Cícerové lokše
Cícerové lokše

Cícerové lokše fotorecept

dvorka - fotkadvorka, 30. júla 2018
Cícerové lokše (fotorecept)
Foto: dvorka

Cícer je nesmierne variabilná strukovina. Je vhodný nielen na polievku, kašu, alebo hummus. Ja ho občas používam aj ako náhradu zemiakov. Cícerové pyré je chutné a dá sa potom využiť v plackách, na halušky, alebo aj lokše ktoré som si robila dnes.

2
porcie

Suroviny

200 g
80 g
1 zarovnaná mokka lyžička
1 zarovnaná polievková lyžica

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Vopred som si uvarila cícer vo väčšom množstve vody do mäkka. Mal byť vopred namočený, ale pre nedostatok času som tento krok vynechala a na chuti to neubralo. Môže sa použiť aj kúpený v plechovke. Uvarený a vychladený cícer spolu s vývarom z neho som rozmixovala. Vývaru som dala toľko, aby mi vznikla kaša asi ako zemiakové pyré, ktoré dávame na prílohu k mäsu. Ja som časť pyré použila ako súčasť jedla, ostatné som si odložila do mrazničky na ďalšie použitie a 200 g som si nechala na dnešné lokše.

  Cícerové lokše (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Najskôr som chcela robiť klasické lokše ako keď robím zemiakové, no našla som na Vareche lokše s kváskom, tak som pridala aj ten. No nie je podmienkou. K cíceru som pridala kvások, hladkú špaldovú múku zmiešanú so soľou a vypracovala som hladké nelepivé poddajné cesto. Nechala som ho hodinu oddychovať.

  Cícerové lokše (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Cesto som si rozdelila na 7 častí. Olej som si dala do malej misky. Z kúska cesta som spravila guľku, kúsok namočila do oleja a guľku som si naolejovala. Pripravila som si podložku, na ktorej som si cesto rozotrela na tenkú placku.

  Cícerové lokše (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Guľku som trochu roztlačila dlaňou, zakryla som hrubším igelitovým sáčkom (vopred som si ho rozstrihla, aby som mala len jeden kus, lepšie sa pracuje s takým). Potom som lopárom guľku roztlačila a pomaly krúživými pohybmi som si rozotrela cesto na požadovanú veľkosť a hrúbku.

  Cícerové lokše (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Najskôr som dala dole igelit, potom som opatrne oddelila cesto od podložky. Lepšie by sa mi robilo z obidvoma igelitmi, no ten druhý som nemohla použiť, preto som zvolila hladkú silikónovú podložku.

  Cícerové lokše (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Na rozohriatej lokšovej panvici som nasucho opekala na najnižšom plyne lokše. Prvú som mala skúšobnú, menšiu. Preto sa mi na panvicu zmestili dve. Lokše som opekala po dve minúty z každej strany. Takto pomaly sa pekne prepečú a potom sa dobre rolujú.

  Cícerové lokše (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Jedna k druhej, vždy som zakryla pokrievkou. Nemastila som ničím. Lokše čakali na ďalšie použitie.

  Cícerové lokše (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Dusená kapusta od včera nezostala, kačka v lete sa mi akosi nehodí, mak sa mi nechcelo mlieť, tak vyhral sladký tvaroh s kopcom černíc zo záhrady ako plnka. Tieto lokše sú vhodné aj ku kačke či husi. Alebo len tak, pomastené, či plnené vegetariánskou, alebo mäsovou plnkou. Kto ako chce. Sú chutné a mne sa pozdávajú viac ako tie zo zemiakov.

  Cícerové lokše (fotorecept) - obrázok 8

Diskusia k receptu

haji
Zajímavý recept, ráda jsem se poučila o lokšách, moc děkuji!
cesminaz
Toto je velmi zaujimavý recept :-) Cícer mám rada a pouzivam ho velmi často.

Zaujímavé video z archívu TV Varecha