúľky tak ako keby som plietla vrkoč ale len 1x a štvrté trojšúľky som potom ovinula okolo pletenky a podložila pod pletenku tak ako je na obrázku. 100x som sa chodila pozerať z kuchyne do spálne kde som mala počítač ako to presne je až kým som zaplietla môj pletenec. Nie je presne ako originál ale skoro podobný. Šúľky ktoré ostanú trčať treba podhnúť do spodku, tým sa pletenka pekne podvihne a znova som nechala 20 minút kysnúť natreté a pred pečením som ešte raz natrela vajíčkom a šup do pece. Piekla som pri 200°C 25 minút.
-
3
Posledný koláč som robila naslano. Vyvaľkala som 3 kruhy, urobila som tvarohovú pomazánku z tvarohu, vajíčka, soli, cesnaku. Ale syrová by bola lepšia a z Nivy najlepšia, no bola som rada aj tomu tvarohu. Prvý kruh som natrela pomazánkou, na neho som dala druhý, pritlačila a natrela pomazánkou, dala som tretí kruh a okraje som pretiahla popred okraje a pritlačila, aby plnka nevyšla von. Potom som urobila prekroje ako na obrázku najskôr 4x a potom ešte do každého trojuholníka stred ale len 1 cm od kraja asi 1 cm pred stredom.
-
4
Chytila som stred trojuholníka a cez otvor som ho prestrčila, čím sa mi nakrojené časti otvorili. A tak som pretočila všetkých 8 trojuholníkov.
-
5
Konce každého kúsku som pozahýňala aby mi vznikli lupienky kvetov. Ako na obrázku. Zas som natrela vajíčkom, nechala 20 minút kysnúť a potom som piekla 23 minút pri 210°C.
-
6
Takto vyzerá upečený. Pekne sa odlupuje, netreba krájať.
-
7
Ak by niekto chcel urobiť pletenku pridávam fotky síce zo šnúrok, ale možno to bude prehľadnejšie ako moje písanie. Ja som trojšúľky urobila z farieb: prvé hnedá +modrá (ľavá a pravá strana) a druhé: červená+zelená (horná a dolná strana). V polovici si ich preložíme cez seba.
-
8
Začneme pliesť. Trojicu z pravej strany-modrú preložíme cez spodné šúľky-zelené. A z ľavej strany-hnedé preložíme cez pôvodne z pravej strany čiže modré. To je prvé zapletenie vrkoča.
-
9
Ostali nám šúľky horné-červené a tie obopletieme okolo pletenky z ľavej strany a podložíme popod modré teda tie šúľky čo nám ostali na ľavej strane. Ostali nám štyri trojice šúľkov, ktoré pekne podhneme pod pletenku. To som nefotila ale robíme to postupne. Najskôr zasunieme na ľavej strane - modré, potom horné - zelené, nasledujú spodné - hnedé a nakoniec červené. A práve tieto by sa mali prilepiť na šúľky modré zvrchu, ja som ich tiež ako predošlé zahla pod pletenku.
nic nie tazke ale udivujuce pre tych, ktori okolo pecenia len prechadzaju.
Zboznujem sa hrat s kysnutym cestom a z mojho stareho zakladu len odvodzujem ine vytvory.
Tvoje su na zjedenie!